Вибори президента України 2014: веб-камер не буде

25 травня в Україні пройдуть позачергові вибори президента України, мера Києва і депутатів Київради. Вибори будуть без онлайн-трансляції.

В цьому році вибори президента України не можна буде подивитися у прямому ефірі в інтернеті. Більшість з 65 000 веб-камер, які транслювали те, що відбувається на всіх виборчих дільницях країни на минулих парламентських виборах, зараз в кращому випадку припадають пилом на складах міських адміністрацій по всій Україні, а в гіршому - розкрадені.

з'ясувала, чому на президентських виборах не буде веб-камер і що сталося з обладнанням вартістю майже в мільярд гривень.

Напередодні парламентських виборів депутат-регіонал Владислав Забарський запропонував законопроект, який передбачав трансляцію виборів в інтернеті. Другого жовтня 259 депутатів прийняли законопроект «Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року».

Для його реалізації Верховна Рада виділила Центральній виборчій комісії (ЦВК) 993,6 млн грн. На ці гроші ЦВК встановила на кожному з виборчих дільниць України 64 384 веб-камери (Logitech C310) і 32 192 ноутбука (НР 4540s).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Правила поведінки на виборах: чого не можна робити

Тендер на продаж виграла компанія Ситроникс (зараз NVision Group). У компанії не розкривають умов тендеру, але за ринковими цінами комплект з двох камер і ноутбука коштував в той час трохи більше 7000 грн. Таким чином, тільки техніка обійшлася в суму близько 225 млн грн. За даними Рахункової палати, на техніку пішло 195 млн грн, решта грошей витратили на установку і інтернетифікації віддалених виборчкомів.

«За оцінками профільних експертів, вартість закупівель була завищена мінімум в два рази, - зазначає голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко. - Політики просто прикривалися благородної темою прозорості виборів, щоб заробити ».

непотрібні кадри

Після виборів постало питання, що робити з технікою. В кінці 2012-го ЦВК видав постанову № 1968 наказує порядок використання камер і ноутбуків. Його суть - технікою на місцях можуть користуватися будь-які відомства, суди, служби, держустанови (школи, лікарні тощо), але тільки з дозволу ЦВК. А до наступних виборів камери повинні були знову повернутися на ділянки. «Після оформлення заяви в ЦВК камери можна без проблем отримувати під різні потреби - наприклад, встановлювати їх в школах або правоохоронних органах. Подібні звернення ми отримували і, як правило, видавали обладнання », - розповів глава відділу по зв'язках з громадськістю ЦВК Костянтин Хівренко.

Про те, що ідея з камерами була «так собі», заговорили майже відразу ж після виборів. Закуплені камери показували картинку з одного ракурсу, на якій було важко щось розглянути через низький дозволу. Крім того, отримане відео не могло бути доказом порушення, так як цифрові записи не приймаються в українських судах. У підсумку ЦВК отримала тільки 35 запитів видати відеоматеріали, які наснимали 65 000 камер. І вже в листопаді 2013 року голова ЦВК Михайло Охендовський заявив, що використання відеоспостереження недоцільно. Навряд чи він розраховував, що наступні вибори будуть так скоро.

Під час підготовки до позачергових виборів питання використання камер у Верховній Раді не піднімався. А без окремого закону ЦВК не може встановлювати відеоспостереження. Постанова, прийнята в 2012 році, було разовим і не поширюється на майбутні вибори. «На виборах 2014 цих камер не буде, тому що не був прийнятий окремий закон», - каже Хівренко.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ на bigmir) net:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ на bigmir) net:

Де шукати веб-камери

«Камери і ноутбуки були передані на баланс органів місцевої влади, а подальша їх доля нікому не відома. З різних джерел доходила інформація, що камери стоять то у чиновників будинку, то в школах, то лежать на складі », - розповідає Черненко.

Мер міста Запоріжжя Олександр Сін каже, що до «запорізьким» камерам після виборів ніхто не торкався. «Все 278 комплектів, за допомогою яких велося спостереження в Запоріжжі, лежать у нас на зберіганні. Після виборів їх направили до районних адміністрацій. Під потреби з тих пір вони нікому не вдавалося: техніка належить ЦВК, а у нас вона просто зберігається ».

Така ж доля у більш ніж 750 наборів, що використовувалися в Житомирській області, розповів голова обласної державної адміністрації Сидір Кізін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Передвиборні обіцянки кандидатів в мери Києва

Керівник відділу держреєстру виборців Сихівського району Олександр Морозов також повідомив, що обладнання ніяк не використовувалося після виборів. «Все 55 місцевих комплектів зберігаються у нас», - каже чиновник.

Чому обладнання припадає пилом і не використовується? Наприклад, запорізьких камер і ноутбуків вистачило б, щоб оснастити комп'ютерні класи в 13 школах. Регіональні чиновники нарікають на незговірливість ЦВК. «Ми разом з іншими районами подавали заяву на використання ноутбуків в навчальних цілях, але відгуку на запит від Центрвиборчкому так і не отримали», - зазначає Морозов.

Хівренко з ЦВК запевняє, що на подібні питання найчастіше відповідають позитивно. Правда, сказати, скільки камер і куди вже встигли направити на внеізбірательние мети, в комісії так і не змогли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якою буде Київрада після виборів

Нагадаємо, відповідно до Закону України «Про вибори президента України», фотографування і відеофіксація будь-яким способом результатів волевиявлення виборців, в тому числі особисто виборцями в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення в приміщенні для голосування забороняється і є порушенням таємниці голосування.

ЧИТАЙТЕ ВСЕ ПРО ВИБОРИ: Вибори президента 2014

Чому обладнання припадає пилом і не використовується?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация