Вибори в Держдуму-2016: які перспективи?

Автор Надія Андріївна Хвиля-Олінтер - експерт Центру Сулакшин, к.соц.наук.

У вересні 2016 року на нас очікує чергове яскраве політичне шоу - єдиний день голосування, в ході якого пройдуть вибори депутатів Державної думи Федеральних зборів Російської Федерації. Вже починають з'являтися прогнози щодо можливих переможців (у багатьох чи є сумніви в тому, як в результаті розподіляться місця в Думі?). Робляться спроби потихеньку «промацати» громадську думку і, визначивши сформовані електоральні уподобання населення, вирішити, в яких регіонах і по відношенню до яких цільових груп потрібно проводити відповідну роботу з підвищення свідомості громадян.

Минулі вибори депутатів відбулися в 2011 році і тоді результати вийшли наступними. Майже половина тих, хто проголосував віддала перевагу партії «Єдина Росія», на другому місці опинилися комуністи, далі йдуть інші, які набрали меншу кількість голосів, партії (рис. 1).

Мал. 1. Результати виборів в Державну думу РФ VI скликання 2011 року

Відсотки, зазначені на діаграмі, відображають частку людей, які віддали свої голоси за ті чи інші партії, щодо тільки тих, хто прийшов на вибори. А чи не від усього населення в цілому, що важливо. Явка виборців у 2011 році по країні склала 60,2%. Це означає, що в перерахунку на загальну масу населення (складаємо просту пропорцію і вважаємо 60,2 * 49,32 / 100) частка прихильників Єдиної Росії склала 29,69%. У цій групі, природно, є люди, які віддали свій голос депутатам від правлячої партії з усією відповідальністю (але чи майже, з урахуванням, що ллється зі всіх сторін пропаганди), але є в ній і ті, чий голос використовувався за різними добре відомим чиновникам методологій.

А що показують опитування сьогодні? Відповідно до недавнього дослідження «Інтернет Барометр Росії» [1], в ході якого вивчалося ставлення росіян до політичних сил і установки на участь в осінніх виборах в Державну думу (вибірка 2084 осіб), на виборчі дільниці збираються прийти 59% респондентів. Причому з цих 59% одна половина збирається на вибори просто для того, «щоб ніхто не вкрав їх голос», а інша - дійсно хоче підтримати кандидатів і делегувати їм право відстоювати свої інтереси (рис. 2).

Мал. 2. Плани росіян щодо участі / неучасті у виборах

Велика частина респондентів зазначила, що, якщо і піде на вибори, то постарається висловити свій протест відбувається, зіпсувавши бюлетень. Хтось хоче заповітний папірець просто порвати, а хтось збирається проголосувати проти всіх, по наївності своїй не знаючи, що такий рядок Законом [2] вже не передбачена. Кандидатам від Єдиної Росії готові віддати свій голос 13,7% респондентів (рис. 3).

Мал. 3. Електоральні переваги росіян (в% від загального числа опитаних)

Ситуація малюється наступна. Усвідомлено йдуть на вибори менше третини населення. Єдина Росія, в разі своєї перемоги на виборах, стане представляти інтереси 13,7.% Населення, а якщо бути точніше, то лише 13,7% населення будуть вірити в те, що представники правлячої партії, затишно розташувавшись в кріслах Думи, відстоює їх інтереси.

Якщо, як ми порахували вище, на виборах 2011 року єдиноросами вдалося зібрати голоси 29,69% росіян, то в поточному році ситуація битва за електорат очікується досить напружена.

При 13% -й готовності (рис. 3) населення підтримати Єдину Росію досягти показників 2011 року буде непросто. Навіть з урахуванням того, що інтернет-опитування тягне деякі спотворення вибірки, зокрема труднощі з охопленням представників старшого покоління. У будь-якому випадку розрив між маємо і бажаним майже двократне, а це означає, що будуть використані всі можливості - включений адміністративний ресурс, активізована пропаганда в ЗМІ, ймовірно проведена фальсифікація і т.д. До слова кажучи, навіть обрана дата єдиного дня голосування (8 вересня) грає у всьому цьому чудовому дійстві важливу роль. У вересневий недільний день народ більше стурбований процесом збору врожаю на городах, ніж питаннями формування депутатського корпусу. А про успішність гри на малих явки детально написано [3] професором Сулакшин С.С. вже давно.

Ще один важливий висновок випливає з результатів дослідження. Рейтинг правлячої партії з усіма поправками на перекоси вибірки в два рази нижче заявляється найбільшими статистичними службами. Наприклад, Фонд «Громадська думка» наділяє єдиноросів 47% голосів наших співвітчизників [4], а ВЦИОМ - 48,5% [5]. Різниця в рівні підтримки президента ще більш значна - майже в два з половиною рази в порівнянні з анонсируемой повсюдно 80-відсоткової підтримкою першої особи. За даними опитування в інтернеті за чинного главу держави готові зараз проголосувати 34% респондентів, а кожен другий робити цього категорично не збираються.

Отже, вибори попереду, а значить, слід готуватися до масованих пропагандистським атакам, щоб бажання влади (телевізор їй на допомогу) на першу годину ікс нарешті збіглися з її можливостями.

Що? У них там все по науці, а інтернет-опитування нерепрезентативним? Як казав один відомий кіногерой, «Вибери червону, і я покажу тобі, як глибока ця кроляча нора».

Список літератури

[1] URL: http://www.i-barometer.ru/index.php/joomla/other-componentsremaining-component-views/web-links/item/rossiya-i-mir-otnoshenie-internet-polzovatelej-k-drugim-stranam- copy-2-copy-copy-2-copy-2-copy-copy-copy

[2] Федеральний закон від 18 травня 2005 р №51-ФЗ «Про вибори депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації» (зі змінами та доповненнями). URL: http://base.garant.ru/12140155/

[3] Сулакшин С. С. Політико-математичний аналіз виборів. / Праці Центру наукової політичної думки та ідеології. № 1, листопад 2013 р URL: http://rusrand.ru/library/proceedings/politiko-matematicheskij-analiz-vyborov

[4] URL: http://fom.ru/Politika/10949

[5] URL: http://wciom.ru/news/ratings/elektoralnyj_rejting_politicheskix_partij/


Повернутися на головну

* Екстремістські і терористичні організації, заборонені в Російській Федерації: «Свідки Єгови», Націонал-більшовицька партія, «Правий сектор», «Українська повстанська армія» (УПА), «Ісламська держава» (ІГ, ІГІЛ, Даіши), «Джабхат Фатх аш-Шам »,« Джабхат ан-Нусра »,« Аль-Каїда »,« УНА-УНСО »,« Талібан »,« Меджліс кримсько-татарського народу »,« Мізантропік Дівіжн »,« Братство »Корчинського,« Тризуб ім. Степана Бандери »,« Організація українських націоналістів »(ОУН)

Багатьох чи є сумніви в тому, як в результаті розподіляться місця в Думі?
А що показують опитування сьогодні?
Що?
У них там все по науці, а інтернет-опитування нерепрезентативним?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация