ВИБУХ В АЕРОПОРТУ «Домодєдово. КОМЕНТАРІ. Президент Медведєв: терористи повинні бути викриті, а їх «гнізда» знищені ... «ХРОНИКИ і КОМЕНТАРІ

Президент Росії Дмитро Медведєв у супроводі мера Москви Сергія Собяніна і глави Мінздоровсоцрозвитку Тетяни Голікової у вівторок відвідав в інституті Скліфосовського постраждалих в результаті теракту в аеропорту «Домодєдово» Президент Росії Дмитро Медведєв у супроводі мера Москви Сергія Собяніна і глави Мінздоровсоцрозвитку Тетяни Голікової у вівторок відвідав в інституті Скліфосовського постраждалих в результаті теракту в аеропорту «Домодєдово». На що відбулася в той же день розширеної колегії Федеральної служби безпеки глава держави висловив різкі зауваження на адресу керівництва аеропорту, де стався вибух, що забрав життя 35 людей, повідомляє «Інтерфакс».

Медведєв зажадав звільнити чиновників, які відповідають за безпеку на транспорті, і пообіцяв, що організатори вибуху будуть викриті і покарані. Повний текст промови президента на засіданні колегії ФСБ можна прочитати на сайті Кремля.

Як повідомляє ІТАР-ТАСС, в НДІ Скліфосовського, куди приїхав Медведєв, напередодні доставили 11 постраждалих під час вибуху, один з поранених знаходиться у вкрай важкому стані. В основному постраждалі отримали черепно-мозкові травми, осколкові поранення і мінно-вибухові травми, сімом зроблені операції. За словами директора інституту Анзора Хубутія, стан решти пацієнтів не викликає побоювань. У вівторок лікарі проведуть додаткове обстеження і приймуть рішення про проведення операцій. Як повідомлялося раніше, в НДІ Скліфосовського проходять лікування 11 постраждалих у теракті.

Нагадаємо, напередодні Медведєв доручив надати допомогу постраждалим і сім'ям загиблих в результаті теракту. «Потрібно зробити все, щоб постраждалі отримали невідкладну медичну допомогу», - заявив президент на спеціальній нараді. «Зараз головне - надання допомоги і підтримки тим, хто постраждав», - підкреслив глава держави.

Вибух в «Домодєдово» прогримів о 16:32 24 січня. За попередніми даними, бомбу потужністю до 5 кілограмів в тротиловому еквіваленті, начинений металевими вражаючими елементами, підірвав терорист-смертник, який стояв у натовпі зустрічаючих. За останніми даними, загинули 35 людей, 180 поранені, більше 100 госпіталізовані. За фактом вибуху порушено справу за чотирма статтями КК РФ, у тому числі за статтею «Теракт».

Медведєв закликав не перекладати всю провину на міліцію Медведєв закликав не перекладати всю провину на міліцію

На засіданні колегії ФСБ у вівторок президент Медведєв заявив, що МВС має забезпечувати безпеку на транспортних вузлах разом з власниками аеропортів, однак перекладати всю відповідальність на міліцію неправильно. Як вважає Медведєв, низка ПП на одному і тому ж об'єкті змушує задуматися про критичні недоліки в роботі аеропорту «Домодєдово». Зокрема, президент нагадав ситуацію в «Домодєдово» під Новий рік, коли через погану погоду відбулися масові затримки рейсів, а застрягли в аеропорту пасажирам не були забезпечені комфортні умови для очікування.

Крім того, президент нагадав, що в серпні 2004 року саме з аеропорту «Домодєдово» вилетіли літаки Ту-154 і Ту-134. В результаті підриву цих літаків терористки загинули 90 осіб. Тоді Генпрокуратура встановила, що терористки потрапили на борт літаків за хабар в 1000 рублів.

Нагадуючи про ці ПП, президент зазначив, що очевидно, що в цьому транспортом вузлі в області забезпечення безпеки людей є збої. Як вважає Медведєв, аеропорт повинен створити всі умови для огляду і контролю пасажирів і багажу. На думку глави держави, треба розібратися, чи було це зроблено, «а не просто спихивать відповідальність на міліцію». «МВС зобов'язане забезпечувати локальну безпеку на транспортному вузлі разом з власником аеропорту», ​​- зазначив президент.

Висловлені Медведєвим звинувачення на адресу аеропорту змусили прес-службу виступити із заявою, що відповідальність за теракт повинні нести представники МВС, адже охороняє територію аеропорту лінійний відділ внутрішніх справ на транспорті. У МВС, в свою чергу, закликали аеропорт не робити поспішних висновків і нагадали, що винних визначить перевірка, ініційована президентом.

Медведєв: «У нас як завжди - спочатку мобілізуємо сили, потім втрачаємо контроль»

На засіданні колегії ФСБ Медведєв назвав «найсерйознішим сигналом» для ФСБ Росії, Національного антитерористичного комітету (НАК) та інших правоохоронних органів вибух в аеропорту «Домодєдово», а також збільшення кількості терористичних актів в 2010 році. Президент підкреслив, що, як і інші правоохоронні органи, спецслужби зобов'язані використовувати всі можливості і кращі сили для ефективної боротьби «з цим злом». За словами Медведєва, це стосується як тих, хто скоює злочини, так і питань профілактики скоєння злочинів.

Глава держави в зв'язку з терактом 24 січня закликав правоохоронні органи та громадян РФ не послаблювати пильність. «На жаль, так у нас зазвичай відбувається. Після сумних подій мобілізуємо всі сили, всі призиваються до граничного увазі. Якийсь час працює все в такому режимі: і служби, і правоохоронні органи, і самі громадяни до цього більш відповідально ставляться », - сказав Медведєв. Через якийсь час, за словами президента, «відбувається втрата контролю і пильності», чим і користуються терористи. Президент закликав «не допустити розслаблення перед лицем загрози».

Як зазначив Медведєв, у світі ще жодній державі не вдалося остаточно зняти терористичну загрозу. Однак мінімізувати її можна, активізуючи роботу всіх правоохоронних органів, проявляючи особливу пильність, в тому числі з боку громадян. У своїй промові президент торкнувся діяльності спецслужб, підкресливши, що росіяни чекають від ФСБ активної роботи в боротьбі з тероризмом і екстремізмом і іншими злочинами. Знищення цих загроз, за ​​словами глави держави, - «це питання життєздатності нашої держави».

Президент боїться терактів в Казані і Сочі

У зв'язку із збільшеними терористичними погрозами президент заявив про необхідність максимального збільшення антитерористичної захищеності саміту АТЕС, Універсіади в Казані і зимових Олімпійських ігор в Сочі. Як зазначив Медведєв на засіданні колегії ФСБ, до запланованих міжнародних заходів готуються не тільки правоохоронні органи, а й «різного роду злочинці, бандити, терористичний непотріб». У зв'язку з чим потрібно максимально посилити заходи безпеки.

Крім того, зауважив Медведєв, необхідно посилити роботу в галузі забезпечення безпеки та напередодні парламентських і президентських виборів 2012 року. «Це дуже важлива подія для нашої країни», - додав глава держави.

Терористи повинні бути схоплені або знищені

Бандити, які вчинили теракт в «Домодєдово», повинні бути викриті і притягнуті до суду, заявив президент. «Нашому суспільству, державі кинутий черговий і дуже жорстокий виклик», - сказав глава держави. Він підкреслив, що необхідно зробити все для того, щоб вчинили злочин «були виявлені, викриті і притягнуті до суду, а гнізда цих бандитів, як би вони не називалися, - ліквідовані».

«З тими, хто буде чинити опір, як і прийнято в таких ситуаціях, церемонитися не треба. Вони повинні бути знищені на місці », - сказав президент. Медведєв закликає спецслужби докладати максимум зусиль в сфері протидії екстремізму і тероризму, перш за все, серед молоді. «Більшість загроз для нашої безпеки, про які ми говорили в минулому році, очевидно, зберігаються. Потрібно чесно сказати, що ці загрози для нашої країни носять пролонгований характер. Вони не зникнуть за рік », - сказав Медведєв на засіданні колегії ФСБ в Москві у вівторок.

У зв'язку з цим, зазначив президент, потрібно максимально активно «працювати по запобіганню екстремізму і тероризму, перш за все, з молоддю, яка через відсутність життєвого досвіду або ситуації, важкій ситуації дуже часто потрапляє в мережі відвертих злочинців». Відносно посібників терористів потрібно діяти так само, як і по відношенню до виконавців злочинів, переконаний глава держави.

«Треба активізувати роботу в усіх напрямках - починаючи від нейтралізації бандитів, підриву їх фінансової і соціальної бази, виявлення пособників», - сказав Медведєв. Він підкреслив, що тепер посібники «несуть абсолютно симетричну відповідальність з виконавцями злочинів, і діяти по відношенню до них потрібно так само».

Медведєв попередив: перевіряти пасажирів в аеропортах будуть більш строго

У своїй промові на колегії ФСБ Медведєв також заявив, що в Росії в зв'язку з ростом терористичної загрози доведеться ввести більш жорстку систему перевірок пасажирів в аеропортах, повідомляє радіостанція «Ехо Москви». За словами президента, це повинні бути тотальні перевірки. Медведєв визнав, що процес контролю буде довгим для пасажирів, але, на думку президента, в даний час це єдиний вихід уникнути продовження нових вилазок терористів.

Раніше президент доручив Генпрокуратурі перевірити, як в аеропортах дотримуються правила безпеки. У зв'язку з цим генпрокурор РФ Юрій Чайка розпорядився почати масштабні перевірки виконання вимог законодавства про антитерористичну захист об'єктів транспорту в РФ. В ході перевірки також буде також дана оцінка діяльності чиновників, що відповідають за безпеку транспортних вузлів. Перевірочні заходи завершаться вже 31 січня.

ЗМІ згадують теракти минулих років, які нічому не навчили Росію

Преса в зв'язку з терактом в «Домодєдово» пише, що, незважаючи на велику кількість вихідців зі спецслужб у владі, в Росії до цих пір не створена система боротьби з тероризмом. Як нагадує «Газета.ru», за останнє десятиліття терористи захоплювали школу в Беслані, театральний центр на Дубровці, підривали госпіталі, ринки та стадіони. У 2004 році терористки підірвали два літаки, три рази вибухи гриміли в московському метро, ​​в останній раз навесні минулого року. Два рази бойовики підривали поїзди, кілька разів автобуси, ГЕС, тепер справа дійшла і до найбільшої повітряної гавані країни.

Як пише видання, вибух в «Домодєдово» показав, що спецслужби не тільки не в змозі запобігати подібні теракти, але і не уявляють, як діяти після атак терористів. Одночасно організатори терактів, які не висувають жодних політичних вимог, самим фактом вибухів доводять абсолютну неспроможність російської влади, яка обмежується тільки гучними заявами про те, що безпека потрібно посилити, а терористів покарати.

Як нагадує видання, гучні теракти останніх років жодного разу не привели до відставок в керівництві МВС і ФСБ. У такій обстановці безкарності силовикам кришування або пряма участь в бізнесі стало важливіше виконання прямих посадових обов'язків, вважає «Газета.ru». Російська влада в боротьбі з тероризмом не вчиться не тільки на чужих помилках, а й на своїх, констатує видання.

Як нагадує газета «Московський комсомолець», після підриву літаків в 2004 році рамки і сканери були встановлені практично у всіх аеропортах, в тому числі в «Шереметьєво», «Домодєдово», «Внуково», «Пулково» і всіх регіональних повітряних гаванях. Однак працювали металошукачі тільки перший рік. Потім огляду на вході стали піддавати лише людей, що викликають підозру. В останні роки рамки і сканери стояли вимкненими. Нагадаємо, що цей факт визнали і в «Домодєдово», де металошукачі включили тільки у вівторок після теракту.

Тим часом в Правилах передпольотного огляду, затверджених в 2007 році, сказано, що ретельній перевірці підлягають тільки пасажири аеропортів, але не ті, хто зустрічає або проводжає їх. Чому в країні з високою терористичною загрозою діяли такі правила, належить відповісти слідству. Варто відзначити, що в тому ж 2004 році електронні рамки були встановлені не тільки в аеропортах, але і на входах в усі великі торгові центри, кінотеатри, концертні зали і стадіони. Зараз вони майже ніде не працюють або ж на їх сигнали співробітники міліції просто не реагують.

Тактика влади РФ показує: тероризм стали вважати природним катаклізмом

У свою чергу автори «Щоденного журналу» Андрій Солдатов (головний редактор сайту «Агентура.Ru») та Ірина Бороган відзначають, що, судячи з тактики поведінки влади після великих терактів останні пару років, тероризм стали розцінювати як природний катаклізм, винних в якому немає по визначенню. «Є лише спонтанно виникла трагічна ситуація. на яку треба правильно відреагувати - і в таких випадках потрібні не питання, а керівні вказівки », - пишуть вони.

Так, і Медведєв, і Путін в день трагедії вважали за краще не турбувати неприємними запитаннями міністра внутрішніх справ Рашида Нургалієва і директора ФСБ Олександра Бортнікова. Замість цього президент доручив голові Слідчого комітету Олександра Бастрикіна створити слідчу групу, генпрокурору Юрію Чайці - провести перевірку транспортних об'єктів, міністру транспорту Ігор Левітін - ввести особливий режим в аеропортах.

Глава уряду слідом за президентом вважав за краще давати вказівки - доручив голові Мінздоровсоцрозвитку Тетяни Голікової підготувати документи для надання допомоги сім'ям загиблих. «Після вибуху в« Домодєдово »склалося відчуття, що в області запобігання терактам ФСБ і МВС не вважають себе підзвітними навіть Кремлю, з чим миряться і Медведєв, і Путін», - робить висновок видання.

Висловився за темою і публіцист Леонід Радзіховський. «У цій ситуації колишній директор ФСБ Патрушев став Героєм Росії, кавалер орденів« за заслуги »всіх ступенів, генерали отримують ордени, ніхто жодного разу не був - принаймні, публічно - звільнений« по невідповідності ». А діти контррозвідників як один - віце-президенти банків », - пише він у своєму блозі на сайті радіостанції« Ехо Москви ».

«Наші спецслужби зі своєю роботою (якщо виходити з гіпотези, що їх робота - захист населення від терористів) не справляються - катастрофічно. Вони клянуться і божаться, що запобігають неміряна кількість терактів. Перевірити неможливо. Але те, що вони не запобігають - ми бачимо », - продовжує він.

«Ніякі« вертикалі »і« мочіння в сортирах », жорстокості і хвастощі нічому не допомагають. А в більш вільному західному суспільстві - справляються. Хоча охоронців і поліції на душу населення там в рази менше, ніж у нас », - пише Радзіховський. Він приходить до невтішного висновку: «В обстановці такого госразврата теракти в фронтовий Москві, на жаль, не можуть не продовжуватися. Виправити ситуацію ми не в силах - залишається лише констатувати ».

ДО РЕЧІ

За фактом вибуху в московському міжнародному аеропорту «Домодєдово» порушено ще одну кримінальну справу про невиконання вимог транспортної безпеки. Про це ІТАР-ТАРС повідомив офіційний представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін.

«Слідчий комітет порушив кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 263.1 КК РФ, - за фактом невиконання вимог щодо забезпечення транспортної безпеки на об'єктах транспортної інфраструктури аерокомплексу «Домодєдово», в результаті чого було здійснено терористичний акт 24 січня », - повідомив Маркін.

«У рамках цієї кримінальної справи будуть перевірені дії керівників і рядових співробітників органів внутрішніх справ на транспорті та інших посадових осіб, які повинні були забезпечувати охорону громадського порядку та вживати профілактичних заходів», - зазначив він. Крім того, «наслідком також буде встановлена ​​і ретельно досліджена роль керівництва аеропорту« Домодєдово », кожного співробітника служби безпеки, на яку покладено обов'язки щодо охорони аеропорту і забезпечення безпечного перебування громадян в будівлях і на території комплексу», додав Маркін.

Керівництво аеропорту не вважає себе винним в неприйнятті заходів безпеки, передає «Інтерфакс». «Зараз поки рано говорити, хто відповідальний. Це встановлять відповідні відомства, які працюють на місці. В даний час там присутні фахівці правоохоронних органів, які розбираються в те, що трапилося », - сказала прес-секретар аеропорту Олена Галанова у вівторок журналістам. При цьому вона додала, що, на думку адміністрації аеровокзалу, провини аеропорту в те, що трапилося немає. «Ми сподіваємося, що нашої провини в цьому немає, так як робота служб авіаційної безпеки була організована добре», - сказала Галанова.

За її словами, служби авіаційної безпеки відповідають за ситуацію в секторах, де перебувають пасажири, які пройшли реєстрацію. Тим часом президент Росії Дмитро Медведєв заявив, що керівництво аеропорту «Домодєдово» має відповісти за порушення безпеки в аеропорту.

«Те, що сталося, показує, що явно були порушення в забезпеченні безпеки. Така кількість вибухової речовини пронести або провезти - це треба постаратися. За це повинні відповісти усі, хто має відношення до компанії, хто приймає там рішення, і менеджмент самого аеропорту. Це теракт, це горе, це трагедія », - заявив Медведєв в інтерв'ю газеті« Ведомости », фрагмент якого показав телеканал« Росія-1 »у вівторок вранці.

Зі свого боку, офіційний представник Національного антитерористичного комітету Микола Синцов зазначив в ефірі телеканалу «Росія-24», що заходи безпеки в аеропорту «Домодєдово» були недостатніми. «Не скрізь були встановлені рамки, а десь вони не працювали. Доступ на територію аеропорту був фактично вільним, і будь-хто міг пронести сюди сумку, минаючи контроль », - заявив представник НАК.

Винні дійсно міліціонери-нероби, запевнили в Мінтрансі

Повноваження по передпольотного огляду громадян на вході в будівлі аеровокзального комплексу, а також по післяполітний огляд лежать на Міністерстві внутрішніх справ, повідомив журналістам у вівторок заступник керівника Ространснагляду Володимир Черток. За його словами, відповідне розпорядження було затверджено Міністерством транспорту і МВС в серпні 2004 року після двох терористичних актів з літаками Ту-154 і Ту-134.

«Це сфера діяльності міліції, так написано в усіх нормативних актах. Аеропорт надає технічні засоби, а співробітники МВС визначають, кого і як оглядати », - сказав Черток. Він додав, що співробітники служби авіаційної безпеки не мають права огляду пасажирів.

«Передпольотний огляд, а також огляд осіб входить в обов'язок співробітників МВС», - повторив він. Заступник міністра транспорту РФ Андрій Недосеков додав при цьому, що ні Мінтранс, ні співробітники аеропорту «Домодєдово» не мали інформації про підготовлюваний теракт, так що підстав для посилення заходів безпеки не було. Він брав участь у позачерговому спільному засіданні комітетів Державної Думи з безпеки і по транспорту, скликаних у зв'язку з трагедією.

Відповідаючи на питання про те, як працювала система безпеки аеропорту в момент вибуху, чиновник зазначив, що «у нас з вами існують різні рівні загроз». «У той момент аеропорт« Домодєдово »працював в штатному режимі. Тобто, в тому режимі, коли якогось посилення не було потрібно. У нас не було такої інформації, відповідно, вводити якісь додаткові заходи - що повинен в постійному (режимі) працювати стовідсотковий контроль - у нас підстав таких не було », - сказав Недосеков. Таким чином, він не погодився з твердженням журналістів, що нібито не спрацювали існуючі системи безпеки. «Йде перевірка», - підкреслив заступник міністра. «Мені така інформація (про те, що готувався теракт) невідома, і співробітники аеропорту кажуть, що вони теж про таку інформацію не знали», - ще раз підтвердив він.

Нагадаємо, вже повідомлялося про злочинній бездіяльності міліції аеропорту, яка віддала зону прильоту на відкуп кримінальним структурам - таксистської мафії. Високопоставлене джерело в російських силових структурах повідомило РІА «Новости», що слідчі органи перевірять діяльність лінійного відділу внутрішніх справ аеропорту «Домодєдово». «Крім слідчих органів, всі співробітники будуть перевірені управлінням власної безпеки. У цьому відділенні працює дуже багато співробітників, які приїхали з інших регіонів Росії. Служба власної безпеки перевірить, зокрема, і законність їхнього влаштування на роботу », - сказало джерело.

За його словами, в аеропорту, в тому числі в зоні прильоту, де стався вибух, «творився повний бєспрєдєл», і винні в цьому і співробітники ЛОВД. «Вони закривали очі на постійну наявність в зоні сторонніх осіб, серед яких були так звані« бомбили »і які повністю господарювали в зоні прильоту», - сказало джерело. Нагадаємо, «бомбили», відомі всім прибуваючих пасажирів своїми безцеремонними докучаннями, після теракту брали по 30 тисяч рублів з бажаючих дістатися до Москви, а в грудні в дні відключення електрики - по 10 тисяч.

У зоні прильоту не було елементарних заходів контролю, хоча на це вище керівництво неодноразово звертало увагу, додав він. Джерело сказало, що перевірка торкнеться і служби безпеки аеропорту.

За матеріалами ЗМІ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация