Вибух арсеналу №6: розібратися треба, але і відповісти - теж

208 некуплених танків, або Скільки грошей "вибухнуло" на українських військових складах

За приблизними підрахунками Укрінформу, загальні втрати від вибухів на військових складах в останні 15 років (як прямі збитки від втрати військового і цивільного майна, так і відшкодування) склали понад 25 млрд грн. За нинішнім курсом - близько $ 900 млн.

Для порівняння, це 30% загальних витрат Міністерства оборони на 2018 рік. Це 208 танків "Оплот" за цінами 2017 року.

Основний внесок "вніс" арсенал в Калинівці Вінницької області, де було знищено найбільше боєприпасів на загальну суму 16,8 млрд грн. і близько 50 млн витрачено з держбюджету на відновлення місцевої інфраструктури.

На другому місці по фінансових втрат йде Новобогданівка Запорізької області, де склади горіли тричі. Орієнтовна вартість втраченого там військового майна - 3,7 млрд грн. і близько 300 млн грн довелося відшкодовувати місцевим жителям з держбюджету на відновлення.

На третьому "призовому" місці - склади в Лозовій Харківської області, де в цілому втрати оцінюються в 3 млрд грн.

Укрінформ поставив військовим експертам два питання: що це - диверсія або недбалість, а також, яка, на вашу думку, ступінь відповідальності тих чи інших посадових осіб?

Дмитро Тимчук, голова Центру військово-політичних досліджень, народний депутат від "Народного Фронту":

Дмитро Тимчук, голова Центру військово-політичних досліджень, народний депутат від Народного Фронту:

Дмитро Тимчук

"До проведення офіційного розслідування рано про щось говорити. Але при умові не "паперового", а реального усунення недоліків - нинішніх подій можна було б уникнути "

"Рівно рік тому Комітет ВР з питань національної безпеки і оборони вивчав ситуацію на арсеналах і складах зберігання боєприпасів ЗСУ (в контексті вибухів на складах в Калинівці Вінницької обл.). Тоді за дорученням Комітету ВР я разом з Тетяною Чорновіл побував на цьому 6-му арсеналі. Там було виявлено ряд недоліків, в тому числі дуже істотних. Таких, які не могли бути усунені силами колективу арсеналу, а вимагали втручання і допомоги Міноборони і Генштабу. За результатами цієї поїздки я направив депутатське звернення на адресу керівників МО та ГШ ЗСУ, в якому перерахував виявлені недоліки з проханням втрутитися в ситуацію і вирішити наявні проблеми. На жаль, я не можу опублікувати текст звернення, як і відповідей, тому, що ці документи мають гриф секретності. Можу лише сказати, що виявлені недоліки стосувалися облаштування технічної території арсеналу, умов зберігання боєприпасів, вдосконалення системи охорони, прийняття ряду організаційних заходів. Відповіді МО і ГШ були написані «під копірку», і мали цілком «заспокійливий» характер: мовляв, все знаємо, все робиться.

Зрозуміло, що зараз, до проведення офіційного розслідування рано говорити про причини нинішніх подій на 6-му арсеналі. Але впевнений, що за умови не "паперового», а реального усунення недоліків та вирішення проблем, нинішніх подій можна було б уникнути. Тим більше, що тоді, рік тому, Комітет ВР з питань національної безпеки і оборони одноголосно підтримав запит Міноборони на фінансування відповідних заходів у всіх арсеналах. Також зараз вкрай важливо, щоб були виявлені і покарані справжні винуватці подій - на найвищому рівні відповідальності, а не знайшли чергового «цапа-відбувайла» з персоналу арсеналу. Інакше, як показують численні подібні події протягом останніх років, ми так і будемо регулярно свідками чергових вибухів на наших складах боєприпасів.

... Сватове, Новоянисоль, Балаклея, Калинівка, зараз Ічня - це вже діагноз. І з цим потрібно щось робити. Негайно і кардинальними засобами ".

Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України:

Микола Маломуж

"У нормальних країнах в таких ситуаціях відповідні посадові особи йдуть у відставку"

"Зараз є три основні версії: це недбалість, підпал і диверсія. Яка з них основна, говорити поки рано. Ці три напрямки підлягають терміновому розслідування. Але скажу більше - та модель, яка відпрацьовувалася на колегії РНБО, в Генштабі щодо усунення недоліків в облаштуванні технічної території арсеналу, умов зберігання боєприпасів і так далі, докладніше не можу сказати через грифа секретності, вона не спрацювала. Отже, в черговий раз маємо такі наслідки. Підрив системний. 78 тисяч тонн - це дуже потужно, на секунду, навіть більше ніж в Калинівці. За ступенем відповідальності. Думаю, стрілочниками тут вже не обійтися. Тому що було рішення РНБО з конкретними заходами з боку колегії Міноборони і Генштабу, але нічого з цього не виконано. У нормальних країнах в таких ситуаціях відповідні посадові особи йдуть у відставку ".

Юрій Радковець, генерал-лейтенант запасу:

Юрій Радковець

"Будуть посилатися на якийсь ворожий змова, покарають якогось прапорщика або ліквідатора. А вищі керівники оборонних відомств знову вийдуть сухими з води "

"У будь-якому випадку це халатність. Навіть якщо і була диверсія, наприклад, за допомогою тих же безпілотників скинули бомбу в найвразливіше місце і воно загорілося. Але. Доки таке можна допускати, чому після стількох інцидентів зі складами боєприпасів, пально-мастильних матеріалів, керівники Генштабу та Міноборони завжди виходять сухими з води? Адже грошей на це виділяється чимало, а толку, як не було, так і немає. І це тоді, коли п'ятий рік країна воює? Мені, як військовому з 43-річним стажем, з яких 26 років - це служба в лавах української армії - соромно. Думаю, знову все будуть посилатися на якийсь ворожий змова, покарають якогось прапорщика або ліквідатора, який при утилізації допустив помилки, але нехай не обманюють. Не вміють працювати - нехай йдуть звідти. Невже за цей час нічого не можна було зробити? Якщо не приймуть відповідне рішення щодо керівництва Міноборони і Генштабу, їх заступникам, які несуть за це пряму відповідальність, то подібні речі будуть проходити і надалі ».

Ігор Романенко, генерал-лейтенант запасу:

Ігор Романенко

"Це диверсія, і виконана вона не без допомоги росіян"

"На брифінгу Міноборони говорили про те, що вночі майже одночасно, в різних місцях сталися вибухи. Хіба ж це халатність? Я так не думаю. У гіршому випадку для персоналу це те, що хтось, використавши ситуацію, пробрався на склад, а вартовий цього не помітив. Але це все одно диверсія. Питання тільки - чия? І навіть якщо здійснена безпосередньо персоналом або місцевими громадянами, то не без допомоги росіян. Чому? А тому що підриваються не просто склади, яких у нас чимало, а підриваються найбільші з них, наноситься серйозної шкоди. До речі, в попередніх випадках, і це доведено, як військовою прокуратурою, так і генпрокуратурою, також була диверсія. Наприклад, в Калинівці - всі ознаки наземної операції, а в Балаклеї - використовувалися безпілотні літальні апарати. Я до того, що мета ворога - знищити військові припаси, які нам вкрай необхідні. Відносно ступеня відповідальності можна говорити тільки тоді, коли буде проведено розслідування. Я не прихильник таких підходів: поки гаряче - треба швиденько призначити винних, підняти паніку, більш того - використовувати це все в якихось політичних інтересах. Безумовно, це зона відповідальності сектора оборони, але це не означає, що вже зараз треба призначати винних ".

Олег Жданов, військовий експерт:

Олег Жданов

"Маємо справу з халатністю або підпалом"

"Диверсії відразу виключаю, тому що не вірю в те, що розповідають про якісь безпілотники. Чому? Так все просто. Якщо це малий БПЛА, то таких потрібно як мінімум з десяток, плюс - запальні речовини треба закласти в точно визначені місця. Крім того, дальність польоту таких безпілотників дуже мала - 10-20 кілометрів максимум. Після Балаклеї теж розповідали про безпілотники. А хіба біля арсеналів не стоять на бойовому чергуванні відповідні кошти? Є указ Президента, яким введено в дію рішення РНБО від грудня 2015 роки після пожежі в Сватове. Цим указом главам силових відомств поставлені конкретні завдання щодо підвищення живучості та недопущення подібних випадків в місцях зберігання боєприпасів. Це перше. Друге - є керівні документи, які регламентують порядок зберігання боєприпасів. Нові закони нам писати не потрібно. Просто бери інструкцію і дивись на місцевість: відповідає нормам або не відповідає. Проте, повторюються одні й ті ж випадки ... До речі, віце-спікер парламенту Оксана Сироїд ще в минулому році на регламентному комітеті підкреслювала саме про арсенал в Ічні: якщо буде наступний пожежа, то він буде на Чернігівщині, де на території складів місцеві жителі ходять гриби збирати. Тому сьогодні треба ставити питання про профпридатність керівництва Генштабу по організації, збереження і безпеки наших складів аж до кримінальної відповідальності. Чи понесе її хто? Ну, може начальник складу чи вартовий. Але вищі посадові особи - навряд чи. У нас кругова порука, і це треба нарешті визнати ".

Довідка Укрінформу

Що де в Україні вибухало, до чого це призвело, хто і як відповів

10 жовтня 2003 року. Артемівськ (нині Бахмут), Донецька обл.

Склади 6-го армійського корпусу Південного оперативного командування Сухопутних військ ЗСУ

Причина: військовослужбовці різали складські металоконструкції на продаж в 0,4 метра від ящиків з боєприпасами.

Втрати військового майна - 10 з 17 складів, близько 3 тисяч тонн снарядів.

Травмовані 2 людей

Кого покарали: майор Володимир Бевз, керівник служби ракетно-артилерійських озброєнь, і Валерій Ботнар, начальник складу №14, з якого і почалася пожежа.

2004, 2005, 2006 і 2007 роки. Новобогданівка, Запорізька обл.

Артилерійські склади в Новобогданівці.

Причини: в 2004 році - недопалок, кинутий неподалік від місця зберігання снарядів. Піднялося полум'я 300 метрів заввишки, а снаряди розліталися в радіусі 40 кілометрів. У 2005 році - через високу температуру повітря самозагорілося димова міна. У 2007 році - під час знищення боєприпасів вибухнуло кілька одиниць, пошкоджених під час минулих пожеж.

Втрати військового майна: заряди до таких видів артилерійських озброєнь, як системи реактивного залпового вогню "Смерч" і "Ураган", дальність польоту яких досягає 70 кілометрів.

Сума загальних збитків - 3 млрд 752 млн грн.

Людські жертви: 2004 рік - загинули 5 осіб, 81 людина була госпіталізована, 2005 рік - 5 осіб травмовано, 2006 рік - травмовано 4 людини, 2007 рік - 2 людини загинули, 1 травмований.

Кого покарали: начальник Генштабу ЗСУ Олександр Затинайко і головнокомандуючий Сухопутними військами Петро Шуляк були звільнені з посад. У 2008 році суд дав 6 років ув'язнення колишньому начальнику Новобогданівській військової частини Сергію Лілову і рядовому Олегу Селіну. Крім того, засудили до 2,5 років ув'язнення і представника корпорації, яка займалася утилізацією боєприпасів - Бориса Курбатова.

27 серпня 2008 року. Лозова, Харківська обл.

Лозова, Харківська обл

Склад боєприпасів, де зберігалося близько 95 тис. Тонн.

Пожежа тривала 3 дні, вибухи лунали майже 2 тижні, а на повну ліквідацію наслідків - розмінування "уцілілих" двох третин арсеналу, треба було кілька років.

Причина: загорілася звалище біля складів. Полум'я розповсюдилося і на склади.

Кого покарали: командира частини Олексія Полякова та його заступника Олександра Заїку за те, що вони не розпорядилися прибрати звалище біля складу, на якій і почалася пожежа. Але все винні в 2009 році вийшли на свободу за амністією.

29 жовтня 2015 року. Сватове, Луганська обл.

Сватове, Луганська обл

Арсенал поблизу м Сватове

Причина: прокуратура обмежилася калькою про службову недбалість.

Втрати військового майна: вибухнуло 3500 одиниць снарядів.

Пошкоджено понад 200 будинків. На ліквідацію наслідків уряд виділив понад 53 млн грн.

Людські жертви: загинуло щонайменше 5 осіб,

Кого покарали: в 2016 році, суд визнав винним майора, відповідального за зберігання боєприпасів, який отримав 8 місяців утримання в дисциплінарному батальйоні, але по "Закону Савченко" він вийшов на свободу відразу після оголошення вироку суду.

23 березня 2017 року. Балаклея, Харківська обл.

Балаклея, Харківська обл

Найбільший арсенал боєприпасів в Україні

Причина: Служба безпеки України розцінила ПП як диверсію, пізніше міністр внутрішніх справ Арсен Аваков назвав подію спланованим терактом.

На складі зберігалося до 150 тисяч тонн боєприпасів малого калібру до зенітних ракет, 70% арсеналу було зруйновано. Голова парламентського комітету з питань безпеки і оборони Сергій Пашинський заявив , Що Україна втратила боєприпасів на 1 млрд доларів.

З міста довелося евакуювати понад 20 тисяч осіб.

Людські жертви: загинули 2 людини і ще троє отримали поранення.

Кого покарали: був звільнений підполковник, який відповідав за зберігання боєприпасів. Проте 9 жовтня 2018 року, в день вибухів на складі в Ічні (!), З'явилася новина , Що Харківський апеляційний адміністративний суд відновив його на посаді з виплатою середнього заробітку за весь період з моменту його звільнення.

26 вересня 2017 року. Калинівка, Вінницька обл.

Калинівка, Вінницька обл

Арсенал в містечку Калинівка.

Причини: Точна причина вибухів досі невідома. були версії про зовнішній причині, тобто про диверсію з боку російських спецслужб. її називав і Генпрокурор Юрій Луценко. Також перед вибухами місцеві жителі нібито бачили безпілотник, який літав над складами. У той же час, військова прокуратура розглядає версію про "проникнення на територію арсеналу сторонніх осіб та умисне ініціювання останні детонації боєприпасів".

Втрати військового майна: всього на складі зберігалося близько 188 тисяч тонн боєприпасів. Член парламентського комітету з питань безпеки і оборони Іван Винник, оцінюючи втрати боєприпасів, викликані вибухами, назвав цифру в 800 мільйонів доларів.

З Калинівки було евакуйовано до Вінниці понад 24 тисячі жителів, а "Укрзалізниця" змінила маршрути 47 пасажирських поїздів, які повинні були слідувати через Калинівку.

Кого покарали: слідство ще не завершене - йде комплексна експертиза, яку проводять фахівці з Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Підготували Оксана Поліщук, Мирослав Лісковіч, Микола Романюк. Київ

Укрінформ поставив військовим експертам два питання: що це - диверсія або недбалість, а також, яка, на вашу думку, ступінь відповідальності тих чи інших посадових осіб?
Доки таке можна допускати, чому після стількох інцидентів зі складами боєприпасів, пально-мастильних матеріалів, керівники Генштабу та Міноборони завжди виходять сухими з води?
І це тоді, коли п'ятий рік країна воює?
Невже за цей час нічого не можна було зробити?
Хіба ж це халатність?
Питання тільки - чия?
Чому?
Чому?
А хіба біля арсеналів не стоять на бойовому чергуванні відповідні кошти?
Чи понесе її хто?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация