Вибух в мінському метро нагадав про проблему іміджу Білорусі

На що отримала досить широке поширення версію про причетність білоруської влади до вибуху в мінському метро сама влада реагує дуже нервово На що отримала досить широке поширення версію про причетність білоруської влади до вибуху в мінському метро сама влада реагує дуже нервово. Що цілком зрозуміло, адже мова йде про теракт, тим більше з великим числом людських жертв. У той же час, природу таких версій також легко зрозуміти. Змова влади - універсальна версія, під яку практично завжди легко знайти і факти, і аргументи. Свого часу «руку Кремля» шукали в московських терактах, а замовником атаки на Всесвітній торговий центр називали Джорджа Буша.

Втім, подібна версія липне до влади тих країн, де відбуваються подібні НП, не завжди. Велике значення має імідж влади як в очах власного народу, так і світової спільноти. Сьогоднішній міжнародний імідж офіційного Мінська досить низький для того, щоб в масштабних внутрішніх подіях сторонні спостерігачі могли знайти підстави для обвинувальних заяв. Що, в свою чергу, вплинуло на оцінку трагічної події в Мінську низкою зарубіжних політиків і міжнародних інститутів.

Після теракту в мінському метро 11 квітня в суспільстві «через дозованої подачі інформації» та швидкого розкриття злочину виникли «різні домисли», прес-служба глави білоруської держави.

«Мені що, треба було підірвати метро, щоб все сказали:« Ну ось, Лукашенко. Де твоя стабільність і спокій? »Як, до речі, зараз намагаються говорити», - прокоментував версію про причетність влади Олександр Лукашенко під час суботника в Мінську 16 квітня.

«Я, напевно, не ідіот, беручи на себе відповідальність, заявляючи про те, що злочин розкрито», - заявив він журналістам.

Нагадаємо, за підозрою в скоєнні злочину затримано п'ятеро людей ; щодо двох з них обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

Аналітик білоруської служби радіо «Свобода» Юрій Дракохруст, що «в інтернеті версія про те, що до теракту причетна влада, дійсно була неймовірно популярна».

Скажімо, в день трагедії через популярний інтернет-сервіс YouTube колишній депутат російської Держдуми, голова Партії економічної свободи Костянтин Боровий виступив з такою: «У мене немає ніяких сумнівів, що Лукашенко, який потрапив в досить складну ситуацію між Росією і Європейським союзом, вибрав модель поведінки , яку дуже успішно використовував Володимир Володимирович Путін, тобто один до одного. Немає Басаєва, немає Чечні, але є метро. Я дуже боюся зараз за білорусів, які живуть в будинках, на території яких може з'явитися в великих кількостях гексоген. Мені здається, що це - механізм зміцнення державної влади. Тому що вона, ця влада, просто розсипається в руках, як пісочок ».

Боровий закликав білорусів «цинічно» використовувати трагедію «для того, щоб назвати вбивць - вбивцями. Інакше вибухати буде не тільки в метро Мінська, але буде і в будинках вибухати ».

З недвозначними натяками Борового російська журналістка і письменниця Юлія Латиніна: «Очевидна версія, що це підпал рейхстагу, викликає сумніви, тому що Батьку підпалювати рейхстаг не потрібно, у нього вже все згоріло в правильному напрямку».

Цитата дня

«Я не розумію, як в скрутну хвилину цивілізовані, демократичні держави, а вони претендують на це, не висловили слова співчуття білоруському народу. Народу, який втратив більшу свою частину в роки Великої Вітчизняної війни. Що б було, якби не наші народи, які зламали хребет цьому чудовиську, фашизму? І ще живі покоління, які добре це пам'ятають ... Ось вам лакмусовий папірець - позиція окремих держав і послів ».
Олександр Лукашенко з Алі Нагієвим, послом Азербайджану в Білорусі (Мінськ, 19 квітня 2011 року).

Як би там не було, версія про причетність білоруської влади до вибуху в мінському метро широко присутня в публікаціях західної преси.

«Разом з тим в Мінську поповзли чутки. Фотографія злочинця висить в кожному чиновницькому кабінеті Білорусі, пишуть анонімні блогери, маючи на увазі президента », - наводить сайт погляд журналіста німецького видання Der Spiegel.

«Жахлива підозра, - пише журналіст, - проте в опозиційних колах подейкують, що теракт міг організувати сам Лукашенко або його наближені зі спецслужб, щоб відвернути від внутрішньополітичних проблем в країні».

Згідно австрійської Die Presse, «віденський експерт з Білорусі Ханс-Георг Хайнріх вважає цілком імовірним, що, наприклад, Віктор Шейман, сірий кардинал режиму Лукашенка, може бути причетний до цього вибуху з метою посилити в країні менталітет ізоляціонізму. Також може бути, що теракт організований антиєвропейськими силами всередині еліт, щоб політизувати людей, каже він ».

Офіційну версію подій і американська газета The Christian Science Monitor: «Експерти кажуть, що бомба - радіокерований пристрій потужністю близько 12 фунтів тротилу, що містив цвяхи і кульки від підшипників - ймовірно, була зроблена не одинаком або якоюсь групою любителів».

Виниклі «через дозованої подачі інформації» та оперативного розкриття теракту «домисли» призвели до того, що подія викликала міжнародний політичний резонанс. Наприклад, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт висловив стурбованість тим, що білоруська влада можуть «повісити» вибухнула в мінському метро бомбу на представників Заходу в пропагандистських цілях.

Втім, його заява не настільки показово (і неспокійно для Мінська), як думки деяких інших офіційних осіб.

«Я глибоко вражений і засмучений звісткою про вибух в мінському метрополітені, в якому загинули і отримали поранення люди, - відреагував на інцидент британський міністр у справах Європи Девід Лідінгтон, пише. - Наскільки мені відомо, білоруська влада вважають подію терористичним актом. Сполучене Королівство різко засуджує насильницькі дії такого роду. Ми щиро співпереживаємо всім постраждалим в результаті цієї трагедії ».

Формулювання «білоруська влада вважають подію терористичним актом» явно вказує на наявність у Форін-офісу сумнівів на цей рахунок.

Певні сумніви можна знайти і в офіційній заяві Ради безпеки ООН, засудив акт насильства в мінському метро, ​​який призвів до загибелі і поранення людей. Інформація, що міститься в заяві Радбезу формулювання «the apparent terrorist attack» перекладається на російську мову і як «очевидний терористичний акт», і як «ймовірний терористичний акт». Це «перший раз, коли рада використовує таке формулювання після теракту», повідомляє сайт Foreign Policy.

Виступаючи на першому міжнародному форумі «Імідж Республіки Білорусь: позиціонування і просування міст і регіонів» в Мінську 25 листопада 2010 року прес-секретар білоруського Міністерства закордонних справ Андрій Савіних розповів про прагнення зовнішньополітичного відомства вплинути на формування іміджу Білорусі за кордоном.

«Ми повинні визначитися для себе, хто ми є, що ми формуємо тут, і якимось чином зрозуміти, що наш зовнішній імідж - це наше національне надбання, незалежно від нашого віку, професії, рівня освіти або політичної орієнтації, і ми повинні до цього ставитися відповідним чином, інакше нічого хорошого з цього не вийде », - заявив білоруський дипломат.

«Ми повинні чітко зрозуміти, що таке наш імідж. Це, по-перше, той сигнал, який ми самі відправляємо. І, нарешті, другий елемент - то, як цей сигнал сприймається. Те, як вони сприймають сигнал, ми контролювати, за великим рахунком, не можемо. Ми можемо тільки якось впливати на це. Але ми можемо контролювати той сигнал, який самі відправляємо зовні », - зазначив Андрій Савіних.

Незалежно від того, хто є замовником і виконавцем теракту в мінському метро, ​​очевидно наступне: в боротьбі за свою міжнародну репутацію Білорусь зазнала чергової поразки.

Серйозних репутаційних провалів у білоруської влади за останні півроку було не менше трьох: це і з приводу білоруського участі в конфліктах на Африканському континенті; і, нарешті, це описаний в цій статті іміджевий провал, пов'язаний з вибухом в мінському метро.

В сукупності, зазначені моменти дозволяють зробити висновок, що з декларованою завданням контролю відправляється зовні сигналу офіційний Мінськ не справляється.

Де твоя стабільність і спокій?
Що б було, якби не наші народи, які зламали хребет цьому чудовиську, фашизму?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация