вибухи будинків

  1. Вибух в Москві на Каширському шосе.


Вибух в Москві на вулиці Гур'янова.


8 вересня 1999 року в 23 години 58 хвилин в підвалі 9-поверхового житлового будинку 19 по вулиці Гур'янова (район Друкарі) на південному сході Москви стався вибух. Будівля була частково зруйнована, одна секція житлового будинку обвалилася. На руїнах житлового будинку в протягом декількох днів працювали рятувальники.

За офіційними даними, в результаті вибуху загинули 100 осіб, постраждали 690 осіб. Як було встановлено вибухотехніками, в підвалі будинку спрацював вибуховий пристрій потужністю 300-400 кг тротилу. Вибуховою хвилею деформовані конструкції сусіднього будинку 17. Через кілька днів вдома 17 і 19 були знищені вибухотехніками, жителі переселені в інші будинки.

Вибух був такий потужний, що машину, що стоїть біля будинку №19, підкинуло вгору на висоту восьмого поверху. Поранених відвозили в міські лікарні №68 та №15. Пожежники, працівники МНС розбирають завали дев'ятиповерхового будинку, середину якого хтось безжально розчавив. Над уламками брудно-сірий дим. Натовпи людей стяглися до місця трагедії. У мирний час стільки невинних людей загинули і отримали поранення, а той жах і страх свідків, страх що не сьогодні, може бути завтра теж може статися і з ними. У свідомість людей приходить думка, що це війна, не там в Чечні, де сидять організатори і ватажки, а тут поруч.

Пізніше до редакції РІА Новини зателефонував невідомий з кавказьким акцентом, назвався представником «Конфедерації звільнення Дагестану» і повідомив, що вибухи житлових будинків - це помста за ведення бойових дій на території Дагестану. У той же день по телебаченню був показаний фоторобот людини, який нібито знімав підвальне приміщення в житловому будинку - Мухіта Лайпанова. Через кілька днів з'ясувалося, що Мухіт Лайпанов кілька років тому загинув, а за його документами діяв житель Карачаєво-Черкеської республіки Ачемез Гочіяєв. Фотороботи Ачемеза Гочіяева і його спільника Дениса Сайтакова були розміщені по всій країні. На 13 вересня призначили день жалоби за загиблими під час вибуху.


Вибух в Москві на Каширському шосе.

13 вересня року о 5 годині ранку в житловому будинку № 6 по Каширському шосе в Москві стався вибух, сила якого склала близько 300 кг в тротиловому еквіваленті. В результаті теракту 121 людина загинула, 9 отримали поранення.

У будинку №6 корпус 3 жили більше 120 чоловік. Врятувати з руїн вдалося тільки п'ятьох людей. У цей жалобний день телепередачі почалися не з урочистих траурних мітингів про загиблих на вулиці Гур'янова тиждень тому, а з повідомлення про страшний новому теракті. Теракт на Каширському шосе був здійснений о 5 годині ранку, коли більшість мешканців ще спали. «Це було схоже на ураган - розповідала мешканка сусіднього будинку, - Вилетіли скла, зі стін посипалася штукатурка, все наповнилося димом, а коли дивилася у вікно, то побачила, що на місці восьмиповерхового будинку залишилося купа завалу». Хвилин через 15 примчали пожежники і «швидкі», потім інші загони рятувальників і міліція. Навколо кварталу, де прогримів вибух виставили чотири кільця оточення. Завали - купи битої цегли і бетонні уламки балок, - розбирали вручну по ланцюжку. Інші витягували з під завалів останки, укладаючи їх в пластикові мішки і тягли до санітарних машин.

У руїнах збирали залишилися від людей документи, фотографії і передавали працівникам міліції. Дивитися на це страшне видовище було не можливо, але люди, ридали, дивилися і думали: не їхня чи будинок наступний. Польовий госпіталь залишився практично без роботи. Залишилися в живих тільки п'ятеро постраждалих. Трупи неможливо було впізнати, так вони були спотворені. У школі №543, в сусідньому дворі, розвернувся штаб оперативно-слідчої бригади. З усією Москви туди стікалися слідчі і оперативники.

Свідки розповідали, що незадовго до вибуху від будинку від'їхала машина ВАЗ-2104 білого кольору. Її оголосили в розшук, але безуспішно. «Те, що тут сталося, дуже схоже на Буйнакск і вулицю Гур'янова, - сказав заступник міністра МНС Вострякін, який керував рятувальними роботами, - але одне точно: два теракти в Москві забрали понад дві сотні життів. Це набагато більше, ніж втрата федеральних сил в дагестанської війні ».

Після вибуху на вул. Гур'янова для розслідував теракти була створена об'єднана група, до якої увійшли слідчі, оперативники і експерти з МВС, ФСБ і прокуратури. Функції розділилися приблизно так: чекісти зайнялися вибухівкою, а міліціонери - підривниками. І те, і інше відомство не поспішало доповідати про результати, посилаючись на таємницю слідства, але коли через чотири дні трагедія повторилася, з'ясувалося, що про діючі в Москві терористів наслідок встигло з'ясувати досить багато. Правоохоронні органи не вагаючись заявили: обидва теракти збігаються по потужності, типу вибухівки, способу її закладення і зробив їх один і той же чоловік. Співробітники Московського УФСБ встановили, що в обох випадках використовувалася суміш гексогену і тротилу - вибухової речовини, яким начиняють авіабомби і артилерійські снаряди.

І на вул. Гур'янова і на Каширку вибухівку принесли в стандартних армійських ящиках по 50 кг. кожен. Судячи з руйнувань вага бомб в обох випадках перевищував сотню кілограмів. Однаковим способом вибухівка потрапила і в будинок №19 на вул. Гур'янова і в будинок №6 на Каширському шосе. Злочинець шукав за оголошеннями дрібних комерсантів, які орендують нежитлових приміщень в окремих районах Москви, і пропонував їм укласти договір суборенди. Причому, щоб не турбувати податкову інспекцію, платив готівкою за кілька місяців вперед. Комерсантів орендарів це влаштовувало, і вони не надто наполегливо перевіряли документи у вигідного партнера і не оприлюднили умови угоди.

Так, на вулицю Гур'янова, в будівлі торгово-закупівельної фірми «Аргумент-200», де спрацювала бомба разом з коробками чаю, мішками цукру, ящиками сантехніки непомітно принесли і армійські ящики з вибухівкою. Потім встановили електродітанатори і часовий сповільнювач, в якості якого використовували звичайний механічний будильник. Так само діяли і на Каширському шосе. Там використовували склад меблевого магазину, який був порожній кілька місяців. Буквально на наступний день після вибуху оперативникам карного розшуку вдалося встановити і особу суборендаря, завёзшего вибухівку в 19 будинок. Директор «Аргументи», якого затримали за підозрою в причетності до теракту, повідомив, що підвал у них зняв Мухіт Лайпанов, 35 - річний уродженець Карачаєво-Черкесії. Лайпанова оголосили в розшук, його фоторобот з'явився у всіх громадських місцях із закликом до тих, «хто здав свій офіс цієї людини або просто бачив його» терміново зателефонувати в міліцію. Тільки після нової трагедії з'ясували, що чоловік цей діє під чужим ім'ям, так як справжній Лайпанов загинув в авіакатастрофі півроку тому, а злочинець використовує його паспорт.


Вибух в Волгодонську.

16 вересня 1999 року в місті Волгодонськ Ростовської області поруч з дев'ятиповерховим житловим будинком номер 35 по Жовтневому шосе здетонував вантажівка ГАЗ-53 з боєприпасами, від вибухової хвилі зруйнована фасадна частина будинку. З завалів витягнуто 18 загиблих, 1 людина померла в лікарні, 89 осіб госпіталізовано, пошкоджено 37 прилеглих будинків. Власник вантажівки з боєприпасами Аббаскулі Іскандер-огли Искендеров, який в момент вибуху виявився у себе вдома, а не в вантажівці, стверджував що не знав про те, що в його вантажівці знаходився вибуховий пристрій. За словами Іскендерова, троє вихідців з Кавказу купили у нього цей автомобіль, завантажили в нього нібито картопля, попросили його відігнати автомобіль до будинку і почергувати в ньому вночі, але в момент вибуху він відійшов додому погрітися.

На місці вибуху утворилася воронка завглибшки 3 метри, діаметром 14 метрів. Фрагменти автомобіля, в якому знаходилася вибухівка, розлетілися на півтора кілометра.


Розслідування осінніх терактів.


6 січня 2000 року в газеті Independent з'явилася стаття, в якій говорилося, що редакція має відеокасетою, на якій російський офіцер, захоплений чеченцями, визнає, що російські спецслужби причетні до вибухів житлових будинків у Москві. На плівці, знятої турецьким журналістом в листопаді минулого року, офіцер називає себе Олексієм Галтіним, старшим лейтенантом ГРУ. Галтін повідомляє, що був захоплений в полон на кордоні Дагестану і Чечні в момент закладки хв. За словами Галтіна, сам він не брав участі в підготовці терактів в Москві і Дагестані, проте в своєму розпорядженні інформацію про те, як готувалися вибухи. Полонений повідомляє, що всю відповідальність за теракти несуть ФСБ і ГРУ. Він також називає імена інших розвідників, причетних до організації вибухів.

7 серпня 2000 року, в годовшіну вересневих вибухів (Буйнакс, Москва, Волгодонськ) ФСБ відзвітували на прес-конференції про результати розслідування. Нічого нового так і не було сказано. Ті ж версії, ті ж підозрювані. Затримано 33 человека.Едінственная новина - схема, яка ще недавно була засекречена і яку оприлюднили співробітники ФСБ, на якій можна побачити, як, коли і куди пересувалися виконавці вибухів. З Чечні тонни вибухівки перевозилися в селище Мирний Ставропольського краю, потім в Кисловодськ і трохи пізніше в Москву. Першою базою в столиці стала Краснодарська вулиця, фірма "Транс-сервіс". Саме звідти терористи розвозили мішки на Каширське шосе, вулицю Гур'янова і Борисовські ставки. Звітували за результатами все ті ж генерали ФСБ, які спочатку вели розслідування - генерал-майор Олександр Шагако і Козлов.

29 червня 2001 в умовах підвищеної секретності і особливих заходів безпеки в одній з виправних колоній Ставрополя почалися попередні слухання у справі про вибухи житлових будинків в Москві восени 1999-го. У причетності до цього злочину звинувачуються п'ятеро жителів Карачаєво-Черкесії. Етапованих з Москви спеціальним авіарейсом Аслана і Мурата Бастанових, Муратбі Туганбаева, Тайкан Французова і Муратбі Байрамукова передбачалося спочатку судити в Карачаєво-Черкесії. Однак обвинувачені та їхні адвокати зажадали проведення суду присяжних, який в республіці ще не створений. І тепер, справу передано на розгляд в Ставропольський крайовий суд, а державне обвинувачення буде підтримувати співробітник крайової прокуратури Олександр Гришко. Причому процес уже оголошений закритим.



Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация