Вибухи і пожежі на російських складах боєприпасів

На російських складах боєприпасів за останні десять років відбулося близько 30 вибухів і пожеж. Причина більшості випадків - людський фактор. Буквально напередодні на складі 260-ї центральної ракетної артилерійської бази в Липецькій області здетонував 40-кілограмовий ящик з порохом, що призначався для утилізації. На російських складах боєприпасів за останні десять років відбулося близько 30 вибухів і пожеж

Фото: AP

В результаті вибуху на артилерійській базі "Казинка" під Липецькому загинули три жінки, робітниці бази, серйозно постраждали дві людини. За даними Центру управління в кризових ситуаціях Головного управління МНС Росії по Липецької області, на базі цей нещасливий ящик пороху збиралися утилізувати, привезли на спеціальний майданчик для утилізації, а він вибухнув.

На щастя, інших боєприпасів на майданчику не було, не те вибух міг би бути ще більш крутий. У причинах вибуху зараз розбирається прокуратура і слідчі. Однак уже зараз з'явилася найбільш правдоподібна версія трагедії: швидше за все, могло мати місце порушення правил безпеки при поводженні з вибуховими речовинами.

Читайте також: Друга світова шле смертельні привіти

За версією представників Міністерства оборони, технічно причина вибуху виглядає так: в результаті збою технологічної лінії спалювання пороху сталося його мимовільне загоряння і детонація. Слово "збій" також має на увазі "людськи фактор". До речі, за інформацією деяких ЗМІ, несподівано здетонувала порох був аж 1958 року випуску ...

За останні десять років від вибухів боєприпасів на російських складах загинуло кілька десятків людей. Ось тільки найбільш гучні випадки.

Липень 2001 року. Республіка Бурятія, поблизу селища Гусяче Озеро. Пожежа і серія вибухів на складі з боєприпасами. Загинули три людини, травми отримали чотири людини. Евакуйовано близько 3 тисяч чоловік.

Липень 2002 року. Самарська область, поблизу селища Сердовіна. Пожежа і серія вибухів на складі з боєприпасами. Травми отримали не менше 60 осіб.

Жовтень 2002 року. Приморський край, Владивосток. Пожежа і серія вибухів на складі з боєприпасами. Постраждалих немає.

Червень 2003 року. Амурська область, поблизу населеного пункту Норск. Пожежа і серія вибухів на складі з боєприпасами. Постраждалих немає.

Травень 2005 року. Ленінградська область, місто Кронштадт. Пожежа і серія вибухів на складі з боєприпасами. Травми отримали шестеро людей.

Травми отримали шестеро людей

Фото: AP

Листопад 2009 року. В Ульяновську горять військові склади. Місцеві жителі повідомляють про вибухи в Заволзькому районі міста.

Червень 2010 року. Рязанська область, полігон утилізації боєприпасів в селищі Сельці. Вибухнули дві вантажні машини з порохом. Одна людина загинула і 23 отримали поранення. Всі постраждалі - солдати строкової служби.

Липень 2010 року. На тренувальному полігоні в Саратовській області під час утилізації пороху прогримів вибух, один офіцер загинув, інший військовослужбовець серйозно поранений.

Липень 2010 року. Під містом Бійськ Алтайського краю стався вибух на полігоні при утилізації вибухонебезпечних предметів. Загинуло шестеро людей. Як показало розгляд, були порушені правила при утилізації вибухонебезпечних предметів.

В кінці 90-х років автору цих рядків довелося побувати на крупній базі утилізації артилерійських боєприпасів у селищі Чорна Річка під Архангельськом. Чистота, дисципліна, порядок, тверезі робітники, щоденний інструктаж. При вході в особливо охороняється зону належить здавати сірники, запальнички та сигарети. Жодного події за кілька років. До закриття бази там встигли утилізувати без всяких "пригод" близько 20 мільйонів бойових снарядів різних калібрів, велика частина з яких зберігалася на місцевих складах ще з часів війни. У цехах бази спеціальними верстатами снаряди розбирали, порох спалювали, а мідь здавали на металобрухт.

За рахунок цієї міді підприємство і жило! Це був один з найперших експериментів в Росії, коли утилізацією боєприпасів займалося приватне підприємство, що отримало відповідні ліцензії. Інтерес держави в тому, що старі снаряди все-таки зникають. Інтерес підприємства - у відходах утилізації, в тій же міді та інших металах. Всім добре і безпечно.

Військові на Чорній Ріці, пам'ятається, охороняли тільки зовнішній периметр. Подібних приватних підприємств в кінці 90-х побудували в Росії близько десятка. Жодного події на них так і не було. Капіталісти "пиляли" бойову спадщину СРСР (приватниками утилізували старі боєприпаси, в основному залишилися ще з часів Другої світової, тобто найнебезпечніші, термін зберігання багатьох був позамежний). Правда, через кілька років приватні "утилізаційні" підприємства були з якоїсь причини закрито. Кажуть, деяких чиновників обурила висока прибутковість таких міні-заводів. Ось як…

А ось всі вищеописані трагедії сталися на державних складах, базах і полігонах. Що ж там порядок не навести? Чому вибухають боєприпаси?

Підполковник запасу Микола Патрикеєв, з яким ми знайомі ще з часів його служби на артилерійських складах якраз на Чорній Ріці, поділився своїми міркуваннями з цього приводу з "Правдой.Ру": "Є кілька чинників, які призводять до трагедій з боєприпасами. Перше: слабка дисципліна в охоронних підрозділах. Не можна курити, щоб не викликати пожежу. Не можна відволікатися від несення служби. Не можна ... Загалом, дуже непросто переконати того ж солдата-строковика нести охорону, не відволікаючись. Взагалі не потрібно допускати строковиків до охорони таких про б'ектов! Друге: перевищення встановлених термінів зберігання боєприпасів. Найчастіше доводиться знищувати снаряди, гранати, пороху і так далі, які "перележала". І ніхто не знає, як вони себе поведуть - можуть вибухнути в будь-який момент! Третє: низька професійна підготовка тих , хто займається конкретно утилізацією. Вже пішло в запас або на пенсію покоління тих військових і цивільних фахівців, які десятиліттями набиралися відповідного досвіду. Замінити їх, мабуть, ніким ".

Так що ж, так і будуть рватися снаряди, яких в країні мільйони і мільйони? Мабуть, ніхто зрозумілої відповіді на це питання не дасть ...

Читайте найактуальніше в рубриці "Події"

Що ж там порядок не навести?
Чому вибухають боєприпаси?
Так що ж, так і будуть рватися снаряди, яких в країні мільйони і мільйони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация