Вибухи в метро. Кому вони вигідні?

опубліковано 29/03/2010

Два вибухи прогриміли 29 березня вранці в московському метро в той час, коли поїзди метро були переповнені людьми, котрі їдуть на роботу. Вибух на станції метро «Луб'янка» стався о 7.56 і за першими повідомленнями забрав життя 24 осіб. Через 44 хвилини вибухнула бомба на станції метро «Парк Культури», на тій же самій гілці метро. Тут відразу загинули 13 осіб. На обох станціях в результаті вибухів були поранені десятки людей, тому число загиблих може зрости.

Про те, що це були саме теракти, ні у кого не викликає сумнівів - ні у спецслужб, ні у рядових громадян. В обох випадках вибухи сталися в той момент, коли поїзди стояли на станціях і в них уже увійшли нові пасажири, але двері ще не закрилися. Постраждали як ті, хто був в вагонах, так і ті, хто перебував на пероні. З самого початку представники спецслужб повідомляли, що бомби були підірвані дистанційно, з використанням мобільних телефонів. Пізніше версія змінилася - стали стверджувати, що вибухи влаштували жінки-смертниці - шахидки.

До обох станціях метро стягнуті сили міліції, кінологи з собаками, всілякі оперативні, рятувальні та медичні служби. Після вибухів рух по Сокольницької лінії метро було припинено. Пізніше воно поступово відновлювалося, ділянка за ділянкою. Перед входом в метро «Парк Культури», прямо на вулиці, відбулася імпровізована прес-конференція офіційного представника Слідчого комітету при Прокуратурі Росії Володимира Маркіна:

Перед входом в метро «Парк Культури», прямо на вулиці, відбулася імпровізована прес-конференція офіційного представника Слідчого комітету при Прокуратурі Росії Володимира Маркіна:

Представник Слідчого комітету при Прокуратурі Росії Володимир Маркін виступає перед журналістами біля входу на станцію метро "Парк культури" після вибухів 29 березня 2010 р
(Photo: Podrabinek)

«Вибух справила жінка, і виявлені фрагменти її тіла, терористка-смертниця з поясом шахіда», - заявив Маркін журналістам. За його словами, потужність вибухового пристрою склала близько 1,5 кг тротилу, а як вибухова речовина був використаний пластіт. Тим часом, глава ФСБ Олександр Бортніков повідомив агентству ІТАР-ТАРС, що поїзди були підірвані за допомогою вибухівки на основі гексогену.

Можливість нових терактів в найближчі години і дні не виключається. На вході в метро у пасажирів з об'ємними сумками і іншим багажем перевіряють їх вміст. Міліція і спецслужби посилили патрулювання вулиць, залізничних і автовокзалів, аеропортів.

Паніки серед жителів Москви і приїжджих немає, але деяка напруженість відчувається. Через збій роботи метрополітену в місті виникли транспортні проблеми. Моментально злетіли ціни на послуги таксі. Багато москвичів добиралися на роботу пішки, тротуари вранці були заповнені пішоходами. Різко зросло навантаження на телефонні мережі - все передзвонювалися, щоб переконатися, що з їх рідними і друзями нічого не сталося. В результаті виникли перебої з мобільним зв'язком, особливо в центрі міста.

Тим часом співробітники правоохоронних органів, які працюють на місці вибухів в столичному метро, ​​передають пресі неофіційну інформацію, достовірність якої перевірити неможливо.

Тим часом співробітники правоохоронних органів, які працюють на місці вибухів в столичному метро, ​​передають пресі неофіційну інформацію, достовірність якої перевірити неможливо

Співробітники правоохоронних органів, які працюють на місці вибухів в столичному метро, ​​передають пресі неофіційну інформацію 29 березня 2010 р
(Photo: Podrabinek)

Так, вони повідомляють, що виявили фрагменти тіл, імовірно, терористок-смертниць. На станції «Парк Культури», за їхніми словами, виявлена ​​відокремлена від тіла голова молодої жінки, яка належала, на їхню думку, швидше за все, терористку. На станції «Луб'янка» також виявлені частини тіла жінки більш старшого віку, яка, ймовірно, і привела в дію вибуховий пристрій.

Версія про «кавказький слід» з'явилася раніше, ніж будь-які, хоча б непрямі докази, що вказують на виконавців або організаторів терактів. Це, з одного боку, цілком в дусі останнього десятиліття, а з іншого - вміло каналізує суспільне обурення в потрібне політичне русло. Сплеск Антикавказький настроїв майже неминучий. Дуже велика ймовірність того, що страх перед терористами знову буде використаний для демонстрації неможливості управління Росією інакше, як за допомогою жорстких методів, суворих законів і без всяких демократичних «надмірностей». «Сильна рука» потребує заляканому суспільстві.

Тим часом, поки ніхто не взяв на себе відповідальність за теракти, але ж «непідписаний» теракт втрачає свій основний і зловісний сенс.

Актуальним, однак, залишається питання: хто більше за всіх зацікавлений в терорі і залякуванні громадян? Кому більше треба пригнічений страхом і покірне російське суспільство - кавказьким сепаратистам, які мріють відокремитися від Росії, або певним російським політикам, які мріють назавжди зберегти свою безконтрольну владу над заляканої і слухняною їм країною?

Актуальним, однак, залишається питання: хто більше за всіх зацікавлений в терорі і залякуванні громадян?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация