Вічна весна: як Калінінград голосував за президента і танцював за Крим

У неділю росіяни в єдиному пориві знову обрали Володимира Путіна (за попередніми даними виборчкому, звичайно) президентом Росії. Жителі самого західного регіону від решти не відставали - небувалу підтримку безальтернативного кандидата забезпечив навіть аполітичний обласний центр, який, як правило, перебуває в комі в дні виборів. І все це - при досить високій явці (62,3% в регіоні і 58,7% в Калінінграді). А ввечері калінінградців вирушили на площу Перемоги відзначати річницю приєднання Криму і, хоч ніхто цього вголос не говорив, закінчення виборів. При цьому чомусь весь день і особливо ввечері неможливо було позбутися відчуття, що справа тут не в політичній волі електорату, а, як раз навпаки, в його повному безвольність.

Велика блондинка торохтить, чіпаючи за рукав шуби свою співрозмовницю: «Нас ніхто не змушував, ми самі прийшли. Я Чичеріна хочу послухати. А вам сказали, що вам треба прийти? ». Жінка в шубі киває.

З колонок гримить пісня про те, що «ми любимо Крим» і «Крим - це рай» з рефреном «Крим. Весна. Росія". Люди підстрибують на зовсім весняному морозі, намагаються танцювати під одноманітний пафосний мотив. До 20:00, часу закриття виборчих дільниць і початку концерту, присвяченого четвертій річниці приєднання Криму, на площі мерзнуть кілька сотень людей (пізніше їх число зросте приблизно до тисячі). Від попередніх околокримскіх урочистостей це сильно відрізняється. По-перше, в цей раз організатори повністю відмовилися від мітингу на користь концерту. По-друге, початок заходу зрушили на 20:00 - по всій видимості, в зв'язку з проходили в цей же день виборами президентом Росії Володимира Путіна. У Москві концерт на Манежній, до речі, теж почався після завершення голосування по всій Росії, і там, вже не соромлячись, зі сцени говорили про перемогу Путіна (і сам він теж виступив з полум'яною промовою про єдність).

У Калінінграді же о 20:00 на площу Перемоги потихеньку стікається народ, місцями вже неабияк «заправити» чи то в честь Криму, чи то в честь виборів, чи то зігріву заради. Взагалі, захід ніде не було толком анонсовано, про приблизний час початку концерту можна було здогадатися хіба що з попередження адміністрації про перекриття вулиці Баранова. Але, судячи з потоку городян, що проходять через рамки металошукачів, все, кому треба, знали і про програму, і про час.


«Знову разом, а разом ми сила, нас ніхто тепер не розлучить», - лунає з колонок чергова пісня про Крим. Потім її змінює інша - тепер про Севастополь. У рідкісної натовпі снують активісти НСД зі своїми прапорами і роздають газети. На віддалі, ближче до мерії, кучкуються молодь ОНФ з прапорами. Молодих людей явно менше, ніж прапорів, так що останні просто звалені в купу біля фонтану. Через деякий час з цими прапорами по площі будуть бігати діти. Дітвори взагалі досить багато, і її ні Крим, ні вибори очікувано не цікавлять - малюки з радісними криками носяться по порожньому фонтану навколо стели. Одні дорослі підстрибують на морозі, підбираються ближче до сцени, пританцьовують. Інші просто обтикатимуться в телефони і не піднімають від них голову ні під час промов ведучого, ні під час пісень «Чорних беретів», ні навіть заради Юлії Чичериной.

У 20 хвилин на дев'яту на сцені з'являється ведучий і пишномовно розповідає про історичну значущість «кримської весни». «Ура», - мляво відповідає натовп. Звучить обов'язкове «ми єдині і непереможні», а потім, звичайно, гімн, і люди тут же випрямляють спини зі строгими і трохи сумними обличчями. Дехто ворушить губами, хтось навіть в цей урочистий момент не може припинити підстрибувати і пританцьовувати на морозі.

На сцену виходять «безпосередні учасники кримської весни», ансамбль «Чорні берети», і починають співати про «ввічливих людей». На екранах крутять кадри з російською армією в Криму. «Крим, Кавказ, Таджикистан, нині тут, а завтра - там. Забезпечено наш транзит, які не знайде будь-наймит аргументів і ідей проти важливих людей », - розноситься над натовпом мілітаристський клич.

Четвертий раз на площі Перемоги в Калінінграді, акурат між адміністрацією міста і Кафедральним собором Христа Спасителя, відзначається факт приєднання Криму до Росії. При всіх відмінностях в формі , Зміст з року в рік не змінюється , І людина, один раз побував на цьому заході, зможе вже грати в «Бінго» за виразами, які обов'язково прозвучать зі сцени. Але ніхто не кричить «Бінго!», Люди чемно слухають, аплодують в потрібних місцях і радіють, коли говорять, що треба радіти. Сценарій давно відпрацьований, все ролі зрозумілі, розподілені, і оскаржувати їх ніхто не планує. Дотерпіти, постаратися отримати задоволення - і можна додому.


В цьому плані черговий патріотичний концерт, безумовно, дуже схожий на минулі в неділю вибори президента, результат яких був визначений задовго до початку передвиборчої кампанії. Єдине подобу інтриги було в явці і відсотку підтримки безальтернативного кандидата. І тут все вийшло - і посунути явку 2012-го року, і вже тим більше - явку вересневих губернаторських виборів. Навіть аполітичний обласний центр перемахнув за 50%, а в області і зовсім мова йде про 62,3% тих, хто проголосував.

З відсотком теж все задовільно - на даний момент мова йде про трьох чвертях голосів (76,35%). У 2012 році за Володимира Путіна в Калінінградській області проголосували всього 52,5% виборців. Алиханов на губернаторських виборах у вересні минулого року при явці менше 40% отримав більше 81% голосів. Так що в абсолютних цифрах президент все одно лідирує за рівнем підтримки - майже 380 тис. Голосів проти 240 тис. У себе ж в 2012-му і 255 тис. У Алиханова в 2017-м.

Спортивно-туристичний вояж: як Антон Алиханов провів вибори на узбережжі

У битві за явку активно використовувалися прийоми, відпрацьовані на попередніх виборах - навіщо винаходити велосипед, якщо можна знову відправити на ділянки молодь з картонними рамками «Голосовача» ( вибори губернатора-2017) і організувати продаж дешевої їжі біля дільниць ( вибори губернатора-2015). Основне зміна відбулася на федеральному рівні - прикріплення до іншого ділянці спростили настільки, що наступним кроком може стати вже тільки голосування пультом біля телевізора або кнопкою «лайк» в інтернеті. Як легко стало віддати свій голос за місцем перебування, а не реєстрації, калінінградців наочно продемонстрував губернатор, який вибрав разом з усією родиною для волевиявлення будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів в Піонерському. Судячи з наповненості вояжу по приморських містах, в обрамленні якого пройшло губернаторське голосування, здається, що сам виїзд був придуманий тільки для того, щоб якось пояснити, чому губернатор раптом вирішив проголосувати в Піонерському, а не біля будинку в Калінінграді.

Забезпечити високу явку важливо було і для того, щоб продемонструвати розгром боку, предпочевшей безальтернативним виборів їх бойкот і активно закликала до цього. І люди слухняно пішли голосувати, бо «ну треба» і голосували за того, за кого треба, тому що «ну а за кого ще».

Вже відпрацьована на виборах в 2015 році «тушёночная схема» з недорогими продуктами біля виборчих дільниць в цей раз обурила представників штабів інших кандидатів (які не президент), деякі навіть заявили, що це «прихований підкуп». Глава Калінінградській області до продажу продуктів на ділянках поставився спокійно - мовляв, ну а що такого. «Мені здається, що це обурення [представників опозиційних кандидатів] награно, - сказав він. - Тому що нічого, крім явки, ці ярмарки підвищити не могли. На результат конкретного кандидата навряд чи вони могли вплинути, тому, на мій погляд, нічого страшного в цьому немає ». На своїй ділянці Алиханов ніяких продуктів не помітив. Правда, як роз'яснили йому, не тому що їх не було, а тому що їх швидко розкупили. Про те, що на президентських виборах будуть торгувати недорогою їжею біля дільниць, говорив ще один з волонтерів штабу Алиханова на вересневих виборах.


Робити вибори максимально смутними і порожніми в регіоні теж вже призвичаїлися, та так, що навіть вересневе голосування за Алиханова в порівнянні з 18 березня 2018 року здається досить цікавим днем, не кажучи вже про вибори Цуканова в 2015 році. Багато про що свідчить хоча б той факт, що штаб підтримки головного кандидата в Калінінграді виявився закритий. Ключі здали ще в суботу і більше не з'являлися. І справді, навіщо?

Ще один штаб, до якого фізично не можна було потрапити в неділю, відноситься до недопущення до виборів політику Олексію Навальному. Це якраз та молодь, яка активно закликала вибори бойкотувати. Незадовго до виборів місцеві активісти залишилися без приміщення і без голови - Єгора Чернюка заарештували на 10 діб. Його заступник Олег Алексєєв, незважаючи на запрошення штабу підтримки Ксенії Собчак, вважав за краще координувати своїх спостерігачів з дому. Може, воно й на краще, бо ввечері Олексій Навальний і Ксенія Собчак дуже шумно сварилися у прямому ефірі. І це, мабуть, найцікавіше, що відбулося в Росії за весь день виборів.

А після закриття дільниць на площі Перемоги ансамбль «Чорні берети» продовжує співати про гарну Росії і поганий Європі: «Час пройде, ми покажемо на ділі, хто в домі господар. Отрутою брехливим нехай бризкає продажний заморський ефір. Слов'янин, і бурят, і мордвин, і єврей, і татарин - це все наш єдиний, великий, великий русский мир ». Під цей бойовий гімн про те, як ми всім щось покажемо, на екранах демонструють російське озброєння, в тому числі те саме, про який говорив Володимир Путін чималу частину свого послання Федеральним зборам.

«Елементи фрік-шоу»: чому раділи і на що скаржилися в штабах кандидатів

«Крим наш!» - звучить зі сцени. «Крим нааааааш!» - лунає у відповідь з натовпу нетвердою вигук. «Ми не можемо потрапити в Крим! Де гроші ?! »- кричить не надто бадьорого вигляду молодий чоловік. «Гдееееее ?!» - несамовито волає у відповідь той же нетвердою голос.

«Росія міцніє, Росія розширює горизонти впливу. Ми сильні, коли ми разом. З нами Крим, з нами вся Росія. Ми в Калінінграді відчуваємо, що ми - невід'ємна частина нашої Батьківщини, Росії. Ура, дорогі друзі! »- продовжують організатори зі сцени. «Ура», - беземоційно відповідає публіка.

Нарешті, виходить Юлія Чичеріна, в останні роки відома своєю ультрапатріотичної позицією і активною підтримкою самопроголошених республік Донбасу. До своєї честі співачка не штовхає промов і відразу починає з ліричною «40 000 км». «Холодно вам? Мені теж. Зараз согреемся », - кричить вона і починає співати« Жару ». Народ підбадьорювати, знову береться танцювати, перші ряди навіть підспівують. Найтепліше не стає. Деякі, не витримавши, спрямовуються до виходу з майданчика.

Десь в центрі серед народу в супроводі глави міськради Андрія Кропоткіна, спікера облдуми Марини Оргеєва і віце-прем'єра Олександра Торби веде пряму трансляцію в «Інстаграм» губернатор Калінінградської області Антон Алиханов. Підспівує, танцює, фотографується з дітьми. На куртці губернатора красується напис «Team Putin». Вибори відпрацьовані. Можна і потанцювати.

Текст - Тетяна Зіберова, фото - Віталій Невар, Катерина Медведєва, «Новий Калінінград»

А вам сказали, що вам треба прийти?
І справді, навіщо?
Де гроші ?
«Гдееееее ?
«Холодно вам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация