Від "Максима Горького" до "Гончій": як дають імена літакам

Фото: aeroflot.ru

"Аерофлот" отримав в парк два нових літака, названих, за традицією, на честь знаменитих людей. Один з них, Boeing 777-300ER, отримав ім'я письменника Івана Буніна, а другий, А320 - військового хірурга Олександра Вишневського.

Під якими іменами лайнери борознять простори "повітряного океану" і як називають літаки в інших країнах світу - в цьому матеріалі M24.ru.

Традицію називати свої літаки іменами великих росіян "Аерофлот" почав з 2003 року, і перший борт назвали в честь диригента Євгена Свєтланова. В даний час всі літаки компанії отримали власні імена.

В "Калінінградавіа" ( "КД авіа") вирішили не відставати і теж давали імена своїм лайнерів, але в честь сучасних діячів науки, культури і бізнесу: диригента Юрія Темірканова, керівника "Маріїнки" Валерія Гергієва, музиканта Юрія Антонова. Втім, компанія вже припинила своє існування

Не завжди літаки називають на честь відомих людей - наприклад, S7 Airlines назвали одну зі своїх "тушок" в честь бортпровідниці Юлії Фоміної, яка загинула під час захоплення заручників в Саудівській Аравії в 2001 році. Правда, літак вже списаний.

"Ямал" ж називає лайнери на честь відомих людей Ямало-Ненецького автономного округу: екс-губернатора Юрія Нейолова і радянського геолога Василя Подшибякина.

Назвати літак можна не тільки ім'ям людини - в Естонії, наприклад, борти отримують імена птахів, що мешкають в країні. Вибирали їх за результатами народного голосування, і переможцями стали Tuuletallaja, або "Боривітер", Sinirind, або "Варакушка", Suitsupääsuke, або "Сільська ластівка" і Jäälind - "Зимородок". В Іспанії пішли далі, і на фюзеляжі компанії Iberia з'явилися назви рідкісних звірів і птахів.

"Австрійські авіалінії" дають лайнерів назви міст - "Тбілісі" або "Краснодар". Перше - в честь появи компанії в Грузії, а друге знаменує 10-річчя роботи Austrian Airlines на Кубані. В "Бєлавіа" деякі машини отримують назви історичних поселень Білорусії.

Втім, імена літакам дають не тільки в цивільній авіації - наприклад, літаки МНС названі в честь героїв Радянського Союзу, надзвукові Ту-160 отримали імена конструкторів і льотчиків, а знамениті дальні бомбардувальники Ту-95 - назви обласних центрів.

Фото: ІТАР-ТАСС

До речі про військову авіацію - традиція присвоювати імена літакам пішла саме звідти і з моменту зародження літака. Авіконструктори в ту епоху раніше були не дуже скромними, і перші літаки називали в свою честь: знаменитий винищувач Першої Світової Nieuport 17 отримав ім'я Шарля Ньюпора, а машина аса "Червоного Барона" Fokker Dr. I - Антона Фоккера.

Пізніше ця традиція зникла, а на радянських заводах не особливо думали над назвами: "Р" - розвідник, "І" - винищувач, "МУ" - морський навчальний і так далі.

Правда, була тут і користь: абревіатуру 2ІН-1 розібрати могли тільки присвячені, а робочий з заводу навіть на допиті не сказав би, що це двомісний винищувач з мотором Непіра, перша модель.

Традиція стала повертатися з появою агітескадрільі імені Горького - її флагман АНТ-20 отримав ім'я радянського письменника, а літаки супроводу - назви газет того часу: "Вогник", "Працівниця", "Крокодил", "Біробіджанец" та інші.

Фото: ІТАР-ТАСС

Після краху флагмана ескадрилью розформували, а двійник "Горького" літав вже безіменним.

У ті роки авіація не залишила без уваги і "культ вождя": літаки передвоєнної епохи носили назви на кшталт "Сталінське завдання", "Шість умов Сталіна" і навіть лаконічне "Сталь".

Передвоєнний час дало новий поштовх розвитку авіації, і серійні літаки знову почали називати іменами конструкторів: на аеродромах з'являються перші анти (Андрій Миколайович Туполєв), "Як" конструкції Олександра Яковлєва і "Елі" Сергія Ільюшина.

При цьому не всі назви дійшли до наших днів: Туполєв позбувся права називати літаки антами через тюремного ув'язнення, і у Велику Вітчизняну війну багато його бомбардувальники вступили під іншими іменами.

Після війни вченого реабілітували, і світ отримав літаки "Ту", причому моделі під 114-м номером дали ім'я "Росія".

Гучні імена були і у творінь Олега Антонова ( "Ан"): важкі транспортні літаки його конструкції стали "Антеєм" (Ан-22), "Русланом" (Ан-124) і "Мрією" (Ан-225).

Традиція називати літаки власними іменами отримала цікаве розвиток в США - там сформувався напрям Nose Art, або "малюнок на носі літака". Армійські художники прикрашали військові літаки Штатів картинкою (найчастіше - зображенням дівчини або тваринного) і писали на ньому назву на кшталт "Принцеса апачів", "Громова птах" або просто "Дженні". Є це і зараз, правда, в підхопила естафету Nose Art Великобританії не можна зображувати на фюзеляжах дівчат.

Фото: ІТАР-ТАСС

Відзначимо, що в країнах НАТО прийнято по-своєму називати російські (радянські) літаки. Це було зроблено для того, щоб в альянсі не плутали машини ймовірного противника (справжніх назв техніки там часто не знали).

При цьому в класифікації є свої позначення: назви на "B" отримували бомбардувальники ( "bomber"), "F" - винищувач ( "fighter"), а "H" - вертольоти ( "helicopter").

Наприклад, ударний вертоліт Мі-28 за кордоном називають Havoc - "смута", перехоплювач МіГ-31 - Foxhound ( "лисяча гончак"), символ "холодної війни" Ту-95 - Bear ( "ведмідь"), а стратегічний ракетоносець Ту 160, який російські пілоти називають "білий лебідь", в країнах НАТО отримав багатозначну кличку Black Jack.

сюжет: міські історії

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация