Від розподілу в Білорусі можна втекти в армію на контракт

Для випускників вузів в Білорусі з'явилася законна можливість уникнути відпрацювання за розподілом, підписавши контракт на службу в армії

Для випускників вузів в Білорусі з'явилася законна можливість уникнути відпрацювання за розподілом, підписавши контракт на службу в армії. Чому для Збройних сил ввели такі преференції?

Військова служба - у держави в пріоритеті

Постановою Ради міністрів № 527 від 12 липня 2018 року внесено зміни до положення про розподіл від 2011 року - введено право випускникам перерозподілятися на військову службу за контрактом .

Йдеться про молодих фахівцях, які закінчили цивільні вузи, відучившись за рахунок бюджету, отримали направлення на роботу на підприємства і в організації і вирішили звідти звільнитися. Для цього їм треба перерозподілитися, тобто отримати розподіл в інші організації. Тепер такою організацією можуть бути Збройні сили.

Для цього молодому фахівцеві треба надати листи про згоду наймача на звільнення і Міністерства оборони чи іншого державного органу, в якому передбачена військова служба, про згоду на призначення контракту.

Постанова уряду набирає чинності 24 липня.

Треба відзначити, що молоді фахівці, які перерозподіляються на контрактну службу в армію, повинні мати військово-облікову спеціальність, яку отримують, як правило, під час строкової служби.

Раніше, за інформацією офіційного представника Міністерства оборони Володимира Макарова, були поодинокі випадки, коли бажаючі перерозподілитися в армію, стикалися з проблемами.

Наприклад, молодого фахівця, який отримав розподіл, закликають на строкову службу. Після неї пропонують службу за контрактом, і він погоджується. Виникає питання про відшкодування коштів за навчання вузу, оскільки якщо він залишається служити в армії, то не повертається на місце роботи за розподілом.

Макаров зазначив, що Конституційний суд вже давно розставив крапки над i в цьому питанні. У від 14 листопада 2012 року Конституційний суд визнав за необхідне усунути конституційно-правова прогалина в законодавстві, закріпивши право випускників на звільнення від відшкодування коштів, витрачених державою на їх підготовку, при добровільному вступі на військову службу за контрактом.

Конституційним судом було запропоновано підготувати проект закону, який передбачає відповідні зміни в Кодекс про освіту.

Проект нової редакції кодексу був опублікований на сайті Міністерства утворення 1 лютого 2017 року і повинен був бути представлений в Палату представників ще в минулому році, але цього не сталося до сих пір.

Оскільки Кодекс про освіту ще знаходиться на розгляді, було прийнято урядову постанову, зазначив Володимир Макаров.

Представник Міноборони наголосив, що зміни в нормативній базі, по суті, є наповненням конкретним змістом положень закону «Про військовий обов'язок і військову службу»:

«Закон встановлює пріоритет військової служби перед іншими видами державної служби та трудової діяльності, який виражається в припиненні громадянами роботи, навчання та іншої діяльності при призові або добровільному вступі на військову службу, призов на службу в резерві, на збори, а також в підвищеному рівні соціальної захищеності громадян, що проходять військову службу, службу в резерві ».

Володимир Макаров вважає, що зміни в законодавстві можуть призвести до зростання числа бажаючих служити за контрактом.

Підтримувати молодь, а не ламати життя

Половина всіх звернень з приводу розподілу, які надходять онлайн і на гарячу лінію Офісу допомоги і підтримки зайнятості молоді Youth Labour Rights, стосуються саме можливості змінити роботу, тобто перерозподілитися, розповіла Naviny.by директор Youth Labour Rights Христина Ріхтер.

Молоді фахівці намагаються перерозподілитися, коли їх не влаштовують умови праці, зарплата, коли створюють сім'ї. І якщо для бажаючих служити за контрактом питання вирішувалося і буде вирішуватися просто, то для інших навпаки.

Багато стикаються з тим, що їх направляють або вони самі знаходять роботу, яка на практиці не відповідає їх кваліфікації, зазначила Христина Ріхтер:

«Іноді роботодавець направляє заявку на інженера однієї спеціалізації, йому надсилають інженера іншої. А інженер по техніці безпеки не може працювати в сфері електроніки. Часто з розподілу направляють на роботу за суміжними спеціальностями. Наприклад, викладача іноземної мови - працювати в садок, мовляв, спеціальність ж педагогічна. І в таких випадках намагаються перерозподілитися, але вдається не завжди ».

Таким чином, у випадку з військовою службою за контрактом умови дійсно особливі. Христина Ріхтер каже, що так було завжди і в відношенні інших силових структур:

«Ми багато років спостерігаємо перерозподіл або розподіл випускників цивільних вищих навчальних закладів на військові спеціальності. Це вже розповідається, як анекдот - закінчити архітектурний факультет і піти працювати в міліцію. Для молодих людей це часто вигідно - соціальна захищеність, стабільна зарплата. Нарешті, не секрет, що військова служба має на увазі гарантований в більшості випадків зростання по кар'єрних сходах і пільги, наприклад, більш ранній вихід на пенсію, розмір якої більше середньої по країні. І, звичайно ж, що працюють в силових структурах мають можливість побудувати житло за кредитом. Ну а державі теж вигідно, коли молоді фахівці підконтрольні і служать державі безпосередньо ».

Разом з тим Ріхтер вважає, що практика примусового розподілу молодих фахівців в Білорусі повинна бути змінена для всіх.

«У нас немає ілюзій, що в Білорусі повністю скасують розподіл. Однак держава повинна підтримувати молодь на ринку праці, а не ламати життя примусовим розподілом. Якщо ми говоримо про гарантії першого робочого місця, необхідно вести мову про добровільне розподілі і програмах зайнятості для молоді », - підсумувала Ріхтер.

Чому для Збройних сил ввели такі преференції?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация