Від ікони до YouTube з Колтушское приходом

  1. Іконописець-СТРАННИК
  2. ТАКІ РІЗНІ алтарником
  3. Бармен - ЦАРЮ, ляльок - МИТРОПОЛИТУ
  4. Довідка
  5. «ВЕЧІРНІЙ СВЯТ» ТА ІНШІ ПРОЕКТИ
  6. Довідка

Іконописці, реставратори, фотографи, музиканти, відеоблогери ... Прихід храму Іоанна Кронштадтського в Колтушах - не випадковий збори талантів, вся його життя «заточена» на спілкування з музами, які вже давно не язичницькі богині, а служниці вічно молодих, вічно позитивних, віруючих сердець .

Іконописець-СТРАННИК

храм видно з дороги. Затишний цвинтар в дерев'яній огорожі за галасливою дорогою, обігнув новобудови Яніно, здається оглушливо тихим. Він настільки нагадує дерев'яне зодчество російської Півночі - невеликий зруб, маленька паперть з дзвіницею, крихітна главку, - що недосвідчений мандрівник цілком може прийняти його за пам'ятник XVI століття.

Усередині храму - особливий аромат нагрітого дерева. Сонячні промені прорізають розписані в давньоруському стилі купол і вітрила, по різьбленому іконостасу сяють відблиски. Маленький храм - як дитяча скринька зі скарбами: чим дольшерассматріваешь, тим більше цікавого знаходиш. Тяблах дерев'яного іконостасу візерунком і виконанням, як і сам храм, будять спогади про мистецтво Північної Фіваїди. На стінах - невеликі ікони в трохи погнутих окладах, ймовірно, спадщина благочестивих старовинних пологів колтушан. По обидва боки іконостасу - ікони Божої Матері і святого Іоанна Кронштадтського в вишитих перлами, перламутром і срібною ниткою окладах. У вишивці відсвічують самоцвіти - агат, сердолік, кварц ... Образа іконостасу відрізняються манерою виконання від ікон євангелістів на парусах і Спаса в куполі. Справа в тому, що працювали два різних іконописця, та й в різний час: автор образів іконостаса - В'ячеслав Некрасов, а розписів - ієрей Сергій Ломакін , Клірик храму.

Іконописці, реставратори, фотографи, музиканти, відеоблогери

Ієрей Сергій Ломакін


З отцем Сергієм я стикаюся раптово і спочатку приймаю її за вівтарника: він виглядає зовсім юним. У цього священика доля іконописця-мандрівника, прямо Севастіан з «Зображеного ангела» Лєскова. Отець Сергій закінчив Саранську художнє училище, але вже під час навчання писав ікони, перед якими сьогодні моляться в багатьох мордовських храмах. Відразу після закінчення «художки» надійшов в Саранську духовне училище, ставши іподияконом у архієпископа Варсонофія, нині митрополита Санкт-Петербурзького і Ладозького. У 2004 році отець Сергій став студентом СПбДА, ніс послух художника-оформлювача академії і викладав в Школі Народного Мистецтва Імператриці Олександри Федорівни. І весь вільний від послуху час, з 2006 по 2015 рік, він поодинці розписував храм святителя Миколая Мирлікійського в Рязанській області. Адреса храму називати відмовляється, сміється: «Що там дивитися?» Отець Сергій і сьогодні пише ікони на прохання прихожан, допомагає зберегти стародавню традицію «ростових ікон» - образів висотою в ріст немовляти, які пишуться на його Хрещення.

ТАКІ РІЗНІ алтарником

Батюшка починає показувати розмір ікони, а я відволікаюся на пробігає вівтарника. Ось він, навпаки, схожий ... на рокера, якими дітей на ніч лякати можна!

- А це Антон Слон.

-?!

- Так, рок-музикант, вокаліст групи «Місячний пес». Вони на «Нашествии» виступають, по рок-клубам, пісні справжні, хороші.

Поза храму алтарник Антон Слон - рок-музикант, вокаліст групи «Місячний Пес»

Що ж тримає Антона в Колтушах, в цьому заповіднику дерев'яного зодчества, раю для благочестивого мистецтвознавця? Може, це найближча до будинку храм? Або він просто алтарнічает, особливо не беручи участь у житті парафії? Ні, Антон співає і на молодіжних заходах, які організовує прихід. «Мені дуже подобається храм, його архітектура і внутрішнє оздоблення, - відповідає він. - Тут атмосфера християнської любові і, як результат, - добрі і позітівниеклірікі і миряни ».

Споглядальну тишу, вона зависла було над нашою міні-конференцією, порушує ще один алтарник - Павло Бушуєв . Він, на відміну від Антона, Нестеровський типаж (картина «Під благовіст»): світло-русявий, в благовидні підряснику, за ним дерев'яна дзвіниця храму ... Тільки в руках замість молитовника - величезний професійний фотоапарат. Вже входячи в трапезну, чую, як він вчить технічного розуму молодь: «Якщо не виходить комплект оптики купити, можна взяти і радянський б / у об'єктив ... Автофокусу немає, звичайно, але я за 45 тисяч сам покручу. Можна, наприклад, в храмі з людини на свічку переводити фокус ». Паша - головний редактор журналу PhotoCASA, відомого у всьому світі. Тут, на парафії, він відповідає за інтернет-проекти, а під час богослужінь - за читання Апостола.

Тут, на парафії, він відповідає за інтернет-проекти, а під час богослужінь - за читання Апостола

Павло Бушуєв - фотограф, засновник і головний редактор журналу PhotoCASA

Бармен - ЦАРЮ, ляльок - МИТРОПОЛИТУ

На дитячому майданчику, що сховалася в тіні огорожі цвинтаря, розмовляю з Ксенією Сорокіної - автором тих самих шитих перлами окладів до ікон Богородиці і святого Іоанна Кронштадтського. Вона - співробітник Російського Етнографічного музею, реставратор з текстилю: «Ви обов'язково напишіть, що ці ікони я робила разом з Наталією Некрасової, художником. Як? Просто: традиційна техніка "високий настил", срібло по карті. Використовувала тільки натуральні матеріали: перли річковий, кольорові напівкоштовні камені. Ви не дивитеся, там не бісер, а невеликий перламутр, тонше міліметра ».

Одного разу після навчання Ксенія зайшла на виставку давньоруського шиття в Російському музеї. «І відразу зрозуміла, як це робиться. Стала шукати майстрів, шукати візерунки. Освоїла все самоучкою, - каже вона. - У Суздалі знайшла Людмилу Михайлівну Громико, вона і вишивці вчила, і в православ'ї наставляла. Прагнула працювати в музеї - там фонди, цікаво подивитися їх, побачити виворіт вишивки в прямому сенсі слова ».

Оточений зграйкою молоді, яку він захоплено в чомусь переконує, повз проходить настоятель храму, керівник відділу у справах молоді Виборзькій єпархії ієрей Артемій Литвинов. «А Ксенія ще барми до" Царю "Лунгіна вишивала», - на ходу кидає він. Ксенія підтверджує: вишивала, за ескізами художниці Наталії Дюбенко. «І кукіль митрополичий робила на їхнє замовлення. Мене просто знайомі порадили творцям фільму ».

Реставратор - це не художник, який творить по натхненню, у власній авторській манері. Це особливе вміння, це ерудиція - потрібно знати масу різних технік, це терпіння - скільки його потрібно на десятки розпатланих ниток пари сантиметрів старовинної вишивки! Це, нарешті, смиренність: багато рішень приймаються тільки колегіально. Ксенія розповідає, що при новому храмі будуть відкриті реставраційні майстерні, можна буде навчати цьому мистецтву і молодь, і таких же, як вона сама, умільців, ще не побачили золото своїх рук.

Довідка

У 1936 році в Петропавлівському храмі відспівували великого академіка І. П. Павлова, першого російського Нобелівського лауреата. Іван Петрович в заповіті просив здійснити відспівування саме там, можливо, тому, що довгі роки працював в Інституті фізіології в Колтушах. Установа була заснована «для Павлова» радянським урядом, цінив відкриття вченого. Нині Інститут фізіології імені І. П. Павлова - один з інститутів Російської Академії наук, і більша частина його будівель і раніше розташована в Колтушах.
РЕСТАВРАТОР ІНШОГО СВІТУ

До нас підходить ще один реставратор, фахівець з іконопису - Анастасія Волкова. Теплота і ясність ликів старовинних ікон, принесених в храм колтушанамі, - справа її рук. «Я свою допомогу пропоную або безоплатно, або недорого зовсім, - починає вона розповідь про свою справу. - Хочеться адже, щоб ікони зберігали свої фарби, залишалися ясними. Кіоти щоб зберігалися. Друковані-то ікони не несуть такої відсвіт таємничості, як писані. Але писаних і залишається мало ».

Будучи послушкою в одному з монастирів Ленобласті, Анастасія закінчила училище імені Н. К. Реріха під керівництвом відомого реставратора з Російського музею Ірми Василівни Яригіна. Тепер вона заміжня, але монастирське слухняність визначило життя: «Я думаю, ікона не тільки вікно в інший світ. Вона сама цілий світ. За кожною іконою - історія і долі. Якщо ікона не потрібна, перед нею не молилися, робити роботу важко. А якщо чекають її - летить. Ось була у мене в роботі ікона-краснушка, темна і листи простого, здавалося. Стояла. Вирішила я її в подарунок одному лікаря зробити - і за дві години вона вже була готова! Тільки кіптява, виявляється, зняти треба було. А ікона виявилася чудова, золото проступило, тонке лист прояснилося ».

«ВЕЧІРНІЙ СВЯТ» ТА ІНШІ ПРОЕКТИ

Я присутній при обговоренні цікавої ідеї - молодіжного відеоканалу на YouTube. Колтушское храм - центр молодіжного служіння Виборзькій єпархії, і тому тут задумом молодих прихожан - зелене світло: «Це буде канал таких ... православних Лайфхак. Ну, корисних порад: як вести себе в храмі, як звернутися до священика або свічниці, чим займаються дзвонар і паламар ... Давайте спочатку зробимо п'ять фільмів. Будеш вести, Свят, він же Святослав? », - отець Артемій весь час переходить від слів до справи, точніше, від ідей до рішень і запланованим акціях.

», -   отець Артемій   весь час переходить від слів до справи, точніше, від ідей до рішень і запланованим акціях

Все своє життя він займається молодіжним служінням. Як кажуть про нього хлопці з «молодіжки», «продукує ідеї, креатив і позитив». Отець Артемій родом з Кишинева, після навчання і хіротонії в СПбДА, поїхав в Саратовську єпархію, де за вісім років служіння встиг побути настоятелем одночасно п'яти храмів, благочинним, головою молодіжного та місіонерського відділів. Зараз він отримує другу вищу на психолого-педагогічному факультеті РГПУ. Організатор «Дергачівіденія» (конкурс молодих виконавців естрадної пісні та танцю в селищі Дергачі) і Саратовського турніру з паралімпійського спорту бочча, отець Артемій дивує і Виборгськую єпархію. Завдяки підтримці єпископа Ігнатія, голови Синодального відділу у справах молоді, влітку 2015 року було організовано єпархіальні змагання з картингу. Інший проект - чохли для гаджетів з цитатами Євангелія і логотипом єпархії.

Довідка

Колтушское православну парафію молодий - в 2016 році йому виповнюється 25 років. Однак перша дерев'яна церква святих апостолів Петра і Павла була побудована тут ще в 1735 році. Через 100 років вона була зведена в камені, в стилі пізнього класицизму. Служби велися до літа 1937 року, коли влада розмістила в храмі клуб, заарештувавши багатьох прихожан і розстрілявши останнього настоятеля, протоієрея Іоанна Вишневського. У 1964 році церква була підірвана. У 1994 році возведений Иоанновский храм за проектом архітекторів-колтушан Андрія і Оксани Зайцевих. Силами приходу поступово будується поруч і кам'яна Петропавлівська церква: вже залитий фундамент, в цьому році здійснено «прорив» - запуск котельні, розрахованої на обидва храми і церковні будинки.

«П'ять роликів відразу ... Неплях-о-пол ...» - тягне Свят. Молода людина вже знімався в відеопривітання для владики Ігнатія в жовтні - тоді ролик, знятий за сценарієм Молодіжного відділу, обігнав багато православних кліпи по числу переглядів на YouTube. «Давай, буде у нас" Вечірній Свят ", затьмаримо Урганта», - підбадьорює батюшка. Поруч футболіст Саша викликається коментувати єпархіальні змагання і, в свою чергу, затьмарити знаменитого коментатора Озерова. «Так, будете боротися за перегляди і лайки, влаштуємо між вами конкуренцію, - обіцяє отець Артемій, але видно, що ідея йому теж подобається: крім картингу, в єпархії з подачі того ж Молодіжного відділу організовані змагання з міні-футболу серед біологічний, скоро вони пройдуть у Виборзі. - Ось, у мене майже готовий сценарій першого ролика. Переодягнемо дівчину в церковну бабусю, і Свят повинен буде з нею правильно і неправильно поспілкуватися! А потім напишемо, що при зйомках жодна бабуся не постраждала! »У вибухах сміху тоне фінал чергової наради, а в сутінках - абрис дзвіниці. Обриси воріт і облямівки храму підкреслено світяться гірляндами світлодіодів. Сучасність і старина знову поєднуються, тут бережуть старовину і не дають їй покритися музейним пилом, даруючи силу нового життя і речей, і людям.


Адреса храму називати відмовляється, сміється: «Що там дивитися?
Може, це найближча до будинку храм?
Або він просто алтарнічает, особливо не беручи участь у житті парафії?
Як?
Будеш вести, Свят, він же Святослав?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация