Від імператора до президента

  1. колеса пролетарів
  2. Відчуй себе президентом

Перший самохідний екіпаж на території Російської Імперії з'явився в 1891 році Перший самохідний екіпаж на території Російської Імперії з'явився в 1891 році. Французький автомобіль марки Panhard & Levassor привіз видавець газети «Одеський листок» Василь Навроцький. Побачивши на паризькій виставці автомобіль, він вирішив, що кращого способу залучення уваги до свого видання годі й шукати. Ця двомісна відкрита машина мала розташований ззаду двоциліндровий V-подібний двигун Daimler об'ємом 1030 см куб., Який розвивав 3 л. с. Через кілька років автомобілі стали з'являтися і в інших містах імперії.

Незважаючи на жвавий інтерес до різних технічних нововведень, імператор Микола II спочатку не любив саморушні екіпажі. Виною тому була не тільки їх низька надійність, але і активний опір сановних чиновників, які воліли пафосні кінні упряжки. Велику роль в подоланні у Миколи II упередженого ставлення до гучних і примхливим автомобілів зіграв князь Орлов, один із затятих шанувальників нового транспортного засобу. Він неодноразово влаштовував для царської сім'ї виїзди на своєму розкішному французькому Delaunay-Belleville і переконав Миколи II обзавестися власним гаражем, указ про організацію якого був виданий в березні 1907 року. Саме князю Орлову були доручені закупівлі необхідних автомобілів, число яких до кінця року перевищувала десяток. У 1917-му гараж налічував понад півсотні машин різних марок від кращих виробників Європи: Benz, Delaunay-Belleville, Mercedes, Rolls-Royce і Renault. Не залишав государ своєю увагою і вітчизняні бренди - в його автопарку значилися російські марки «Лесснер» і «Руссо-Балт», причому остання мала титул «постачальника двору Його Імператорської Величності».

Після лютневої революції 1917 року Імператорський гараж перетворився в «Автомобільну базу Тимчасового уряду», а в жовтні того ж року перейшов в підпорядкування уряду більшовиків. Борці з буржуями нічтоже сумняшеся використовували розкішні машини з царського гаража. Наприклад, Ленін їздив у відкритому царському Delaunay-Belleville 45CV, Троцький - в лімузині Rolls-Royce, а «Залізний Фелікс» надавав перевагу американські Packard.

колеса пролетарів

У 1918 році гараж разом з радянським урядом переїхав до Москви. Автомобілі, які обслуговували Леніна і його найближче оточення, розмістилися в Кремлі. 31 грудня 1920 Ленін підписав наказ про створення «Особливої ​​гаража», який трохи пізніше отримав назву «Гараж особливого призначення» (ГОН). Його очолив незмінний шофер Леніна Степан Казимирович Гіль.

У довоєнний час серед урядових машин як і раніше переважали іномарки. На початку 20-х велику партію Rolls-Royce замовив для диктатури пролетаріату глава радянської торгової місії в Великобританії Лев Борисович Красін. Чеський письменник Гофмейстер одного разу став свідком виїзду кремлівського кортежу, про що написав: «Я ще ніколи не бачив такого скупчення« Роллс-Ройс », яке спостерігав одного вечора на набережній Москва-ріки. Я так і не зрозумів, чому саме «Роллс-Ройс» знайшли шлях до серця Зовнішторг і потрапили в СРСР ... »

У 30-ті роки пріоритети більшовиків змінилися - зав'язалася «дружба» з американцями, які після Великої депресії намагалися розширити свою присутність на зовнішніх ринках. Для закупівель техніки, обладнання та автомобілів було засновано Американо-Радянське торгове представництво (Амторг). За даними різних джерел, з 1925 по 1945 рік в США було закуплено від 25 до 50 тисяч легковиків.

З 1922 до 1953 року ГОН очолював Павло Удалов - особистий водій Сталіна. Першим автомобілем, на якому їздив нарком національностей, був англійський Vauxhall 1914 року, що колись належав матері Миколи II. Але, прийшовши до влади, Сталін більше не задовольнявся спадщиною царських часів. Одним з улюблених автомобілів вождя став подарований президентом США Ф. Рузвельтом Packard Twelve. Спочатку машина була білого кольору, але Сталін розпорядився в терміновому порядку перефарбувати її в «державний» чорний.

Любов «батька народів» до американського Packard привела до створення його радянської копії - ЗІС-110, який дебютував в 1945 році. Ці величні автомобілі склали основу урядового гаража. На базі 110-го будували броньовані ЗІС-115, машини з відкритими кузовами кабріолет і фаетон, а також повнопривідні версії.

Хрущовська відлига ознаменувалася відмовою від похмурих броньовиків на користь відкритих автомобілів сімейства ЗІЛ-111, які були виконані в дусі американського «Аеростиль». На зміну їм за часів «дорогого Леоніда Ілліча» прийшли чемоданоподобние ЗІЛ-114 і 117, що стали прабатьками сучасних урядових Зілов.

Відчуй себе президентом

При першому президенті Росії Єльцина в гонах на перші ролі знову вийшли іномарки - німецькі Mercedes-Benz, які і сьогодні несуть штандарти першої особи російської держави.

Нова епоха, що ознаменувалася зміною в Росії політичного ладу і проникненням ринкових відносин в усі сфери життя, не обійшла стороною і колись суперсекретне підрозділ. Тепер, щоб скористатися послугами професіоналів ГОНа, не обов'язково бути частиною політичного істеблішменту країни - досить володіти деякою кількістю грошових знаків. Наприклад, трансфер з будь-якої точки Москви в аеропорт або на вокзал на машині з ГОНа обійдеться в суму від 1,7 до 7 тис. Рублів ($ 65-270) в залежності від моделі. А оренда нового Mercedes-Benz S-Klasse з водієм коштуватиме від 8000 рублів за 4 години ($ 310).

Трицикл Сoudell (Німеччина) 1899 р

У 1899 році цей трицикл завоював золоту медаль на 1-й Автомобільної виставці в Берліні і був придбаний Миколою II для Царскосельской школи. До революції він перебував в Імператорському гаражі в Гатчині, а в 1941 році був переданий в Московський державний політехнічний музей. У 1899 році цей трицикл завоював золоту медаль на 1-й Автомобільної виставці в Берліні і був придбаний Миколою II для Царскосельской школи Peugeot Bebe (Франція), 1914 р
Покупку Peugeot Bebe приурочили до іменин 10-річного спадкоємця престолу Олексія. 9 жовтня Микола II записав у своєму щоденнику: «... Бачили Олексія в парку, який катався в подарованому йому маленькому моторі». Після революції автомобіль знаходився в ленінградському Палаці піонерів, а в 1942 році був знищений - в будівлю потрапила бомба, тому на виставці представлений аналогічний примірник. Packard Eight (США), 1933 р
Улюблена марка Сталіна - американський Packard - відрізнялася вишуканим дизайном і чудовими технічними характеристиками. Саме з моделей початку 30-х років і почалося захоплення Генсека, що згодом стало причиною копіювання автомобілів Packard радянськими конструкторами, - так після війни з'явився ЗІС-110. Rolls-Royce 40/50 Silver Ghost (Великобританія), 1922 р
На цій машині Ленін з Крупської останній раз приїжджали в Москву - це було 19 жовтня 1923 року. Після смерті Ілліча автомобіль повернувся в гараж Раднаркому, а 11 грудня 1959 року го після реставрації на «ЗІЛі» зайняв місце в Центральному музеї В. І. Леніна. ЗІС-115 (СРСР) 1954 року
Модель ЗІС-115 є автомобілем прихованого бронювання, від стандартного ЗІС-110 зовні вона майже не відрізняється. Агрегати шасі модернізовані і посилені, товщина стекол - 75 мм. Крім звичайних дверних замків, обидві задні і праві передні двері забезпечені ланцюжками, що гарантують неможливість випадкового відкриття дверей на ходу. Автомобіль устатковувався кондиціонером. Для безвідмовної роботи в екстремальних ситуаціях застосований здвоєний масляний насос, додатковий масляний радіатор і друга АКБ. ЗІЛ-41072 «Скорпіон» (Росія), 1999 р
«Скорпіон», створений для урядової охорони, обладнаний широкими зовнішніми підніжками, зовнішніми і внутрішніми поручнями з боків кузова і в салоні, люком в даху, а також механізмом миттєвого відкривання заднього вікна для ведення вогню. ЗІС-110П 4Х4 фаетон (СРСР), 1956 р
Було побудовано два повнопривідних фаетона, але до наших днів зберігся лише один. Експонований автомобіль обслуговував Н. С. Хрущова. ЗІЛ-111В (СРСР), 1960 р
14 квітня 1961 року з аеропорту в Кремль на цьому автомобілі проїхав перший космонавт планети Юрій Гагарін. ГАЗ 24-95 «Волга» (СРСР), 1973 г.
Відомо лише про двох збережених примірниках повнопривідної «Волги», яка була зібрана на вузлах і агрегатах ГАЗ-69. Експонований автомобіль обслуговував Леоніда Ілліча Брежнєва під час поїздок на урядову дачу в Завидово. ЗІЛ-111Д (СРСР), 1967 р
На цьому ЗІЛі-111Д, подарованому Брежнєвим лідеру НДР Еріку Хонекеру, німецькі чиновники зустрічали Фіделя Кастро в 1974 році. Після відсторонення Хонекера від влади його автомобілі довго простоювали в урядовому гаражі, поки деякі з них не пустили з молотка. У 2003 році на одному з аукціонів у Швейцарії ЗІЛ-111Д придбав російський колекціонер і повернув «подарунок» на батьківщину.

Сергій Іванов
фото автора

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация