Від гір Уралу до морів Тмутаракані: 5 казкових маршрутів по Росії

  1. Мідні гори Уралу
  2. береги Балтики
  3. простори Підмосков'я
  4. Моря і гори Тмутаракані
  5. ліси Костроми

Хто з нас в дитинстві, гортаючи черговий збірник казок при світлі каганця, не мріяв побувати в Тридев'ятому царстві або, скажімо, на Кудикіной горе? А що, якщо в цей казковий світ дійсно можна потрапити?

Мідні гори Уралу

У лісі-то добре. Пташки співають-радіють,
від землі здіймання, дух легкий.
Павло Бажов «Господиня Мідної гори»

Павло Бажов «Господиня Мідної гори»

Джерело: pixabay.com

«Мідна гора» - неофіційна назва Гумёшевского рудника, що знаходиться у верхів'ї річки Чусовой в 55 кілометрах від Єкатеринбурга. Тисячі років тому родовище розроблялося місцевим народом чуді, а в 1702 році місце заново відкрили селяни Арамільскій слободи. З тих пір тут жили переважно металурги, серед яких опинилася і сім'я казкаря Павла Бажова.

Завдяки Бажову народні уральські перекази перейшли з вуст гірських майстрів на папір, а покровителька рудокопів Господиня Мідної гори увійшла до лав найвідоміших казкових героїв. В оповіданнях вона постає в образі зеленоокою дівчата у сукні з «шовкового малахіту», і відкриває заводському працівникові Степану красу дорогоцінних каменів і металів рудника.

Сьогодні більшість родовищ тих часів вироблені, але смерекові ліси, боброві греблі, мальовничі озера з сланцевими берегами і, звичайно, знамениті гори Середнього Уралу не втратили ні дещиці чарівності.

береги Балтики

Як по моречку, по морю,
По широкому роздоллю,
Що по самий край землі,
Вибігають кораблі ...
Петро Єршов «Коник-Горбоконик»

Образ Конька-Горбунка був запозичений поетом Петром Єршовим з народних казок слов'ян, що жили на берегах Балтійського моря. Згідно з переказами, саме там ночувало Сонце, страждав говорить кит і каталася в золотий шлюпці прекрасна Цар-дівиця.

Описані Єршовим первозданні пейзажі і казкові морські води варто шукати в Калінінградській області. Всього півгодини на приміському поїзді або маршрутному таксі - і з обласного центру ви опинитеся на дике піщане узбережжя, де дюни порадують магічною умиротворенням, а торф'яні грязі і цілющі води наситять організм мінеральними солями на рік вперед.

Якщо ж ви віддаєте перевагу більш активний відпочинок, неодмінно озбройтесь водолазним ліхтарем і пірнайте в прохолодне море на пошуки блискучого балтійського бурштину - головного природного скарби регіону.

простори Підмосков'я

Село красива. Кругом ліс, поля і річка недалеко.
Вітер дме такий теплий, і комарів немає.
І народу в селі дуже мало живе.
Едуард Успенський «Дядя Федір, пес і кіт»

Едуард Успенський «Дядя Федір, пес і кіт»

Джерело: pixabay.com

Знайомі кожному від малого до великого троє з Простоквашино топили піч, доїли корову і шукали скарб не де-небудь, а в Можайському районі Московської області. Згідно з версією автора оригінальної казкової повісті Едуарда Успенського, саме тут розташовувалося знамените село.

Опинившись на місцевості, обов'язково загляньте в неоготический Хрестовоздвиженський храм, ротонда якого приховує приділ Спаса Нерукотворного. Перетніть Москва-ріку через підвісний міст біля села Ігумнова, побудований сільськими мужиками із залишків греблі понад півстоліття тому. Або просто прогуляйтеся по порослим пагорбах і річкових долинах - вони здатні закохати в себе навіть найбільш переконаних прихильників урбаністики.

Моря і гори Тмутаракані

У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хльостають;
Хмара по небу йде ...
Олександр Пушкін «Казка про царя Салтана»

Царський двір, хата трьох мрійливих дівчат, острів Буян - всі ці місця, описані Олександром Пушкіним в «Казці про царя Салтана ...», розташовувалися в таємничої Тмутаракані. Як нам відомо з давньої російської літописі XII століття, місто з такою назвою дійсно існував і був розташований на півночі Таманського півострова, омивається водами Азовського і Чорного морів.

Однак якщо в ті часи Тмутаракань вважалася районом провінційним і навіть глухому, то сьогодні це розвинутий курорт і знаковий центр виноробства. За келихом піно нуар або Совіньйон Блан варто відправитися на один з виноградників Анапского-Таманської підзони, а за пляжним відпочинком - на піщану смугу між портом Темрюк і селищем Ілліч, де любителі дикого відпочинку зможуть знайти безліч колоритних необладнаних пляжів.

Ще одна візитна картка Тамані - грязьові вулкани, невеликі гейзери з цілющими басейнами, що знаходяться в двадцяти хвилинах від Темрюка.

ліси Костроми

Ось раз взимку впала снігу білого по коліно.
Дітлахи сусідські на вулицю висипали -
на санках кататися, сніжками кидатися,
та й стали снігову бабу ліпити.
Народна казка «Снігуронька»

Народна казка «Снігуронька»

Джерело: pixabay.com

Якщо ви все ще впевнені, що будинок Снігуроньки розташований десь в районі велікоустюгскій резиденції Діда Мороза, у нас для вас новини. Насправді історія про головну зимової чарівниці зародилася в Костромській області: за легендою, в одному з загублених поселень в цих краях жили ті самі старий і стара, що зліпили собі снігову дівчинку.

Сьогодні відома своїм лісопромисловим комплексом територія покрита деревами не менше ніж на три чверті. У природних заповідниках - кологрівскіх ліс, сумароковской заказнику і на інших рекреаційних територіях - збереглися унікальні темнохвойні оазиси, а в хащах до сих стоять старовинні казкові тереми - на кшталт дерев'яного особняка Поляшова або панської садиби Єрмолових. Дрімучі ліси з лосиними стежками, болота з природними джерелами і села з дивовижними пам'ятками культури точно не залишать гостей байдужим.

Матеріал надано сайтом Vokrugsveta.ru

ru

А що, якщо в цей казковий світ дійсно можна потрапити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация