Від Черчілля до Блера. Прем'єр-міністри Великобританії

Народився 30 листопада 1874 року помер 24 січня 1965 року.

Прийшов до влади в тяжкий для Англії момент (їй загрожувало вторгнення фашистських військ). 22 червня 1941 року, після нападу Німеччини на СРСР, заявив про підтримку радянського народу. Переможна коаліція, у складі якої перебувала і Великобританія, завдала нищівної поразки Німеччини. В активі прем'єр-міністра - участь в численних міжнародних конференціях, в переговорах і листуванні з керівниками США і СРСР. Знаменита мова Черчилля у Фултоні 5 березня 1946 року вважається початком «холодної війни».

Роберт Ентоні Іден, лорд ЕЙВОН (Sir Robert Anthony EDEN, Lord AVON) Роберт Ентоні Іден, лорд ЕЙВОН (Sir Robert Anthony EDEN, Lord AVON)

Прем'єр-міністр Великобританії в 1955-1957 роках (Консервативна партія)

Народився 12 червня 1897 року, помер 14 січня 1977 року.

6 апреля.1955 року змінив Черчілля на посаді прем'єр-міністра. Переконаний прихильник збереження Британської колоніальної імперії, а також політики, спрямованої на створення коаліції європейських держав проти СРСР. Один з ініціаторів англо-франко-ізраїльської агресії проти Єгипту в 1956 році. Після її провалу був змушений в 1957 році подати у відставку.

Моріс Гарольд МАКМІЛЛАН (Maurice Harold MACMILLAN) Моріс Гарольд МАКМІЛЛАН (Maurice Harold MACMILLAN)

Прем'єр-міністр Великобританії в 1957-1963 роках (Консервативна партія)

Народився 10 лютого 1894, помер 29 грудня 1986 року.

Будучи на посаді прем'єр-міністра уклав з США договір про доступ Британії до американських ядерних ракет і брав участь в розробці договору з США і СРСР про часткову заборону випробувань (1963). За це Шарль де Голль наклав вето на прийняття Великобританії в ЄЕС, так як боявся проникнення американської ядерної зброї в Європу. При ньому був потужний економічний ріст. У 1959 році консерватори домоглися значної більшості в Палаті громад, і Макміллан виголосив знамениту фразу, звертаючись до виборців: «Так добре вам ще не бувало!»

Відомий був жорстким стилем керівництва, згодом перейнятим Тетчер; в 1962 році поміняв весь свій кабінет (так звана британська Ніч довгих ножів).

Олександр (Алек) Фредерік ДУГЛАС-Х'юм, барон Х'юм (Alexander Frederick DOUGLAS-HOME, Baron HOME) Олександр (Алек) Фредерік ДУГЛАС-Х'юм, барон Х'юм (Alexander Frederick DOUGLAS-HOME, Baron HOME)

Прем'єр-міністр Великобританії в 1963-1964 роках (Консервативна партія).

Народився 2 липня 1903 року, помер 9 жовтня 1964 року.

Обійнявши посаду прем'єра, Х'юм відмовився від титулу лорда і був знову обраний в палату громад (єдиний такий випадок за всю історію парламенту). Прем'єрство Хьюмен виявилося вельми коротким; зайнявши свій пост у зв'язку з несподіваною хворобою Гарольда Макміллана, він пішов в наступному році, програвши вибори лейбористам на чолі з Гарольдом Вільсоном. Кабінет Хьюмен, як і що передував, випробував на собі наслідки скандальної справи Профьюмо.

Джеймс Гарольд ВІЛЬСОН (James Harold WILSON) Джеймс Гарольд ВІЛЬСОН (James Harold WILSON)

Прем'єр-міністр Великобританії в 1964-1970, 1974-1976 роках, (Лейбористська партія)

Народився 11 березня 1916 року, помер 24 травня 1995 року.

Перший раз Вільсон зайняв пост прем'єр-міністра в 1964 році. Ввів жорсткі заходи економії, скоротив витрати на соціальне забезпечення. Обмежив імміграцію з країн Африки та Азії. У 1967 році оголосив про виведення британських збройних сил "на схід від Суеца", тобто з басейну Індійського океану і Перської затоки. У 1970 році лейбористи зазнали поразки на виборах, і Вільсон змушений був піти у відставку.

В черговий раз став главою британського уряду в 1974 року. До цього часу у нього розвинулася гостра форма шпиономании. Він підозрював наявність змови проти нього в британських спецслужбах, боявся військового перевороту, але найбільше був стурбований радянської загрозою. При цьому частина офіцерів британської контррозвідки MI5 була переконана в тому, що сам Вільсон є радянським шпигуном. 16 березня 1976 Вільсон несподівано пішов з постів лідера лейбористів і прем'єр-міністра.

Едвард Річард Джордж ХІТ (Edward Richard George HEATH) Едвард Річард Джордж ХІТ (Edward Richard George HEATH)

Прем'єр - міністр Великобританії в1970-1974 роках (Консервативна партія)

Народився 9 липня 1917 року, помер 17 липня 2005 року.

Займаючи посаду прем'єр-міністра в 1970-1974 роках, ввів Британію в Європейське співтовариство, але був зміщений в зв'язку з економічним і промисловим кризою в країні. Його конфронтація з страйкуючими шахтарями, колишня частиною його кампанії по регулюванню інфляції, призвела до поразки консерваторів на виборах 1974 року.

Леонард Джеймс Каллаген (Leonard James CALLAGHAN) Леонард Джеймс Каллаген (Leonard James CALLAGHAN)

Прем'єр-міністр Великобританії в 1976 -1979 роках (Лейбористська партія)

Народився 27 березня 1912 року, помер 26 березня 2005 року.

У 1976 році змінив Гарольда Вілсона на посаді прем'єр-міністра і в 1977 році уклав договір з лібералами на підтримку його уряду при виконанні службових обов'язків. Страйки під час так званої "зими невдоволення" (1978-1979) призвели до втрати урядом довіри Палати громад, яка змусила його оголосити вибори, і його партія була переможена на голосуванні в травні 1979 року. Це зробило Каллаген першим прем'єр-міністром після Ремсі Макдональда, вимушеного оголосити вибори під тиском Палати громад. У 1980 році під лівим тиском він залишив лідерство в партії і в 1985 році оголосив що не балотуватиметься в парламент на наступних виборах.

Маргарет Хільда ​​ТЕТЧЕР (Margaret Hilda THATCHER) Маргарет Хільда ​​ТЕТЧЕР (Margaret Hilda THATCHER)

Прем'єр-міністр Великобританії в 1979-1990 роках (Консервативна партія)

Народилася 13 жовтня 1925 року.

За 11 років перебування на посаді глави британського кабінету провела ряд жорстких економічних реформ, ініціювала передачу в приватні руки секторів економіки, де традиційно панувала монополія держави, виступила за збільшення податків. Одним з найбільш неординарних рішень Тетчер стала часткова націоналізація збиткових підприємств, які перебували в приватній власності. Завоювала репутацію "залізної леді": в її кабінеті вся робота будувалася на чіткій ієрархічності, підзвітності та високої особистої відповідальності. До речі сказати, прізвисько "залізна леді" вона зобов'язана газеті "Красная звезда". Отримала його в 1976 році. На той час Тетчер вже прославилася як "антикомуністичний громовержець". Самою Маргарет це прізвисько сподобалося.

Джон Рой Мейджор (John Roy MAJOR) Джон Рой Мейджор (John Roy MAJOR).

Прем'єр-міністр Великобританії в 1990-1997 роках (Консервативна партія)

Народився 29 березня 1943 року.

Війна в Перській затоці, на яку Мейджор відразу ж відправив близько 45 000 британських солдатів, сприяла зміцненню позицій нового уряду, проте загострила ситуацію в економіці країни. У роки прем'єрства Мейджора вибухнула спровокований валютними спекулянтами фінансова криза, який увійшов в історію як «Чорна середовище». Уряд Великобританії вимушений був піти на девальвацію фунта і вийти з європейської валютної системи (ERM). Після вимушеного виходу Великобританії з європейської валютної системи британська економіка частково відновилася. Цьому сприяла гнучка економічна політика з плаваючим валютним курсом і низькою ставкою рефінансування.

На виборах в травні 1997 року Консервативна партія зазнала поразки, і пост прем'єр-міністра зайняв лейборист Е.Блер.

Всі довідки >>

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация