Від ядерного удару врятують папір і маскхалат

В районі Кузьминки 10 жовтня в одному з під'їздів цього столичного району з'явилося оголошення, в якому мешканців будинку просять здати по 500 рублів консьєржу з метою «прискорення процесу будівництва бомбосховища».

Жарти жартами, але деякі експерти всерйоз вважають, що ядерна війна - це сценарій не фантастичних фільмів, а реального майбутнього. І не тільки експерти. Так, згідно з опитуваннями соціологів, майже половина росіян побоюється , Що конфлікт в Сирії може перерости в третю світову війну. Що робити в разі ядерного удару і як врятуватися від смертоносної зброї? Про це на умовах анонімності «МИР 24» розповів колишній ракетник.

Фото: ТАСС

- Що робити, якщо почнеться ядерна тривога? Чи будуть під час тривоги оголошувати місця бомбосховищ?

- Час підльоту ракет різний - воно завжди залежить від місця запуску. При ударі з ПЛАРБ ( «підводний човен атомна з ракетами балістичними») бойові частини ракет будуть у мети вже через 25 хвилин. І система оповіщення населення в цьому випадку може, на жаль, і не встигнути.

Але це практично нереальний сценарій, тому що бойових дій передує загрозливий період, під час якого ознаки починаються бойових дій вже приховати неможливо.

- Якщо немає можливості потрапити в бомбосховищі, що робити?

- Під час вибуху потрібно вибирати укриття, яке захистить від основних вражаючих чинників ядерного заряду, таких, як небезпечне світлове випромінювання, проникаюча радіація, ударна хвиля і - опосередковано - все, що може на вас впасти: стіни, будівлі, машини, дерева ... Тому ховатися потрібно в тому місці, яке виключає пряму видимість вибуху. У тому місці, яке дозволить знизити площу впливу ударної хвилі. Тобто, треба лягти на землю, в траншею, в будь-поглиблення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Мій будинок - моя фортеця»: що робити в разі ядерної війни?

Своє власне укриття, не призначене для тривалого перебування, може допомогти тільки від первинних вражаючих факторів. Для тривалого перебування підготовлені тільки спеціалізовані державні бомбосховища. Вони обладнані системами подачі і очищення повітря, відведення продуктів життєдіяльності, мають запаси води, продуктів і засобів захисту, без яких вихід на заражену поверхню може стати смертельно небезпечним. Висновок - якщо є можливість, потрібно ховатися в підготовленому державою притулок.

Висновок - якщо є можливість, потрібно ховатися в підготовленому державою притулок

Фото: Шарифулин Валерій, ТАСС

- А якщо не встигаєш добігти до укриття?

- Треба обов'язково лягти на землю ногами до епіцентру вибуху. При цьому - лягти обличчям вниз, а кисті рук заховати під себе - при укритті голови руками, швидше за все, ви отримаєте опікове ураження кистей рук.

Важливо пам'ятати, що не можна вставати після першого проходження ударної хвилі, необхідно дочекатися і пропустити зворотний вибухову хвилю, яка буде обов'язково.

- Скільки часу пройде від початку ядерної тривоги до самого вибуху?

- Дивлячись звідки буде проведений запуск. Наприклад, з материкової частини Північної Америки підльоту становить 40-47 хвилин. З моменту зарубки старту відбувається оповіщення керівництва країни і відлік часу до падіння бойової частини. Герметичні двері в притулок повинні будуть бути закритими за 10 хвилин до можливого початку ракетно-ядерного удару.

Найбільш дієвий спосіб - в загрозливий період організовано зайняти притулок завчасно.

- Правда, що не можна дивитися на ядерний гриб?

- Залежно від способу підриву ядерного боєприпасу, сила вибуху йде в різні види енергії. При повітряному вибуху близько 70% енергії переходить в світлову (включаючи невидимий спектр, альфа, бета, гамма і нейтронне види випромінювання).

Підземний вибух призначений для знищення високо захищених об'єктів (бомбосховищ, пунктів управління та бункерів), тому в його випадку близько 70% енергії вибуху переходить в сейсмічну хвилю, тобто в землетрус. При наземному підриві енергія розходиться приблизно порівну - і в світлове випромінювання, і в сейсмічну хвилю. При наземному і повітряному підриві, на відміну від підземного, що світиться гриб буде чітко видно на великій відстані.

Промениста (видима) енергія видимого спектру вражає, в залежності від потужності вибуху, органи зору, шкірні покриви, а також викликає загоряння горючих матеріалів. Але найбільш небезпечним є невидимий спектр - він вражає людини альфа, бета і гамма випромінюванням.

Найбільш сильною проникаючу здатність мають бета і гамма-промені. І якщо ви бачите гриб - ви неодмінно отримуєте в цей момент свою порцію проникаючої радіації. На щастя, дія проникаючої радіації обмежена часом світіння гриба, на відміну від радіоактивного зараження, яке діє століттями.

- Чи можуть бути відключені електрика і мобільний зв'язок в перший час після ядерної атаки?

- Один з вражаючих факторів ядерного вибуху - це електромагнітний імпульс. Він може короткостроково (при слабкому імпульсі) і безповоротно (при сильному імпульсі) вивести з ладу електроніку і створити перешкоди проходженню радіосигналів. Тому для відновлення стільникового і інших способів зв'язку після ядерного удару потрібно дуже тривалий час, необхідне на заміну в осередку ураження всієї каналообразующей і приймально-передавальної апаратури. У тому числі - стільникових і радіовишек.

Фото: Максим Кулачков, «Світ 24»

- Скільки часу слід знаходиться в притулок після вибуху?

- Рівень радіоактивного зараження буде знижуватися в залежності від погодних умов. Дощі, наприклад, прискорять процес природного зниження рівня радіації. Але все одно - цей період радіоактивного зараження буде вимірюватися днями і тижнями. Радіація 800 рентгенчас - це мінімум 4 доби, 240 рентгенчас -1-4 доби. Наприклад, в чорнобильській зоні є ділянки, в яких до цих пір перебувати можна лічені хвилини, не дивлячись на минуле з трагедії час.

- Колега розповідав, що на тренуваннях з цивільної оборони в кінці 80-х вони проводили навчання на випадок ядерної атаки. Відпрацьовувався такий жорстокий сценарій: потрібно було не пускати в суспільне бомбосховище престарілих людей. Мовляв, вони не потрібні, тому що не принесуть великої користі фізично. Це правда? Чи є такі правила сьогодні?

- У разі раптового ядерного удару вкривати будуть всіх. Незалежно від статі і віку. При планомірному занятті притулку в загрозливий період бомбосховища займатимуться за списками, складеними в залежності від закріплення укриття: підприємство, муніципальна одиниця, військова частина.

- Яка потужність найпоширенішого ядерної зброї гіпотетичного супротивника?

- Офіційно ядерною зброєю володіють Франція, Великобританія, Китай, США і Росія. Міжконтинентальними ракетами - тільки США, Китай і Росія. Авіаційні боєприпаси можуть бути від малопотужних або тактичних зарядів (сумірні з Хіросімою) до 0,5 мегатонн. Але авіація - це найскладніший спосіб доставки. Тому що є ППО і ПРО.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де в Москві перечекати апокаліпсис

Міжконтинентальна балістична ракета - найбільш поширений спосіб доставки боєприпасів.

У одного найбільш ймовірного противника бойові заряди в основному на 0,33 мегатонни, в іншого (найменш ймовірного противника) - в основному, на 2 мегатонни. Але вони з меншою точністю.

Така потужність заряду покликана компенсувати невисоку точність ракет.

Область радіоактивного ураження сильно залежить від пори року і від рози вітрів в районі удару. Витягнуте пляму в сторону пануючого вітру розтягнеться на кілометри зі смертельними рівнями опромінення. І на десятки кілометрів воно буде викликати сильну променеву хворобу.

І на десятки кілометрів воно буде викликати сильну променеву хворобу

джерело: офіційний сайт Міноборони Росії (автор не вказаний)

- Який одяг врятує, якщо ти не встиг потрапити в притулок?

- Найкраще - це загальновійськовий захисний комплект (часто такі комплекти продаються в магазинах товарів для полювання і рибальства як захист від дощу). Потрібен також ізолюючий (генерує дихальну суміш) і фільтруючий протигаз. З доступних в побуті засобів захисту - це світла або білий одяг, рукавички, респіратор або Протипилова маска.

Одяг слід надягати навипуск, бажано - обмотати зап'ястя і щиколотки скотчем або ізоляційною стрічкою. Після виходу із зони ураження або при вході в притулок верхній одяг треба обов'язково знімати, намагаючись зберігати з нею мінімальний контакт, а потім - провести так звану деактивацію або просто закопати її. Або, наприклад, можна просто заховати одяг в бочці з водою. Одяг ні в якому разі не треба спалювати - інакше радіоактивний попіл одягу призведе до зараження місцевості.

Олексій Синяков

Що робити в разі ядерного удару і як врятуватися від смертоносної зброї?
Чи будуть під час тривоги оголошувати місця бомбосховищ?
Якщо немає можливості потрапити в бомбосховищі, що робити?
Скільки часу пройде від початку ядерної тривоги до самого вибуху?
Правда, що не можна дивитися на ядерний гриб?
Чи можуть бути відключені електрика і мобільний зв'язок в перший час після ядерної атаки?
Це правда?
Чи є такі правила сьогодні?
Яка потужність найпоширенішого ядерної зброї гіпотетичного супротивника?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация