відділення Оренбург

Історія розвитку банківської справи в Оренбуржье багато в чому визначається його географічним положенням. Область служить своєрідним коридором, що з'єднує азіатські і європейські землі і держави. Утворене майже півтора століття назад Оренбурзьке відділення Державного банку сприяло використанню прикордонного положення краю в якості джерела економічного розвитку, становленню Оренбурга як великого промислового і торгового центру країни. Історія розвитку банківської справи в Оренбуржье багато в чому визначається його географічним положенням

Будівля Відділення по Оренбурзькій області Уральського головного управління Центрального банку Російської Федерації. Пам'ятник історії та архітектури.

Активну роль у відкритті відділення Державного банку зіграв Оренбурзький генерал-губернатор Микола Андрійович Крижанівський, який як прогресивна людина того часу добре розумів важливість цього важливого фінансової установи для розвитку торгівлі і продуктивних сил краю. За його клопотанням Міністерством фінансів 12 (25) травня 1866 р Правлінню Національного банку дозволено було заснувати відділення Державного банку в м Оренбурзі. 15 (28) листопада 1866 р вийшло Сенатське твердження про відкриття в м Оренбурзі відділення Державного банку. Першим керівником Оренбурзького відділення Державного банку був В.І. Польський.

При Н.А. Крижановський в губернії активно почали створюватися приватні. Були засновані і почали успішно працювати громадські міські банки: в Оренбурзі (1864 р), Челябінську (1866 г.), Троїцьку (1868 р), Орську (1872 г.). У 1876 році в Оренбурзі приступило до операцій Товариство взаємного кредиту.

Оренбурзьке відділення Державного банку було найавторитетнішим фінансовою установою в губернії. У 1870-1880-і роки завдяки кредитам відділення Державного банку торговельні обороти в краї досягали від 35 до 50 і більше млн. Рублів - суми на ті часи значні.

Будівля Оренбурзького відділення Державного банку, 80-ті роки ХІХ століття (на передньому плані праворуч).

Важливу роль у здійсненні завдань, що вирішуються відділеннями Державного банку, грали місцеві обліково-позичкові комітети. Робота комітету здійснювалася під керівництвом керуючого відділенням. Статус членів обліково-позичкових комітетів відділень Державного банку був дуже високий. Всі вони затверджувалися міністром фінансів. Участь в якості членів обліково-позичкового комітету відділення Державного банку розцінювалося в ті часи як визнання заслуг у підприємницькій сфері і в благодійній діяльності. Тому в складі обліково-позичкового комітету відділення були найвідоміші і шановні люди.

Активно працювали в складі обліково-позичкового комітету Оренбурзького відділення Державного банку найвідоміші люди міста: М.М. Дюков, брати Дєєва, А.Н. Захо, В.Є. Мякіньков, І.А. Заривнов, С.І. Назаров, М.Г. Хусаїнов, А.В. Юров і ін. Всі вони мали прекрасну освіту, були купцями першої гільдії, отримали право на міжнародну торговельну діяльність, яка широко використовувалася в інтересах губернії.

У 1916 році Оренбурзькому відділенню Державного банку виповнилося 50 років. До цього часу в його активних операціях найбільший обсяг становили позики під заставу і вексельні кредити. Обсяг позичкової заборгованості під заставу з 1901 по 1915 роки збільшився в 14,5 рази, найбільшим він став до кінця 1915 року і досяг 4,5 млн рублів. Практично вся вона вважалася за установами дрібного кредиту. Заборгованість за вексельними кредитами до 1915 року досягла свого вищого показника - 5,5 млн рублів. Значну суму становили вклади населення та поточні рахунки клієнтів - 8,4 млн рублів. До кінця 1915 року ці фірми формували 54% балансу.

У той же час відділення Державного банку зменшило обсяги кредитів, наданих підприємствам, при цьому збільшувало обсяг кредитів комерційним банкам. Сума кредитів акціонерним банкам з 1901 до 1914 року збільшилася майже в 4 рази і досягла 3 млн рублів. До кінця 1915 приватні кредитні установи складали основу банківського сектора губернії. Таким чином, Оренбурзьке відділення Державного банку виступало кредитором реального сектора економіки і комерційних банків.

З 1866 по 1917 рік керуючими Оренбурзьким відділенням Державного банку були: В.І. Польський, П.Г. Меленевский, І.І. Вальх, І.А. Короткевич-Корвін, І.І. Висоцький, І.М. Сукуренко, Д.М. Поздняков, В.І. Вавресюк. Діяльність кожного з них залишила яскравий слід в історії Оренбурзького відділення Державного банку.

Після Жовтневої революції 1917 року відкрилася нова сторінка в історії Оренбурзького відділення. У країні вводилася державна монополія на банківську справу. Націоналізація торкнулася і оренбурзьких комерційних банків, і товариств взаємного кредиту, і акціонерних земельних банків. Власники акцій здавали їх в відділення Державного банку. В цей час підтримка націоналізованих підприємств була основним завданням відділення.

30 березня 1922 року відкрита Оренбурзька контора Державного банку РРФСР. Функції її поступово змінювалися - в залежності від завдань, які покладалися на Держбанк РРФСР, а потім Держбанк СРСР.

У грудні 1934 року було утворено Оренбурзька область, а Оренбурзька контора Держбанку СРСР була перетворена в Оренбурзьку обласну контору Держбанку СРСР. До цього часу закінчилася кредитна реформа, в результаті якої діяльність Держбанку СРСР остаточно втратила ринковий характер. Потрібна була відповідна підготовка і перепідготовка кадрів. Співробітники Оренбурзької контори опановували непростими спеціальностями економіста, бухгалтера, кредитного інспектора, навчаючись в навчальних закладах без відриву від виробництва. Підвищення кваліфікації було організовано на постійній основі. Використовувалися найрізноманітніші форми - короткострокові курси, стажування, передача досвіду молодим фахівцям і т.д.

З 1925 по 1940 рік Оренбурзьким відділенням, а потім обласної конторою Держбанку СРСР керували: В.Є. Ананченко, А.А. Рейсс, М.І. Карагодин, А.І. Левін, Б.Г. Брисіна, Г.Ф. Малишев, М.С. Махов, Г.М. Данилов.

У 1938 році м.Оренбург був перейменований в м Чкалов і Оренбурзька обласна контора - в Чкаловський обласну контору. У 1957 році місту і конторі повернуті їхні колишні назви.

У перший рік Великої Вітчизняної війни майже 30% колективу обласної контори і відділень пішли на фронт. У той же час були прийняті евакуйовані фахівці з білоруських і українських контор і відділень Держбанку. І тим не менше ситуація з кадрами була непростою. Основну роботу взяли на себе жінки. При величезному банківському документообіг вся механізація праці полягала в конторських рахунках, у винятковому випадку використовувалися арифмометри. Як згадують ветерани, бухгалтерський баланс зводили ночами - при гасовій лампі або свічках. Це був воістину героїчна праця.

Саме в роки Великої Вітчизняної війни рішенням Уряду від 6 вересня 1942 року було встановлено нагрудний знак «Відмінник Держбанку». Багато ветеранів були удостоєні цього почесного звання.

Чкаловський обласну контору Держбанку СРСР в роки Великої Вітчизняної війни очолювали С.Г. Крапошін, Н.І. Кошелев, Н.Г. Співунів. У важкий період війни, який з лютого 1942 року по грудень 1944 року, конторою керував Н.І. Кошелев. Він був досвідченим керівником, пройшов шлях від рядового рахівника до начальника установи Держбанку СРСР. Його талант керівника, самовіддане служіння справі і надзвичайно відповідальне ставлення до роботи багато в чому сприяли успішній роботі контори в роки Великої Вітчизняної війни.

Серед солдатів Перемоги чимало співробітників обласної контори Держбанку. Так, Герой Радянського Союзу Ф.М. Заїкін, який отримав високу державну нагороду за форсування Дніпра, після демобілізації працював керуючим Кваркенскім, потім - Залізничним відділеннями Держбанку СРСР м Оренбурга, а всього в Оренбурзькій обласній конторі Федір Михайлович пропрацював понад 20 років. Без відриву від роботи закінчив обліково-кредитний технікум, потім Всесоюзний заочний фінансово-економічний інститут. Нагороджений медаллю «За трудову відзнаку».

За заслуги перед Вітчизною в роки війни військовий розвідник Н.І. Смеречинський нагороджений бойовим орденом «Червона зірка». Після війни він успішно закінчив фінансово-кредитний технікум і близько 30 років працював в обласній конторі Держбанку СРСР.

У 1960-1980-ті роки робота обласної контори Держбанку СРСР характеризувалася зростанням кредитних вкладень і платіжного обороту. Щорічно зростав товарообіг, що служило основою для успішного виконання касових планів. У ці роки контора і відділення Держбанку СРСР відігравали активну роль у розвитку економіки Оренбуржжя. Інтенсивно розвивалися Орско-Халиловский комбінат, Південно-Уральський завод важкого машинобудування, Ириклинская ГРЕС, Гайский гірничо-збагачувальний комбінат та інші відомі всій країні підприємства. Розроблялося газоконденсатне родовище. Активно освоювалися цілинні і залежні землі.

До 1970 року Оренбуржье перетворилося в область з розвиненою промисловістю і сільським господарством, що виробляє 9% коксу, 19% металургійного устаткування, 14% ковальсько-пресових машин, 11% заготовок зернокультур від загальних обсягів по Російської Федерації.

До 1980-х років значно зріс економічний потенціал Оренбурзької області. Займаючи 0,7% території Росії і маючи лише 1,5% чисельності її населення, область добувала понад 22% газу і близько 3% нафти, включаючи газовий конденсат, виробляла понад 20% підприємств металургійної промисловості, понад 15% ковальсько-пресового машин, 5,5 % зерна від обсягів їх загальноросійського виробництва.

У розвитку економіки області роль обласної контори Держбанку СРСР і її 42 відділень була вагомою. Обсяги кредитів економіці збільшувалися з року в рік. У IX п'ятирічці в порівнянні з попередньою видача короткострокових позик зросла більш, ніж на 20%, а в 10-й - майже на 70%. Основну частку кредитних ресурсів займали заощадження трудящих. У той час на рахунках в ощадкасах області зберігалося понад півтора мільярда рублів.

З 1951 по 1972 рік - три радянські п'ятирічки і семирічку - успішно керував Оренбурзької обласної конторою Б.І. Кузінін. Досить рідкісний випадок в ті роки в практиці Держбанку СРСР. Він в складі діючої армії пройшов Румунію, Угорщину, Австрію і Югославію. Нагороджений медалями «За бойові заслуги», «За взяття Будапешта», «За перемогу над Німеччиною».

Внесок банківських працівників у розвиток економіки заслужено оцінювався. За плідну працю в роки індустріалізації і підйому сільського господарства Оренбуржья керівник обласної контори Держбанку СРСР Б.І. Кузінін нагороджений орденами Трудового Червоного прапора і «Знак Пошани», медалями «За трудову доблесть», «За трудову відзнаку». Десять кращих співробітників Оренбурзької обласної контори Держбанку СРСР також нагороджені державними нагородами.

Група співробітників обласної контори Держбанку СРСР, нагороджених державними орденами і медалями.

З 1972 по 1982 рік колективом обласної контори керував А.П. Дрягалов. В період його роботи керівником обласної контори Держбанку СРСР багато трудівників обласної контори за плідну працю в банківській системі були удостоєні урядових нагород та інших заохочень. У Х п'ятирічці обласна контора двічі була серед переможців Всесоюзного соціалістичного змагання. Касовий план по приходу грошових коштів виконувався більш ніж на 100%. Короткострокові кредити на задоволення першочергових потреб підприємств народного господарства надавалися в обсягах вище запланованих.

А.П. Дрягалов - ветеран Великої Вітчизняної війни, брав участь в боях під Москвою, на Курській дузі, визволяв міста і села України, Білорусії. Нагороджений двома бойовими орденами Червоної Зірки, орденами Вітчизняної війни I-й і II-го ступенів.

У в другій половині 1980-х років в обстановці пошуку шляхів більш інтенсивного розвитку економіки постала необхідність реорганізації банківської системи. У червні 1987 року були утворені спеціалізовані банки, а на місцях - їх філії. Протягом 1991-1992 років під керівництвом Банку Росії на основі комерціалізації філій спецбанков була створена широка мережа комерційних банків. К1 січня 1992 року в Оренбурзькій області діяло 48 комерційних банків з 10 філіями, 43 з них були створені на базі колишніх спеціалізованих банків. Спочатку оголошений статутний фонд всіх комерційних банків становив 377,9 млн руб, оплачений - 446,9 млн руб, 21 банк мав статутний капітал менше 5 млн. Рублів. З'явилися в той час численні приватні підприємства потребували банківському обслуговуванні, що призвело до різкого зростання попиту на банківські послуги.

Основне ядро ​​банківського сектора області сформувалося до початку 1995 року - було зареєстровано 25 самостійних банків. П'ять місцевих банків відкрили 16 філій в області та 2 - за її межами. Вісім московських банків мали в області 40 філій, з них більшість - 31 філія - ​​належали Агропромбанку.

Внаслідок банківської кризи в серпні 1998 року фінансовий ринок втратив великої кількості російських комерційних банків - збанкрутував ряд великих столичних і регіональних комерційних банків, а разом з ними і їхні філії, розташовані в регіонах. Всього за 15 років (1991-2005 рр.) В області з різних причин були відкликані ліцензії у 16 ​​регіональних комерційних банків, які припинили свою діяльність.

Переломним роком для всієї банківської системи країни став 1999 рік, а з 2000 року почалося її зміцнення та подальший розвиток. В області функціонувало 11 регіональних комерційних банків з 6 філіями, 12 філій іногородніх банків (в основному московських), в тому числі Сбербанк России ВАТ з 24 відділеннями і 513 філіями в містах, районах і населених пунктах області.

Завершився етап екстенсивного розвитку банківської системи, були закладені основи ринкових відносин. Основним завданням на новому етапі стало підвищення якісних показників кредитних організацій області. Зросла роль банків в економіці області. У 2000 році короткострокових кредитів економіці було видано на суму 9320,8 млн руб, або в чотири рази більше, ніж в попередньому році. Відновлювалося довіру населення до банків. Важливим фактором забезпечення фінансової стійкості всіх регіональних банків області стало їх участь в системі страхування банківських вкладів.

У наступні роки банківський сектор області працював стабільно. З 2000 по 2005 рік капітал регіональних банків збільшився в 7,8 рази, активи банків - в 6,6 рази, обсяг кредитних вкладень в реальний сектор економіки - в 13,5 рази. Покращилась якість кредитного портфеля.

З 1986 року майже 21 рік Головне управління Банку Росії по Оренбурзькій області очолював Н.С. Павлов (всього він трудився в системі Держбанку СРСР, а потім Банку Росії більше 35 років). Це був час переходу країни від планової економіки до ринкової. Завдяки організаторським здібностям, адміністративному досвіду, великих знань Н.С. Павлову вдалося вирішити найскладніші завдання того періоду, згуртувати людей різних поколінь, організувати безперервне навчання фахівців. У 25 містах і районах області була створена система розрахунково-касових центрів. Практично з нуля організований Регіональний центр інформатизації. Завдяки цьому вдалося стабілізувати становище з розрахунками, забезпечити реальний сектор економіки області готівковими коштами.

За багаторічну сумлінну працю в банківській системі Н.С. Павлов в 1970 році нагороджений Почесною грамотою Правління Держбанку СРСР, 2000 року - Почесною грамотою Центрального банку Російської Федерації, а в 2007 році за багаторічне служіння Батьківщині і внесок в розвиток національної економіки піклувальна рада Благодійного фонду «Національна Слава» нагородив Миколу Семеновича Павлова вищої громадською нагородою - орденом «Золота Зірка Слави».

Павлов в 1970 році нагороджений Почесною грамотою Правління Держбанку СРСР, 2000 року - Почесною грамотою Центрального банку Російської Федерації, а в 2007 році за багаторічне служіння Батьківщині і внесок в розвиток національної економіки піклувальна рада Благодійного фонду «Національна Слава» нагородив Миколу Семеновича Павлова вищої громадською нагородою - орденом «Золота Зірка Слави»

Стахнюк Олександр Васильович.

З 2007 року територіальне установа Банку Росії по Оренбурзькій області очолив А.В. Стахнюк. У 2007 - 2008 рр. банківський сектор області досяг найкращих показників за минулі 20 років, кредитні організації працювали на території всіх міст і районів Оренбуржья. Статутний капітал регіональних банків збільшився в 1,8 рази до 3,7 млрд рублів, обсяг кредитів економіці і населенню досяг 140 млрд рублів. Практично кожен шостий рубль, спрямований підприємствами на інвестиції, надійшов з банківського сектора, а в таких галузях, як сільське господарство, видобуток корисних копалин, обробні виробництва - кожен другий рубль.

Розпочатий в 2008 році світова фінансова криза поставила перед кредитними організаціями нагальне завдання - енергійніше формувати активи. Масштабні дії Банку Росії і Уряду Російської Федерації (фінансова підтримка банківського сектора, зниження ставки рефінансування, застосування інших інструментів грошово-кредитної політики Банку Росії і т.д.), спільні дії Головного управління та Уряду області надали сприятливий вплив на збереження стабільності в банківському секторі .

В останні роки намітилася тенденція оптимізації мережі підрозділів кредитних організацій в регіоні. На початок 2015 року банківські послуги на території Оренбурзької області надавали сім регіональних банків, 11 філій інорегіональних кредитних організацій, всього понад 650 внутрішніх структурних підрозділів кредитних організацій. У всіх регіональних банків обсяг власних коштів (капіталу) відповідає вимогам, встановленим Федеральним законом Російської Федерації від 02.12.1990 № 395-1 «Про банки і банківську діяльність».

Кредитні організації області беруть участь в реалізації обласних і федеральних програм, спрямованих на розвиток сільського господарства, забезпечення населення житлом, розвиток малого і середнього підприємництва в Оренбурзькій області. Продовжує активно розвиватися ринок іпотечного житлового кредитування. Протягом декількох років область зберігає лідируючі позиції за умовами надання ИЖК як за розміром відсоткової ставки, так і за терміном кредитування.

2014 рік став для Банку Росії роком реформування. З 17 вересня 2014 року ДУ Банку Росії по Оренбурзькій області перетворено в Відділення по Оренбурзькій області Уральського головного управління Центрального банку Російської Федерації (Відділення Оренбург). Керуючим Відділенням призначений кандидат економічних наук, заслужений економіст Російської Федерації А.В. Стахнюк.

Зі створенням на базі Банку Росії мегарегулятора розширилися функції і завдання територіальних установ. У Відділенні Оренбург проведені відповідні штатні і структурні зміни. Створено підрозділ, що здійснює нагляд за некредитні фінансовими організаціями, яких станом на 1 січня 2015 року на території Оренбурзької області зареєстровано 317 одиниць.

Створено підрозділ, що здійснює нагляд за некредитні фінансовими організаціями, яких станом на 1 січня 2015 року на території Оренбурзької області зареєстровано 317 одиниць

Робоча зустріч з представниками страхових компаній

Відділення активно бере участь в соціально-економічному житті регіону. При Уряді Оренбурзької області створена Комісія з розвитку фінансового ринку, до складу якої входить керуючий Відділенням Оренбург А.В.Стахнюк. На засіданні Комісії розглядаються актуальні питання фінансово-економічного розвитку, в тому числі забезпеченості населення фінансовими послугами, підвищення їх якості та доступності, ролі кредитування у зміцненні малого і середнього бізнесу, підвищення інвестиційного потенціалу області та інші.

Особлива увага приділяється питанням підвищення фінансової грамотності населення. Відділенням Оренбург за сприяння Уряду Оренбурзької області розроблено План заходів щодо підвищення фінансової грамотності населення Оренбурзької області на 2013-2015 роки, який затверджений Постановою Уряду від 04.06.2013 р Планом передбачено проведення відкритих занять для школярів, лекцій для студентів, навчальних семінарів, розміщення інформаційних матеріалів в засобах масової інформації, публікація консультаційних статей, інша просвітницька робота, яка проводиться при тісній взаємодії з ссоціаціей комерційних банків Оренбуржжя.

2013 р Планом передбачено проведення відкритих занять для школярів, лекцій для студентів, навчальних семінарів, розміщення інформаційних матеріалів в засобах масової інформації, публікація консультаційних статей, інша просвітницька робота, яка проводиться при тісній взаємодії з  ссоціаціей комерційних банків Оренбуржжя

«Урок банкіра» для студентів Оренбурзького державного медичного університету

Історія Відділення Державного банку по Оренбурзькій області з його відкриття в листопаді 1866 року і до наших днів представлена ​​в музейно-експозиційному фонді, відкритому до 150-річчя Центрального банку Російської Федерації. Знайомство з музейними експонатами дозволяє зробити висновок про те, що установи головного банку країни в Оренбурзі завжди знаходилися в самому центрі економічних подій краю, а його співробітники і на всіх етапах історичного розвитку, спираючись на досвід і традиції попередників, активно забезпечували і забезпечують виконання функцій Банку Росії.

Музейно-експозиційний фонд Відділення Оренбург.

Напередодні святкування 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні в Відділенні Оренбург проведена велика патріотична робота, основною частиною якої стала пошукова діяльність. В результаті в музейно-експозиційному фонді сформована нова експозиція, головним експонатом якої стала стіна пам'яті з висіченими на ній іменами співробітників, які не повернулися з війни. З метою зберегти пам'ять про фронтовиків і службовців Оренбурзької контори Держбанку СРСР, самовіддано трудилися в тилу, до 70-річчя Перемоги також видано буклет «Ми цій пам'яті вірні», що містить імена багатьох прославлених ветеранів.

Пам'ятна експозиція, присвячена 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

У колективі серйозна увага приділяється розвитку фізичної культури і спорту. Наші спортивні команди з волейболу, міні-футболу, гирьового спорту, настільного тенісу та шахів традиційно є учасниками обласних, корпоративних змагань і неодноразово ставали їх призерами. Для цього створені всі необхідні умови - організовані спортивні команди, орендуються спортивні зали. Відділення Оренбург - постійний учасник щорічної спартакіади банківських працівників, яка проводиться під егідою Асоціації комерційних банків Оренбуржжя. У 2015 році оренбурзькі спортсмени в складі збірної команди Уральського ГУ Банку Росії стали учасниками спортивного першості, присвяченого 155-річчю Банку Росії.

Оренбурзькі спортсмени - переможці змагань команд Уральського ГУ Банку Росії «Кубок Уралу».

Оренбурзькі спортсмени - переможці змагань команд Уральського ГУ Банку Росії «Кубок Уралу»

Гострі моменти спортивного життя

Гострі моменти спортивного життя

Вручення «Кубка Уралу»

Одним із значущих напрямків діяльності є робота з персоналом, регулярно проводяться навчальні та різнобічні культурні заходи. У Відділенні Оренбург створений і активно працює Рада молодих фахівців. З метою збереження наступності поколінь організовуються зустрічі ветеранів з молоддю.

Урочистий захід, присвячений 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

У числі пріоритетних напрямків діяльності територіального установи Відділення Оренбург залишаються розвиток і зміцнення банківського та фінансового секторів регіону, системи грошового обігу, забезпечення розрахунковими послугами господарюючих суб'єктів, фінансової системи і населення Оренбуржжя, проведення комплексу заходів щодо підвищення фінансової грамотності населення.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация