відділення Смоленськ

  1. Список керівників:

Перша згадка про Смоленськом відділенні Державного банку відноситься до 1872 році. 19 травня був призначений керуючий відділенням - Володимир Єгорович Моллеріус, а 28 липня 1872 року Смоленське відділення Державного банку розпочало свою діяльність. Будівля, в якому розташовувалося відділення, знаходилося на Малій Дворянській вулиці (нині Маяковського, Музей Коненкова) і являло собою кам'яний двоповерховий особняк. Перша згадка про Смоленськом відділенні Державного банку відноситься до 1872 році

Перша будівля Смоленського відділення Державного банку

Спочатку в структуру Смоленського відділення входили канцелярія і бухгалтерія, загальне число банківських службовців становило дев'ять осіб. В процесі діяльності штат збільшувався: до 1878 році - 11 службовців, до 1885-го - 35 службовців. З плином часу структура відділення ускладнювалася, і вже в 1898 році в веденні керуючого перебували канцелярія, бухгалтерія, обліково-позичковий комітет, інспекція дрібного кредиту. Така структура відділення зберігалася до 1918 року.

Після встановлення Радянської влади в кредитно-фінансовій системі країни відбулися істотні зміни. Народний банк (колишній Державний банк) в умовах проведення політики воєнного комунізму поступово втратив свої функції і в 1920 році був скасований.

Декретом ВЦВК 12 жовтня 1921 був заснований Державний банк РРФСР (з 1923 року - Державний банк СРСР). 1 березня 1922 було відкрито Смоленське губернське відділення Держбанку РРФСР. Варто відзначити, що Смоленське відділення Держбанку, будучи основною установою кредитування і фінансування народного господарства і населення регіону, протягом 1922 року здійснювало лише кредитні та розрахункові операції. В цей час оживала економіка, і кредитами особливо активно користувалися кооперативні установи та державні підприємства.

У жовтні 1929 року в рамках адміністративно-територіальної реформи була утворена Західна область, з центром у Смоленську. У зв'язку з цим Смоленське відділення Держбанку СРСР було перетворено в Західну обласну контору Держбанку СРСР. Вона розміщувалася в будівлі колишнього купецького клубу, нині Палацу творчості дітей та школярів на Комуністичної вулиці. У 1935 році контора переїхала в своє, спеціально збудоване, будівля на вулиці Велика Радянська, д. 41/18, де в даний час розташовується Відділення по Смоленській області Головного управління Центрального банку Російської Федерації по Центральному федеральному округу (Відділення Смоленськ).

У 1936 році в підпорядкуванні Західної обласної контори Держбанку СРСР знаходилися 70 районних відділень (філій) і 4 розрахункові каси. У відділеннях працювали 1224 штатних співробітника, не рахуючи учнів і вільнонайманих охоронців. У структуру контори в той час входили: кредитно-плановий відділ, організаційно-інспекторський відділ, фондовий відділ, операційний відділ, бюджетний відділ, відділ виробничого кредитування сільського господарства, відділ кредитування промисловості, адміністративно-господарський відділ, головна бухгалтерія, відділ кадрів, відділ каси , особлива частина, сектор товарообігу і емісійних операцій.

27 вересня 1937 року в рамках чергових адміністративних змін була утворена Смоленська область. А2 жовтня 1937 була утворена Смоленська обласна контора Держбанку СРСР. До складу контори увійшли 54 відділення Держбанку СРСР.

До початку війни Смоленська обласна контора виконала велику роботу по кредитно-розрахунковому обслуговуванню господарства області, внесла значний вклад в розвиток промисловості та сільського господарства області. Контора працювала в сфері грошового обігу, кредитували всі великі промислові підприємства Смоленська і області, сільське господарство, торговельні та заготівельні організації, промислову кооперацію, кооперацію інвалідів, здійснювала розрахунок і касове обслуговування підприємств. Контора контролювала витрачання фондів заробітної плати і використання кредитів, вела касове виконання бюджету, застосовуючи кредитні санкції за збитки, розтрати, нестача обігових коштів, прострочення позичок. У передвоєнні роки короткострокові кредитні вкладення контори зросли більш ніж в 5 разів, обсяг платежів за товари та послуги збільшився вдвічі.

У 1939 році Смоленської обласної конторою Держбанку СРСР була створена власна служба інкасації та перевезення цінностей, введені 94 штатні одиниці інкасаторів. До 1941 року структура Смоленської обласної контори Держбанку СРСР змінилася. Були створені відділ кредитування торгівлі, відділ інкасації, ревізійна група, сектор грошового обігу. Вплив установ Держбанку СРСР на господарське життя області зростала з кожним роком.

Велика Вітчизняна війна порушила звичний ритм роботи установ Держбанку Смоленської області. 15 липня 1941 року був підписаний наказ № 188 по обласній конторі, згідно з яким її діяльність в Смоленську була припинена, і розпочалася екстрена евакуація майна та цінностей. Контора була евакуйована в місто Камишин Волгоградської області, при цьому була забезпечена повна схоронність державних цінностей. У цьому велика заслуга Василя Михайловича Васильєва, який працював у той час начальником Міськуправління, а після війни тривалий час очолював обласне управління Гострудсберкасс.

Контора знову розгорнула свою роботу в кінці січня 1942 року, 20 травня вона переїхала в м Кондрово Смоленської області (нині Калузька область). Підвідомча мережа контори складалася з 22 районних відділень. Під час війни контора працювала по кредитно-розрахункового та касового обслуговування підприємств і організацій, пов'язану, головним чином, з мобілізацією ресурсів для фронту і евакуацією матеріальних цінностей і людей на схід. За розпорядженням Держбанку СРСР Тульська обласна контора видавала в оборотні каси смоленських районних відділень гроші на виплату зарплат і оплату витрат на відновлення господарського життя області.

Після звільнення Смоленська від фашистських окупантів, у вересні 1943 року, контора повернулася в зруйноване місто.

Діяльність Смоленської обласної контори і її відділень в період післявоєнної відбудови народного господарства полягала, перш за все, в короткостроковому кредитуванні та касовому обслуговуванні промисловості та установ, в кредитуванні житлового будівництва. Клієнтами контори в той час були всі господарські органи обласного значення (Торфотрест, Льнотрест, Спиртотресту, ОРСи Західної залізниці і т. Д.) І районного значення (колгоспи, радгоспи, артілі промкооперації і т. Д.). Кредитні вкладення в економіку області зростали з кожним роком. Тільки за один квартал 1948 року їхня сума склала понад мільярд рублів. За 1946-1949 рр. кредитні вкладення по обороту зросли в 3 рази, платіжний оборот збільшився в 2,3 рази. Значно зросло надходження готівки в касу банку. У 1949 році в 39 відділеннях контори працювали 796 чоловік, в самій конторі - 200.

Велика робота була проведена в ході грошової реформи 1947 року. В області в той час працювали 370 обмінних пунктів, в яких за чотири дні жителі могли зробити обмін грошей. Крім того, установи контори приймали значні грошові суми від магазинів, залізничних кас і комунальних організацій. Подібна робота була проведена і під час грошової реформи 1961 року.

Усі наступні роки Держбанк СРСР працював в цілях зміцнення національної валюти, планового кредитування промисловості і сільського господарства. У 1960 році Смоленська обласна контора Держбанку СРСР мала 35 відділень, в яких працювали 843 співробітника. До 1963 року число районних відділень скоротилася до 24, що було пов'язано з адміністративно-територіальної реорганізацією області - укрупненням одних районів і ліквідацією інших.

У 1960-ті і особливо в 1970-і роки в області почався прискорений розвиток промисловості, головним чином машинобудівної і легкої. За два десятиліття вигляд Смоленщини кардинально змінився - область перетворилася в індустріальний регіон. Відбувалися зміни і в структурі Смоленської обласної контори Держбанку СРСР, що відображали зміни в господарському житті країни і області. Смоленської обласної конторою Держбанку СРСР з 1973 по 1987 рік керував В.І. Карелін. За його безпосередньої участі в 17 районах області були побудовані нові будівлі відділень Держбанку, що дозволило створити хороші умови для роботи колективів.

Будівля Відділення Смоленськ

До 1987 року підвідомчими установами контори були 27 районних відділень, міське управління, обчислювальний центр загальною чисельністю 1110 чоловік.

31 грудня 1987 року Смоленська обласна контора була реорганізована. 1 січня 1988 було створено Смоленське обласне управління Держбанку СРСР. 13 червня 1990 був створений Державний банк РРФСР. 17 вересня 1990 року Смоленське обласне управління Держбанку СРСР було перетворено в Головне управління Держбанку РРФСР по Смоленській області, а 22 січня 1991 року - в Головне управління Центрального банку РРФСР (згодом Російської Федерації).

В умовах кардинальних перетворень в економіці країни, в тому числі в банківській сфері, змінювалася структура Головного управління. Були сформовані управління, що займаються валютним контролем, ліцензуванням діяльності комерційних банків, управління з інспектування комерційних банків, відділ цінних паперів, управління інформатизації. У січні 1991 року було створено розрахунково-касові центри, які дозволяли перевести банки на розрахунки за кореспондентськими рахунками. З квітня 1997 року введено в експлуатацію система внутрішньорегіональних електронних платежів, а з січня 1999 року - міжрегіональних електронних платежів.

У 2008 році був здійснений перехід на обробку банківської інформації в Колективному центрі в Санкт-Петербурзі.

Значний внесок у розвиток банківської справи та організацію роботи підрозділу в цей період внесли начальник Головного управління Банку Росії по Смоленській області Ф.П. Кирилко, керуючий Відділенням Смоленськ ГУ Банку Росії по ЦФО М.В. Чехунов, головний бухгалтер Т.Н. Анісенкова, начальник ГРКЦ ГУ Банку Росії по Смоленській області А.В. Романов.

У 2014 році Головне управління Центрального банку Російської Федерації по Смоленській області було перетворено в Відділення по Смоленській області Головного управління Центрального банку Російської Федерації по Центральному федеральному округу (Відділення Смоленськ).

Список керівників:

П.І.Б. Роки управління Моллеріус В.Є. 1872 - 1885 Васильчиков Д.Ф. 1885 - 1889 Хомяков Є.І. 1889 - 1894 Муромцев Н.А. 1895 - 1897 Протопопов Н.А. 1897 - 1901 Токмаков В.І. 1901 - 1904 Семевский Є.В. 1904 - 1906 Виховскій Н.А. 1906 - 1917 Богоявленський А.В. 1918 - 1921 Гомберг Ю.А. 1921 - 1928 Ричков А.Т. 1928 - 1929 Залкіндер А.М. 1929 - 1930 Орлинский Г.В. Тисячі дев'ятсот тридцять одна Гацолаев А.Д. Тисячі дев'ятсот тридцять одна Свірченко В.І. 1931 - 1932 Калманович І.П. 1932 - 1934 Барвінський В.Г. Тисяча дев'ятсот тридцять-чотири Логінов Н.М. 1934 - 1935 Кампенус І.П. 1935 - 1937 Копилов І.С. 1937 - 1938 Брітарев А.В. 1938 - 1940 чернядью Н.І. 1940 - 1941 Філіпов І.Д. 1941 - 1942 Агапов П.М. 1942 - 1943 Ковалгін Д.З. 1943 - 1948 Єжов Н.С. 1948 - 1953 Хорлін К.С. 1953 - 1973 Карелін В.І. 1973 - 1987 Кирилко Ф.П. 1987 - 2010 Чехунов М.В. 2010 - 2017 Ігнатенко О.І. з 2018

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация