Види шахрайства з банківськими картами: як уберегтися, довести, заяву в поліцію

  1. Шахрайство з використанням банкоматів
  2. скіммінг
  3. ліванська петля
  4. Використання скотчу
  5. шиммінг
  6. Як уберегтися від шахрайства через банкомат?
  7. Шахрайство при оплаті товарів он-лайн
  8. Як вибирати інтернет-магазини
  9. Шахрайство по телефону і смс
  10. Варіант 1
  11. Варіант 2
  12. варіант 3
  13. Щоб запобігти шахрайству з банківських карт за допомогою телефонного зв'язку, потрібно:
  14. Куди звертатися, якщо викрали гроші з карти
  15. докази шахрайства
  16. приклад 1
  17. приклад 2
  18. приклад 3

За статистикою, щомісяця шахраї вигадують кілька нових способів розкрадання грошей з банківських карт. Розрахунок на те, що поки населення схаменеться і стане звертатися в правоохоронні органи, які зобов'язані провести перевірку протягом 3-10 днів, за цей час можна вкрасти мільйони. Як уберегти себе від шахрайства, що необхідно знати і яких правил дотримуватися, щоб не стати жертвою шахраїв?

Шахрайство з використанням банкоматів

Цей вид розкрадання став рідше застосовуватися злочинцями, оскільки системи захисту банкоматів удосконалюються, як і приховані відеокамери, яких зазвичай кілька в пунктах банківського обслуговування. Зловмисники розуміють, що можуть не помітити одну з камер і бути затриманими. І все ж випадки розкрадання грошей, які перебувають на мапі, прямо з банкомату продовжують зустрічатися:

скіммінг

Один з видів шахрайства, коли на банкомат кріпиться спеціальний електронний пристрій, що дозволяє зчитувати з магнітних смуг карт всю необхідну інформацію для подальшого зняття грошей: дані власника, номер рахунку. Одночасно для отримання ПІН-коду на складальну панель банкомату встановлюють накладну клавіатуру або поруч з цією панеллю непомітну мікро-камеру. Іноді скіммер встановлюють в псевдо-банкоматі. Це конструкція, що імітує банкомат, що не має ніякого обладнання всередині, крім скиммера. Природно, ніяких операцій по платежах, зняття або внесення готівки в такому банкоматі людина здійснити не може. Але якщо така спроба була, цього достатньо для розкрадання: злочинці дізнаються пінкод, номер карти, ПІБ власника рахунку.

ліванська петля

Так називають спосіб вилучення карти, вміщеній в банкомат власником. Нічого не підозрюючи, потерпілий, карта якого «застрягла» в банкоматі, починає нервувати. Поруч стоїть чоловік співчуває і розповідає, що буквально вчора цей банкомат «з'їв» і його карту, радить ввести ПІН-код і певну комбінацію - так, мовляв, мені підказали вчора співробітники банку, яким він додзвонився. Коли цей «дієвий» спосіб не допоміг, співчуваючий радить швидко їхати в банк і блокувати карту, а сам в цей час спокійно дістає карту і знімає гроші, так як код він добре запам'ятав. Вся справа в тому, що карта застряє через спеціально створеної шахраями вставки в картоприймач, розробленої таким чином, щоб можна було витягти карту назад.

Використання скотчу

Це найпростіший «банкоматного» шахрайства Це найпростіший «банкоматного» шахрайства. Кишеньку, який призначений для приміщення грошей для видачі клієнту, просто заклеюється скотчем. Поки потерпілий йде з'ясовувати, чому гроші не «випали» з банкомату, злочинці відклеюють скотч і забирають їх

шиммінг

Приміщення в банкомат мікро-пристрої, помітного тільки під мікроскопом. Пристосування також зчитує дані карти, але пінкод потрібно буде добути окремо.

Як уберегтися від шахрайства через банкомат?

Рекомендації такі:

  • Намагайтеся не користуватися банкоматами, які стоять на вулиці, а також банкоматами-вікнами, відкритими навіть в нічний час. Краще зняти гроші днем ​​і в відділенні банку. Шахраї побоюються кріпити свої механізми на стаціонарні банкомати в пунктах обслуговування клієнтів через служби безпеки;
  • Підходячи до банкомату, звертайте увагу на такі речі, як:
    • сумнівні конструкції
    • подвійна клавіатура
    • присутність підозрілих осіб безпосередньо поруч з банкоматом;
  • Якщо карта вами вставлена, а операція перервана і гроші при цьому списані, але не отримані, - словом, при будь-яких нестандартних ситуаціях зателефонуйте за номером, про який ви заздалегідь дізналися в банку (намагайтеся не дзвонити по телефону, який вказаний в наклейці на банкоматі - її могли зробити шахраї)
  • Зовсім недавно шахраї навчилися вправно спустошувати банкомати за допомогою нового способу, суть якого в наступному (див. Новина - новий спосіб шахрайства, спустошення банкоматів хакерами ). Злочинці просвердлюють невеликий отвір в панелі, яка прикриває електронне обладнання банкомату, після чого через USB зі свого комп'ютера посилають команди про зняття готівки з покупюрним набором, наприклад - «зняти 100 купюр по 1000 рублів». Такий спосіб розкрадання став можливим через недосконалість захисної системи банкоматів і їх застарілого програмного забезпечення.

Шахрайство при оплаті товарів он-лайн

Інтернет-магазини вітають передоплату за товар, який купується, обіцяючи безкоштовну доставку, знижку на наступні покупки і т.д. (Див. види інтернет шахрайства, як уберегтися ). При цьому практично кожен сайт містить пояснення про те, що переказ грошових коштів з банківської карти добре захищений зашифрованим протоколом з високим ступенем захисту.

Разом з тим, оплата в інтернеті за допомогою карти завжди вразлива, так як будь-який захист в момент оплати можна зламати. Спеціально навчені шахраї з легкістю можуть скористатися в подальшому вашими даними, які вводяться при оплаті: ПІБ власника картки, термін дії, тризначний код з обороту. Особливо «талановитим» під силу вкрасти гроші прямо в момент оплати (за 1-2 секунди).

Як вибирати інтернет-магазини

Рекомендації, щоб запобігти розкраданню грошей при оплаті покупки он-лайн, носять загальний характер:

  • Перевіряти інтернет-магазин - купувати через інтернет тільки у перевірених магазинів відомих марок. Як правило, на шахрайських сайтах - одноденки ціни дуже привабливі, набагато нижче, ніж у конкурентів. Звертайте увагу на наявність або відсутність відгуків, інформації в інтернеті про даний сайті (перевірити вік сайту за датою реєстрації домену, якщо сайт молодий, то високий ризик).
  • Зі співробітниками магазину - нікому не повідомляти пінкод, не обговорювати з продавцями інтернет-магазину дані своєї карти, не називати її номер.
  • Відмовитися від покупки - якщо на сторінці оплати просять ввести пін-код.
  • Чи не повідомляти нікому свій намір зробити дорогу покупку.

Шахрайство по телефону і смс

Найбільш простим видом шахрайства по телефону є ситуація, коли власника картки просять назвати пін-код. Завдяки численним оголошеннях Центрального банку Росії про посилення пильності клієнтів, яких просять ні в якому разі не повідомляти свій пін-код ні за яких обставин, все менше людей стають жертвами саме за такою схемою.

Але є нові види шахрайства по телефону, більш витончені і поки ще не всім знайомі:

Варіант 1
  • На телефон потерпілого надходить СМС з номера 900 (всім відомо, що це офіційний номер Ощадбанку), де невідомий просить перевести йому певну суму.
  • У другій частині повідомлення доводиться до відома, що для підтвердження цього перекладу потрібно відповісти на СМС повідомленням будь-якого змісту.
  • Також повідомляється, що в разі відсутності відповіді операція буде автоматично підтверджена через 10 хвилин.
  • Поки власник картки роздумує, що йому зробити, на стільниковий телефон дзвонять з офіційного номера Ощадбанку і повідомляють, що тільки що банківської службою безпеки запобігли спробі крадіжки грошей з рахунку.

Після цього «співробітник банку» (він же шахрай) просить потерпілого слідувати інструкції, відповівши на смс фразою «скасування операції». Звичайно, в такій ситуації рідкісний власник карти проігнорує керівництво до дії, нав'язане йому «співробітником служби безпеки». В результаті будь-відправлене повідомлення потерпілого призводить до підтвердження операції з переказу грошей з рахунку жертви на рахунок шахраїв.

Варіант 2

Останнім часом у зловмисників популярно шахрайство з картками через сайт «Авіто». Коли ми даємо оголошення на таких майданчиках безкоштовних оголошень, то, звичайно, вказуємо номер телефону, в більшості випадків саме той, який прив'язаний до карти. Шахраї спеціально вишукують ті оголошення, які «висять» вже дуже давно, що означає неліквідність товару або завищену ціну, а також товар, який вказує на те, що велика ймовірність, що його продають літні люди, які погано розбираються в сучасній фінансовій сфері і комунікаційних засобах.

Розрахунок на те, що продавець зрадіє дзвінку покупця, який бажає відразу купити предмет, без торгу. Як правило, дзвінок відбувається ввечері і "покупець" як нібито поспішає. При цьому продавцеві пропонується повідомити номер карти, щоб перевести передоплату, мовляв, своєрідний завдаток, щоб підтвердити намір покупки. Власник картки, розмірковуючи, що нічого небезпечного в повідомленні номера карти ні (не пін-код адже називає), диктує його. Шахраям, яка діє за такою схемою, цього достатньо - маючи телефон, прив'язаний до карти і номер карти, для них не складає труднощів зламати систему обміну повідомленнями по каналу зв'язку з банком і відправити комбінацію від імені клієнта про переведення грошей на свій рахунок.

варіант 3

На телефон клієнта приходить СМС такого змісту: «ваша карта заблокована, за довідками звертатися за такою-то номером». Ситуація, створена шахраями, може бути настільки правдоподібна, що при здійсненні дзвінка буде відтворено музика очікування і знайома фраза «ваш дзвінок дуже важливий для нас», «на жаль, всі оператори зайняті». Поки клієнт чекає відповіді, з рахунку телефону знімають гроші.

Щоб запобігти шахрайству з банківських карт за допомогою телефонного зв'язку, потрібно:

  • Намагатися не повідомляти номер телефону, прив'язаний до особистого кабінету інтернет-банку або карті в випадках, коли заповнюється заявка на кредит, складається оголошення на відомих сайтах угод, реєструється новий покупець в он-лайн магазинах. Краще повідомити інший номер, за допомогою якого неможливо отримати доступ до банківського рахунку;
  • При надходженні дзвінків від імені співробітників банку слід записати розмову з ним, в ході спілкування поцікавитися, в якому відділенні він працює, його посаду та ПІБ - цілком ймовірно, що після такого розпитування шахрай скине дзвінок;
  • Не реагувати на жодні рекомендації навіть від знайомого номера банку (наприклад, 900), краще дійти безпосередньо до відділення і, в разі необхідності, там заявити про блокування. Чи не дзвонити за вказаними в інформації, що надійшла номерами і не писати ніяких відповідних СМС.

Шахрайство з участю банківських службовців або під їх виглядом

Іноді в схемах шахрайства з картами беруть участь службовці банку. Ці злочини особливо важко довести, оскільки ланцюжок учасників може бути досить довгою. Також співробітники банку як ніхто знають нюанси ведення рахунків і доступу до них, так що викрити таких шахраїв можна, тільки якщо кримінальна схема дала збій. Ось приклади шахрайства за участю працівників банку:

  • Дзвінок в Колл центр - при здійсненні переказу на велику суму (зазвичай перевищує 100 000 рублів) через особистий кабінет завжди потрібне підтвердження через Колл-центр. Шахраї це знають і через своїх спільників-співробітників банку можуть відстежувати такі операції, підключаючись через канал зв'язку. У підсумку нічого не підозрюючи клієнт повідомляє всі дані свого рахунку по телефону, йому підтверджують операцію зі словами «грошові кошти будуть зараховані протягом доби». При цьому гроші йдуть на рахунок шахраїв, тоді як клієнт дізнається про розкрадання лише через добу, що дозволяє злочинцями приховати сліди.
  • Нечисті на руку співробітники банку часто подають відомості про клієнтів, що зберігають на рахунках великі суми. Знаючи дані про номер рахунку, телефоні і кодовому слові, яке формується при видачі карти, шахраям не складає труднощів застосувати практично будь-який спосіб розкрадання грошей.

Куди звертатися, якщо викрали гроші з карти

Якщо скоєно шахрайство з вашої банківською картою, негайно пишіть заяву в поліцію. При цьому можна відразу долучити до заяви копію виписки по рахунку, отриману заздалегідь в банку, де буде видно рух грошових коштів по рахунку. Також можна надати деталізацію телефонних дзвінків і смс, якщо розкрадання грошових коштів відбулося шляхом телефонного зв'язку. Це заощадить дорогоцінний час і допоможе швидше затримати шахраїв.

Більшість росіян, хто постраждав від шахрайства з картами банків, не звертаються в поліцію, оскільки впевнені, що це марно. Навіть якщо сума втрати не значна, обов'язково потрібно написати заяву, тому що при наявності декількох звернень перевірка органами буде проведена більш ретельно, а подробиці можуть надати величезну допомогу в припиненні нових злочинів.

Начальнику відділу поліції №__
міста _____ (вказати)
Петрова М.М., який мешкає за адресою: м .___________ (вказати)
вул. ___________, буд № ___, кв .___ (вказати)
тел. __________ (вказати)

ЗАЯВА

Прошу притягнути до кримінальної відповідальності невідомих мені осіб, які викрали грошові кошти в розмірі 23000 рублів з моєї банківської картки Ощадбанку.

При спроби переведення в готівку грошових коштів через банкомат Ощадбанку, розташований за адресою м .______, вул .____, біля нома № _______, об 11 год 05 хвилин 22.04.2016 мою карту затримав картоприймач банкомату. Я попрямував до найближчого відділення Ощадбанку, розташоване по вул. _____, д. ______, щоб звернутися за допомогою до банківським службовцем.

Під час проходження до відокремлення мені на мій мобільний телефон № _________ (вказати) прийшло смс-повідомлення про зняття грошових коштів в розмірі 23000 рублів з мого рахунку. У відділенні я написав заяву про те, що з карти пропали гроші і про те, щоб мою картку заблокували.

Згодом співробітники банку Іванова Л.Ф. і Березін Р.О. повідомили мені, що в банкоматі моєї карти виявлено не було.

Завдані збитки для мене є значним, оскільки я пенсіонер.
Про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий донос за ст. 306 КК РФ я попереджений.

Додаток:

  • довідка про рух грошових коштів по рахунку;
  • копія договору на відкриття рахунку на ім'я Петрова Н.Н .;
  • роздруківка дзвінків з телефону № _________, який зареєстрований на абонента Петров М.М.

Число, підпис.

Детальніше про те, як писати заяву за фактом шахрайства в поліцію і прокуратуру, які документи прикласти, що робити, якщо заяву не приймають читайте тут .

докази шахрайства

Щоб залучити до відповідальності за статтею 159 КК РФ (шахрайство), докази повинні бути вагомими, що підтверджують наявність обману як способу розкрадання грошей. Витонченість шахраїв іноді вражає навіть досвідчених поліцейських, але все ж ні один із злочинів не буває ідеальним. Конкретну відповідь на питання як довести шахрайство залежить від кожної ситуації окремо. Приклади розкритих схем розкрадання грошей з банківських карт:

приклад 1

Власнику карти прийшло повідомлення на телефон, прив'язаний до рахунку, про блокування картки. Шахраї розраховували на те, що клієнт буде дзвонити за номером, вказаним в повідомленні. Всупереч очікуванням, клієнт банку відразу ж звернувся в центральне відділення поліції міста. Під час написання заяви шахраї йому подзвонили самі, нібито повідомити рекомендації по розблокуванню карти. Протягом розмови поліцейські, за допомогою спеціальної системи розпізнавання локалізації того, хто телефонував, встановили координати шахраїв. Одночасно в цих потенційний потерпілий записував розмову на диктофон.

Яка виїхала на адресу слідчо-оперативна група затримала двох шахраїв - ними виявилася молода дівчина і хлопець, голос якого пізніше ідентифікували за записом. Виявилося, що на рахунку шахраїв сотні випадків розкрадання грошей з карт, які вдалося довести завдяки інформації, що зберігається в їх ноутбуці. Обидва злочинця опинилися за гратами на тривалий термін.

приклад 2

Особливо важко доказовою шахрайство, коли зловмисники знаходяться за межами регіону. Поліцейські просто не встигають обчислити викрадачів, оскільки часу для зміни локалізації, ip-адреси у них більш ніж достатньо. Але є справи, за якими все ж вина таких злочинців підтверджується.

Так, при переказі грошей з чужої карти на свої рахунки співробітниками правоохоронних органів було встановлено, що рахунок зарахування та оператор мережі, з якого дзвонили потерпілому, зареєстровані в далекому місті Ханти-Мансійську - саме там переводилися в готівку викрадені гроші через банкомат. Встановивши, що в Ханти-Мансійську всього два пункти самообслуговування від того банку, в якому обслуговувався рахунок, поліцейські відстежили через камеру відеоспостереження тих, хто за певний період знімав гроші. Шахраям було пред'явлено звинувачення в декількох епізодах.

приклад 3

Схема розкрадання грошей з банківських карт булу проста: створювався інтернет-магазин на кілька днів, после того, як минав срок доставки товару, покупець спохоплювався и звертався до відділу ТЕХНІЧНОЇ ПІДТРИМКИ сайту: чому гроші з карти спісані, а товару немає? Яке ж було здивування власника картки, коли на сторінці магазину, замість віртуальної вітрини, був напис: «цей домен продається», «помилка завантаження сторінки», «сайт заблокований».

Оскільки в даному випадку мова йшла про сайти (псевдофірмах) -однодневках, зловити шахраїв уявлялося неможливим. Але пізніше з'ясувалося, що злочинці не міняли ip-адреса, з якого створювалися інтернет-магазини. Всього внаслідок роботи семи фальшивих бутиків було викрадено понад 500000 рублів у постраждалих, група шахраїв була засуджена до різних термінів позбавлення волі (від 3 до 8 років).

Як уберегти себе від шахрайства, що необхідно знати і яких правил дотримуватися, щоб не стати жертвою шахраїв?
Як уберегтися від шахрайства через банкомат?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация