Види диких гусей мігруючих через територію України (голос, зовнішній вигляд, спосіб життя, полювання)

В Україні дикі гуси НЕ гніздяться. Вони тільки пролітають через територію нашої країни, мігруючи восени і навесні. Восени дикі гуси летять на зимівлю з північної півкулі на південь (Європа, Африка). Дикі гуси роблять зупинки на Україні і восени на деякі види можна проводити дуже захоплюючу і добутливим полювання. Також ключі гусей можна спостерігати і навесні з середини березня до початку травня. Вони повертаються з зимівлі на північ для гніздування. Маршрути гуси дізнаються від батьків (це закладено у них в крові, а орієнтуються за допомогою своїх біологічних компасів по магнітному полю Землі). Територією України летять в основному уздовж Дніпра і Десни. Тому їх можна побачити майже у всіх регіонах. Під час польоту гуси видають звук, схожий на звучання труби.

Через Україну летять чотири види диких гусей - сірі, гуменника, великі білолобі і малі (пискулька).

Сірий гусак - великий птах: довжина тіла його близько 90 см, крила - 398-495 мм, вага - 3-3,5 кг. Спина і Надхвістя у сірого гусака попелясто-сірі, живіт білий; на грудях і черевці у статевозрілих птахів є дрібні темні плями, на боках - поперечні темні смуги. Дзьоб у нього рожевого кольору з білим коготком, ноги червоні. Колір сірих гусей не змінюється цілий рік, помітних відмінностей між самцями і самками немає. Оперення птахів темне, без плям на черевці; дзьоб і ноги у них зеленоватожелтие. Крик сірого гусака нагадує гоготание домашнього.

В Україні дикі гуси НЕ гніздяться

сірий гусак

Сірі гуси дуже обережні. Вони живуть на великих, що заросли очеретом і очеретом озерах Західного Сибіру, ​​республіки Казахстан, півдня Східного Сибіру, ​​а також місцями від Карелії до дельти Волги і Дунаю. Сірі гуси завжди, за винятком гніздового періоду, тримаються зграями. В Україні основний проліт сірих гусей починається в середині березня і закінчується в другій половині квітня. Роблять зупинки на полях і великих водоймах.

Сірий гусак: самка і гусенята

Гнізда вони влаштовують на великих озерах, оточених очеретами і болотами, в глухих, важкодоступних місцях. Гуска відкладає 4-5 яєць білого кольору, насиджує їх чотири тижні. Пташенята з'являються в кінці травня-червні. Самці, на відміну від інших водоплавних птахів, беруть найактивнішу участь в турботах про потомство і завжди знаходяться разом з виводком.

У червні відбувається повна линька дорослих птахів; у них випадають все першорядні махові пера, і рятуються вони від ворогів тільки пірнанням або забираючись в зарості прибережної і водної рослинності. Молоді гуси тримаються весь час разом з батьками і майже одночасно піднімаються на крило, коли виростають махові пера. Корм сірих гусей - сходи трави і хлібів, водна рослинність; на озерах вони поїдають рачків і п'явок.

Після линьки гуси з'єднуються по 2-3 виводки і починають регулярні вильоти на годівлю: в поля, степ, на мілководді.

Сірі гуси починають відліт на південь з тундри в кінці серпня-початку вересня. В Україні вони пролітають в кінці вересня-початку жовтня. Місце зимівлі сірих гусей - південна частина Каспійського моря.

Голос сірого гусака є басовите гучне гелготання, як у домашніх гусей, має багато різних варіантів і модуляцій.

http://vabik.com.ua/wp-content/uploads/2018/01/gus-seryy.mp3

Крики пролітає зграї, що годується зграї і широко розосереджених зграї

Способи полювання на цих птахів такі: на перельотах, скрадом, з під'їзду; застосовується дріб № 1-2.

Полювання на гусака

Гусь гуменник. Довжина його тіла 70-80 см, крила - 413-562 мм, вага - 3-4,5 кг. Оперення буро-сірого кольору, спина і надхвостье темно-бурі. Дзьоб у дорослого гусака темний з жовтою або рожевою перев'яззю або плямами перед вершиною; у молодих дзьоб одноколірний. Лапи гуменника жовтого або оранжевого кольору. Гуменники відмінно пірнають і можуть довго плисти під водою, виставивши назовні тільки ніс.

Гуси гуменники

Гуменники поширені в тундрі і лісотундрі; в Східному Сибіру вони живуть в лісовій зоні (крім Сахаліну і Камчатки), на півдні Сибіру зустрічаються по горах до північно-східного Алтаю. Місця зимівель гуменников: узбережжі Західної Європи, Індія, Південний Китай і Японія. У невеликому числі вони зимують на Чорному морі і іноді на Каспії.

Голос схожий на сірого гусака - низька гелготання з різними варіаціями.

http://vabik.com.ua/wp-content/uploads/2018/01/gumennik.mp3

Голос гусака гуменника

Гусь білолобий (белолобая казарка). Відмінні ознаки білолобий казарки наступні: біле пір'я біля основи дзьоба; великі плями на грудях і черевці; довгий хвіст, який виступає з-під махових пір'їн; зубці на краю щелепи добре видимі навіть на закритому дзьобі. Довжина тіла 60-80 см, крила - 360-450 мм, дзьоб довший 40 мм, вага - 23 кг. У молодих птахів немає білої плями біля основи дзьоба, а сам дзьоб НЕ рожевого кольору, як у дорослих, а жовтувато-сірий; у них менш виражені пестрини на грудях. Голос у білолобий казарки, як і у сірого гусака, але вище і частіше повторюється. Він може бути переданий звукосполученням «Клинг, Клинг, Клинг».

Гусь білолобий

Білолобі гуси мешкають в тундрі від Білого моря до Чукотського півострова, в тому числі і на Новій Землі. Білолобий гусак зимує на Каспійському і Чорному морях. Як і гуменники, вони прилітають в тундру дуже рано, коли ще тільки з'являються перші проталини. Менш ніж через тиждень після прильоту білолобі казарки вже відкладають яйця.

Білолобі казарки сіли на годівлю під час перельоту

Голос білолобого гусака являє собою звичайне для гусей гелготання, але більш дзвінке, вище тоном, ніж у гуменника і сірого гусака. Умовно його можна передати як «Аньго-Аньго», «га-йа-йа», а й як «га-га» теж. Деяких можна по голосу сплутати з пискулька.

http://vabik.com.ua/wp-content/uploads/2018/01/gus-belolobyy.mp3

Голос білолобого гусака

Пискулька (Гусь білолобий малий) за забарвленням нагадує попередній вигляд, але значно менше його: довжина тіла близько 60 см, крило - 330-395 мм, вага - 1,2-2,5 кг. Довжина дзьоба пискулька менше 40 мм. Пискулька відрізняється від білолобий казарки голим жовтим кільцем навколо очей і тим, що зубці на щелепах при закритому дзьобі не помітні. У польоті у пискулька звертають на себе увагу більш гострі крила. Голос у неї високий, пискливий. Гніздиться ця водоплавна птиця в південній частині зони тундри і частково в лісотундрі від Кольського півострова до басейну Анадиру; на арктичних островах і на Чукотському півострові не живе.

пискулька

На зимівлю пискулька пролітає через територію України зупиняючись на луках і великих водоймах.

Голос пискулька схожий на гелготання тільки за ритмом. Це дуже високі крики «гинь-гинь», «ги-ві-ві» та ін. Але є пискулька з хриплуватий і більш низькими голосами, схожими на голоси білолобих гусей: «Гев», «гевьев».

http://vabik.com.ua/wp-content/uploads/2018/01/piskulka-golos.mp3

голос пискулька

Більше голосів в рубриці «Фонотека»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация