Види порушень трудової дисципліни

  1. Зі статті ви дізнаєтесь:
  2. Які бувають порушення трудової дисципліни
  3. Перелік порушень трудової дисципліни
  4. Відповідальність за порушення трудової дисципліни
  5. Які стягнення можна накласти за порушення трудової дисципліни
  6. Який порядок оформлення стягнення за дисциплінарний проступок

Щоб можна було застосувати до співробітника міри покарання за порушення трудової дисципліни, необхідно точно знати, що є таким порушенням та до якого виду порушень трудової дисципліни відноситься проступок.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Трудова дисципліна - це комплекс правил поведінки, обов'язковий для дотримання всіма співробітниками організації, від керівника до найнижчої ланки. Сюди входять прийняті на підприємстві:

  • правила внутрішнього трудового розпорядку,
  • правила охорони праці,
  • корпоративна етика і так далі.

Скачайте документи по темі:

Завантажити всі документи

Згідно з трудовим законодавством РФ, кожна організація повинна розробити правила внутрішнього трудового розпорядку, де прописуються всі нюанси трудової дисципліни і трудового процесу: від часу початку і закінчення робочого дня до порядку видачі премій і збереження комерційної таємниці.

Даний документ є основною інструкцією для персоналу підприємства. Причому роботодавець не тільки зобов'язаний розробити і затвердити такі правила, а й забезпечити умови для їх належного виконання.

Причому роботодавець не тільки зобов'язаний розробити і затвердити такі правила, а й забезпечити умови для їх належного виконання

Завантажити чистий бланк >>>
Завантажити заповнений зразок >>>

Які бувають порушення трудової дисципліни

Залежно від встановлених норм трудового процесу розрізняють наступні види порушень співробітником трудової дисципліни: Залежно від встановлених норм трудового процесу розрізняють наступні види порушень співробітником трудової дисципліни:

  • порушення управлінських норм - субординації і координації при управлінні робочим процесом;
  • порушення технологічних норм;
  • порушення режимних норм - режиму робочого часу і часу відпочинку.

Виходячи з такої градації, випуск бракованої продукції з вини співробітника вважається технологічним дисциплінарним проступком, а прогул або значне запізнення - порушенням режимних норм.

досконалий акт порушення трудової дисципліни називається дисциплінарним проступком. Слід розрізняти матеріальну відповідальність співробітника і дисциплінарні проступки, оскільки матеріальна відповідальність може наступити і після завершення трудових відносин, якщо матеріальна шкода організації був нанесений, поки даний працівник офіційно працював на підприємстві.

Залежно від виду порушення проводиться розслідування причин події і збір необхідних документів.

Перелік порушень трудової дисципліни

Основними порушеннями трудової дисципліни можуть бути наступні дії:

  • поява на робочому місці в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння;
  • порушення правил охорони праці, що призвело до аварії і нещасних випадків;
  • прогул;
  • розкрадання, розтрата, псування устаткування або іншого майна підприємства;
  • неодноразові запізнення до початку зміни і після завершення обідньої перерви або передчасний відхід на обідню перерву і в кінці робочого дня;
  • розголошення комерційної таємниці компанії;
  • не виконання своїх робочих обов'язків у повному обсязі або неналежне виконання своїх обов'язків, тобто не відповідно до встановлених на підприємстві критеріями якості;
  • відмова від проходження навчання або медичного обстеження, якщо воно потрібне для якісного і кваліфікованого виконання робочих обов'язків;
  • грубе порушення субординації на підприємстві;
  • аморальний вчинок на робочому місці;
  • пряме ігнорування письмових розпоряджень і наказів керівництва;
  • умисне невиконання вимог інструкцій і правил, затверджених в організації.

Поява на робочому місці в нетверезому вигляді, розкрадання (визнані рішенням суду), кілька прогулів поспіль, аморальний вчинок, а також підробка документів розглядаються як грубе порушення трудової дисципліни .

Читайте також по темі:

Відповідальність за порушення трудової дисципліни

Згідно з трудовим законодавством РФ, кожен співробітник несе відповідальність за дотримання на підприємстві трудової дисципліни. При прийнятті на роботу новачок під підпис знайомиться з правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими інструкціями, документами з охорони праці та іншими правилами, що регламентують його трудову діяльність.

У разі порушення працівником трудової дисципліни керівник може на свій розсуд застосувати до нього заходи стягнення в залежності від тяжкості проступку.

Які стягнення можна накласти за порушення трудової дисципліни

Згідно 192 ст. ТК РФ, роботодавець має право застосовувати до співробітника такі заходи стягнення:

При цьому в рамках догани роботодавець має право позбавити працівника премії, якщо така можливість передбачена у внутрішніх документах організації.

Для деякої категорії фахівців, чиї трудові обов'язки регулюються окремими Законами, передбачені інші заходи стягнень.

Зауваження за порушення трудової дисципліни виноситься, якщо дисциплінарний проступок був першим у трудовій діяльності співробітника, а саме порушення не відноситься до грубих і не спричинило тяжких для підприємства наслідків.

Зауваження саме по собі не загрожує фахівця ніякими особливими неприємностями, якщо працівник найближчим часом зробить ще один дисциплінарний проступок, можна буде говорити про систематичне порушення трудової дисципліни.

Догану виноситься за вчинене дисциплінарне злочин (проступок) і може бути звичайним або суворим. Догану до трудової книжки не заноситься, але фіксується в наказі по підприємству. У трудовій книжці працівника дана дія відзначається, тільки якщо в результаті неналежних виконань трудових обов'язків або систематичного порушення трудової дисципліни його звільняють.

звільнення за порушення трудової дисципліни - це крайній захід стягнення. Воно може бути застосоване в разі систематичного порушення співробітником трудової дисципліни і невиконання своїх обов'язків, а також при здійсненні грубого дисциплінарного проступку. Наприклад, освітні установи можуть звільнити співробітника-викладача, яка вчинила аморальний вчинок.

Який порядок оформлення стягнення за дисциплінарний проступок

Покарання за порушення трудової дисципліни встановлює керівник підприємства на підставі норм законодавства та наявних відомостей. Однак стягнення необхідно обгрунтувати, а тяжкість покарання повинна бути співмірна скоєного проступку.

Складіть акт про звершення дисциплінарного проступку. Документ складається в двох примірниках безпосереднім керівником співробітника в присутності двох свідків. Форма акту та відповідальних за його складання працівників повинні затверджувати правила внутрішнього трудового розпорядку організації.

Вимагайте у працівника письмові пояснення з приводу вчиненого ним дисциплінарного проступку. Відмова давати пояснення повинен бути відображений в спеціальному акті.

Якщо працівник надав пояснення, разом з актом про порушення і доповідною запискою безпосереднього керівника співробітника документ передається керівництву підприємства для прийняття рішення про накладення стягнення.

Випустіть наказ про накладення стягнення. Після вивчення обставин дисциплінарного проступку, наявних у справі документів, прийняття рішення про вид стягнення керівник компанії видає наказ про порушення трудової дисципліни.

У документі повинен бути відображений дисциплінарний проступок, час і дата його вчинення, вид накладеного стягнення і вказані регламентуючі документи. Наказ повинен бути завізований керівником підприємства, безпосереднім начальником винного працівника і главою кадрової служби. Співробітник повинен бути ознайомлений з наказом про стягнення під розпис протягом 3 днів. Копія наказу підшивається до особової справи співробітника.

Читайте також по темі:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация