Відмінності в менталітеті між західною і східною Німеччиною

Навіть через 22 роки після об'єднання Німеччини між східною і західною частинами єдиної країни як і раніше існують значні відмінності. "Оссі" (як тут називають населення колишньої НДР) і "вессі" (жителі західної частини) багато в чому сприймають одне одного як чужинців і складають один про одного небилиці. Правда, є тема, яка їх об'єднує.

До річниці німецької єдності, що відзначається 3 жовтня, німецький таблоїд Bild навів результати опитування. Вражаюче, але виросли в Східній Німеччині найчастіше більш відкриті для Заходу, ніж західні німці для Сходу, починають свою статтю журналісти з "Більда". В опитуванні, яке проводилося з 28 вересня по 1 жовтня 2012 року, брали участь 1005 громадян Східної та Західної Німеччини.

Кожен п'ятий житель Західної Німеччини (21 відсоток) ніколи не був на території Східної Німеччини. З жителів Східної Німеччини ніколи не були на Заході всього 9 відсотків. 67 відсотків західних німців могли б одружитися з вихідцями з колишньої НДР. Проти - 17 відсотків. Серед опитаних східних німців 78 відсотків могли укласти подібні шлюби, 11 відсотків відповіли відмовою. Три чверті всіх німців (74 відсотки) бачать причину в "відмінності менталітету" між населенням старих і нових (тобто колишньої НДР) федеральних земель, виділяючи при цьому певні якості, властиві "оссі" і "Вессі".

36 відсотків усіх опитаних типово западногерманским якістю вважають "орієнтованість на гроші", в якості типового властивості натури східних німців - 17 відсотків. "Безцеремонність", судячи з опитування, більш властива західним німцям, по крайней мере так вважають 23 відсотки респондентів і лише 17 відсотків назвали таку поведінку типовим для жителів східних областей.

Читайте також: Німеччина: гей-цінності змінюють християнські

Зате вічно бурчав і "незадоволеними" найчастіше (37 відсотків усіх опитаних) називають східних німців. І тільки 17 відсотків впевнені, що ця риса характеру властива їх західним сусідам. Чого вже тут говорити! "Залежність від начальства", як вважають 29 відсотків опитаних, властиво швидше жителям колишньої НДР, ніж німцям західних земель (12 відсотків). І далі, в повній відповідності з кліше: "заздрість" - це неодмінна якість "оссі". У цьому впевнені 30 відсотків опитаних, і тільки 13 відсотків думають, що їм мають і західні німці.

Що стосується проблем сучасної політики, то в даному питанні між східними і західними німцями, схоже, практично немає розбіжностей. 64 відсотки респондентів, як на Сході, так і на Заході, байдуже ставляться до федерального президента Іоахіму Гауку (Joachim Gauck) і канцлеру Ангелі Меркель (Angela Merkel). Нагадаємо, що обидва, що досягли вищих державних постів політиків, є вихідцями зі Східної Німеччини. Майже третина опитаних "оссі" (36 відсотків) і майже стільки ж "вессі" (37 відсоток) вважають, що служба безпеки екс-НДР "Штазі" (Stasi) "все ще продовжує впливати на суспільство". Протилежної точки зору дотримується теж майже рівну кількість опитаних східних і західних німців. Точні дані на цей рахунок "Більд" з якоїсь причини не привів.

У першому ж коментарі один з блогерів риторично запитує: "Як щодо різниці в менталітеті між мешканцями Шлезвіг-Гольштейна і Баварією?" Іронія цілком доречна, оскільки між лежить на півдні Баварією і північними землями Шлезвіг-Гольштейна теж є різниця. У баварців навіть свій особливий діалект німецької мови - Bairisch, який найбільш далекий від літературної німецької мови (так званий Standarddeutsch або Hochdeutsch). Є й інші відмінності в способі життя, нелюбов до "воєнізованим" пруссакам (Пруссія споконвічно поставляла чоловіків в офіцерський корпус Німеччини) і т. Д. Звісно ж проте, що різниця за принципом "північ-південь" - в силу історичних причин - менш разюча, ніж між заходом і сходом країни. Це в сусідній Італії разючий контраст між промисловою Північчю і аграрним Півднем, а в Німеччині поділ відбувся по іншому географічному параметру.

Читайте також: Росія і Німеччина: 1000-річний роман

"Подібної нісенітниці ніколи не чула, - обурюється анонімна блоггерша. - Кожен" вессі "хоче знати все про східних німців, проте не має про них ні найменшого поняття". Ще один відвідувач під ніком Siegfried Bauer коментує: "Великий міжнародний путівник наполегливо застерігає від відвідування НДР. Цим вже все, власне кажучи, і сказано".

Автор цих рядків не може не втриматися, щоб не висловити власну думку. Тим більше, що він був очевидцем подій попередніх як об'єднання НДР і ФРН, так і відразу після.

Повз радянського гарнізону проходили багатолюдні демонстрації і, що йдуть зі свічками в руках люди, скандували: "Горбі! Горбі!" Любов до радянського лідера, трохи пізніше за здорово живеш "подарував" своїх перевірених союзників своїм новим західним друзям, змінилася незабаром іншим настроєм. Восени 1989 року в Дрездені, Берліні та Лейпцигу вперше пролунав, навіяний радянської "перебудовою" гасло Wir sind ein Volk ( "Ми - народ"), з якого швидко народився Wir sind das Volk ( "Ми - один народ"). Обидві частини Німеччини кинулися до об'єднання. У кожної сторони перебували свої резони. "Орієнтованість на гроші", згадана в останньому опитуванні, дійсно виявилася дієвим стимулом для "вессі". На території колишньої НДР вони швиденько зробили нашвидкуруч "Управління з питань опіки" - Treuhand, моментально перетворилося в найбільшого в світі підприємця, який контролює понад дев'ять тисяч колишніх державних підприємств, приблизно два мільйони гектарів земельних і двох мільйонів гектарів лісових угідь.

Національне або, як тоді говорили "народне", надбання на очах йшло за викидними ринковими цінами, перетворюючи "оссі" в німців другого сорту. Східні німці не менше жадібних своїх побратимів прагнули до возз'єднання двох половинок Німеччини. Автор цих рядків, проживаючи в Німецькій Демократичній Республіці, з інтересом розпитував побували в Західній Німеччині східних німців: "Скажіть одним словом, що вас найбільше вразило за кордоном?"

Читайте також: Німеччина прогинається під власною вагою

Ледве відкрилися кордони, туди повалили всі хто міг. Опитування проводилося серед людей різного віку, статі, соціальних груп і положення. На подив відповідь звучала однаково: Sauberkeit - чістота.Советскіх військовослужбовців приємно радувала чистота міст в НДР, але якщо самі східні німці захоплюються чистотою своїх сусідів, значить, там щось незвичайне! Подивилися своїми очима і точно. У розташованому неподалік від нашої військової частини містечку, але перебуває вже в ФРН, - чистота була така, що можна було вийти з машини в домашніх тапочках і пройти в супермаркет в будь-яку погоду. Це не рахуючи самого супермаркету. У НДР навіть близько подібного не було! Чистота води в басейнах під відкритим небом між двома містами, розділених перш кордоном, також була разючою. Однак поряд з природним захопленням присутні якесь помутніння здорового глузду і розуму.

Обивателі з числа східних німців свято увірували, що ТАМ все краще. Доходило часом до маразму. Яйця, які кури-несучки благополучно відкладали на території НДР, не розходилися в магазинах до тих пір, поки на них не з'являлося клеймо Made in Germany. Керівникам східно-німецьких сільгоспкооперативів доводилося домовлятися з західними фермерами, щоб ті ставили на їх продукцію штампик, мовляв, відклала курочка-ряба з ФРН. Тоді покупці в НДР в мить розкуповували все ті ж яйця. Благо возити доводилося недалеко, але від перевезення вони, прямо скажемо, не ставали свіже, зате в кілька разів дорожче. Чари спали досить швидко. Спочатку капіталізм "навів порядок". Зникли безкоштовні дитячі сади, пішла низка звільнень, безробіття ...

Через п'ять-десять років заробив ще один психологічний закон. Назвемо його - "ностальгія за минулим". Східним німцям, особливо тим, кому було за сорок, неодмінно хотілося купити те, до чого вони звикли у своїй країні. Наприклад, були в НДР сигарети F6, що продавалися в брудно-жовтої пачці, немов картон для неї виготовляли з макулатури. В об'єднаній Німеччині знову з'явилися ці сигарети з тим же старим, добре відомим логотипом. Тільки ось папір стала набагато м'якше, світліше та й самі цигарки дорожчими. А так, сидиш в гаштете, граєш в скат, п'єш пиво і куриш, як при Хонеккера. При диктатурі "першого робітничо-селянської держави на німецькій землі" (офіційна назва) громадяни НДР жартували: "Що говорить Сонце ввечері, коли заходить? Слава Богу, я знову на Заході".

Вони знущалися над рідним автопромом, називаючи легковий автомобіль Trabant - "мильницею". Анекдотів про керівництво своєї країни вони розповідали не менш, ніж радянські громадяни. Навіть був аналог нашої "Берізки", під назвою Intershop, де різні товари купувалися за валюту або чеки. Саме там Vopo - народний поліцейський - попросив політичного притулку в одному з анекдотів того часу. Тепер очі від достатку товарів перестали розбігатися, а зіткнувшись з реальною дійсністю східні німці невесело жартують: "Прогулюючись по пляжу," оссі "бачить двох потопаючих: одного" кольорового "і одного" білого ". Кого врятує" оссі "? Безумовно," кольорового "." Білий "може виявитися" вессі ".

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "

У першому ж коментарі один з блогерів риторично запитує: "Як щодо різниці в менталітеті між мешканцями Шлезвіг-Гольштейна і Баварією?
При диктатурі "першого робітничо-селянської держави на німецькій землі" (офіційна назва) громадяни НДР жартували: "Що говорить Сонце ввечері, коли заходить?
Кого врятує" оссі "?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация