Відмова від батьківства в добровільному та судовому порядку

  1. Передумови для відмови
  2. порядок оформлення
  3. оскарження
  4. Передача прав
  5. ініціатива матері

У російському законодавстві примусове позбавлення батьківських прав не звільняє громадян від відповідальності за змістом своїх дітей.

У дитини зберігаються всі належні йому права:

  • на отримання аліментів;
  • на частку в майні;
  • на законне спадкування.

У разі позбавлення прав, сімейне законодавство захищає дітей, а батьків обмежує в правах по вихованню і позбавляє можливості претендувати на матеріальну підтримку від сина чи дочки в майбутньому. Це стосується випадків примусових заходів. А чи може батько відмовитися від батьківства і батьківських обов'язків в добровільному порядку?

Передумови для відмови

Щодо дітей, народжених в офіційному шлюбі, в РАГСі автоматично вноситься запис про фактичне батька, але чоловік може висловити незгоду з таким записом. Причини бувають різні:

  • небажання платити аліменти на утримання малюка;
  • роздільне проживання з дружиною;
  • сумніву в біологічне походження сина або дочки і ін.

Розумні підстави сумніватися в біологічному спорідненість є достатньою підставою, щоб подати позовну заяву про оскарження батьківства.

Ініціювати процедуру може і мати, якщо мова йде про позбавлення батьківських прав. Коли чоловік не бере участі в житті дітей, ухиляється від сплати аліментів або в дійсності не є батьком, мати також має право на звернення до суду.

Судова процедура може закінчитися визнанням того, що чоловік не є біологічним батьком дитини. Тоді з нього знімаються всі батьківські обов'язки. Якщо позбавлення прав батька проводиться примусово, але немає сумнівів у родинних стосунках, обов'язок щодо матеріального забезпечення зберігається.

Іноді батько й мати приходять до обопільної згоди, що чоловік не буде батьком. Наприклад, жінка одружується, а новий чоловік бажає встановити опіку над її дітьми. У такій ситуації можливий саме добровільна відмова від батьківства - залишається лише юридично оформити цей факт.

Відмовитися від батьківських обов'язків досить складно. Якщо ініціатива виходить від одного з батьків, батькові не уникнути судового процесу. Відмова від батьківства за обопільною згодою сторін оформити простіше, але для цього необхідно, щоб інший чоловік прийняв на себе батьківські обов'язки. Процедура проходить судову інстанцію, але вже без участі батька.

Процедура проходить судову інстанцію, але вже без участі батька

порядок оформлення

Примусове позбавлення прав не можна вважати відмовою від батьківства. Це лише юридична процедура, в результаті якої обов'язки з батьків не знімаються. Відмова від батьківства можливий лише в двох випадках:

  • при оскарженні споріднення;
  • при передачі батьківських прав іншого чоловіка (за допомогою усиновлення або удочеріння).

при оскарженні споріднення;   при передачі батьківських прав іншого чоловіка (за допомогою усиновлення або удочеріння)

оскарження

Оскарження факту спорідненості проводиться тільки через суд на підставі ст. 52 Сімейного кодексу РФ. Чоловік може це зробити, якщо при оформленні документів на народжену дитину не знав, що малюк не рідний.

Позовна заява про оспорювання батьківства має бути обгрунтоване незаперечними доказами, наприклад, результатами генетичної експертизи або підтвердженням фактичного обману з боку матері.

Якщо мати добровільно підтвердить, що приховала від чоловіка факт відсутності біологічного споріднення, то медичної експертизи можна уникнути. В інших випадках доказом є тільки висновок генетиків.

Якщо мати має заперечення щодо вимог, складання позову краще довірити грамотному юристові, оскільки результат генетичної експертизи не завжди призводить до позитивного рішення.

Якщо мати має заперечення щодо вимог, складання позову краще довірити грамотному юристові, оскільки результат генетичної експертизи не завжди призводить до позитивного рішення

Коли суд приходить до висновку, що немає дійсної зв'язку між дитиною і батьком, обов'язки з чоловіки знімаються повністю. Це не відноситься до ситуацій, коли чоловік спочатку знав, що не є батьком, але погодився з внесенням своїх даних в свідоцтво про народження малюка. У таких випадках зняти обов'язки можна тільки з обопільної згоди з матір'ю.

Зразок позовної заяви про оскарження батьківства:

Передача прав

Безпідставна відмова від обов'язків по відношенню до дітей неможливий. Добровільна передача іншій особі допускається за умови, що діти будуть усиновлені або удочерив. Для цього офіційний тато може написати заяву про добровільну відмову від своїх прав і угоді на усиновлення або удочеріння його дитини.

Щоб угода мала силу, необхідно звернутися до нотаріуса - для цього документа обов'язково нотаріальне завірення. Завірений відмова не знімає обов'язків з чоловіки до тих пір, поки мати не принесе його на суд. Щоб повністю зняти батьківські обов'язки, матері необхідно звернутися з позовною заявою про позбавлення чоловіка батьківських прав , А особи, яка бажає прийняти зобов'язання, має бути подано позов про усиновлення.

Відмова тата можна вважати доконаним тільки після вступу в силу судового рішення про встановлення опіки усиновлювачем.

ініціатива матері

У рідкісних випадках позов про оспорювання батьківства подається жінкою. Якщо мати спочатку знала, що батьком малюка є інший чоловік, але навмисне це приховала, вона може звернутися до суду, щоб оскаржити запис у свідоцтві про народження.

В цьому випадку судом враховується прихильність фактичного батька до дитини, тому чоловік може клопотатися про збереження прав батька. Це не стосується добровільно складених відмов. Нотаріально завірений бланк відмови має силу, навіть якщо батько згодом передумав.

У рішенні дитячої долі недостатньо одного бажання того чи іншого з батьків. Такі питання розглядаються з особливою ретельністю, завжди з урахуванням думки органів опіки і тільки в судовому порядку.

А чи може батько відмовитися від батьківства і батьківських обов'язків в добровільному порядку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация