Відмова від натуралізації: «... не хочу тримати дулю в кишені, приносячи присягу Латвії»

Латвійський інститут зовнішньої політики 23 листопада опублікував експертну доповідь «Євроскептицизм в країнах Балтії: розкриття проблем, люди і стереотипи». У доповіді російську мову було названо мовою євроскептицизму в Прибалтиці. Було також відзначено, що російське населення регіону не цінує європейську інтеграцію і схильне «кремлівської пропаганди». Таким чином, доповідь Латвійського інституту зовнішньої політики закладає теоретичну основу для дискримінації росіян і інших етнічних меншин в Прибалтиці. Про форми та характер цієї дискримінації аналітичний портал RuBaltic.Ru поговорив з організатором акції протесту проти латишизації шкіл нацменшин «Аз есмь Латвія» негромадянином ДЕГІ Караєва:

- Г-н Караєв, чи є в Латвії такий феномен, як дискримінація етнічних меншин? У чому він на даний момент виражається?

- Російські засоби масової інформації часом дещо викривлено уявляють ситуацію, яка склалася в нинішньої Латвії. Так, дискримінація є, але немає кошмару. Тут хлопчиків на вулиці не розпинають, грубо кажучи.

У Латвії є претензія на поняття нерозривності Латвійської Республіки довоєнного і перебудовного зразка, наступності. При цьому радянський період названий «окупацією». Відповідно, всі, хто народився з 1940-го по 1990 рік, заочно були оголошені іноземцями. Ці люди отримали можливість залишитися в країні в статусі негромадян, щоб потім натурализоваться через досить принизливий і довгий процес або просто виїхати.

Багато хто отримав латвійське громадянство на підставі історичних зв'язків. До війни і до революції 1917 року Латвія була частиною Російської імперії. У країні є велика громада старовірів - це російські люди, які живуть на своїх територіях з XVII-XVIII століть, коли Петро I реформував церква. Просто смішно називати їх некорінним народом Латвії, тому що Латвія утворилася лише 100 років тому. А до цього навіть слова такого не існувало.

Є маса спотворень і нових законів, на які латвійські політики посилаються, щоб історичні факти перевернути з ніг на голову і сформувати певне ставлення до сучасників.

Є маса спотворень і нових законів, на які латвійські політики посилаються, щоб історичні факти   перевернути з ніг на голову   і сформувати певне ставлення до сучасників

Паспорт негромадянина Латвійської республіки / Фото: sputniknewslv.com

В першу чергу мова йде про мовні права, тому що російську мову поза законом в Латвії. Він вважається іноземним, хоча за інерцією залишається більш популярним, ніж латиська. Російською мовою в Латвії говорить більшу кількість людей, ніж на латиською.

У горбачовські часи в мовному питанні дотримувалися компромісно-поважної позиції. Наприклад, було дозволено слово «Таллінн» по-російськи писати з двома літерами «н». При Володимирі Путіні повернулися до практики написання «Таллінн» з однієї «н». І естонці з приводу написання назви їх столиці завжди обурюються. Але по-латиською Таллінн - це слово жіночого роду з однією літерою «н» і «а» в закінченні. Виходить «Таллінна» (Tallina). При цьому естонці чомусь не пред'являють претензії до латиської мови і його граматики.

Те ж саме з громадянством. З одного боку, тисячі жителів Латвії масово обізвали «негромадянами». З іншого боку, нам намагаються вказувати, як треба жити.

- Ви сказали, що в Латвії російську мову залишається найбільш використовуваним. Але, згідно з переписом населення, російськомовних в країні, включаючи білорусів і українців, 37%. Виходить, що частина латишів розмовляє російською мовою як рідною?

- Існує набір різних історичних парадоксів, в яких розібратися досить складно. На початку 1990-х частина людей просто назвалися латишами, відчувши, що це буде для них найбільш вигідним «фарватером». В той момент ще можна було назватися латишем, не маючи для цього зовсім ніяких підстав. І в паспорті з'являлася запис, яка проголошувала «латиш». Ніхто ж ДНК не звіряв. Оцінки виносилися за власним зізнанням або за мовою спілкування.

Якщо подивимося статистику укладення шлюбів в 1970 році і в 2013-2016 роках, більше 30% шлюбів латиші укладають з нелатиші - українцями, білорусами, поляками, росіянами. І ця статистика незмінна: і в 1970-м, і в 2016 році - 30%. Тобто можна взяти будь-якого латиша і в ньому буде 30% нелатишской крові.

Насправді Латвія - чудове місце для життя. Тут не буває ураганів, цунамі, землетрусів. На побутовому рівні все прекрасно: люди спілкуються, розмовляють, знаходять спільну мову. Але в законодавстві є проблеми. Було б в Латвії законодавство як в Фінляндії, яке дозволяє шведським «окупантам» кількістю в 5% бути утворює нацією і закріплює статус шведської мови як другої державної ... У Латвії, на жаль, майже половина населення подібних прав позбавлена.

- Дискримінація в Латвії стосується тільки російської етнічної меншини або також поляків, литовців, естонців?

- Дискримінація в Латвії в першу чергу мовна. Можу припустити, якщо все завтра заговорять латиською мовою, все одно знайдеться привід поділитися на групи. Не треба плекати ілюзій. Якщо російськомовні росіяни відмовляться від рідної мови, все одно вони не стануть людьми «першого сорту» - вони стануть громадянами, але натуралізованими. Все одно буде якась відмінність. Як в США, наприклад, можна бути громадянином, але президентом ти стати не можеш, якщо народився за кордоном країни.

У мене стався розмова з журналісткою латиської газети Latvijas Avīze. Вона мені задала питання: «Чому ДЕГІ з прізвищем Караєв турбується про російською мовою? Ви ж, судячи з усього, не російська? »Я відповів їй, що мадам на прізвище Кузьміна могла б зі мною розмовляти по-російськи. Після чого журналістка стала розповідати мені про те, як наймитам давали прізвища господарів і що вона - справжня латишка.

Мова не йде про освіту, про досягнення, про рівень інтелекту. І це відбувається кожен день.

- Латвійська влада намагаються скоротити чисельність негромадян? Чи намагаються вони включити їх в латвійське суспільство?

- Я - негромадянин. Ніхто за мною не бігає і не просить отримати громадянство. Хоча у мене є така можливість і вона досить доступна, особливо через 20 з чимось років, коли мова вивчено, офіційна точка зору на історію зрозуміла і навіть частково гімн запам'ятався. Але я не хочу проходити цю процедуру. По-перше, тому, що я і так натуральний. Мені не подобається термін «натуралізація». По-друге, я і так інтегрований. Коли в Латвії кажуть про інтеграцію, чомусь говорять про одностороннє процесі «інкорпорації» росіян.

Але інтеграції як такої не відбувається. Латиші категорично вперлися рогом. І навіть якщо вони добре говорять по-російськи, для них єдиним аргументом, останньої висотою, яку вони не здадуть ніколи, є мова. Латвійська, латиська та тільки латиський.

Прізвище «Кисельов» сьогодні як прізвище «Гітлер». Гітлера всі знають, але це не означає, що всі вони читали Mein Kampf і потрапили під вплив його ідеології. Так, я, звичайно, знаю, що існує Кисельов. Більш того, мені відомо, що існує два різних Кисельова, і обидва в телевізорі. А ще є Соловйов, Толстой - багато різних прізвищ існує. Але це не означає, що латвійці знаходяться під впливом цих людей.

При цьому сама Латвія елементарно не подбала про створення якісного контенту російською мовою для місцевих телеканалів.

У 2014 році, після кримських подій, заговорили про те, що треба б створити місцеві російськомовні канали. Але ця ініціатива дуже швидко була погашена Національним об'єднанням, яке не захотіло «ефективно боротися з кремлівською пропагандою», злякавшись, що в Латвії з'явиться осередок російської мови. І як же тоді вони боролися б за Латвійська. На цьому все і закінчилося.

Природним шляхом відбувається вмирання комерційних засобів масової інформації в Латвії через нездатність вести конкурентну боротьбу, в тому числі з російськими ЗМІ та інтернетом, який є джерелом інформації номер один в сучасному світі.

- У Латвії російські телеканали транслюються досить відкрито?

- У Латвії ретранслюються міжнародні версії російських телеканалів в різному ступені «обглоданності». Перший канал ретранслюється частково (деякі передачі і випуски новин) на Першому балтійському каналі. А «Росія», «НТВ», «РЕНТВ» виходять в міжнародних версіях - вони менш популярні.

За моїми власними оцінками, Перший балтійський в десять разів популярнішим, ніж будь-яка інша міжнародна версія російських телеканалів. При цьому самі російські новини в Латвії не більше популярні, ніж латвійські, або BBC, або Euronews.

- Ще однією умовою отримання громадянства, крім латиської мови, є здача іспиту з історії Латвії. Наскільки серйозним бар'єром є цей іспит для отримання громадянства? Або це формальний іспит?

- Добре, що історія Латвії досить коротка. Наскільки мені відомо, цей іспит складається зі ста питань. І тільки один з них стосується «окупації». Я чув, що люди, яким попадався питання про окупацію, щоб не йти на компроміси з власною совістю, просто складали квиток і говорили, що прийдуть в наступний раз. Потім витягали інший квиток - і спокійно відповідали.

Сам я іспит з історії Латвії не здавав, але чув, що він нескладний.

- У чому головний стимул для латвійців залишатися в статусі негромадян?

- Я знаю, що є як мінімум п'ять типових причин.

Рівне до тих пір, поки Латвійська держава буде ставитися до мене як до людини «другого сорту», ​​я не хочу добровільно отримувати паспорт та йти на натуралізацію. Мені доведеться брехати, а я людина совісті, на жаль. Давно міг би вже збрехати і отримати якісь преференції по життю. Але не виходить.

Якщо говорити про старше покоління, про людей, які будували Латвію, їм прикро, що їх залишили «за бортом». Ці люди ображені, їм не потрібно латвійське громадянство, вони вже у віці. Ця група людей вже втратила будь-які стимули.

До того ж з латвійським паспортом, паспортом країни Євросоюзу, набагато легше виїхати з Латвії і отримати роботу в тій же Англії та Ірландії. Але перспектив всередині країни не бачить ніхто, включаючи латишів.

Підписуйтесь на Балтологію в Telegram і приєднуйтесь до нас в Facebook !

У чому він на даний момент виражається?
Виходить, що частина латишів розмовляє російською мовою як рідною?
Дискримінація в Латвії стосується тільки російської етнічної меншини або також поляків, литовців, естонців?
Вона мені задала питання: «Чому ДЕГІ з прізвищем Караєв турбується про російською мовою?
Ви ж, судячи з усього, не російська?
Латвійська влада намагаються скоротити чисельність негромадян?
Чи намагаються вони включити їх в латвійське суспільство?
У Латвії російські телеканали транслюються досить відкрито?
Наскільки серйозним бар'єром є цей іспит для отримання громадянства?
Або це формальний іспит?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация