Відповідальність учасників ТОВ. Дізнайтеся, як змінився закон з eRegistrator.ru

  1. Що кажуть загальні правила?
  2. Коли ще засновники можуть відповідати за свою компанію особистими фінансами?
  3. Відшкодування директором або іншим органом управління майнової шкоди, заподіяної компанії
  4. Стягнення збитків з керівника або будь-якого іншого контролюючого організацію фізичної особи в рамках...
  5. У разі визнання фізичної особи та організації взаємозалежними особами
  6. Що нового встановлює Федеральний закон №488-ФЗ від 26.12.2016 року?

Підготувати документи для реєстрації ТОВ Підготувати документи для реєстрації ТОВ   В останні дні 2016 року Президент підписав Федеральний закон №488-ФЗ від 28

В останні дні 2016 року Президент підписав Федеральний закон №488-ФЗ від 28.12.2016 року «Про зміну окремих законодавчих актів РФ», положення якого серйозно доповнюють правила залучення учасників ТОВ до відповідальності за боргами створеного ними юридичної особи особистими доходами і майном. Для того щоб нововведення не стали на заваді комерційної діяльності вашого підприємства варто дізнатися, коли ж учаснику належить відповідати за борги ТОВ?

Що кажуть загальні правила?

Положення ГК РФ і ФЗ «Про товариства з обмеженою відповідальністю», що встановлюють правила про те, що учасники відповідають за боргами фірми тільки статутним капіталом і майном організації, давно стали звичними серед російських підприємців і юристів.

При цьому, за загальним правилом, єдиним випадком, коли було можливо розширити відповідальність учасника ТОВ, виступають ситуації банкрутства Товариства з вини його учасників або директора.

У подібних випадках,

якщо майна організації недостатньо для покриття всіх боргів, закон дозволяє залучити учасників до субсидіарної відповідальності за боргами організації. Це означає, що всі невиплачені в ході банкрутства борги підприємства будуть стягнуті з особистих доходів і майна його учасників або керівників.

Коли ще засновники можуть відповідати за свою компанію особистими фінансами?

Крім загальних правил про відповідальність учасників і керівників ТОВ, законодавчо передбачені й інші випадки їх фінансової відповідальності за організацію.

Відшкодування директором або іншим органом управління майнової шкоди, заподіяної компанії

Розумність і сумлінність в діях директора (президента, правління) ТОВ при виконанні своїх обов'язків - дуже логічне вимога закону. Однак раніше довести, що директор або інший, керуючий компанією орган, діє нерозумно і недобросовісно, ​​було складно. Суди часто відмовляли в залученні таких осіб по тому, що ні був доведений обсяг збитків, і точно не визначена причина появи збитку.

Ситуація змінилася в 2013 році, коли ВАС РФ у своїй Постанові вказав випадки, в яких можна вважати доведеною нерозумність і несумлінність дій директора. Наприклад, якщо директору було наперед відомо про невигідність угоди для організації або у нього була інформація, про те, що контрагентом по угоді виступає фірма-одноденка.

З цього часу, якщо подібні дії директора призвели до заподіяння компанії збитків (додаткове нарахування податків, накладення штрафів), їх сплату можна перекласти на керівника.

На даний момент така судова практика знайшла своє законодавче закріплення в Цивільному Кодексі РФ (стаття 53.1).

Стягнення збитків з керівника або будь-якого іншого контролюючого організацію фізичної особи в рамках кримінальної справи

Можливість стягувати збитки у вигляді податкових недоїмок в рамках кримінальних справ у податкової служби теж з'явився зовсім недавно - після того, як 27 січня 2015 року ВС РФ виніс Визначення № 81-КГ14-19.

До винесення зазначеного визначення суди не стягали податки і санкції, з фізичних осіб, визнаних винними у злочинах в сфері оподаткування підконтрольних їм юридичних осіб. Це обґрунтовувалося тим, що юридична особа - самостійний суб'єкт, який сам відповідає за своїми зобов'язаннями, і тому несплату податків організацією не можна розцінювати, як збиток, заподіяний діями керівника або засновника компанії.

ВС РФ змінив в січні 2015 року цю позицію, і вказав, що відповідальність за шкоду у вигляді несплачених юридичною особою податків, можна покласти на фізичну особу, яку визнано винною у скоєнні податкового злочину, результатом якого і стала несплата податків або зборів.

У разі визнання фізичної особи та організації взаємозалежними особами

Раніше одним із широко використовуваних способів організації піти від обов'язку зі сплати податків був переклад всієї господарської діяльності на інше, на перший погляд, незалежна юридична особа. Головне в такому варіанті відходу від податків було приховати фактичних власників і керівників нової організації.

Тепер же податкові органи навчилися розпізнавати подібні ходи. А законодавець закріпив право податківців в судовому порядку встановлювати залежність новоствореної організації. Ознак, на підставі яких суд встановлює подібну залежність чимало. Це можуть бути особливості складу учасників двох ТОВ (наприклад, коли дві фірми беруть участь в статутному капіталі один одного), або термін реєстрації одного підприємства збігається з проведенням податкової перевірки в інший схожою організації, або наявність близько схожих договорів з одними і тими ж контрагентами.

Якщо податкові органи доведуть, що фірма-боржник і будь-яка особа (за законом неважливо фізичне воно або юридична) є взаємозалежними особами, вони вправі стягнути з одного з таких залежних осіб грошові кошти в рахунок погашення податкових недоїмок іншої особи.

Положення нового федерального закону (ФЗ №488) не скасовують, а навпаки активно розвивають і доповнюють дані правила, і вони почнуть застосовуватися вже в 2017 році.

Що нового встановлює Федеральний закон №488-ФЗ від 26.12.2016 року?

Нововведення ще додадуть ситуацій, коли можливо залучити директора чи учасника ТОВ до додаткової фінансової відповідальності. Так, починаючи з липня 2017 року можна примусити даних осіб відповідати за борги товариства:

  • У разі виключення підприємства з реєстру юридичних осіб, як недіючого.

Згідно із законом податкова служба має право виключити організацію з реєстру юридичних осіб в тому випадку, якщо фірма не надає податкову звітність і не має руху по рахунках за все один рік. Цю процедуру ще називають примусової ліквідацією. При цьому перед винятком організації з ЕГРЮЛ податкова служба не з'ясовує, чи є у підприємства фактична діяльність і подає компанія звіти до Пенсійного Фонду або Фонд соціального страхування. Саме тому нерідко навіть організації, що ведуть підприємницьку діяльність, виявляються виключеними з реєстру.

У тому випадку, якщо ТОВ було примусово виключено з ЕГРЮЛ, як недіюче, але у нього залишилися борги перед кредиторами, кредитори отримують право звернутися до суду і стягнути борги не з товариства з обмеженою відповідальністю (адже його вже не існує), а з учасників ліквідованої організації. Стягнути борги компанії з учасників ТОВ тепер можна, якщо довести, що вони з'явилися в результаті нерозумних і недобросовісних дій засновників.

  • Після закінчення процедури банкрутства.

Раніше діяло правило, за яким всі борги організації, що залишилися після завершення процедури банкрутства та продажу майна підприємства, визнавалися безнадійними. Стягнути заборгованість визнану безнадійною було неможливо. Тепер, у разі, якщо після банкрутства залишилися не виплачені борги, кредитори мають право вимагати через суд їх стягнення з засновників збанкрутілого підприємства.

  • Якщо подана в арбітражний суд кредитором або самим боржником заяву про визнання ТОВ банкрутом було повернуто судом заявникові без розгляду.
  • У ситуації припинення судом провадження у справі про банкрутство через недостатність у організації коштів на відшкодування судових витрат щодо подальшого розгляду свого банкротних справи.

Звернутися до суду з позовом про притягнення учасника або директора ТОВ до відповідальності за новими правилами можуть:

  1. Конкурсний (зовнішній) керуючий (особа, уповноважена судом вести процедуру банкрутства конкретного підприємства).
  2. Кредитор (збори кредиторів). У справах про банкрутство деякі рішення приймаються не одним кредитором, а їх зборами.
  3. Працівники (як колишні, так і справжні).
  4. Уповноважені органи (податкова служба, Пенсійний Фонд, інші державні органи).

Підготувати документи для реєстрації ТОВ

Позови розглядаються арбітражними судами, які ведуть справу про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю. В такому випадку розгляд відбувається в рамках даної справи про банкрутство.

А також арбітражними судами, які вели справу про банкрутство ТОВ, але повернули заяву про визнання боржника банкрутом або припинили справу через недостатність коштів товариства на покриття судових витрат, пов'язаних з розглядом справи. У подібних ситуаціях заяви про залучення учасників ТОВ до виплати боргів підприємства розглядається в порядку позовного провадження.

Термін для подачі заяви про притягнення учасників ТОВ до додаткової відповідальності за новими правилами становить три роки з моменту, коли кредитор (працівник, конкурсний керуючий) дізнався або повинен був дізнатися про наявність у нього права на звернення до суду. Однак цей термін не може перевищувати трьох років з моменту визнання боржника банкрутом, а також може бути продовжений судом за наявності поважних причин його пропуску.

Всі положення Федерального закону №488-ФЗ, що встановлюють правила залучення учасників ТОВ до додаткової відповідальності за борги організації вступають в силу з 28 липня 2017 року. Однак подавати заяви про примус засновників ТОВ відповідати за боргами товариства після завершення процедури банкрутства можна буде у справах, завершеним не раніше 1 вересня 2017 року.

Крім введення нових правил залучення до додаткової відповідальності учасників ТОВ, ФЗ №488 від 28.12.2016 року вніс деякі зміни в процедуру добровільної ліквідації товариства з обмеженою відповідальністю . За новими правилами:

  1. Термін ліквідації організації за рішенням її засновників не може перевищувати одного року. Продовжити даний період часу можна ще на шість місяців за умови, що завершити ліквідацію протягом року неможливо.
  2. Також тепер реєструючий орган не буде приймати рішення про ліквідацію ТОВ в тому випадку, якщо у нього є відомості про проведення стосовно ліквідованої організації процедури банкрутства. Подібні відомості тепер обов'язково будуть вноситься в ЕГРЮЛ реєструючим органом на підставі отриманого з арбітражного суду ухвали про прийняття заяви про визнання боржника банкрутом, а також відомостей, що надаються оператором Єдиного реєстру відомостей про банкрутство.

Положення Федерального закону №488 про зміну процедури ліквідації організації вступають в силу з 1 вересня 2017 року.

Підготувати документи для реєстрації ТОВ


Будемо вдячні вам за коментарі до цього матеріалу. Якщо ви не знайшли відповідь на своє питання або у вас є зауваження, побажання, - напишіть нам. Для нас дуже важлива ваша думка!

Корисний матеріал? Поділися посиланням!

Що кажуть загальні правила?
Коли ще засновники можуть відповідати за свою компанію особистими фінансами?
Оку?
Для того щоб нововведення не стали на заваді комерційної діяльності вашого підприємства варто дізнатися, коли ж учаснику належить відповідати за борги ТОВ?
Що кажуть загальні правила?
Коли ще засновники можуть відповідати за свою компанію особистими фінансами?
Оку?
Корисний матеріал?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация