Відпущені парламентом: бенефіціари Закону про амністію: Rise Moldova

  1. Дана стаття підготовлена в рамках проекту «Якісна журналістика для демократії», що впроваджується ...

Ця ініціатива прийшла з уряду. Депутати лише допрацювали текст і взяли у вигляді закону, назвавши все це # амністією. Виросла чергу. У перших рядах стовпилися персонажі як на підбір: суддя, головний прокурор, кат-поліцейський з «справи о 7-й квітня», охоронець, адвокат, початківці і досвідчені злочинці, ґвалтівники та сутенери - всіх не перелічити. І, як з'ясували журналісти RISE Moldova , Чергу залишається довгою.

Черга білих комірців
Колишній заступник генерального прокурора Андрій Пинтя в числі тих, хто скористався амністією. Він був засуджений за використання прокуратури в інтересах злочинного співтовариства. До всього, Пинтя подав заяву про амністію ще до того, як з'явився сам закон.

Співробітники Антикорупційної прокуратури спіймали, але потім врятували від в'язниці примара-хабарника з села Редуленій Векь.

Просунувся в черзі і Ілан Шор, примар Оргеєва, якого вважають одним з основних фігурантів «крадіжки століття», - виведення мільярда доларів з банківської системи Молдови.

«Зроблено в парламенті» - це новий проект журналістських розслідувань. Протягом року RISE Moldova відстежувала як працює # амністія, яка стала надзвичайно поширеною в злочинному світі.

ЯК З'ЯВИВСЯ ЗАКОН ЯК З'ЯВИВСЯ ЗАКОН?

18 лютого 2016. П'ятеро депутатів від фракції ПСРМ реєструють в парламенті «Проект закону про амністію у зв'язку з 25-ю річницею проголошення незалежності Республіки Молдова». Головним аргументом на користь прийняття закону була названа «негативна тенденція зростання кількості ув'язнених». подробиці: ТУТ

11 липня 2016. Уряд Павла Філіпа реєструє в парламенті ще один законопроект про амністію. Хоча номер і текст документа відрізняються від проекту соціалістів, назва залишилася схожим. Прем'єр-міністр просить парламент розглянути проект закону в пріоритетному порядку. подробиці: ТУТ

У пояснювальній записці, що пояснює важливість закону, зазначається, що «даний акт про амністію є способом попередження і компенсації збитку, понесеного у зв'язку з поганими умовами ув'язнення, а також заходом щодо зниження чисельності ув'язнених у в'язницях» У пояснювальній записці, що пояснює важливість закону, зазначається, що «даний акт про амністію є способом попередження і компенсації збитку, понесеного у зв'язку з поганими умовами ув'язнення, а також заходом щодо зниження чисельності ув'язнених у в'язницях».

21 липня 2016. Через 10 днів, депутати розглядають в пріоритетному порядку обидва законопроекти і приймають їх в першому читанні. Депутат від фракції ДПМ Раїса Апольскі запропонувала на сесії до другого читання об'єднати проекти законів соціалістів і уряду, взявши за основу останній.

29 липня 2016. Останнє засідання парламенту весняно-літньої сесії. Без особливих обговорень і дебатів законопроект уряду приймається в фінальному читанні голосами 83 депутатів. Парламент йде на канікули.

9 вересня 2016. Закон вступає в силу. Документ передбачає, що за певних умов амністія може застосовуватися і до ув'язнених, чиї справи перебувають на стадії кримінального переслідування і судочинства - під дію закону підпадають особи, які вчинили злочин до набрання ним чинності. подробиці: ТУТ

СТОП-КАДР. ВИ ГОЛОСУВАЛИ?

Зінаїда Гречаний, депутат ПСРМ: - Я не голосувала.

Серджіу Сирбу, депутат ДПМ: - Зрозуміло, весь парламент проголосував за амністію.

Тудор Деліу, депутат ЛДПМ: - Oф, якщо чесно, я вже не пам'ятаю. Серйозно, я зараз не зможу сказати, голосував чи ні. [...] Треба [в наступний раз] записувати.

Володимир Хотіняну, депутат ДПМ: - Не пам'ятаю вже. Тому що, знаєте, я якось навіть не помітив, як прийняли цей закон.

Інна Шупак, депутат ПКРМ: - Ви занадто хорошого про мене думки, якщо думаєте, що я відразу зможу відповісти. Не пам'ятаю. Чесно, це не моя сфера, у нас є юристи [...].

Валентина Стратан, депутат ДПМ: - Оф, якби ви нагадали, про що йшла мова, тому що це не та сфера, яку я відслідковую. Про що був закон, про амністію? Визнаю, я не вникала так, щоб розбиратися. Як я розумію, там є великі складності, є багато перешкод [...] ..

ХТО СКОРИСТАВСЯ амністію

Суддя амністував прокурора

Андрій Пинтя // Фото: procuratura.md

Андрій Пинтя пропрацював в прокуратурі близько 20 років. У січні 2013 року, після відставки колишнього керівника Генеральної прокуратури (ДП) Валеріу Зубко, з посади першого заступника Генпрокурора Пинтя перейшов на саму вершину відомства - на посаду т.в.о. генпрокурора.

На новій посаді Пинтя довго попрацювати не встиг. Він керував ДП приблизно три місяці, протягом яких встиг провести реорганізацію відомства за допомогою створення Відділу по боротьбі з організованою злочинністю. Співробітникам створеного підрозділу Пинтя наказав передати кримінальну справу злочинного авторитета Григорія Карамалака на прізвисько «Болгар», чиє ім'я фігурує в базі Інтерполу, правоохоронних органів Російської Федерації.

У 2015 році російська прокуратура припинила кримінальне переслідування Карамалака, а Пинтя подав у відставку.

У серпні 2016 року, коли Пинтя перебував на курорті в турецькій Анталії, молдавська прокуратура порушила проти нього кримінальну справу в зв'язку з перевищенням службових повноважень у справі Карамалака. Після повернення до Кишинева його бачили на приватній зустрічі з колишнім генпрокурором Корнелій Гурін.

У жовтні 2016 року Пинтя був заарештований. Ще через місяць Антикорупційна прокуратура передала його кримінальну справу до суду. Пинтю звинуватили в «перевищенні службових повноважень», - злочин, що не підпадає під Закон про амністію .

Однак, 4 січня 2017 прокуратура перекваліфікувала обвинувачення на іншу статтю. Так, замість «перевищення службових повноважень» Пинтя стали ставити «втручання у здійснення правосуддя та кримінального переслідування» - злочин, за який він уже міг бути амністований. Для закриття кримінальної справи було потрібно лише письмова згода підсудного.

Колишній т.в.о. генпрокурора не став довго роздумувати і звернувся до суду з проханням припинити стосовно нього кримінальне переслідування. У письмовій заяві Андрій Пинтя повністю визнав свою провину і розкаявся в скоєному. Цей документ він підписав 5 січня 2016 року, коли Закону про амністію ще навіть не було (сам закон вступив в силу тільки 9 вересня того ж року - прим. RISE Moldova ).

16 січня 2017 року суд засудив Пинтю до двох років позбавлення волі, але відразу ж звільнив його за амністією. У висновку суду, зокрема, було відзначено, що «в ході судового розслідування Андрій Пинтя повністю визнав свою провину в скоєнні злочину, попросивши застосувати щодо себе положення Закону про амністію, написавши відповідну заяву». подробиці: ТУТ

Андрій Пинтя, про свою заяву про амністію:
«Є речі, про які я б хотів забути і не повертатися до них. Я не хочу це обговорювати ».

Пинтя пішов з прокурорської системи, але зберіг зв'язок з правовою сферою. У квітні 2016 року його отримав ліцензію на адвокатську діяльність, а згодом висловив намір стати суддею.

Прокурор амністував суддю
Популярність до судді Резінського суду Андрію Балан прийшла в 2010 році, після того як він амністував, а потім і звільнив кілера Віталія Користі. Після виходу на свободу Користі озброїли і направили в Бухарест і Лондон, виконувати замовлення на нових жертв. подробиці: ТУТ

І тільки через шість років, 11 жовтня 2016 року Прокуратура по боротьбі з організованою злочинністю і особливих справ розпочала кримінальне переслідування судді Андрія Балан за діяння, вчинене ним у 2010.

«Тимчасово виконуючий обов'язки генерального прокурора Едуард Харунжен отримав сьогодні згоду Вищої ради магістратури про порушення кримінальної справи і притягнення до відповідальності судді з Гуми за свідомо винесене протизаконне висновок у справі про особливо тяжкі злочини з серйозними наслідками», - зазначалося в прес-релізі прокуратури від 11 жовтня 2016 року.

Однак, вже через два місяці, а, точніше, за три дні до Нового року, за рішенням прокуратури Андрій Балан, що зробив «особливо тяжкі злочини з серйозними наслідками», був амністований. подробиці: ТУТ

Андрій Балан, про проханні про амністію:
«Це було на моє прохання. Особисті питання. До побачення! »

У січні 2017 року Балан звернувся до Вищої ради магістратури з проханням скасувати рішення про відсторонення його від посади, але був звільнений. подробиці: ТУТ

Прощення ката з кримінальної поліції

7 квітня 2009

стоїть на колінах, обличчям до стіни і з руками за спиною. Поліцейський б'є його кулаками і гумовим кийком. Завдає ударів по голові, по плечах ... Відводить його в іншу камеру. Буюканскій комісаріат поліції, 63-й кабінет. Чоловік в погонах змушує Андрія визнати, що він крав з парламенту. Кричить, щоб зняв штани для «збочених сексуальних дій», б'є його. Хлопець намагається захиститися. Падає на підлогу. Поліцейський кидає йому ганчірку витерти кров з підлоги і стін. Справа відбувається в ніч з 7 на 8 2009 року.

Андрій є одним з учасників протесту в центрі Кишинева, які зазнали катувань під час маніфестацій в квітні 2009 року.

Поліцейський, що катував молодої людини в ту ніч, був в білих кросівках «Адідас» і в спортивному одязі. Його звуть Думітру Дудка, і на момент скоєння злочину він займав пост інспектора відділу кримінальної поліції в комісаріаті поліції Буюкани.

Після декількох років розслідування і судових розглядів, в 2016 році, нарешті, Дудка був засуджений на 5 років позбавлення волі (подробиці: ТУТ ). Однак, в тому ж році амністія врятувала поліцейського від покарання.

Однак, в тому ж році амністія врятувала поліцейського від покарання

Думітру Дудка Фото: via Facebook

Ми дзвонили Дудці на домашній телефон, але він не відповів на наші дзвінки.

Порятунок примара-хабарника
Юрій Раду було обрано примарем села Редуленій Векь Флорештського району голосами 492 односельчан. Це було в 2015-му, а в минулому році офіцери Національного центру по боротьбі з корупцією (НЦБК) і службовці антикорупційної прокуратури затримали його за підозрою в отриманні вигоди з впливу.

Це було в 2015-му, а в минулому році офіцери Національного центру по боротьбі з корупцією (НЦБК) і службовці антикорупційної прокуратури затримали його за підозрою в отриманні вигоди з впливу

Прімеріі Редуленій Векь // Фото: RISE Moldova

На перших сторінках кримінальної справи можна знайти заяву одного громадянина, який повідомив, що примар Юрій Раду, разом з колишнім співробітником районної ради Флорешти, вимагав у нього 9000 леїв за чинення тиску на службовця Торгово-промислової палати Сорок. Передбачалося, що службовець ТПП повинен був провести оцінку декількох об'єктів нерухомості і знизити їх вартість.

«Частиною угоди також було і надання впливу на членів тендерної комісії, які своїм рішенням повинні були оголосити заявника переможцем конкурсу. Підозрюваного спіймали на місці злочину в момент отримання хабара. Примар був визнаний обвинуваченим і затриманий на 72 години », - повідомляється в прес-релізі НЦБК від 22 серпня 2016 року.

У разі передачі справи в суд і визнання чиновника винним, йому загрожувало б позбавлення волі на термін до 6 років або значна сума штрафу.

Але через місяць після його затримання прокурори Антикорупційної прокуратури перекваліфікували справу з «одержання вигоди з впливу» в «шахрайство», і амністували примара.

Юрій Раду:
«Ага, цікава справа. <...> Але не можу з вами про це говорити ».

У своїй декларації про доходи за 2015 рік примар Юрій Раду вказав, що є власником будинку, квартири і автомобіля «Dacia». подробиці: ТУТ

Злочинець з Ясс. Амністія і зникнення
Маріан Плугару-Кіріле, відомий по прізвисько «Кепкеун» , Є одним з найбільш грізних представників злочинного співтовариства Ясс. У Румунії, після відкриття кримінальної справи, його оголосили в розшук. Кіріле підозрюють у скоєнні цілого букета злочинів, зокрема, організації організованого злочинного угруповання, торгівлі мігрантами, замаху на вбивство, контрабанді сигарет, крадіжці і корупції. В на початку 2015 року Кіріле на надувному човні незаконно перепливає Прут. З Унген він добирається до Кишинева.

11 березня 2015 року румунська влада винесли щодо Маріана Плугару-Кіріле остаточний вирок - 12 років позбавлення волі. Через кілька місяців молдавські та румунські власті почали процес екстрадиції «Кепкеуна».

У свою чергу Ясський пруступнік спробував легалізувати своє перебування в Молдові і подав запит на надання йому статусу біженця. Своє прохання він аргументував тим, що, нібито, справжньою причиною його арешту румунськими властями є його відмова від дачі хабарів Ясським суддям і прокурорам. Так само він повідомив, що, його, як прихильника Соціал-демократичної партії Віктора Понти переслідували з політичних мотивів і погрожували йому смертю (подробиці: ТУТ ). Бюро по міграції та притулку відхилило прохання Кіріле.

У Республіці Молдова Кепкеун був засуджений за незаконний перетин кордону. У вересні 2016 року суд Унген засудив його до штрафу 6 тис. Леїв і виніс вердикт про видворення його з Молдови (подробиці: ТУТ ). Однак, в квітні 2017 року Апеляційна палата Бельц скасувала рішення суду Унген і амністувала громадянина Румунії. подробиці: ТУТ

Тим часом, судові засідання у справі про екстрадицію Кіріле відкладаються через те, що правоохоронні органи не можуть визначити місцезнаходження Ясського злочинця і оголосили його в розшук на території РМ.

«12 вересня я відклала засідання, тому що він в розшуку. Я сама не в курсі [де він]. Хлопці шукають його, але не знаю, чи зможуть знайти », - розповіла нам Ольга Келсі, адвокат злочинця.

амністія гвалтівників
У числі тих, хто зрадів закону про амністію, виявилися і насильники. Перед суддями вони вели себе, як зразкові хлопці, щиро каялися у скоєному і просили випустити їх на свободу - туди, де знаходяться їхні жертви.

Одного з них звуть Штефан Аксентію, йому 21 рік. У 2016 році він проник в будинок жінки і грубо її згвалтував. В результаті жінка отримала фізичні і психологічні травми. Справа стосовно агресора було передано в суд. Насильник повністю визнав свою провину. Суддям він заявив, що щиро розкаюється у скоєному злочині і попросив про амністію. Судді кваліфікували злочин як «менш тяжкий» і звільнили його від покарання. подробиці: ТУТ

Іншого насильника звуть Василе Булгару. Він тягнув свою жертву за волосся, кілька разів бив і погрожував вбивством. Чоловік її згвалтував, а коли жерщіна намагалася кликати на допомогу, він починав душити її.

Суд засудив Булгару до 4 років ув'язнення і звільнив за амністією.

Ще одним амністованим судом насильником є ​​Юрій Ротар. У рішенні інстанції зазначається, що «в ході попереднього судового засідання підсудний щиро розкаявся у скоєному, запевнивши суд, що зробив для себе відповідні висновки, і що більше не буде здійснювати незаконних дій».

Ми намагалися розшукати Ротаря в його рідному селі на півночі республіки, але не застали вдома. Його брат зі своєю дружиною сказали, що Юрій поїхав в Росію. «Він продав все, що у нього було в селі, що б розрахуватися з адвокатами, а потім поїхав», - розповів брат насильника. А дружина останнього заявила, що «його врятував Всевишній! ».

Національний антикорупційний центр у своїй антикорупційній експертизі Законопроекту про амністію, ще до його прийняття, згадував про ризики насильства: «в разі, якщо в силу цього закону насильник буде амністований, явно буде відсутній справедливу сатисфакцію жертви зґвалтування, і це матиме наслідки. Якщо по відношенню до подібного роду злочинців будуть застосовуватися сприяють їм дії, то існує ризик нанесення шкоди інтересам жертв, а також зниження довіри суспільства до правосуддя ». подробиці: ТУТ

Двічі амністований сутенер
Його звуть Григора Олару. У 2005 році кишинівський суд сектора Центр засудив його за торгівлю людьми до 10 років ув'язнення, але судді Апеляційної палати скоротили вирок до штрафу в розмірі 10 тис. Леїв. Тоді ж він був засуджений і до двох років в'язниці за сутенерство, але покарання було замінено за Законом про амністію з нагоди святкування десятої річниці прийняття Конституції.

Той же Олару в 2010 році отримав 5 років умовного терміну за «умисне нанесення тілесних ушкоджень та заподіяння шкоди здоров'ю».

У 2016 році Олару був засуджений у справі про сексуальну експлуатацію неповнолітньої. Суд першої інстанції засудив його до п'яти років за сутенерство, але і на цей раз злочинець був амністований. В даний час справа знаходиться на розгляді в Апеляційній палаті.

Дмитро Дарій

Сутенер з Манхеттена
Дмитру Дарію - 27 років. На чорному ринку проституції він почав діяти два роки тому. Тоді він направив в номер 108 кишинівської готелі Манхеттен двох іноземців. Там їх чекали дві повії, Інга і Ліліана, що працювали на Дмитра.

Прокурори завели проти сутенера кримінальну справу, але судді його амністували.

Автор цієї статті не зміг додзвонитися йому на мобільний телефон, який протягом декількох тижнів був вимкнений.

Амністія вбивць пішоходів
15 січня 2016 року, о 20:25 вечора журналістка з Кишинів, колишня директор газети «Accent Provincial» Анна Куркудел переходила пішохідний перехід по вул. Богдан Воєвод молдавської столиці. Водій Андрій Караман, який керував автомобілем Dacia Logan, збив її на смерть.

Рішкановскій суд засудив Андрія до 4 років в'язниці. Однако, апеляційна палата скасувала вирок и постановила пріпініті кримінальне переслідування у зв'язку з амністією. Прокуратура не погодилася з виправданням Караман і звернулася у Вищу судову палату, яка, тим не менш, відхилила прохання прокурорів.

Іншого водія, який збив пішохода, звуть Григора Сирбу. 1 грудня 2015 року, проїжджаючи на автомобілі Toyota Corolla на карбувати, він збив на смерть Любу Чегодар. Суд першої інстанції засудив його до 3,6 років ув'язнення. Апеляційна палата підтримала це рішення, однак, ВСП звільнила Сирбу за законом про амністію.

фальшивомонетники
Серджіу Пислар і Едуард Рибак налагодили виробництво фальшивих грошей. За допомогою спеціального принтера і хімічних речовин вони перетворювали 10-леїв банкноти в 100-леїв.

Підроблені купюри вкидали на валютний ринок під виглядом різних торгових угод. Тільки в період з 2014-2016 рр. їм вдалося фальсифікувати понад 60 тис. леїв, з яких 70% потрапили в фінансовий оборот РМ.

28 червня 2016 року суд кишинівського мікрорайону ботанитися засудив Пислар до 5 років ув'язнення умовно, а Едуарда Рибака - до 4 років умовно.

Прокурори звернулися до Апеляційної палати з вимогою засудити злочинців до 6 років ув'язнення кожного. У свою чергу фальшивомонетники написали заяву про звільнення. За рішенням суддів кримінальне переслідування було припинено, а засуджені амністовані. подробиці: ТУТ

майстерність Шора
Ще до голосування в першому читанні за проект Закону про амністію кілька депутатів запитали виступав з парламентської трибуни віце-міністра юстиції, чи не виявиться так, що даний закон дозволить Ілан Шору уникнути в'язниці.

Ілан Шор // Фото: via facebook.com/ilanshorofficial

«Хоча багато і попереджали мене, що можна поставити під сумнів в мою адресу за те, що я заявляв на комісії і що я скажу зараз, мені невідомо, що інкримінують пану Шору, тому я не можу відповісти, підпаде він під амністію», - відповів тоді віце-міністр Юстиції Микола Ешану.

Ситуація йде таким чином. Ілан Шор проходив звинуваченим у справі про «зниклого мільярд» або, як його ще називають, «крадіжці століття». Справа, в якому Шор звинувачувався в шахрайстві і відмиванні грошей , Нещодавно було розглянуто в першій інстанції, і на цьому етапі підсудний попросив знизити йому покарання з 19 років в'язниці до нуля.

Як таке можливо? Справа в тому, що прокурори порушили справу за двома статтями: шахрайство в особливо великих розмірах і відмивання грошей. За цими пунктами КК, згідно із законом, Ілан Шор не міг бути амністований.

У суді першої інстанції прокурори запросили для підсудного 19 років ув'язнення.

Однак, Шор майстерно розіграв одну важливу карту. Він попросив суд перекваліфікувати звинувачення з ст.190 п.5 - шахрайство, на ст.196 п.4 - завдання матеріальної шкоди шляхом обману або зловживання довірою. За новою статтею Шор вже мав право розраховувати на амністію по одному з інкримінованих йому епізодів.

Після того, як судді погодилися перекваліфікувати статтю, Шор звернувся з проханням амністувати його, а по другому епізоду, - відмивання грошей, - замінити тюремне ув'язнення на сплату штрафу.

У підсумку, судді першої інстанції присудили Шору сім з половиною років позбавлення волі з 19, викликаних прокурорами. Разом з тим, суд погодився перекваліфікувати вчинене діяння на нову статтю, що підпадає під дію закону про амністію, ніж він і зможе скористатися в Апеляційній палаті Кишинева або в ВСП.

Денис Уланов, адвокат Ілана Шора:
«Була подана апеляція. Ми не коментуємо нашу позицію і нашу стратегію по кримінальній справі. Коментарі будуть зроблені тільки після рішення Апеляційного суду ».

ЦИФРИ АМНІСТІЇ

ЦИФРИ АМНІСТІЇ

● Дані, отримані в Департаменті пенітенціарних установ, показують, що з моменту вступу в силу Закону про амністію і до 22 серпня 2017 року амністією скористалися 2601 засуджених, з яких 489 були випущені на свободу. подробиці: ТУТ

● У той же період прокурори амністували понад тисячу осіб, щодо яких велося кримінальне переслідування. подробиці: ТУТ и ТУТ

Юрія Сандуца

Дана стаття підготовлена в рамках проекту «Якісна журналістика для демократії», що впроваджується RISE Moldova на основі гранту, наданого Європейським союзом. Сума європейського гранту покриває 90% вартості проекту. Співфінансування проекту «Якісна журналістика для демократії» в 2017 році забезпечено Національним фондом на підтримку демократії (NED). Висловлені думки і зауваження належать авторам і не обов'язково відображають думку Європейського союзу.
Переопубликования статей з www.rise.md допускається, але обсягом не більше 1000 символів. В обов'язковому порядку необхідно цитувати джерело і автора інформації, а в разі переопубликования інформації веб-порталами необхідно проставляти і пряму гіперпосилання на цитовану на rise.md статтю. Повний переопубликования можливо тільки за умови угоди, укладеної з RISE Moldova. Матеріали on-line платформи www.rise.md захищені Законом №139 про авторське право і суміжні права, а також деонтологічних кодексом журналіста Республіки Молдова.

СТАТТІ ПО ТЕМІ "ОРГАНІЗОВАНА ЗЛОЧИННІСТЬ":

викрадачі людей

Бізнес-корпорація "Верховна рада"

Мільйони з "ландромат" для "групи Шора"

ЯК З'ЯВИВСЯ ЗАКОН?
ВИ ГОЛОСУВАЛИ?
Про що був закон, про амністію?
Як таке можливо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация