Виховання в імператорській родині

  1. Відео від Яни Щастя : Інтерв'ю з професором психології Н.І. Козловим

Нижче - спогади Великого князя Олександра Михайловича про своє дитинство. Дисципліна, військова муштра, ніяких розваг і ніжності - цілком спартанське виховання, і це було нормою життя практично для всіх монархів Європи того часу. Нижче - спогади Великого князя Олександра Михайловича про своє дитинство

Великий князь Олександр Михайлович з дружиною, Ксенією Олександрівною

Слідуючи по стопах свого батька Імператора Миколи I, людини виняткової прямолінійності і твердості поглядів, батько мій вважав за необхідне, щоб його діти були виховані у військовому дусі, суворої дисципліни і свідомості боргу. Генерал-інспектор російської артилерії і Намісник багатого Кавказу, що поєднував до двадцяти різних народностей і ворогуючих між собою племен, не поділяв сучасних принципів ніжного виховання. Моя мати до шлюбу, принцеса Цецилія Баденськая, зросла в ті дні, коли Бісмарк сковував Німеччину залізом і кров'ю.

Тому не було нічого дивного в тому, що радості безтурботного дитинства раптово обірвалися для мене в той день, коли мені виповнилося сім років. Серед численних подарунків, піднесений мені з цієї нагоди, я знайшов форму полковника 73 Кримського піхотного полку і шаблю. Я дуже зрадів, так як уявив, що тепер зніму свій звичайний костюм, який складався з короткої, рожевої, шовкової сорочки, широких шароварів і високих чобіт червоного сап'яну, і зодягне в військову форму.

Мій батько посміхнувся і похитав головою. Звичайно, мені іноді дозволять, якщо я буду слухняним, надягати цю блискучу форму. Але перш за все я повинен заслужити честь носити її старанністю і багаторічною працею.

Особа моє витягнулося, але найгірше було ще попереду.

- З завтрашнього дня, - оголосив мені батько, - ти підеш з дитячої. Ти будеш жити з братами Михайлом і Георгієм. Вчися і слухайся своїх вчителів.

Прощайте, мої добрі нянюшки, мої чарівні казки! Прощайте безтурботні сни! Всю ніч я проплакав в подушку, не слухаючи підбадьорливих слів мого доброго дядьки козака Шевченки. Зрештою, бачачи, що його обіцянки відвідувати мене щонеділі не виробляють на мене належного враження, він став нашіптувати злякано:

- Ось буде сором, якщо його Імператорська Величність дізнаються і віддадуть до наказу по армії, що його племінник, Великий Князь Олександр, відмовляється від командування 73 Кримським полком, тому що плаче, як дівчисько!

Почувши це, я схопився з ліжка і кинувся митися. Я прийшов в жах, що мало не збезчестив всю нашу сім'ю в очах Імператора і Росії.

З цього дня і до п'ятнадцятирічного віку моє виховання було подібно проходженню стройової служби в полку. Мої брати Микола, Михайло, Сергій і Георгій і я жили як в казармах. Ми спали на вузьких залізних ліжках з найтоншими матрацами, покладеними на дерев'яні дошки. Я пам'ятаю, що багато років по тому, вже після мого одруження, я не міг звикнути до розкоші широкому ліжку з подвійним матрацом і полотняним білизною і зажадав назад мою стару похідну ліжко.

Нас будили о шостій годині ранку. Ми повинні були зараз же скочити, так як той, хто ризикнув би «поспати ще п'ять хвилин», карався самим найсуворіше.

Ми читали молитви, стоячи в ряд на колінах перед іконами, потім брали холодну ванну. Наш ранковий сніданок складався з чаю, хліба і масла. Все інше було строго заборонено, щоб не привчати нас до розкоші.

Потім йшов урок гімнастики та фехтування. Особливу увагу було звернуто на практичні заняття по артилерії, для чого в нашому саду стояло знаряддя. Дуже часто батько без попередження заходив до нас на заняття, критично спостерігаючи урок по артилерії. У віці десяти років я міг би взяти участь у бомбардуванні великого міста.

Від 8 годині ранку до 11 і від 2 до 6 ми повинні були вчитися. За традиціями Великі Князі не могли навчатися ні в казенних ні в приватних навчальних закладах, а тому ми були оточені цілим штатом наставників. Наша навчальна програма, розділена на восьмирічний період, складалася з уроків по Законові Божому, історії пpaвоcлaвной церкви, порівняльної історії інших сповідань, російської граматики і літератури, історії зарубіжної літератури, історії Росії, Європи, Америки і Азії, географії, математики (що містила в собі арифметику, алгебру, геометрію і тригонометрію), мов французької, англійської та німецької та музики. Понад те нас вчили поводження з вогнепальною зброєю, їздити верхи, фехтування і штиковій атаці. Мої старші брати Микола і Михайло вивчали також латинську та грецьку мови, нас же, молодших, звільнили від цих тортур.

Учeніe не було важким ні для мене ні для моїх братів, але зайва строгість наставників залишила в нас всіх осад гіркоти. Можна з упевненістю сказати, що сучасні люблячі батьки стали проти б, якби їх дітей виховували так, як це було прийнято в російській Імператорської Родині епохи мого дитинства.

Через найменшої помилки в німецькому слові нас позбавляли солодкого. Помилка в обчисленні швидкостей двох зустрічних поїздів - завдання, яке має для вчителів математики особливу притягальну силу - вабила, за собою стояння на колінах носом до стіни протягом цілої години.

Одного разу, коли ми були доведені до сліз якийсь несправедливістю педагогів і спробували протестувати, пішов рапорт батькові з іменами призвідників, і ми були суворо покарані.

Для мене назавжди залишиться незбагненним, як така давить система виховання не затемнилось наші уми і не викликала, ненависті до всіх тих предметів, яким нас навчали в дитинстві.

Повинен, однак, додати, що всі монархи Європи, здавалося, прийшли до мовчазної згоди, що їхні сини повинні бути виховані в страху Божому для правильного розуміння майбутньої відповідальності перед країною. Через багато років, ділячись спогадами з німецьким Імператором Вільгельмом, я оцінив порівняльну м'якість наших тіфліських вчителів. Його спадкоємець, німецький Кронпринц, одружений на одній з моїх племінниць, сухо додав, що кількість покарань, отриманих в дитинстві батьком-монархом не пом'якшує стежки випробувань, по якій йде його син.

Сніданки і обіди, настільки приємні в житті кожної родини, не вносили розмаїття в строгу рутину нашого виховання.

Намісник Кавказу повинен був бути представником Государя Императора в зносинах з мільйонами вірнопідданих, що живуть на півдні Росії, і за наш стіл сідало щодня не менше 30 або 40 осіб .. Офіційні особи, які прибули на Кавказ з Петербурга, східні володарі - відправлялися представитися Царю, военоначальники підлеглих Намісникові губерній і областей, громадські діячі з дружинами, особи свити і придворні дами, офіцери особистої охорони і наші наставники - все користувалися нагодою, щоб висловити свої політичні погляди і заступника йствовать про різні милості в Тифліській палаці.

Ми, діти, повинні були під час сніданків і обідів, дуже стежити за собою і аж ніяк не починати розмовляти, поки нас не питали. Як часто, згораючи від бажання розповісти батькові про те, яку чудову фортеця ми побудували на вершині гори або ж какиe японські квіти посадив наш садівник, повинні були ми стримуватися, мовчати і слухати важливого генерала, який просторікував про безглуздість останніх політичних планів Дізраелі.

Якщо ж до нас зверталися з будь-яким питанням, що, звичайно, робилося з почуття улесливості перед Намісником Його Величності, то ми повинні були відповідати в тих рамках, які нам наказував суворий етикет. Коли якась дама, з нудотно солодкою усмішкою на губах питала мене про те, ким би я хотів бути, то вона сама прекрасно знала, що Великий Князь Олександр не може бажати бути ні пожежникам, ні машиністом, щоб не накликати на себе невдоволення Великого князя - батька. Вибір моєї кар'єри бувальщина досить обмежений: він лежав між кaвалеріей, якою командував мій дядько, Великий Князь Микола Миколайович Старший, артилерією, яка була у веденні мого батька, і військовим флотом, на чолі якого стояв мій інший дядько - Великий Князь Костянтин Миколайович.

- Для такого хлопчика як ви - завжди говорила усміхнена жінка - найкраще слідувати по стопах вашого найяснішого батька.

Що інше можна було відвалити на подібне питання, якщо взяти до уваги, що в цей час дванадцять пар очей моїх наставників впивалися в мене, намагаючись вселити мені гідну відповідь?

Брат Гeopгій якось боязко висловив бажання стати художником-портретистом. Його слова були зустрінуті зловісним мовчанням всіх присутніх, і Георгій зрозумів свою помилку тільки тоді, коли камер-лакей, обносять гостей десертом, пройшов з малиновим морозивом повз його приладу.

Порядок розподілу місць за столом виключав для нас, дітей, будь-яку можливість посміятися над тими чи іншими дивацтвами гостей або ж нашептатися між собою. Нам ніколи не дозволяли сидіти разом, а розміщували між дорослими. Нам було пояснено, що ми повинні були поводитися по відношенню до наших сусідів так, як поводився б наш батько. Ми повинні були посміхатися невдалим дотепам наших гостей і проявляти особливий інтерес до політичних новин.

Kpомe того, ми повинні були завжди пам'ятати, що в один прекрасний день нас повезуть в Росію, яка знаходиться за хребтом кавказьких гір. Там, в гостях у нашого царственого дядька, говорили нам, ми з вдячністю згадаємо наших наставників, яким ми зобов'язані нашими хорошими манерами. Інакше наші кузени вказуватимуть на нас пальцями, і називати «дикими кавказцями»!

Вставши з-за столу, ми могли грати в кабінеті батька протягом години після сніданку і двадцяти хвилин після обіду. Рівно о дев'ятій ми повинні були йти в нашу спальну, надягати довгі білі, нічні сорочки (піжами тоді ще не були відомі в Росії), негайно лягати і засипати. Але і в ліжках ми залишалися під суворим наглядом. Щонайменше п'ять разів за ніч черговий наставник входив в нашу кімнату і кидав підозрілим поглядом ліжка, в яких під ковдрами лежали, згорнувшись, п'ятеро хлопчиків.

Близько опівночі нас будило брязкіт шпор, оголошує прихід батька. На прохання моєї матері нас не будити, батько відповідав, що майбутні солдати повинні привчатися спати, незважаючи ні на який галас.

- Що вони будуть робити потім, - говорив він, коли їм доведеться уривати кілька годин для відпочинку, під звуки канонади?

В очах наших батьків і вихователів, ми були здоровими, нормальними дітьми, але сучасний педагог знайшов би в нас незадоволену спрагу до більшої ласки і до прояву прихильності. Ми страждали душею від самотності. Наше особливе становище віддаляло нас від дітей нашого віку. Нам ні з ким було поговорити, і кожен з нас був дуже гордий, щоб ділитися своїми думками з іншими братами.

Одна думка про те, щоб з'явитися до батька і обтяжувати його невизначеними розмовами без спеціальної мети, здавалася просто божевіллям. Мати наша, зі свого боку, направляла всіх зусиль до того, щоб знищити в нас найменший зовнішній прояв почуття ніжності. У свої юні роки вона пройшла школу спартанського виховання, по духу того часу в Німеччині, і не засуджувала її.

... Згадуючи своє дитинство, строгість виховання і поводження з нами, повинен сказати, що все це мало саме благотворний вплив на все подальше життя. Мушу додати, що всі монархи Європи, здавалося, прийшли до мовчазної згоди, що сини повинні бути виховані в трезвящем страх Божий для правильного розуміння майбутньої відповідальності перед країною.

Цікаво: при всіх суворостей такого виховання і особисто пережитих незручності Олександр Михайлович дає такого типу виховання цілком позитивну оцінку, при тому що в сім'ях з набагато більш теплим ставленням батьків діти нерідко виростають незадоволені і батьками, і тим як їх виховували, та й собою. Чому? Від чого це залежить? Ми б назвали два фактори: контроль формату і статус вихователів.

Зі статусом вихователів в основному зрозуміло: якщо батьки користуються повагою оточуючих, якщо інші діти заздрять тому, що у вас такі батьки, тим більше якщо ваш тато - цар, а мама - принцеса, то і виховання від таких тата і мами подобається зазвичай більше, ніж якщо тато електрик на заводі, а мама - прачка. Діти статус батьків - цінують.

Проте, схоже, контроль формату грає ще більшу роль. Під контролем формату ми маємо на увазі контроль тілесного корсета , Контроль виразу обличчя і контроль розмов, які коментують процес взаємодій вихованців і вихователів. Якщо вихованцям даються розпорядження, а діти в цей час кривляються, будують незадоволені і скривджені мордочки і супроводжують відбувається іронічними репліками, це закріплюється як негативна гра-звичка: дитина буде незадоволений тим, що відбувається. Якщо ж красивий генерал віддає розпорядження, під час якого діти стоять випрямившись, з прямою спиною, з упевненим виразом обличчя і підтверджують: "Так, буде виконано!", То позитивне навіювання тіла дасть дитині бачення, що у нього відмінна життя і прекрасне дитинство. Вимогливі батьки отримують звання жорстоких тоді, коли вони недостатньо вимогливі, а саме недостатньо уважні до формату і дозволяють незадоволені мордочки. Парадоксально: забороняйте більше - і діти стануть задоволеними ...

Аналогічно в м'якому і вільному вихованні: якщо складеться так, що тепло батьків викликало у відповідь тепло дітей, тобто спілкування батьків і дитини супроводжувалося радісним обличчям дитини, теплими обіймами улюблених батьків і слів: "Улюблена мамуся!", То через роки вже дорослий колишній дитина буде згадувати своє дитинство з самої щирою теплотою. Якщо ж люблячі батьки потрапили на те, що у відповідь на їх теплоту дитина кривляється і будує мордочки, то через роки їх подорослішали дитя легко придумає, що його батьки йому все-таки недодали.

Батьки, слідкуйте за форматом ваших дітей!

Відео від Яни Щастя : Інтерв'ю з професором психології Н.І. Козловим

Теми бесіди: Який жінкою потрібно бути, що успішно вийти заміж? Скільки разів одружуються чоловіки? Чому нормальних чоловіків мало? Чайлдфрі. Виховання дітей. Що таке любов? Казка, якої б краще не було. Плата за можливість бути поруч з красивою жінкою.


Що інше можна було відвалити на подібне питання, якщо взяти до уваги, що в цей час дванадцять пар очей моїх наставників впивалися в мене, намагаючись вселити мені гідну відповідь?
Що вони будуть робити потім, - говорив він, коли їм доведеться уривати кілька годин для відпочинку, під звуки канонади?
Чому?
Від чого це залежить?
Скільки разів одружуються чоловіки?
Чому нормальних чоловіків мало?
Що таке любов?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация