Вийди геть. Як телевізори і автомобілі стежать за нами

Кілька тижнів тому навколо смарт-телевізорів Samsung розгорівся гучний скандал: вони виявилися занадто "розумними". Як з'ясувалося, підключені до Інтернету ТБ записують і пересилають "голосові команди і відповідні тексти" з вітальні на сервери компанії, звідки передаються таким собі "стороннім організаціям".

Ситуація зі Smart TV - далеко не перший і не єдиний випадок, коли електроніка "шпигує" за користувачем "з метою оцінки і поліпшення роботи служби". Як би там не було, виробники залишають за собою право "прослушку", а також передавати зібрану інформацію (в тому числі особисту або конфіденційну) третім особам (включаючи аналітиків і рекламодавців), на абсолютно законних підставах. Зазвичай такі умови прописуються в угоді, яку покупець зобов'язаний прийняти перед початком використання продукту.

Не настільки очевидні "шпигунські" функції, як правило, включені за замовчуванням, а роз'яснюють їх пункти документа не виставляють напоказ: часто вони надруковані дрібним шрифтом на останніх сторінках або поховані десь глибоко на сайті техпідтримки. Заборонити пристрою "стеження" теж буває непросто, якщо тільки неабияк НЕ покопатися в налаштуваннях. Приклади, коли гаджети і додатки можуть порушувати інтереси користувача, що піклується про приватності, знайшли Весті.Hi-tech.

Samsung Smart TV

Samsung Smart TV

Скандал навколо "розумних" телевізорів ТВ Samsung виникла 2 лютого з подачі колумніста The Daily Beast Шейна Харріса . він процитував політику конфіденційності компанії , В якій говориться, що "для роботи функції розпізнавання голосу деякі голосові команди (разом з інформацією про своєму пристрої, включаючи його ідентифікатори) можуть передаватися в сторонню службу (тут і далі фрази виділені напівжирним шрифтом Вестямі.Hi-tech), яка перетворює мова в голос або код, необхідний для роботи функції розпізнавання голосу. Крім того, компанія Samsung може збирати, а Ваш пристрій може записувати голосові команди і відповідні тексти, щоб ми могли надавати Вам функції розпізнавання голо са, а також оцінювати і покращувати їх роботу.

"Майте на увазі, що якщо вимовлені Вами слова включають особисту або конфіденційну інформацію, ця інформація буде серед даних, записаних і переданих сторонньої організації при Вашому використанні розпізнавання голосу", - попереджає Samsung. Користувач може вимкнути збір даних про розпізнавання голосу в будь-який час, "однак при цьому використання деяких функцій розпізнавання голосу стане неможливим". Крім того, компанія визнає, що вона "не несе відповідальності за методи забезпечення конфіденційності або безпеки, які застосовуються такими постачальниками послуг. Будьте обережні і вивчайте декларації про конфіденційність, що застосовуються до стороннім веб-сайтів і послуг, якими Ви користуєтеся".

Крім голосових команд, смарт-ТВ збирає масу інших відомостей про свого власника - "для поліпшення якості рекомендацій, пропонованих в службі SmartTV". Поряд з історією пошукових запитів і викачаних додатків, вони включають в себе "IP-адреса, інформацію, що зберігається в файлах cookie і подібні технології, інформацію, що ідентифікує Ваше обладнання або конфігурацію програмного забезпечення, інформацію про браузер і запитані сторінки". Таким чином, Samsung має право знати, що ви шукали в Мережі і на які сайти заходили. Збір цих даних, як і голосових команд, можна відключити в меню налаштувань телевізора. У цьому випадку, однак, користувач не зможе отримувати індивідуальні рекомендації, а його смарт-ТВ перестане бути таким вже "розумним".

У цьому випадку, однак, користувач не зможе отримувати індивідуальні рекомендації, а його смарт-ТВ перестане бути таким вже розумним

В Samsung відреагували на статтю The Daily Beast тільки кілька днів потому. "У всіх наших смарт-ТВ ми дотримуємося промислових стандартів забезпечення заходів безпеки і практик, що включають шифрування даних, для запобігання несанкціонованого збору або використання персональної інформації", - сказали в прес-службі. А 10 лютого компанія розмістила в офіційному блозі пост , Що має назву як " 'Розумні' телевізори Samsung не стежать за розмовами в вітальні". Там сказано, що сучасні моделі ТВ розташовують двома мікрофонами: один вбудований безпосередньо в телевізор, інший - в пульт дистанційного керування.

Перший мікрофон реагує на прості голосові команди (такі як перемикання каналу або регулювання гучності), які не зберігаються і не пересилаються "назовні". Другому мікрофона, вбудованого в пульт дистанційного керування, доступ до Інтернету необхідний для обробки складних і нестандатрних запитів. Наприклад, коли користувач хоче щось знайти в Мережі, виголошена ним фраза відправляється на дистанційний сервер, де перетворюється з промови в текст (в даний час використовується технологія Nuance Communications). "Ця взаємодія влаштовано так само, як більшість служб розпізнавання голосу, доступних на інших продуктах, включаючи смартфони та планшети", - роз'яснила Samsung.

Проте, реакція корейського виробника на "шпигунський" скандал вийшла занадто запізнілою і недостатньою, щоб запобігти репутаційний збиток. Вже на наступний день сенатор від Міннесоти Ел Франкен звернувся з відкритим листом на ім'я гендиректора північноамериканського підрозділу Samsung Грегорі Лі з проханням уточнити ряд формулювань. Зокрема, він поцікавився, чи є Nuance єдиним постачальником послуг компанії і накладає вона своїм партнерам обмеження на передачу або продаж голосових даних.

LG Smart TV

умови LG , Одного з головних суперників Samsung на ринку смарт-телевізорів, мало чим відрізняються від політики конкурента. Корейський виробник також збирає інформацію про пристрій і його використання, переглядах і голосових службах. Зібрані відомості можуть бути використані "для маркетингових цілей," для внутрішнього зберігання записів "і" для доставки рекламних оголошень ".

"В комплект багатьох пристроїв LG Smart TV входять пульт дистанційного керування або пристрою введення даних, якими можна керувати за допомогою голосових команд ... Ви повинні усвідомлювати, що в разі, якщо ваше вимовлене слово містить персональні або інші конфіденційні дані, то такі відомості будуть записані разом з інший Інформацією голосових служб під час використання вами функцій розпізнавання голосових команд ", - сказано в документі.

"Я також розумію і погоджуюсь, що компанія LGE може обмінюватися Інформацією голосових служб з третіми сторонами, в тому числі з провайдерами аналітичних функцій для розпізнання голосу", - попереджає LG, при цьому надавши (розділ "Голосова інформація"): "ми знімаємо з себе будь-яку відповідальність за розголошення персональних даних через помилки в трансляції або несанкціонованих і протиправних дій третіх осіб ".

Xbox Kinect

Xbox Kinect

У 2013 році безконтактний контролер Kinect для ігрової консолі Xbox One отримав велике оновлення. Пристрій 2-го покоління оснащується більш "окатої" камерою і декількома мікрофонами, які чіткіше розпізнають голосові команди. Також Kinect навчився працювати в інфрачервоному спектрі, так що їм можна користуватися в погано освітлених приміщеннях. Крім цього, контролер може розуміти команди від шести чоловік, які одночасно перебувають у кадрі, і навіть зчитувати їх пульс.

Незважаючи на технологічну просунутість, на перший погляд гаджет Microsoft викликає менше приводів для занепокоєння, ніж смарт-ТВ. В угоді компанія прояснює , Що фотографія особи користувача зберігається у вигляді чисел і нікуди не передається: "Камера використовується для виконання входу. Для цього робиться знімок вашого обличчя і оцінюється відстань між його ключовими точками, щоб створити єдине в своєму роді числове значення, що представляє тільки вас. По числовому значенням неможливо здогадатися, що воно представляє саме вас. Ці відомості для перевірки справжності зберігаються на консолі і недоступні нікому ".

Kinect має право пересилати інформацію про голосових командах і статистику про рухах користувача, але з його дозволу: "Ви можете контролювати, що відбувається з фотографіями, зробленими під час ігрового процесу, і чи відбувається запис голосових команд для твору аналізу даних. Коли Kinect використовується в ряді програм та ігор, ваші рухи тіла можуть використовуватися при оцінці статистики рухів. Ви можете вирішити, як управляти вашої статистикою і надавати спільний доступ до неї ".

Ви можете вирішити, як управляти вашої статистикою і надавати спільний доступ до неї

Проте, історія з "шпигунським" скандалом, в основу якого лягли оприлюднені Едвардом Сноуденом документи, дала зрозуміти, що стеження може відбуватися і без відома Microsoft. У лютому минулого року газета Guardian повідомила, що підрозділ британського Центру урядового зв'язку (GCHQ - аналог американського Агентства національної безпеки) з 2008 року вело повальне спостереження за користувачами відеочату Yahoo . Спецслужби активно збирали скріншоти з веб-камер протягом як мінімум чотирьох років. За цей час їм вдалося зібрати базу з двох мільйонів конфіденційних кадрів, причому на багатьох з них відображені дії сексуального характеру або "оголення".

Guardian також написала, що GCHQ розглядала можливість взяття "під ковпак" власників Kinect 2.0. Реакція компанії не забарилася. У той же день розробник Windows виступив із заявою : "Microsoft ніколи не чула про цю програму ... Проте, ми стурбовані будь-якими повідомленнями про уряди, які таємно збирають особисті дані клієнтів. Ось чому в грудні (2013 року - прим. Вестей.Hi-tech) ми зробили широкомасштабні дії щодо забезпечення розширеного шифрування наших сервісів ... ". Причому в 2013-му Microsoft вже доводилося коментувати інформацію про те, що GCQH і їх колеги з АНБ підслуховували розмови в чаті Xbox LIVE. "Нам нічого невідомо про будь-якої стеження, - сказали тоді в прес-службі, - Якщо все дійсно було так, як повідомляється, то це безперечно робилося без нашої згоди".

Amazon Echo

Amazon Echo

У листопаді 2014 року компанія Amazon анонсувала "розумний" динамік Echo . Чорне пристрій циліндричної форми, підключений до "хмари", знаходиться в постійному очікуванні голосових команд. Його можна попросити, наприклад, озвучити прогноз погоди в тому чи іншому місті, відтворити музику, зачитати статтю з "Вікіпедії" або встановити будильник на певний час. Вбудована система розпізнавання голосу, яка задіює відразу сім мікрофонів, здатна почути команду з іншого кінця кімнати, навіть якщо голосно грає музика. "Ці сенсори застосовують технологію формування променя, щоб чути вас з будь-якого напрямку", - говорять в компанії.

На сайті Amazon сказано , Що Echo дійсно слухає все, що говорять люди навколо, однак функція запису і передачі даних включається тільки при проголошенні ключового слова (за замовчуванням це "ім'я" пристрою - Alexa). У той же час компанія визнає, що Echo також транслює в "хмара" аудіо, почуте їм "за частку секунди до проголошення ключового слова". У будь-який час користувач може вимкнути мікрофон, а також видалити з "хмари" всі записи свого голосу.

GM OnStar

GM OnStar

Автолюбителям, які трепетно ​​ставляться до питань приватності, також варто бути насторожі. У липні минулого року концерн General Motors змінив умови використання інформаційно-розважальної системи OnStar, розширивши характер зібраних нею даних. У старій редакції документа був передбачений цілий розділ, в якому говорилося, що "OnStar не відслідковує місце розташування і швидкість пересування на постійній основі". GM також запевняла, що "OnStar не може слухати або спостерігати за розмовами в автомобілі без вашого відома".

з нових правил ці формулювання зникли. Зате з'явився пункт, що дає компанії право записувати дані про "місцезнаходження, швидкості GPS, використанні ременя безпеки і іншу подібну інформацію про використання транспортного засобу". Крім того, GM дозволила собі "використовувати ці відомості з будь-якою метою або ділитися ними з будь-якої третьої стороною" на умовах анонімізації.

Google Waze

Google Waze

Багатьом автолюбителям знаком навігаційний сервіс Waze, яким з літа 2013 року володіє Google . Програма дозволяє прокладати маршрути, дізнаватися про пробки, камерах віденаблюденія, поліцейські пости і інших об'єктах на дорозі. Дані для Waze надсилають самі користувачі. Минулого тижня дослідник з безпеки Джонатан Здзаіраскі висловив стурбованість політикою конфіденційності сервісу , Назвавши її "відверто лякає".

При уважному прочитанні документа з'ясовується, що компанія має право збирати унікальні ідентифікатори користувачів, статистику про водіння автомобіля і продавати цю інформацію "в анонімній і агрегированной формі" третім особам. "Ймовірно, вам відомо, що не існує такого поняття, як анонімні GPS-дані, - коментує експерт. В угоді (остання редакція від 15 червня 2014 роки) прописано, що додаток збирає не тільки статистику про щоденному маршруті, але також" час від часу "переписує всі номери з телефонної книги своїх користувачів, а також записи з їх календаря. Причому збір відбувається з усіх мобільних пристроїв, до яких прив'язаний аккаунт Waze. Робиться це для поліпшення роботи функції пошуку друзів.

Hello Sense

Hello Sense

У цьому місяці компанія Hello початку поставки Sense - "розумного" будильника, який покликаний поліпшити якість сну. Його мікрофон, який реєструє всі звуки в спальні, постійно включений, як у Amazon Echo. Так пристрій визначає, чи був нічний відпочинок порушений через будь-яких гучних звуків. Крім цього, Sense фіксує температуру і вологість повітря в кімнаті, а також реєструє рухи тіла людини під час сну (за допомогою мініатюрного датчика Sleep Pill, який кріпиться до подушки). Проект був профінансований на сайті Kickstarter - його підтримали майже 20 тисяч осіб, які перерахували майже 2,5 мільйона доларів.

Всі звуки, записані Sense вночі, зберігаються в "хмарі" і доступні користувачеві. Їх можна прослухати після пробудження. Однак, пильно глянувши на політику конфіденційності Hello , Можна дізнатися, що компанія знімає з себе будь-яку відповідальність, коли справа доходить до видалення інформації. "... Hello не несе ніякої відповідальності або зобов'язань за видалення або неможливість збереження будь-яких даних або іншої інформації, що зберігається або завантаженого в Службу", - йдеться в угоді. Там же зазначено, що термін, протягом якого інформація зберігається на серверах, ніяк не обмежений за часом.

джерела: The Daily Beast , Samsungtomorrow.com , LGappstv.com , Fusion , Microsoft.com , Amazon.com , Waze.com

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация