Війна в небі. Чому був збитий російський Ту-22?

Війна в небі. Чому був збитий російський Ту-22?

Війна в небі дуже швидко перетворилася в суперництво російських ВПС з ППО Грузії - російські військово-повітряні сили і засоби ППО, задіяні з 10 серпня, швидко змогли завоювати повну перевагу в повітрі.

Однак дісталася перемога досить непросто - за п'ять днів боїв російська сторона втратила чотири бойові літаки: три фронтових штурмовика Су-25 і один стратегічний бомбардувальник Ту-22.


Основним противником російських ВПС стала грузинська ППО


Основним противником російських ВПС стала грузинська ППО. Саме вона перешкоджала виконанню головного завдання російських літаків - виведення з ладу об'єктів військової інфраструктури в тилу противника: аеродромів, складів, мостів, транспортних артерій і т. П.

П

Ту-22М3

Далекий надзвуковий стратегічний бомбардувальник із змінною геометрією крила. Основне застосування - пошук і ураження наземних і надводних цілей на далекому і наддалекі відстані. Прийнято на озброєння ВПС СРСР в 1989 році. Бойове застосування літак знайшов на завершальному етапі війни в Афганістані та в ході першої чеченської кампанії. Екіпаж - 4 людини, може нести 3 надзвукові крилаті ракети, 10 гіперзвукових аеробалістичних ракет, а також бомбове навантаження.


Особливо істотними втрати російських ВПС були в перші дні боїв. 9 серпня грузинська сторона повідомила про збиття двох російських літаків - Су-25 і Ту-22. Троє з льотчиків виявилися в полоні, в тому числі командир «тушки» полковник Ігор Зінов, один з льотчиків загинув. Пізніше, в порушення Женевських конвенцій, грузинське телебачення покаже кадри того, як тяжко пораненого полковника Зінова допитують телевізійники.

В ефірі грузинського телебачення полковник Зінов скаже, що його літак Ту-22 виконував розвідзавдання і не бомбив Грузію. Пізніше російські військові експерти будуть в один голос стверджувати, що вибір стратегічного бомбардувальника Ту-22М3, а саме цю модифікацію літака збили грузинські ППО, для виконання розвідки був не обгрунтований командуванням російської авіації. Розвідку місцевості і системи організації вогню ППО Грузії потрібно було доручити іншим, більш спеціалізованим літакам.

Проте вибір Ту-22 в якості розвідника мав всі підстави. І перш за все таким підставою була безпеку пілотів - за версією російського військово-повітряного командування, Ту-22 завдяки своїм тактико-технічними характеристиками не міг бути збитий грузинськими ППО. Сьогодні російські експерти стверджують, що всі російські літаки в зоні конфлікту були втрачені в результаті ефективних дій зенітно-ракетного комплексу "Бук М-1» українського виробництва, однак перша версія Міноборони РФ щодо причин втрати Ту-22 була іншою. Була висловлена ​​версія про те, що грузинська сторона використовувала зенітний комплекс С-200, незаконно придбаний на Україні і не зареєстрований в складі грузинських ППО в офіційному реєстрі ООН для звичайних озброєнь. Однак ця версія не знайшла підтвердження. Тільки він, на думку командування ВПС РФ, міг «дістати» таку складну мету, як Ту-22М3.

Тільки він, на думку командування ВПС РФ, міг «дістати» таку складну мету, як Ту-22М3

Однак була висловлена ​​ще одна точка зору на причини бойових втрат російських ВПС. Існує ймовірність того, що грузинські зенітні комплекси отримували інформацію від американської системи раннього попередження про повітряний напад «Скайвотчер», зав'язану на систему отримання інформації від американських засобів стеження. Обслуговувалася вона іноземними фахівцями і була недоступною для безпосереднього знищення російськими військами [15] .

Розвідувальна функція російських льотчиків Ту-22, ймовірно, якраз і полягала в розтині системи ППО Грузії. Частково це завдання було вирішено, правда, ціною втрати літака і його екіпажу.

Чому був збитий російський Ту-22?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация