Військові звання в Збройних Силах Російської Федерації

  1. Історія виникнення військових звань в Росії
  2. Категорії військових звань в армії РФ
  3. військові звання
  4. корабельні звання
  5. Забарвлення і типи погон
  6. Погони неофіцерского складу
  7. Погони офіцерського складу
  8. Цікаві факти

У збройних силах Російської Федерації встановлено два види звань для осіб, що проходять військову службу - військові і корабельні. У стародавній Русі повністю виключалося наявність відзнак і певних військових підрозділів, що формувалися на постійній основі. Розподіл тоді ще жалюгідної подоби постійної армії на окремі формування відбувалося відповідно до кількості воїнів, які перебували в тому чи іншому формуванні. Принцип був такий: десять воїнів - підрозділ, що називається «десятком» на чолі з «десятником». Далі все в тому ж дусі.

Історія виникнення військових звань в Росії

При Івані Грозному, а в подальшому і за царя Михайла Федоровича, дана система зазнала деяких змін: з'явилися стрілецькі сотні, а в них - військові чини. На той момент ієрархія звань представляла собою наступний список:

  • стрілець
  • десятник
  • п'ятдесятник
  • сотник
  • голова

Безумовно, між усіма перерахованими вище званнями і званнями нині існуючими, можна провести наступну аналогію: десятник - воїн, в наш час виконує обов'язки сержанта, або ж старшини, п'ятдесятник - лейтенант, ну а сотник, відповідно - капітан.

Через деякий кількість часу, вже в період царювання Петра Великого, ієрархічна система звань знову була перетворена до наступного:

  • солдат
  • капрал
  • прапорщик
  • лейтенант, іменований поручиком
  • капітан (ротмістр)
  • квартирмейстер
  • майор
  • підполковник
  • полковник

1654 рік у історії становлення військових звань в Росії став видатним. Саме тоді вперше в історії Росії було присвоєно звання генерала. Першим його володарем став Олександр Ульянович Леслі - керівник операції з узяття і звільнення Смоленська.

Категорії військових звань в армії РФ

Одне з найбільших політичних подій XX століття, що відбулися в Росії, а саме жовтнева революція 1917 року стала останнім етапом на шляху формування усталеної системи військових звань, яка не зазнала жодних змін вже на протязі цілого століття.

військові звання

Далі наведено кінцевий список, що включає всі звання (військові) в армії Росії.

  1. Рядовий. Одне з перших, що вважається самим нижчим військовим званням збройних сил РФ.
  2. Єфрейтор. Звання, яке присвоюється військовослужбовцям, які перебувають у складі збройних сил РФ, за будь-які військові відзнаки.

Звання військовослужбовців сержантського (старшинського) складу Збройних сил Росії:
Звання військовослужбовців сержантського (старшинського) складу Збройних сил Росії:

  1. Молодший сержант.
  2. Сержант.
  3. Старший сержант.
  4. Старшина.

Прапорщики і мічмани
Прапорщики і мічмани

  1. Прапорщик.
  2. Старший прапорщик.

Звання, що відносяться до молодшому офіцерському складу
Звання, що відносяться до молодшому офіцерському складу.

  1. Молодший лейтенант.
  2. Лейтенант.
  3. Старший лейтенант.
  4. Капітан. Раніше - ротний командир.

Військові звання старшого офіцерського складу:
Військові звання старшого офіцерського складу:

  1. Майор.
  2. Підполковник.
  3. Полковник.

Вищий офіцерський склад
Вищий офіцерський склад

  1. Генерал-майор.
  2. Генерал-лейтенант.
  3. Генерал-полковник.
  4. Генерал армії.
  5. Маршал Російської Федерації

Маршал Російської Федерації

корабельні звання

Корабельні звання можуть бути просто перераховані по старшинству (від нижчого до вищого) зважаючи на повну відповідності сухопутному еквіваленту:

  1. Матрос, старший матрос.
  2. Старшина 2 (другий) статті, старшина 1 (першої) статті, головний старшина, головний корабельний старшина - представники групи військовослужбовців, що відносяться до сержантам і старшинам.
  3. Мічман, старший мічман - військовослужбовці групи прапорщиків і мічманів.
  4. Молодший лейтенант, лейтенант, старший лейтенант, капітан-лейтенант - група військовослужбовців, які представляють молодший офіцерський склад.
  5. Капітан 3 (третього) рангу, капітан 2 (другого) рангу, капітан 1 (першого) рангу - представники старшого офіцерського складу.
  6. Контр-адмірал, віце-адмірал, адмірал, адмірал флоту - представники вищого офіцерського складу, відповідно.

Як і в військових званнях, найвищим військовим званням для флоту є Маршал Російської Федерації.

Що вельми примітно, корабельні і військові військові звання також присвоюються таким формуванням: силовим структурам РФ - МНС, МВС та ін., А також водним прикордонним формуванням, що забезпечує безпеку поблизу берегових кордонів.

Забарвлення і типи погон

Тепер звернемося до погонів. З ними, на відміну від звань, справи йдуть трохи складніше.

Погони прийнято розрізняти за наступним ряду критеріїв:

  • колір самого погона (різний в залежності від військової структури);
  • порядок розташування відмітних знаків на погонах (також в залежності від тієї чи іншої військової структури);
  • колір самих відмітних знаків на погонах (по аналогії з пунктами вище).

Є ще один важливий критерій - форма одягу. Відповідно, в армії далеко не найбагатший вибір одягу, яка дозволена за статутом. Точніше, їх всього три: повсякденна форма одягу, польова і парадна.

Погони неофіцерского складу

Почнемо з опису повсякденної форми одягу та доданих до неї погон:

Повсякденна форма одягу неофіцерского складу має на увазі погони, мають дві вузькі смужки по краях поздовжньої частини. Такі погони можна побачити на плечах військовослужбовців рядового, сержантського складів, а також прапорщиків. Всі ці зображення представлені вище в розділах військових і корабельних званнях.

Погони офіцерського складу

Погони повсякденної форми одягу офіцерського складу підрозділяється ще на три підвиди:

  • Погони до повсякденній формі одягу молодшого офіцерського складу: мають лише одну смужку, що йде по центру уздовж самого погона.
  • Погони до повсякденній формі одягу старшого офіцерського складу: на них красуються дві поздовжні смуги, також розташовані по центру.
  • Погони до повсякденній формі одягу вищого офіцерського складу: різко відрізняються від кожного з попередніх видів тим, що мають особливий тканинний рельєф по всій площі погона. Краї обрамлені однієї вузькою смужкою. Відзнакою також є зірки, такі строго в один ряд.
  • Не можна не винести в окрему групу Маршала РФ і відповідний його повсякденній формі вид погон: вони також мають особливий тканинний рельєф, про який говорилося в пункті вище, але в корені відрізняються за колірною забарвленням. Якщо погони в кожному з попередніх пунктів представляли собою прямокутник темно-зеленого кольору, то ці ж відрізняються своїм відразу впадає в очі і цілком відповідним гучній званню їх носія золотим кольором.

Цікавий факт, що 22 лютого 2013 Президентом Російської Федерації Володимиром Путіним був підписаний указ про те, що на погонах генералів армії і адміралів флоту РФ буде красуватися одна зірка діаметром 40 мм замість 4 зірок в одну лінію як було раніше. Відповідне зображення представлено вище.

Далі слід приділити увагу польовій формі одягу:

  • Польова форма одягу неофіцерского складу: погони є правильний прямокутник, закамуфльований під річну тайгу з поперечної (або поздовжньої) смугою.
  • Польова форма молодшого офіцерського складу: відмітним знаком служать зірки порівняно невеликих розмірів.
  • Польова форма старшого офіцерського складу: майор, підполковник мають на своїх погонах одну і дві великі зірки відповідно, полковник - три.
  • Польова форма вищого офіцерського складу: всі особи, які мають звання відповідно до оголошених раніше складом, мають абсолютно однакові за структурою (темно-зеленого кольору зірки, такі строго в ряд), але різні за кількістю відмітних знаків погони. Також, як і в повсякденному формі одягу, генерал армії і Маршал РФ відрізняються великими зірками

Більш детально ці особливості можна побачити на зображенні:
Більш детально ці особливості можна побачити на зображенні:

Цікаві факти

Далеко не відразу одяг військовослужбовців стала зручною і практичною. Спочатку в ній цінувалася більше краса, ніж згадані трохи раніше якості. На щастя, при Олександрі III (третьому) прийшло розуміння того, що багаті уніформи занадто дорогі. Саме тоді первинної цінністю стали вважати саме практичність і зручність.

В окремі періоди часу солдатська форма нагадувала звичайні селянські шати. Навіть в умовах уже існуючої Червоної армії мало уваги зверталося на те, що відсутня єдина військова форма. Єдиним відмітним знаком всіх солдатів була червона пов'язка на рукавах і головних уборах.

Навіть погони примудрилися на якийсь час замінити звичайними трикутниками і квадратами, і лише в 1943 році в якості відмітних знаків вони були повернуті.

До слова, до цього дня військовослужбовці Російської Федерації носять форму, яка була розроблена всім відомим модельєром В. Юдашкіним в 2010 році.

Якщо Ви прочитали статтю повністю і Вам цікаво перевірити свої знання, то пропонуємо пройти тест - Тест: Військові звання в армії Росії

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация