Військові кораблі 17 століття

  1. Військовий флот 17 століття XVII століття було багатим періодом в історії корабельного будівництва....
  2. Найсильніша корабель в кінці століття
  3. Нові види кораблів 17 століття
  4. Нові технології військового флоту
  5. Конструкції бойових кораблів 17 століття
  6. Найсильніша армія на море 17 століття
  7. Тактика ведення морських битв
  8. Морські битви і війни
  9. Плімутську бій 1652 року
  10. Ньюпортскіе битви 1652 і 1653 років
  11. Портлендського бій 1653 року
  12. Битва при тексель 1673 року
  13. Флот Іспанії 17 століття
  14. Флот Франції 17 століття
  15. Флот Сполучених провінцій Нідерландів 17 століття
  16. Флот Британії 17 століття
  17. Флот Росії 17 століття

Військовий флот 17 століття

XVII століття було багатим періодом в історії корабельного будівництва. Кораблі стали швидкохідні, маневреннее, стійкіше. Інженери навчилися проектувати найкращі зразки вітрильних кораблів. Розвиток артилерії дозволило обладнати лінійні кораблі надійними, точними знаряддями. Необхідність військових дій визначала прогрес в суднобудуванні.

Військові кораблі по Епохам і Країнам

різновиди

Найсильніша корабель на початку століття

На початок XVII століття припадає світанок епохи лінійних кораблів. Першим трёхпалубним став британський HMS «Prince Royal», з верфі Вулвіча вийшов у 1610 р Прообраз британські корабели взяли від датського флагмана, і в подальшому неодноразово перебудовували і покращували.

Першим трёхпалубним став британський HMS «Prince Royal», з верфі Вулвіча вийшов у 1610 р Прообраз британські корабели взяли від датського флагмана, і в подальшому неодноразово перебудовували і покращували

HMS «Prince Royal»

На кораблі поставили 4 щогли, по дві на прямі і латинські вітрила. Тридековий, спочатку 55-гарматний, корабель в кінцевому варіанті 1641 року став 70-гарматним, потім змінив назву на Resolution, повернув ім'я, і ​​1663 р мав уже 93 гармати в своєму спорядженні.

  • Водотоннажність близько 1200 тонн;
  • Довжина (по кіля) 115 футів;
  • Ширина (по мидельшпангоута) 43 фути;
  • Глибина інтрюма 18 футів;
  • 3 повноцінні артилерійські палуби.

В результаті боїв з голландцями корабель в 1666 був захоплений ворогом, а коли його спробували відбити, спалений і затоплений.

Найсильніша корабель в кінці століття

Soleil Royal

Французький «Soleil Royal» будувався корабелами верфі Бреста 3 рази. Перший 1669 року трищогловий зі 104 гарматами, створений як рівний противник британському «Royal Sovereign», загинув в 1692 році. І в цей же рік вже був побудований новий лінійний корабель з озброєнням 112 гармат і мав:

  • Знарядь 28 х36-фунт., 30 х18-фунт. (На мідельдеке), 28 х12-фунт. (На опердеке);
  • Водотоннажність 2200 тонн;
  • У довжину 55 метрів (по кіля);
  • Ширину 15 м (по мидельшпангоута);
  • Осідання (інтрюма) 7 м;
  • Команду з 830 чоловік.

Третій був побудований після загибелі попереднього, як гідний спадкоємець славних традицій, пов'язаних з цим ім'ям.

[Flat_ab id = "1"]

Нові види кораблів 17 століття

Еволюція минулих століть змістила акценти кораблебудування від необхідності просто безпечно пересуватися по морях, від торгових суден венеціанців, ганзейцев, фламандців і, традиційно, португальців та іспанців для подолання значних відстаней, до утвердження важливості панування на морі і, як наслідок, відстоювання своїх інтересів шляхом військових дій.

Спочатку воєнізувати торгові судна стали для протидії піратам, а до 17 століття остаточно сформувався клас тільки бойових кораблів, і відбувся поділ торгового і військового флоту.

У будівництві військового флоту процвітали корабели Англії і, звичайно ж, голландських провінцій Нідерландів. Від португальських кораблів бере походження галеон - основа могутності ескадр Іспанії та Англії.

Від португальських кораблів бере походження галеон - основа могутності ескадр Іспанії та Англії

Галеон 17 століття

Грали до недавнього часу істотну роль кораблебудівники Португалії та Іспанії продовжили вдосконалювати традиційні конструкції кораблів.

У Португалії на початку століття з'явилися 2 види кораблів з новими пропорціями корпусу в співвідношенні довжини до ширини - 4 до 1. Це 3х-щогловий пинаса (схожий на флейт) і військовий галеон.

На галеон знаряддя стали встановлювати вище і нижче основної палуби, виділивши в конструкції судна батарейні палуби, порти-осередки для гармат відкривалися в борту тільки для ведення бою, і задраюють, щоб уникнути затоки хвиль води, які при солідній масі корабля неминуче його затоплять; боєзаряди ховали в трюмах нижче ватерлінії. Водотоннажність іспанських найбільших галионов початку 17 століття становило близько 1000 тонн.

Галеон голландців мав три-чотири щогли, довжину до 120 футів, ширину до 30 фут., Низьку 12-фут. осадку і до 30 гармат. Кораблям з такою пропорцією довгих корпусів додавали швидкість ходу кількість і площа вітрил, додатково лісель і ундерліселі. Що дозволяло різати хвилю крутіше до вітру в порівнянні до заокругленим корпусам.

Лінійні багатопалубні парусні кораблі складали кістяк ескадр Голландії, Британії, Іспанії. Трьох-, чотирьох- палубні кораблі були флагманами ескадр і визначали військовий перевага і перевага в битві.

І якщо лінкори становили основну бойову міць, то фрегати стали будувати як найшвидші суду, оснащуючи невеликим числом гармат одній закритій вогневій батареї. Для підвищення швидкості була збільшена площа вітрил і зменшена споряджена маса.

Для підвищення швидкості була збільшена площа вітрил і зменшена споряджена маса

"Sovereign of the Seas"

Англійське судно «Sovereign of the Seas» стало першим класичним зразком лінкора. Побудований в 1637г., Озброєний 100 знаряддями.

Ще одним класичним зразком став британський фрегат - розвідник і конвоїр торгових суден.

Власне ці 2 типу кораблів стали новаторською лінією в суднобудуванні і поступово витіснили з верфей морально-застарілі до середини століття європейські галіони, галіот, флейти, пінаса.

Нові технології військового флоту

Голландці довгий час зберігали при будівництві подвійне призначення корабля, кораблебудування для торгівлі становило їх пріоритет. Тому щодо військових кораблів явно поступалися Англії. В середині століття Нідерланди побудували 53- гарматний корабель «Brederode» на зразок «Sovereign of the Seas», свій флагман флоту. Параметри конструкції:

  • Водотоннажність 1520 тонн;
  • Пропорції (132 х 32) фут .;
  • Осадка - 13 фут .;
  • Дві артилерійські палуби.

Флейт "Schwarzer Rabe"

Ще в кінці 16 століття Нідерланди почали будувати флейти. За рахунок нової конструкції голландський флейт володів прекрасними морехідні якості і мав:

  • Мале осідання;
  • Швидкохідне вітрильне оснащення, що дозволяло крутий паркан до вітру;
  • Високу швидкість;
  • Велику місткість;
  • Нову конструкцію з співвідношенням довжини-ширини, починаючи від чотирьох-к-одному;
  • Був економічно вигідним;
  • І екіпаж близько 60 осіб.

Тобто, фактично, військово-транспортний корабель, щоб перевозити вантажі, і у відкритому морі відбити напад ворога, і швидко піти у відрив.

Флейт на початку 17 століття будували:

  • У довжину близько 40 метрів;
  • В ширину близько 6 або 7 м;
  • Осадкою 3 ÷ 4 м;
  • Вантажопідйомністю 350 ÷ 400 тонн;
  • І гарматним оснащенням в 10 ÷ 20 гармат.

Протягом століття флейти домінували у всіх морях, відігравали помітну роль у війнах. На них же вперше стали використовувати штурвал.

З парусного ходового оснащення на них з'явилися стеньги, реї робили укороченими, довжина щогли стали довшими судна, а вітрила стали вже, зручніше при управлінні, невеликі в розмірах. Вітрила грот, фок, марселів, брамсель на грот, фок щоглах. На бушприті - прямокутний блінд-вітрило, бом-блінд. На бізань-щоглі - косий парус і прямий крюйсель. Для управління парусної оснащенням була потрібна менша чисельність верхньої команди.

Конструкції бойових кораблів 17 століття

Поступова модернізація артилерійських знарядь стала дозволяти їх успішне застосування на борту корабля. Важливими характеристиками в нову тактику бою стали:

  • Зручне, швидке перезарядження по ходу бою;
  • Ведення безперервного вогню з інтервалами на перезарядження;
  • Ведення прицільного вогню на далекі дистанції;
  • Збільшення чисельності екіпажу, що дозволяло вести вогонь в умовах абордажу.

З 16 століття продовжила розвиток тактика поділу бойового призначення в складі ескадрильї: частина кораблів відходила на фланги для ведення далекобійної артилерійського вогню по скупченню великих кораблів противника, а легкий авангард спрямовувався на абордаж постраждалих кораблів.

Британські морські сили застосовували таку тактику в ході Англо-іспанської війни.

Кільватерна колона під час огляду 1849 рік

Відбувається класифікація кораблів по цілі їх застосування. Гребним галер приходять на зміну вітрильні гарматні кораблі, а основний акцент переноситься з абордажного захоплення на руйнівну гарматну пальбу.

Застосування важких великокаліберних гармат було утруднено. Збільшена чисельність арт.расчета, значну вагу знаряддя і зарядів, руйнівна для корабля сила віддачі, через що не можна було вести залпи одночасно. Наголос робився на 32 ... 42-фунт.пушкі діаметром ствола не більше 17 см. З цієї причини кілька середніх знарядь були переважно пари великих.

Найскладніше - точність пострілу в умовах качки і інерції віддачі від сусідніх знарядь. Тому артилерійському розрахунку потрібна була чітка черговість залпів з мінімальними інтервалами, навченість всього екіпажу команди.

Міцність і маневреність стали вельми важливі: необхідно тримати ворога строго по борту, не допускати захід у тил, і вміти швидко розвернути корабель іншим бортом в разі серйозного пошкодження. Довжина кіля корабля становила не більше 80 метрів і, щоб розмістити більше знарядь, почали будувати верхні палуби, по борту на кожній деці розміщувалася батарея знарядь.

Довжина кіля корабля становила не більше 80 метрів і, щоб розмістити більше знарядь, почали будувати верхні палуби, по борту на кожній деці розміщувалася батарея знарядь

Галера 17 століття

Злагодженість та вміння команди корабля визначалися швидкістю виконання маневрів. Вищим прояви майстерності вважалася швидкість, з якою корабель, давши залп з одного борту, встигав повернутися вузьким носом під зустрічний залп ворога, і далі повернувшись протилежним бортом дати новий залп. Такі маневри дозволяли отримувати менше пошкоджень і завдавати значної і швидкий шкоди ворогу.

Варто згадати галери - численні військові гребні суду, що використовувалися протягом 17 століття. Пропорції приблизно становили 40 на 5 метрів. Водотоннажність близько 200 тонн, осадка 1,5 метра. На галери встановлювали щоглу і латинський вітрило. Для типової галери з екіпажем в 200 чоловік, 140 веслярів розміщалися по троє на 25 банках по кожному борту, кожен на своєму веслі. Веслових фальшборту закривали від куль і арбалетів. На кормі і носової частини встановлювали знаряддя. Мета атаки галер - абордажний бій. Гармати і метальні знаряддя починали атаку, при зближенні починався абордаж. Зрозуміло, такі атаки були розраховані на тяжелогружёние торгові судна.

[Flat_ab id = "2"]

Найсильніша армія на море 17 століття

Якщо на початку століття флот переможця Великої Іспанської Армади вважався найсильнішим, то в подальшому боєздатність Британського флоту катастрофічно падала. А невдачі в боях з іспанцями і французами , Ганебний захоплення 27 англійських кораблів марокканськими піратами остаточно упустили престиж британського могутності.

В цей час флот Нідерландів виходить на провідні позиції. Лише тому стрімко багатіє сусід подвиг Британію нарощувати по-новій свій флот. До середини століття флотилія налічувала до 40 бойових кораблів, з них шість - 100-гарматних. А після Революції нарощувався бойова міць на море аж до Реставрації. Після деякого періоду затишшя до кінця століття Британія знову позиціонувала свою могутність на море.

З початку 17 століття флотилії європейських країн почали оснащуватися лінійними кораблями, кількість яких визначало бойову силу. Першим лінійним 3х-палубним прийнято вважати 55-гарматний корабель HMS «Prince Royal» 1610 року. Наступний 3х-палубний HMS «Sovereign of the Seas» придбав параметри серійного прототипу:

  • Пропорції 127х46 футів;
  • Осадка - 20 футів;
  • Водотоннажність 1520 тонн;
  • Загальна кількість гармат 126 на 3-х артіллер.палубах.

Розміщення гармат: 30 на нижній палубі, 30 на середній, 26 з меншим калібром на верхній, 14 під півбаком, 12 під полуют. До того ж в надбудовах безліч амбразур для рушниць залишилася на борту команди.

Після трьох воєн Англії і Голландії між собою, вони об'єдналися в союз проти Франції. Англо-голландський союз зміг знищити до 1697 р 1300 французьких корабельних одиниць. І на початку наступного століття, ведений Британією, союз домігся переваги. А шантаж військово-морської сили Англії, що стала Великобританією, став визначати результат битв.

Тактика ведення морських битв

Попередні морські війни характеризувалися невпорядкованою тактикою, велися сутички капітанів суден, не існувало схем і єдиного командування.

З 1618 британське Адміралтейство ввело ранжування своїх військових кораблів

  • Ships Royal, 40 ... 55 знарядь.
  • Great Royals, близько 40 гармат.
  • Middling Ships. 30 ... 40 гармат.
  • Small Ships, включаючи фрегати, менше 30 гармат.

Далі ранги пронумерували. І пізніше 1й-ранг налічував до 100 гармат, команду до 600 матросів; 6 ранг - десяток гармат і менш 50 матросів.

Британці розробили тактику лінійного бою. Згідно з її правилами дотримувалися

  1. Однорангове побудова в лад кільватерними колонами;
  2. Вибудовування равносильной і равноскоростной колони без розривів;
  3. Єдине командування.

Що повинно забезпечувати успіх в бою.

Тактика равнорангових побудови виключала наявність слабких ланок в колоні, флагмани вели авангард, центр, командування і замикали арьегард. Єдине командування підпорядковувалося адміралу, з'явилася чітка система передачі команд і сигналів між кораблями.

Морські битви і війни

Дуврський бій 1659 року

Перша битва флотів за місяць до початку 1-ої англо-голландської війни, формально дала їй початок. Тромп з ескадрою з 40 кораблів вирушив для супроводу і захисту голландських транспортних суден від англійських корсарів. Перебуваючи в англійських водах поблизу від ескадри з 12 кораблів під командуванням. адмірала Берна, голландські флагмани не захотіли салютувати англійської прапору. Коли підійшов Блейк з ескадрою з 15 кораблів, англійці атакували голландців. Тромп прикривав караван торгових суден, не наважився вплутуватися в довгий бій, і поступився поле бою.

Плімутську бій 1652 року

Відбулося в Першій англо-голландської війни. де Рюйтер прийняв на себе командування ескадрою з Зеландії з 31 воєн. корабля і 6 брандерів в захисті конвою торгового каравану. Йому протистояли 38 воєн. кораблів і 5 брандерів британських сил.

Голландці при зустрічі розділили ескадру, частина англійських кораблів стала їх переслідувати, розірвавши лад і втративши перевагу військової потужності. Голландці улюбленою тактикою стрільби по щоглах і такелажу вивели з ладу частину кораблів противника. Як підсумок, англійцям довелося ретируватися і відправитися в порти на ремонт, а караван благополучно пішов в Кале.

Ньюпортскіе битви 1652 і 1653 років

Якщо в битві 1652 р Рюйтер і де-Вітт, з'єднавши 2 ескадри з 64 кораблів в єдину - авангард Рюйтер і центр де-Вітт - ескадру, дали рівний бій 68 кораблям Блека. Те 1653 р ескадра Тромпа, що мав 98 кораблів і 6 брандерів проти 100 кораблів і 5 брандерів англійських адміралів Монка і Діна, при спробі напасти на головні сили англійців була неабияк зруйнована. Рюйтер, авангардом кинувшись за вітром, обрушився на англ. авангард адмірала Лаусон, його енергійно підтримав і Тромп; але адмірал Дін встиг прийти на виручку. А потім вітер спав, почалася артилерійська перестрілка до темряви, коли голландці, виявивши недолік снарядів, змушені були скоріше йти в свої порти. Бій показало перевагу спорядження і озброєння англійських кораблів.

Портлендського бій 1653 року

Битва Першої англо-голландської війни. Конвой під команд. адмірала М.Тромпа з 80 кораблів супроводжував в протоці Ла-Манш повертався навантажений колоніальним товаром караван з 250 торгових суден. Зустрівшись з флотом з 70 кораблів англійців під команд. адмірала Р. Блейка, Тромп вимушено вступив в бій.

Два дні боїв зміна вітру не дозволяла вибудувати в лад групи кораблів; голландці, скуті обороною транспортних суден, зазнавали втрат. І все-таки вночі голландці змогли прорватися і піти, в результаті втративши 9 військових і 40 торгових кораблів, а англійці 4 корабля.

Битва при тексель 1673 року

Перемога де Рюйтера з адміралами Банкертом і Тромп над англо-французьким флотом при тексель в третій англо-голландської війни. Цей період відзначений окупацією Нідерландів військами Франції. Мета була відбити торговий караван. 92 кораблям і 30 брандер союзників протистояв голландський флот з 75 кораблів і 30 брандерів.

Авангард Рюйтера зумів відокремити авангард французів від ескадри англійців. Маневр вдався і, з огляду на роз'єднаності союзників, французи вважали за краще зберегти флотилію, а голландцям вдалося зім'яти центр англійців в багатогодинний жорстокій сутичці. І в підсумку, витіснив французів, Банкерт прийшов на підкріплення центру голландців. Англійці так і не змогли висадити десант і понесли великі втрати в живій силі.

Ці війни передових морських держав визначили значимість тактик, побудов і військової потужності в розвитку військово-морського флоту і мистецтва ведення боїв. На досвіді цих воєн виробилися класи поділу на ранги кораблів, перевірена оптимальна комплектація лінійного парусного корабля, кількість озброєння. Тактика єдиноборства кораблів противників перетворилася в бойовому строю кільватерной колони зі злагодженим веденням вогню артилерії, з швидким перестроюванням та єдиним командуванням. Абордажний бій йшов в минуле, а сила на море впливала на успіх на суші.

Флот Іспанії 17 століття

Іспанія продовжувала формувати свої армади великими галеонами, непотоплюваність і міцність яких були доведені за підсумками боїв Непереможної Армади з британцями. Що були у англійців артилерія не змогла завдати шкоди іспанцям.

Тому іспанські корабели продовжували будівництво галеонов водотоннажністю в середньому 500 ÷ 1000 тонн і осадкою в 9 футів, створюючи саме океанський корабель - стійкий і надійний. На такі суду ставили три або чотири щогли і близько 30 гармат.

На такі суду ставили три або чотири щогли і близько 30 гармат

В першу третину століття на воду було спущено 18 галеонів з кількістю гармат до 66. Число великих кораблів перевалило за 60 проти 20-ти великих королівських кораблів Англії і 52-х Франції.

Особливостями міцних, важких кораблів стали висока стійкість до перебування в океані і боротьбі з водними стихіями. Установка прямих вітрил в два яруси не забезпечували маневреність і легкість управління. При цьому маломаневренность компенсувалася відмінною непоганий живучістю під час штормів за параметрами міцності, і універсальністю галеонов. Їх використовували одночасно і для торгових, і для військових операцій, що часто поєднувалося при несподіваній зустрічі з противником в неосяжних водах океану.

Надзвичайна місткість дозволяла оснащувати суду пристойним числом озброєння і брати на борт велику, навчену до сутичок, команду. Що дозволяло успішно проводити абордаж - основну морську тактику битв і захоплення суден в арсеналі іспанців.

Флот Франції 17 століття

У Франції перший лінійний корабель «Корона» був спущений на воду в 1636. Тоді і почалося суперництво з Англією і Голландією на море.

Корабельні характеристики Трищогловий двухдечний « La Couronne »1-го рангу:

  • Водотоннажність понад 2100 тонн;
  • Довжина по верх.палубе 54 метра, по ватерлінії 50 м, по кілю 39 м;
  • Шшіріна 14 м;
  • 3 щогли;
  • Грот-щогла висотою 60 метрів;
  • Борти висотою до 10 м;
  • Площа вітрил близько 1000 м²;
  • 600 матросів;
  • 3 палуби;
  • 72 різнокаліберних знаряддя (14х 36-фунтових);
  • Корпус з дуба.

палубе 54 метра, по ватерлінії 50 м, по кілю 39 м;   Шшіріна 14 м;   3 щогли;   Грот-щогла висотою 60 метрів;   Борти висотою до 10 м;   Площа вітрил близько 1000 м²;   600 матросів;   3 палуби;   72 різнокаліберних знаряддя (14х 36-фунтових);   Корпус з дуба

Для побудови потрібно близько 2 тисяч просушених стовбурів. Форма стовбура зіставлялася формі деталі корабля при відповідно вигинів волокон і деталі, що давало особливу міцність.

Корабель відомий тим, що затьмарив «Володаря морів» - британський шедевр «Sovereign of the Seas» (1634), - і вважається нині самим розкішним і красивим судном парусної епохи.

Флот Сполучених провінцій Нідерландів 17 століття

Нідерланди в XVII столітті вели нескінченні війни з сусідніми країнами за незалежність. Морське протистояння Нідерландів і Британії мало характер міжусобного суперництва сусідів. З одного боку, вони поспішали за допомогою флоту контролювати моря і океани, з іншого, потіснити Іспанію і Португалію, при цьому вдало здійснюючи розбійні напади на їх суду, ну а з третьої, хотіли домінувати як два найбільш бойовито суперника. При цьому залежність від корпорацій - господарів кораблів, що вели фінансування суднобудування, відсувало на другий план важливість перемог в морських боях, що зупинило зростання мореплавства Нідерландів.

Становленню могутності голландського флоту сприяла визвольна боротьба з Іспанією, ослаблення її сили, численні перемоги голландських кораблів над іспанцями під час Тридцятилітньої війни до її закінчення в 1648 р

Флот Нідерландів був найбільшим, налічував 20 тис.торгових судів, працювало велике число верфей. Власне це століття стало Золотим Віком Нідерландів. Боротьба Нідерландів за незалежність від Іспанської імперії привела до Вісімдесятирічної війні (1568-1648 роки). Після завершення визвольної війни Сімнадцяти провінцій від влади монархії Іспанії, були три англо-голл.войни, успішне вторгнення в Англію, і війни з Францією.

3 англо-голландські війни на морі намагалися визначити домінуюче становище на море. До початку першої у флоту Нідерландів значилися 75 військових судна разом з фрегатами. Наявні військові кораблі Сполучених Провінцій були розкидані по світу. На випадок війни військові кораблі можна було зафрахтувати, або просто найняти у інших європейських держав. Конструкції "пинаса" і "фламандської каракка" на випадок війни легко модернізувалися з торгового в військове судно. Однак крім Brederode і Grote Vergulde Fortuijn власними військовими кораблями похвалитися голландці не могли. Битви вони вигравали за рахунок відваги і вміння.

До Другої англо-голландської війни в 1665 ескадра ван Вассенаар змогла зібрати 107 кораблів, 9 фрегатів і 27 нижчих кораблів. З них 92 озброєні більше 30-ю гарматами. Чисельність екіпажів 21 тис.моряков, 4800 гармат.

Англія могла протиставити 88 кораблів, 12 фрегатів і 24 нижчих кораблів. Всього 4500 знарядь, 22 тис.моряков.

У найпровальнішому за всю історію Голландії Лоустофтском битві був підірваний фламандський флагман 76-гарматний «Еендрагт» разом з ван Вассенаар.

Флот Британії 17 століття

В середині століття в Британії налічувалося не більше 5 тис. Торгових кораблів. А ось військовий флот був значним. До 1651 королівська «Ройял Наві» ескадра вже мала 21 лінкор і 29 фрегатів, на підході добудовувалися 2 лінкора і 50 фрегатів. Якщо додати кількість вільно-найманих і зафрахтованих суден, флот міг би скласти до 200 кораблів. Загальна кількість знарядь і калібр були поза конкуренцією.

Споруда велася на королівських верфях Британії - Вулвіч, Девенпорт, Чатем, Портсмут, Дептфорд. Значна частина кораблів виходила з приватних верфей Брістоля, Ліверпуля та ін. Протягом століть поступально нарощувався зростання з переважанням регулярного флоту над зафрахтованим.

В Англії самий потужні лінійні кораблі іменували Мановар, як найбільший, з числом знарядь вище ста.

Для збільшення багатоцільового складу флоту Британії в середині століття створювалося більше бойових суден менших типів: корвети, шлюпи , Бомбардьє.

При будівництві фрегатів, число знарядь на двох палубах збільшилася до 60.

У першій Дуврський баталії з Нідерландами британський флот мав:

60 пуш. James, 56- пуш. Andrew, 62- пуш. Triumph, 56- пуш. Andrew, 62- пуш. Triumph, 52- пуш. Victory, 52- пуш. Speaker, п'ять 36-пуш., Включаючи President, три 44- пуш., Включаючи Garland, 52- пуш. Fairfax та інші.

На що флот Нідерландів міг протиставити:

54- пуш. Brederode, 35- пуш. Grote Vergulde Fortuijn, дев'ять 34- гарматних, інші рангами нижче.

Тому стає очевидним небажання Нідерландів вступати в сутичку на відкритій воді за правилами лінійної тактики.

Флот Росії 17 століття

Як такого, флоту Росії до Петра I не існувало, зважаючи на відсутність виходу до морів. Найпершим російським військовим кораблем став двопалубний трищогловий «Орел» побудований до 1669 року на Оці. А від перша флотилія побудована на Воронежських верфях в 1695 - 1696 р з 23 гребних галери, 2 парусно-гребних фрегата і більше 1000 шняв, барок, стругів.

А від   перша флотилія   побудована на Воронежських верфях в 1695 - 1696 р з 23 гребних галери, 2 парусно-гребних фрегата і більше 1000 шняв, барок, стругів

Корабель "Орел" 1667 рік

Параметри фрегатів 36-Пушечников «Апостол Петро» і «Апостол Павло» аналогічні:

  • Довжина 34 метри;
  • Ширина 7,6 м;
  • 15 веслових пар для забезпечення маневреності;
  • Плоскодонний корпус;
  • Протівоабордажние борту вгорі загнуті всередину.

Російські майстри і сам Петро в 1697г. в Голландії будували фрегат "Петро і Павло".

Першим кораблем, що вийшов в Чорне море, став «Фортеця». З верфі в гирлі Дону в 1699 р .:

  • Довжина - 38 метрів;
  • Ширина - 7.5 м;
  • Екіпаж - 106 моряків;
  • 46 знарядь.

У 1700 з верфі Воронежа вийшов призначений для Азовської флотилії перший Російський лінійний корабель «Боже приречення», причому відбудований російськими майстрами і інженерами. Цей трищогловий корабель, рівний IV рангу мав:

  • Довжину 36 метрів;
  • Ширину 9 м;
  • 58 гармат (26х 16-фунт.орудій, 24х 8-фунт., 8х 3-фунтових);
  • Команду 250 моряків.

А далі почалося освоєння Балтики.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация