ВІЙСЬКОВІ ПІСНІ ВЧОРА І СЬОГОДНІ

  1. I. Вступ
  2. II. Основна частина. Розвиток військової пісні.
  3. III. Сучасне звучання військових пісень.
  4. IV. Висновок:
  5. V. Список використаних джерел та літератури:

Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад «Ліцей № 20»

Міська науково-практична конференція учнів

«Перші кроки в науку»

Музика, МХК

ВІЙСЬКОВІ ПІСНІ ВЧОРА І СЬОГОДНІ

Автори: Кутерніна Ельвіра Миколаївна

Клас: 6

Бурмістров Іван Юрійович

Клас: 7

ОУ: МБОУ Ліцей № 20

Керівник: Бурмістрова Ольга Валентинівна, вчитель музики

Междуреченськ - 2014

ог лавленіе

I. Вступ 3

II. Основна частина. Розвиток військової пісні. 5

1) Пісні воєнних років. 5

2) Повоєнні пісні 10

3) Пісні про Велику вітчизняну війну, написані сучасними композиторами кордону XX- XXI століть. 1 3

III. Сучасне звучання військових пісень. 15

IV. Висновок: 1 7

V. Список використаних джерел та літератури: 1 8

I. Вступ

Тема нашої дослідницької роботи «Військові пісні вчора і сьогодні».

Нам ця тема цікава тим, що військові пісні піднімали народ на боротьбу з ворогом, відігравали важливу роль у перемозі нашої країни над фашизмом. Слухаючи ці пісні, ми відчуваємо гордість за своїх прадідів, які жили і воювали під час Великої Вітчизняної війни, у нашого покоління багато зі старих військових пісень викликають емоційний відгук, сльози.

Займаючись в музичній школі, виконуючи естрадні пісні, я задумалася над тим, а чому пісні воєнних років були настільки значущими для народу, відігравали важливу роль під час війни, співалися всім народом. А зараз найчастіше ми слухаємо аранжування пісень про Велику вітчизняну війну, написані не для масового виконання.

Актуальність цієї теми ми бачимо в тому, що наближається значна дата - 70 - річчя з дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні і в цьому світлі патріотичне виховання молодого покоління через пісенну культуру нашої країни дуже значимо. Пісні про Велику вітчизняну війну змушують задуматися багатьох про те, що відбувається в нашому житті, про пам'ять перед минулим в родині кожного з нас. Але одна особливість - чомусь під час щорічних парадів Перемоги 9 травня звучать тільки старі пісні, часто написані під час Великої вітчизняної війни. А що ж нові не створюються?

Проблема: а пишуться чи зараз сучасні пісні про Велику вітчизняну війну?

Гіпотеза: Якщо молодь не створює пісень про ВВВ, то можливо ця тема не настільки актуальна сьогодні для молодого покоління, т. К. Найбільш відомі і живі в пам'яті події недавно минулих воєн (афганська, чеченська)

Мета: Виявити, чи створюються в наш час пісні про Велику вітчизняну війну.

завдання:

  1. провести соціологічне дослідження школярів на тему «Пісні воєнних років»
  2. простежити розвиток військових пісень
  3. порівняти звучання пісень створених під час ВВВ і їх виконання зараз (аранжування)

Об'єкт: пісні про велику вітчизняну війну 1941-1945 років

Предмет: сучасні пісні про Велику вітчизняну війну.

Було проведено анкетування серед учнів 6, 8 класів. В анкетуванні взяли участь 97 школярів.

Опитування було проведено з питань:

  1. Які ви знаєте пісні про ВВВ?
  2. Які сучасні пісні, створені в післявоєнний період, про ВВВ ви знаєте?
  3. Які пісні нових воєн (афганська, чеченська) ви знаєте?
  4. Яке звучання «Катюші» вам більше подобається (оригінал або сучасне аранжування)?
  5. Які пісні про ВВВ виконувалися і виконуються вітчизняними рок - групами

Опитування 6, 8 класів (брало участь 97 школярів) показав, що

  1. 78% змогли назвати пісні, створені в роки ВВВ,
  2. пісні про ВВВ створені після війни змогли назвати лише 32%,
  3. пісні про інших війнах (афганська, чеченська) змогли вказати лише 10%,
  4. пісні про ВВВ у виконанні рок груп не вказав ніхто (було навіть висунуто сміливе припущення про те, що їх не існує)
  5. пісню «Катюша» в класичному виконанні вибрали 46% опитуваних, а в сучасному аранжуванні ця ж пісня сподобалася 50% учнів (прослуховували).

Були використані методи: узагальнення, порівняння, аналізу,

Практичне призначення: використання на уроках історії, музики, МХК, класних годинах.

II. Основна частина. Розвиток військової пісні.

(Як приклади воєнних і повоєнних пісень взяті пісні найбільш часто зустрічалися уопрашіваемих навчаються)

Найчастіше в анкетах 6 і 8 - класників зустрічалися пісні «Катюша», «Священная война», «В землянці», «Синий платочек», «Смуглянка».

«Священна війна» перша пісня, написана в перший рік Великої Вітчизняної війни.

Вже 24 червня 1941 року в газетах «Красная звезда» і «Известия» було опубліковано вірш Василя Лебедєва-Кумача «Священна війна». Перед фатальним повідомленням про напад Німеччини на СРСР поет переглядав кінохроніки бомбардувань європейських міст, і, вражений побаченим, він написав вірш. Прочитавши в газеті проникливі рядки, композитор Олександр Васильович Александров склав до них музику. І вже на п'ятий день війни перед вирушають на фронт солдатами, на площі Білоруського вокзалу, відбулася прем'єра «Священної війни» у виконанні Ансамблю пісні і танцю Червоної Армії під керівництвом Александрова. Звідси, за лічені дні, що кличе до подвигів пісня поширилася по всьому Союзу.

«Священна війна» - патріотична пісня періоду Великої Вітчизняної війни, що стала своєрідним гімном захисту Вітчизни.

Однак, аж до 15 жовтня 1941 «Священна війна» широко не виконувалася, тому що вважалося, що вона має надмірно трагічна звучання: в ній співалося нема про швидку перемогу «малою кров'ю», а про важку смертної битві. І тільки з 15 жовтня 1941 року, коли фашисти захопили вже Калугу, Ржев і Калінін, «Священна війна» стала щодня звучатиме по всесоюзному радіо - щоранку після бою кремлівських курантів.
Пісня набула масової популярності на фронтах Великої Вітчизняної війни і підтримувала високий бойовий дух у військах, особливо в важких оборонних боях.
У повоєнний час часто виконувалася Червонопрапорним ансамблем пісні і танцю Радянської Армії ім. А. В. Александрова і мала широкий успіх як в СРСР, так і на зарубіжних гастролях.

«Катюша». У 1938 році в Москві був створений Державний джаз-оркестр Союзу РСР під керуванням М. Блантера і В. Кнушевицкого, і в лютому 1939 року відбулася прем'єра підготовленої ним програми. Серед нових пісень, вперше виконаних в цій програмі, була «Катюша». Заспівала її в супроводі оркестру солістка Валентина Батищева. Незабаром пісню стали співати і інші співаки і співачки - Георгій Виноградов, Лідія Русланова, Віра Красовицкая, а слідом за ними професійні і самодіяльні хорові колективи, армійські ансамблі. Її співали в селах і містах, на демонстраціях і народних гуляннях, а то і просто в домашньому колі, за святковим столом. Тільки-но з'явившись, пісня ця стала знаменитою, рідною і близькою мільйонам людей.
Спочатку були написані вірші - всього кілька рядків. Написав їх М. В. Ісаковський, автор відомих і популярних в ту пору Песе н: «Прощання», «Вздовж села», «І хто його знає», «Любушка», «Зеленими просторами» та інших.

Пізніше поета М.І. Ісаковського познайомили з композитором М. І. Блантер. Поет і композитор стали разом шукати, який же бути пісні. Напрямок пошуку та побудова її сюжету підказано було самим життям, напруженою обстановкою передгрозова довоєнних років.
"Ми як би вже передчували війну, хоча і не знали точно, коли і звідки вона може прийти, - говорив Исаковский. - Втім, ми не тільки передчували, що війна буде, але певною мірою вже переживали її: адже в 1938 році ще палало полум'я війни в Іспанії; в тому ж році, Червона Армія змушена була вести і вела важкі бої з японськими самураями біля озера Хасан; не надто спокійно було і на західних наших кордонах.
З цих причин тема Батьківщини, тема захисту її від посягань ворога була темою найважливішою, самої першорядної, і я, звичайно, ніяк не міг пройти повз неї навіть в ліричній пісні ".

Так в радянську пісенну лірику увійшла нова тема - тема кохання дівчини і воїна, захисника Батьківщини.
У чому новизна і актуальність втілення цієї теми поетом і композитором, привабливість і несподіванка її рішення?
Не тільки в сюжеті, а й в самому її настрої. У всі часи створювалися пісні, що розповідають про любов, про розлуки і розставання. Матері, дружини, нареченої проводжали синів, чоловіків, коханих на священну захист Батьківщини, на військову службу, а потім чекали з надією їх повернення, співали про це пісні. І завжди це були сумні пісні, повні туги і печалі. Образ сумує жінки, яка чекає на воїна з поля бою і служби солдатської, викликав співчуття, співчуття.

Слова і музика «Катюші» висловлюють світлі почуття впевненості, бадьорості і надії. Героїня пісні пишається тим, що її коханий - «боєць на далекому кордоні». Все це дуже відрізняло пісню про простий і чарівною дівчині з ласкавим російським ім'ям Катюша від всіх її попередниць. І за це її полюбили і беззастережно прийняли всюди і все. В устах мільйонів людей «Катюша» зазвучала як пісня не про смуток розлуки і розставання, а про борг бійця, про вірність дівчата в любові, про великих патріотичних почуттях радянських людей.

Народилася не просто лірична пісня про кохання дівчини і воїна, а про таку любов, яка вселяє гордість і бадьорість, зміцнює віру в неї, допомагає захиснику Батьківщини виконувати свій обов'язок. Ось чому вона була сприйнята народом як глибоко сучасна, що несе в собі важливу суспільну, патріотичну ідею.

По-новому зазвучала «Катюша» в роки Великої Вітчизняної війни. У народі з'явилися десятки нових варіантів цієї пісні, «відповіді» на неї. Ким тільки не була в них героїня пісні: і бійцем з автоматом в руках, і вірною подругою солдата, що чекає його повернення з перемогою, і фронтовий медсестрою. Співали під час війни і про Катюшу-партизанку, «що проходила по лісах і селах партизанської вузькою стежкою з тієї ж самої пісенькою веселою, що колись співала над річкою».

Але не тільки в піснях жила в ту сувору пору Катюша. Її ім'ям народ ласкаво «охрестив» нова грізна зброя, яка наганяла жах на ворога, - реактивні гвардійські міномети. І про ці «Катюша» незабаром були складені пісні.

Популярність як БМ, так і пісні була велика. «Катюша» зараз здається військової піснею. Хоча, якщо доходити до змісту, то це зовсім не військова пісня, а, скоріше, лірична.

* Іменем пісні народ охрестив нову зброю, яка наганяла жах на ворога - ракетні міномети БМ.
* У селі Сходи, Угранского району (недалеко від села Глотовка - батьківщини М. Ісаковського) в Будинку культури, розташований музей пісні «Катюша».

Шолоховим був написаний і інший останній куплет, що виконувався рідко

У 1943-1945 найбільш популярний був такий куплет:

Відцвітали яблуні і груші,

Попливли тумани над річкою.

Йшла з берега Катюша,

Забирала пісеньку додому

Нехай фриц пам'ятає російську «катюшу»,

Нехай почує, як вона співає:

З ворогів витрушує душі,

А своїм відвагу надає!

«Синий платочек»

У 1940 році в московському саду «Ермітаж» виступав польський оркестр «Блакитний джаз» під керуванням Генріха Гольда. Тоді композитор Єжи Петерсбурскій виконав свою нову мелодію. Після концерту до Петерсбурскій підійшов поет і драматург Яків Галицький, який висловив своє захоплення творчістю оркестру і запропонував написати слова до тієї нової красивої мелодії. Польському композитору думка поета сподобалася, і незабаром з'явився вірш «Синий платочек». Вперше пісню «Синий платочек» виконав соліст «Блакитного джазу» Станіслав Ландау, після чого вона стала постійною в репертуарі оркестру. «Синий платочек» співали Ізабелла Юр'єва і Вадим Козін, але до війни ця пісня не отримала широкої популярності. Настала війна, і в тексті пісні відбулися деякі зміни. У Києві, наприклад, на вірші невідомого автора, стали співати:

Двадцять другого червня,
Рівно о четвертій годині,
Київ бомбили, нам оголосили,
Що почалася війна.

Війна почалася на світанку,
Щоб більше народу вбити.
Спали батьки, спали їхні діти,
Коли стали Київ бомбити.
Нове народження пісні відбулося дещо пізніше. Звичний вже «Синий платочек» з'явився в 1942 році, коли пісню виконала Клавдія Шульженко. Справа в тому, що Клавдія Іванівна звернулася до співробітника газети «У вирішальний бій!» Михайлу Максимову з проханням змінити слова пісні, на більш патріотичні. Тоді-то поет і вставив в текст пісні знамениті слова про кулеметник. Саме тоді і прийшла найширша популярність і поширення пісні «Синий платочек».

З голосу народної артистки Радянського Союзу Клавдії Іванівни Шульженко «Синий платочек» знайшов як би друге народження і друге життя, став однією з найзнаменитіших пісень воєнних років.

Текст пісні, створений в перші дні війни

довоєнний текст

Двадцять другого червня,

Рівно о четвертій годині

Київ бомбили,

Нам оголосили,

Що почалася війна.

Здригнуться колеса вагона,

Поїзд помчить стрілою.

Ти мені з перону,

Я - з ешелону

Сумно помахаємо рукою ...

Ти їдеш далеко.

Ось нещадний дзвінок.

І у вагона

вночі безсонної

Ти вже дивно далекий.

нічною порою

Ми розпрощалися з тобою.

Пиши, мій любий,

Хоч кілька рядків,

Милий, хороший, рідний

«Збереглася і газета з заміткою, яка розповідала і про те, як сприйняли цю пісню у нас в дивізії, - продовжував тим часом свої спогади Плющ. - Особливо припала вона до душі кулеметникам. Всі вони так і вважали, що пісня ця про них написана, коли укладають її слова: «Строчить кулеметник за синій хусточку ...»

замітка «Гарна мода».

«І на фронті бувають свої пошесті, захоплення і моди.Пулеметчікі нашої частини не просто строчать, а вибивають чечітку. Деякі «майстри» призвичаїлися грати на кулеметах марші, чарльстон, румбу. Кулеметник Онищенко після того, як прочитав вірші про синій хусточку, наклеїв на щиток свого «максима» портрет дружини. «Ну як, Анюта, дамо фріцам прикурити?» - і натискає гашетку. «Лейтенант М. Максимов».

У листопаді 1942 року на екрани країни вийшов фільм режисера Ю. Слуцького «Концерт - фронту». Саме в ньому прозвучала вперше Максимовський варіант «Синьої хусточки» у виконанні К. І. Шульженко. Незабаром була випущена листівка з цією піснею. Її і сьогодні зберігають в сім'ях багатьох фронтовиків як дорогу реліквію.


«В землянці» - одна з найбільш ліричних пісень воєнних років, «народилася» зовсім випадково. Текстом пісні стало написане в листопаді 1941 року вірш поета і журналіста Олексія Суркова, яке він присвятив дружині Софії Антонівні і написав в листі. У лютому 1942 року теплі і глибоко особисті рядки Суркова настільки надихнули композитора Костянтина Листова, що той написав для них музику. Він же став першим виконавцем цієї пісні. 25 березня 1942 року пісня «У землянці» була опублікована в «Комсомольской правде». На той час її любили і співали і бійці, і ті, хто їх чекав.

Слід зробити висновок:

Що під час війни, поряд з призовними маршовими, ліричними піснями, з'явилися нові пісенні жанри - де героїня не просто сумує про улюбленому на фронті, а закликає бійця до успішної боротьби з ворогом. приклади:

  1. «Строчити кулеметник за синій хусточку, що був на плечах дорогих» ( «Синий платочек»),
  2. «Нехай він землю береже рідну, а любов Катюша збереже» ( «Катюша»),
  3. «Мені в холодній землянці тепло від твоєї невгасимий любові» ( «В землянці»).

Створювалися вони тими, хто пережив війну 60-70г. Воювала покоління, як у пісні, так і в літературі говорило про війну жорсткіше (про кров, про смерті, про зрадників). Пісні: «День перемоги», «До побачення хлопчики», «Нам потрібна одна перемога» Б. Окуджава, і інші

Головна «переможна» пісня народилася тільки через 30 років після завершення війни. Пісня «День Перемоги» була створена поетом Володимиром Харитоновим і композитором Давидом Тухмановим до 30-річчя великої дати.

Країна готувалася до 30-річчя Перемоги, і в Спілці композиторів СРСР був оголошений конкурс на кращу пісню про війну. Але ніякого місця пісня «День Перемоги» не зайняла. Мало цього, прослуховування пісні викликало хворобливу, гостру реакцію старших колег Тухманова, проти пісні прозвучали дуже різкі висловлювання.

Вперше ця пісня прозвучала на святковому концерті в московському Кремлі у виконанні Льва Лещенка. На попередньому прослуховуванні пісні деякі члени партії залишилися незадоволені композицією, її навіть назвали «циганської». Але на концерті пісня «День Перемоги» настільки сподобалася Генеральному секретарю ЦК КПРС Леоніду Брежнєву, що він встав і не стримував сліз. Після цього «День Перемоги» назавжди залишився в репертуарі військових пісень.

Причина була в музиці і її автора. Поет Харитонов був ветераном війни, пісні на його вірші ще в 1950-ті роки писали увінчані лаврами композитори, а Давид Тухманов був молодим автором, відомим в першу чергу по естрадних шлягерів. В ті часи музичну політику держави визначало керівництво Спілки композиторів, в основному досить літні люді.Возраст в 30 з невеликим років вважався ще незрілим. На думку керівництва Союзу композиторів, а також теле- і радіоначальніков, Тухманов ніяк не міг відповідати статусу учасника пісні державного масштабу. Хоча Тухманов уже створив хіти «Остання електричка», «Ці очі навпроти», «Білий танець», «Пісенька про шевця», «Я люблю тебе, Росія», «Гуцулочка», «Моя адреса - Радянський Союз», «Який прекрасний цей світ »і багато інших, ніяких звань і регалій, крім премії Московського комсомолу, у нього ще не було. І тому він, закінчивши Гнесинськоє училище , Маючи диплом професійного композитора і написавши три десятка популярних пісень, тільки в 1973 році був прийнятий до Спілки композиторів.

Був і другий «мінус» - в музиці пісні «День Перемоги» були почуті синкопи і елементи не те танго , не те фокстроту . Чи не влаштовували і сучасні методи оркестровки (наприклад, використання бас-гітари) В результаті пісня була заборонена. Пісню не пропускали в ефір - ні на радіо, ні на телебаченні.

Леонід Сметанников виконав пісню на зйомках передачі « Блакитний вогник " напередодні 9 травня 1975 року . Це виконання викликало масу захоплених листів, але довго так і залишалося єдиним виконанням в ефірі.

Лише в листопаді 1975 року на концерті, присвяченому дню міліції , Лев Лещенко виконав «День Перемоги» в прямому ефірі. Публіка відразу прийняла пісню, і «День Перемоги» був виконаний ще раз на «біс». Після цього пісню стала співати вся країна. «День Перемоги» давно існує і у вигляді маршу, який виконують оркестри багатьох країн світу.

«Нам потрібна одна перемога» - патріотична популярна російська радянська пісня, присвячена Великій Вітчизняній війні.
Автор музики - Булат Окуджава, автор слів - Булат Окуджава.
Вперше виконана в 1970 році як звуковий супровід до фільму Білоруський вокзал, пісню виконує актриса Ніна Угрант. Пісню до фільму «Білоруський вокзал» я писав на замовлення

Пісня «Ми за ціною НЕ постоїмо» булу написана спеціально для фільму. Булат Окуджава розповідав: «Пісню до фільму« Білоруський вокзал »я писав на замовлення. До мене звернув режисер Андрій Смирнов та попросивши Написати пісню для его фільму. Мені хотілося Виконати его прохання, и я ставши пробувати. Далеко не відразу, но у мене з'явилася перша строчка: «Тут птахи НЕ співають, дерева не ростуть ...» З'явилася и мелодія. Ее я не збірався пропонуваті, я знав, что над Музик до фільму працює чудовий композитор Альфред Шнітке. Альо під Цю мелодію мені Було легше складаті. Я пріїхав на студію. Був Смирнов, був Шнітке і ще кілька людей зі знімальної групи. І стояв в кімнаті рояль. Я кажу: «Ви знаєте, у мене разом з віршами народилася мелодія. Я вам її не пропоную, але мені якось легше під неї вам ці вірші виконувати ». Дуже боячись і соромлячись перед Шнітке, я став одним пальцем тикати по клавішах рояля і тремтячим від хвилювання голосом співати. Співаю, а вони сидять всі такі похмурі, замкнуті ... Ледве-ледве доспівав до кінця, говорив: «Ну, музика, звичайно, не вийшло, але слова, може бути, можна ...» Смирнов каже: «Так, звичайно, не вийшло ... »І раптом Шнітке постає:« А по-моєму, навіть дуже вийшла, заспівайте-ка ще раз ». І тоді я, підбадьорений несподіваною похвалою, вдарив по клавішах і заспівав вже сміливіше. І все стали підспівувати, і коли доспівали, то виявилося, що пісня всім сподобалася ».

«Журавлі» - пісня -реквіем, пісня-молитва, пісня, з якою кожен згадує свою війну. Історія цієї пісні особлива, про неї варто розповісти.

В серпня 1965 радянська делегація діячів культури приїхала в японське місто Хіросіма. Минуло рівно двадцять років після страшної трагедії, що забрала життя сотень тисяч людей. У складі делегації був дагестанський поет Расул Гамзатов. Один з пам'ятників, встановлених в центрі Хіросіми - дівчинка з журавлем в руках. Дівчинка, яка вірила старовинної японською легендою, що якщо вона створить тисячу журавликів з паперу, то страшна хвороба, наслідки тієї страшної бомбардування, відступить. Дівчинка померла, так і не встигнувши зробити тисячу журавлів.

Поета Расула Гамзатова вразила ця історія, і він написав вірш "Журавлі" на рідному аварском мовою, відразу після повернення з Японії. Історія японської дівчинки залишилася за кадром. Расул Гамзатов писав про своїх земляків і друзів, які не повернулися з кривавих полів. Через три роки один Расула Гамзатова поет Наум Гребньов перевів цей вірш на російську мову і опублікував його в журналі "Новий світ". Саме в цьому журналі вірш і побачив Марк Бернес, який почув в ньому щось своє. Бернес в той час вже був безнадійно хворий, і він відчув, що ця пісня може стати його прощанням, його особистим реквіємом. Переконавши Гребньова і Гамзатова змінити кілька слів в російській тексті, Марк Бернес звернувся у своєму другові Яну Френкелю з проханням написати музику.

Під час запису у Бернеса в очах стояли слези.По його заповітом, на похороні звучали його улюблені пісні, серед них і «Журавлі».

Через багато років «Журавлі» у виконанні Ансамблю ім. А. В. Александрова прозвучала в Японії. Так білі журавлі з давньої легенди повернулися в країну, де Расул Гамзатов побачив пам'ятник маленької дівчинки з журавлем в руках, що стала жертвою найстрашнішого в світі зброї.

Сьогодні «Журавлі» - пісня, близька нам всім, пісня, яка бере за душу і яку завжди слухають стоячи. Образ летять журавлів однаково близький тим, хто згадує бої під Сталінградом і тим, хто йшов на штурм Грозного.

Таким чином, пісні, написані в післявоєнний період, создавалісьнепосредственнимі учасниками війни, розповідають про саму війну без прикрас: «Журавлі», «Нам потрібна одна перемога» »« Мій милий, якщо б не було війни »,« Ти ж вижив солдатів », «До побачення хлопчики», «Він не повернувся з бою», «Бухенвальдский набат» і багато інших.

У текстах повоєнних пісень виражені найбільш значущі поняття покоління пережило війну. например:

1) «Нам потрібна одна перемога,

одна на всіх, ми за ціною не постоїмо ... »(« Нам потрібна одна перемога »Б.Окуджава);

2) «Це жертви ожили з попелу

І повстали знову ... »(« Бухенвальдский набат »В. Мураделі, А.Соболев);

3) «Все тепер одному.

Тільки здається мені,

Це я не повернувся з бою »(« Він не повернувся з бою »В. Висоцький);

4) «Ще до зустрічі вийшла нам розлука,
А все ж про тебе я бачу сни,
Та хіба ми б прожили один без одного,
Мій милий, якщо б не було війни ... »(« Мій милий, якщо б не було війни »М.Мінков, І. Шафран).

Починаючи роботу нами передбачалося, що в наш час зовсім не пишуть пісень про Велику вітчизняну війну, але довгі пошуки цих пісень в системі Інтернету, аналіз нещодавнього в Междуреченську (12.02.2014, 24.02.2014) міського фестивалю патріотичної пісні «Зоряний дощ» показав , що є пісні про Велику вітчизняну війну, створювані в наш час.

На міському конкурсі звучало багато пісень про велику вітчизняну війну і 82% з них - це нові пісні, написані нашими современнікамі.Песні ці в музичному плані складні для виконання, написані для окремих виконавців, груп (ансамблів), не виконуються масово хоровими колективами.

Приклад таких пісень: «Спасибі діди, за перемогу», «Балада про обелісках» - пісня Новокузнецького композитора А.Ф.Ляпіна, «А заходи червоні» В.Осошнік, «Пам'ятай», «Обеліск» Р. Зонової, С. Ізметьевой , «Пам'ять про війну» і ін.

При найближчому розгляді сучасних пісень про Велику вітчизняну війну (створених на рубежі XX-XXIвека) ми прийшли до висновку, що на відміну від пісень, створених під час війни і в післявоєнний період:

  1. Це пісні про пам'ять до героям війни, пісні - молитви, пісні-сповіді
  2. У музичному плані пісні складні, написані під певних виконавців, майже не виконуються хоровими колективами
  3. Чи не несуть смислового навантаження - як пісні заклики, що піднімають народ на боротьбу; пісні розповіді про бойові дії

III. Сучасне звучання військових пісень.

Далі в своїй роботі ми провели порівняльний аналіз класичного варіанту (оригіналу) і аранжування пісні «Катюша», і з'ясувалося:

  1. У класичному звучанні пісні - слова зрозумілі, співучі, знайомі: 46% підлітків вибирає це звучання, слова доходять до серця, це звучання близько і вибирану людьми середнього і старшого покоління;
  2. 50% респондентів обрало сучасне аранжування - в ній зустрічаються сучасні танцювальні ритми (реп), що знайоме, зрозуміло сучасному підліткові, але слова в пісні погано зрозумілі, уривчасті, залишають поза передачею закладеного спочатку сенсу, так какіграют в даному варіанті другорядну роль. Цей варіант виконання «Катюші» абсолютно не приймає старше покоління.

Чому 50% опитуваних підлітків вибрало сучасне аранжування пісні «Катюша»? - Тому що пісня стала танцювальної, не примушує задуматися, веде, вони часто і не знають про сенс цієї пісні. (Музичні цитати для підтвердження)

Незважаючи на те, що аранжування пісні «Катюша» написана в сучасних танцювальних ритмах, майже 50% опитуваних вибрали саме старе звучання цієї пісні, т. К. Вона легше сприймається на слух. А нове звучання «Катюші» привертає більше молоде покоління тому, що вона звучить не як лірична пісня воєнних років, а як дискотечная композиція.

"Темна ніч". Одна з найбільш ліричних пісень Великої Вітчизняної війни "Темна ніч" була написана для фільму "Два бійці" поетом Володимиром агатова і композитором Микитою Богословським в 1943 році. Ідея написання проникливою ліричною композиції для свого фільму відвідала режисера Леоніда Лукова, який, не відкладаючи справу в довгий ящик, закликав на допомогу Богословського ...

Фільм знімався в Ташкенті, в який була евакуйована Київська кіностудія. Як згадує композитор, один раз його «проти ночі» відвідав Луків, який поскаржився, що сцена в землянці "без пісні ніяк" і попросив допомогти з музикою. У Богословського вийшло скласти з першої спроби. Потім обидва буквально розворушили Володимира Агатова, який тут же, чи то спросоння, чи то від несподіванки написав на листку зошита потрібні слова. Тієї ж ночі Бернес записав фонограму, а на наступний день епізод був знятий. Однак ще до виходу фільму на екран про пісню дізнався Леонід Утьосов і включив до свого репертуару.

У фільмі пісня "Темная ночь" звучала голосом Бернеса під гітару з вуст головного героя Аркадія Дзюбина під акомпанемент дощу в землянці з протікає дахом. Природно, вночі ... Після появи "Двох бійців" на екранах, популярність пісні буквально зашкалювала - вельми показовим випадком є ​​факт зняття в 40-і роки за все першого тиражу пластинки через виявлений "лівого" шереху в фонограмі, причиною якого стали. .. сльози однієї з працівниць заводу, зворушеної душевними словами пісні. Сльози впали на воскову матрицю і ... забезпечили простий трудівниці Галі Журавльової місце в історії ...

Пісня "Темная ночь" успішно подолала десятиліття, що відокремлюють ту війну від нашого часу, і, крім самого Бернеса, виконувалася цілою плеядою видатних голосів: Леонідом Утьосовим, Іваном Козловським, Володимиром Нечаєвим, Миколою Щукіним, Георгієм Виноградовим, Людмилою Гурченко, Муслімом Магомаєвим, Йосипом Кобзоном, Іваном Ребровим, Борисом Гребєнщиковим, Федором Чистяковим, Дмитром Хворостовським, Сергієм Трофімовим, Андрієм Макаревичем, Максимом Леонідовим, Дмитром Хоронько, Дімою Біланом, Сергієм Єфременко, Noize MC, Земфірою і Віктор ией Дайнеко ...

З'явилося чимало аранжувань пісні «Темная ночь», є навіть джазова, яка веде від проникливості, щирості бійця думаючого, що вірить в свою дорогу подругу, кохану. Це навіть не пісня зовсім, а джазова імпровізація - красива, але імпровізація. А пісня куди - то зникла в такому вихорі красивою інструментальної музики.
«Вірю в тебе, дорогу подругу мою,
Ця віра від кулі мене темної ночі зберігала.
Радісно мені, я спокійний в смертельному бою,
Знаю, зустрінеш з любов'ю мене, що б зі мною не трапилося »

військові пісні

Сучасні аранжування військових пісень

Військові пісні мали простий мелодійний малюнок, були легкі у виконанні, так як опрацьовувалися багатьма колективами

- Аранжовані старі військові пісні дуже складні, не для масового виконання, а скоріше для показу виконавської майстерності

Пісні мали патріотіческо- призовної характер, лірично - призовної характер

-Теряется сенс первісної ідеї військової пісні

Пісні мали величезне значення для свого часу, свого роду зброя,

- Чи не несе навантаження патріотичного виховання молодого покоління

- замість призовних військових пісень, військових балад - сплав лірико - танцювальних оповідань

IV. Висновок:

1. Гіпотеза не підтвердилася.

2. Сучасні пісні про ВВВ створюються складні, під певних виконавців, а якщо і звучать, то дуже складно, не актуальне.

3. Співають про інших войнах- ближчих (афганської, чеченської і ін ... ..)

4. З плином часу, все менше залишається учасників і свідків Великої вітчизняної війни і нові пісні про минулу війну створюються не для патріотичного піднесення, а скоріше пісні - сповіді, пісні - молитви, пісні спогади, пісні про пам'ять до героям війни.

5. Пісні ВВВ і значущі для народу тому, що у війні брав участь весь народ.

V. Список використаних джерел та літератури:

  1. Пісні про Велику Вітчизняну війну. -URL: http://music70-80.narod.ru/war.htm. Дата звернення 26.11.2013.
  2. Радянська музика.- URL: http://sovmusic.ru/period.php?gold=yes&period. Дата звернення 13.12.2013
  3. Мистецтво військових років. - URL: http://www.surwiki.ru/wiki/index.php/%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1% 8F% D1% 82% D0% B8_% D0% B2_% D0% BF% D0% BE% D1% 81% D0% BB% D0% B5% D0% B2% D0% BE% D0% B5% D0% BD% D0% BD% D0% BE% D0% BC_% D0% B8% D1% 81% D0% BA% D1% 83% D1% 81% D1% 81% D1% 82% D0% B2% D0% B5. Дата звернення 17.01.2014.
  4. Сучасні військові пісні-URL: http://www.9maya.ru/994-sovremennye-voennye-pesni.htm. Дата звернення 27.01.2014.
  5. Долматовський Є. А. Розповіді про твоїх піснях. - М .: «Дитяча Література», 1973-351с.

в землянці,

Рок музика - спроба зрозуміти війну, висловити своє ставлення, звідси нові напрямки

ВІА "Аріель" тиша ВІА Аріель   тиша   Л Л. Гуров - Л. Гуров В. Ярушин Тиша, над полем бою знову тиша ...

ВІА "Полум'я" У села Крюково ВІА Полум'я   У села Крюково   М М. Фрадкін - С. Островой С. Березін Йшов в атаку лютий сорок перший рік ...

ВІА "Поющие гітари" Саласпілс А. Тимошенко, Е. Кузінер - Я. Голяков Захлинувся дитячий крик, і розтанув ... 96 Кбс

22 червня - 65 років з початку Великої трагедії, що обрушилася на нашу країну. На жаль, доводиться визнати, що сьогоднішнє молоде покоління не оцінює належним чином подвиг своїх дідів і прадідів в тій війні. Ні для кого зараз не секрет, що серед молодіжних організацій існують такі, які (називаючи себе скінхедами) пришивають собі, у вигляді знаків розрізнення, фашистські свастики і викрикують фашистські гасла.

Список груп дали згоду взяти участь в цьому проекті не потребують коментарів. Це групи «Аліса», «Таргани», «EST», «Різні Люди», «Елізіум», «Тринадцяте Сузір'я», «Король і Шут», «Distemper», «Монгол Шуудан», «Дочка Монро і Кеннеді», «Spitfire», «Ленінград», Пурген, Rossomahaar, Ольга Ареф'єва і «Ковчег».

До збірки так само увійдуть пісні у виконанні гуртів «Гражданская Оборона», «ZdobsiZdub», Гарика Сукачова. Не залишилися осторонь і молоді, але цікаві колективи, такі як «Фіги», «Все Стовбури», «Блондинка Ксю», «Скретч», Листопад

Трохим «Альошка», «Здрастуй мама, велика кількість пісень з назвою« Афганська

А що ж нові не створюються?
Проблема: а пишуться чи зараз сучасні пісні про Велику вітчизняну війну?
Які сучасні пісні, створені в післявоєнний період, про ВВВ ви знаєте?
Які пісні нових воєн (афганська, чеченська) ви знаєте?
Яке звучання «Катюші» вам більше подобається (оригінал або сучасне аранжування)?
У чому новизна і актуальність втілення цієї теми поетом і композитором, привабливість і несподіванка її рішення?
«Ну як, Анюта, дамо фріцам прикурити?
Чому 50% опитуваних підлітків вибрало сучасне аранжування пісні «Катюша»?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация