Військово-морські амбіції Ірану

10 січня 2017

Глава військово-морських сил Ірану контр-адмірал Хабіболла Сайярі оголосив про проведення великих навчань флоту в лютому. Навчання «Велаят-95» пройдуть як в територіальних водах Ірану так і в міжнародних водах півночі Індійського океану. В ході навчань буде імітований бій між кораблями, випробувані різні види корабельних ракет і відпрацьовано застосування повітряних безпілотників.

За військово-морськими планами Ірану уважно стежать і на Заході. Видання Foreign Affairs зазначає, що в листопаді минулого року іранська влада несподівано офіційно заявили, що планують створення військово-морських баз в Сирії і Ємені, що, на думку іранців, буде «в десять разів ефективніше, ніж ядерна зброя».

База в Ємені дозволить Ірану протистояти Саудівської Аравії в регіоні, постачати єменських хусит (за останні півтора року ВМС США запобігли п'ять морських поставок зброї хусит з Ірану) і в якійсь мірі зменшити бажання третіх сил втручатися в конфлікт у Ємені. Маються на увазі ті ж США і обстріл хусит поставленими з Ірану ракетами кораблів ВМС ОАЕ і ВМС США восени 2016 року. Тоді США завдали ударів у відповідь по радарах хусит, але при наявності військово-морської бази Ірану в Ємені такі операції для США і їх союзників можуть стати проблематичними.

База в Сирії дозволить Ірану оперувати в Середземному морі біля берегів Європи і постачати «Хезболлу» і ХАМАС безпосередньо, а не через Ірак або інші транзитні країни.

База в Сирії дозволить Ірану оперувати в Середземному морі біля берегів Європи і постачати «Хезболлу» і ХАМАС безпосередньо, а не через Ірак або інші транзитні країни

Крім цього бази Ірану необхідні, так як Судан закрив свої порти для ВМС Ірану. Останній раз іранські кораблі офіційно були в Судані в 2014 році і сьогодні Судан все більше схиляється до Саудівської Аравії, чекаючи щедрі фінансові вливання і інвестиції від цієї країни. Саудівська Аравія і ОАЕ використовують порти в Джібуті і Еритреї, тим самим встановлюючи свій контроль над Червоним морем на противагу Ірану. Бази в Сирії і Ємені допоможуть Ірану відновити баланс сил і посилити загрозу порушення постачань нафти з Саудівської Аравії.

Хабіболла Сайярі тоді ж в листопаді проголосив, що Іран «повертається в море» і буде нарощувати свою присутність у Перській і Оманській затоках. Більш того, контр-адмірал заявив, що флот Ірану безумовно найближчим часом буде здійснювати морські походи навколо Африки, в Атлантику і в води Східної Азії, а також брати активну участь в спільних військово-морських навчаннях з країнами Азії та Африки, здійснювати заходи в порти цих країн.

У 2013 році іранські кораблі заходили в порти Китаю і Шрі-Ланки, в 2014 році китайські ВМС завдали у відповідь візит в іранський порт Бендер-Аббас, в 2016 році ВМС Ірану побували в Індії, Пакистані, Танзанії і Південній Африці. На 2017 рік плануються візити ВМС Ірану в Росію, Казахстан, Туркменістан і Азербайджан.

У листопаді іранці заявили, що кораблі Ірану вперше обігнули Африку і вийшли в Атлантичний океан, але прямого підтвердження, що крім відвідування порту Дурбан в Південній Африці іранці пішли на захід від мису Агульхас і дійсно досягли Атлантики, немає. Присутність ВМС Ірану в Атлантиці досить популярна тема в Ірані. Вона мусується з 2010 року як мінімум, а в квітні минулого року головнокомандувач армії Ірану Атаолла Салехі також повідомляв, що Іран готовий направити свої кораблі в «дружні» країни в Латинської Америки (Венесуели, Нікарагуа, Болівії, Мексики, Бразилії, Еквадор, Кубу і Колумбію), щоб зміцнити зв'язки проти «імперіалістичних і колоніальних сил».

З 2014 року час від часу з'являються новини, що Іран приступить до створення свого першого авіаносця, а в грудні 2016 року іранська офіційні особи знову підтверджують, що будуть працювати як над авіаносцем, так і над будівництвом атомних підводних човнів і кораблів.

З 2014 року час від часу з'являються новини, що Іран приступить до створення свого першого авіаносця, а в грудні 2016 року іранська офіційні особи знову підтверджують, що будуть працювати як над авіаносцем, так і над будівництвом атомних підводних човнів і кораблів

Геополітичний розмах амбіцій Ірану вражає. Хабіболла Сайярі вважає, що «Індійський океан має велику важливість для світу і для Ісламської Республіки Іран» і що «Іран в змозі забезпечити безпеку півночі Індійського океану».

Але колишній державний секретар США Генрі Кіссінджер, коментуючи плани Ірану, парирує, що це звучить більше як психологічний попередження обраному президенту США Дональду Трампа, так як Іран побоюється, що при Трампа відносини між двома країнами будуть гірше, ніж при Обамі.

Західні військові експерти також відзначають, що у Ірану банально немає сил для досягнення своїх військово-морських глобальних планів. У Сирії іранські кораблі побували лише двічі в 2011 і 2012 роках після ескалації конфлікту в країні, символічно позначаючи, що Іран тримає руку на пульсі, а до берегів Ємену ВМС Ірану так і не дісталися під час походів в Аденську затоку і по суті жодного разу не погрожували морській блокаді узбережжя Ємену з боку Саудівської Аравії і її союзників. Створення бази в Ємені і зовсім звучить нереалістично, так як спроби офіційного закріплення Ірану в цій країні викличуть жорстке військове протидія Саудівської Аравії і США.

Експерти вважають, що у Ірану сьогодні просто немає необхідності розпорошуватися на глобальні морські авантюри і розширювати свою присутність в світових океанах, а справи для Ірану і так йдуть непогано безпосередньо в рідному регіоні, де Іран досягає своїх геополітичних цілей чужими руками, успішно використовує підконтрольні шиїтські угруповання в Іраку і Сирії, поставляє зброю хусит, «Хезболлі» і ХАМАС, створює не-арабські шиїтські підрозділи в Афганістані і Пакистані для відправки на війну на Близький Схід.

Експерти вважають, що у Ірану сьогодні просто немає необхідності розпорошуватися на глобальні морські авантюри і розширювати свою присутність в світових океанах, а справи для Ірану і так йдуть непогано безпосередньо в рідному регіоні, де Іран досягає своїх геополітичних цілей чужими руками, успішно використовує підконтрольні шиїтські угруповання в Іраку і Сирії, поставляє зброю хусит, «Хезболлі» і ХАМАС, створює не-арабські шиїтські підрозділи в Афганістані і Пакистані для відправки на війну на Близький Схід

Так чи інакше, але Іран прагне модернізувати свій флот. Крім зусиль з виробництва власних видів морських озброєнь, Іран розглядає і варіанти закупівель, в першу чергу в Росії та Китаї.

У лютому 2016 року міністр оборони Ірану Хосейн Дехган побував з візитом в Росії. Обговорювалися поставки озброєнь з Росії до Ірану на суму близько восьми мільярдів в тому числі йшлося і про берегових мобільних ракетних комплексах «Бастіон», російських фрегати і дизель-електричних підводних човнах. У листопаді в Іран приїхала вже російська делегація з високопоставлених чиновників і військових, яку очолювала спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, щоб знову обговорити поставки російських озброєнь Ірану. На початку цього року очікується візит до Москви президента Ірану Хасана Рухані.

Що стосується військово-морського співробітництва Ірану і Китаю, то глава ВМС Ірану Хабіболла Сайярі наніс візит в Піднебесну в 2014 році, в 2015 році в Ірані перебувала численна військово-морська делегація Китаю на чолі із заступником начальника Генштабу збройних сил КНР, адміралом ВМС Китаю Сунь Цзянгоа , а в листопаді 2016 року в Ірану прибув сам міністр оборони Китаю Чан Ваньцюань. Пріоритет в переговорах - співпраця саме у військово-морській сфері та можлива покупка Іраном кораблів, підводних човнів і ракет у Китаю.

Детальніше: http://inosmi.ru

Ілля Плеханов

джерело: Iran.ru

Поділитися:


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация