Військово-морські сили

  1. Основне вживання поняття «військово-морські сили» [ правити | правити код ]
  2. У Британської Імперії [ правити | правити код ]
  3. В СРСР і сучасної Росії [ правити | правити код ]
  4. В США [ правити | правити код ]
  5. В Німеччині [ правити | правити код ]
  6. ВМС приватних військових компаній [ правити | правити код ]

Військово-морські сили (скорочено ВМС, в ряді держав - військово-морський флот [1] ) - вид збройних сил багатьох країн, призначений, перш за все, для вирішення стратегічних і оперативних задач на океанських і морських театрах військових дій [1] . До другої половини XX століття, в самостійний рід сил [Прим. 1] виділилися підводні човни , з'явилися авіаносці , сторожові кораблі та ін [1] . Військово-морські сили можуть складатися як з надводних , так і підводних сил, військово-морської авіації , військ берегової охорони і оборони (Що включають, в першу чергу, берегові ракетно-артилерійські війська) і морської піхоти . Можуть також включати частини та підрозділи спеціального призначення . Склад ВМС варіюється в залежності від наявності відповідних сил і засобів в збройних силах тієї чи іншої країни.

Основне вживання поняття «військово-морські сили» [ правити | правити код ]

Поняття «Військово-морські сили» часто ототожнюють з терміном військово-морський флот , Так як вміст обох понять в цілому схоже, за невеликими винятками, які наведені нижче. Плутанина зазвичай відбувається через труднощів перекладу на російську мову іншомовних найменувань військово-морського флоту, а також в силу національної специфіки кожної окремої держави.

Крім того, якщо термін військово-морський флот має на увазі приналежність до тієї чи іншої державі, то військово-морськими силами прийнято називати військові кораблі недержавних або наддержавних утворень. Одним з найбільш ранніх історичних прикладів є військово-морські сили Крім того, якщо термін військово-морський флот має на увазі приналежність до тієї чи іншої державі, то військово-морськими силами прийнято називати військові кораблі недержавних або наддержавних утворень Ганзейського союзу (XIII-XVII століття) [2] .

У більш широкому сенсі під військово-морськими силами іноді розуміють всю сукупність військових кораблів і судів тієї чи іншої морської держави; або більш того - наддержавного утворення - військово-політичного союзу , Коаліції держав, для порівняння: Королівський військово-морський флот Великобританії був лише частиною військово-морських сил Антанти , в той час як Імператорський флот Німеччини був частиною військово-морських сил Троїстого союзу . У сучасному світі можна привести в приклад ВМС СНД (- У більш широкому сенсі під військово-морськими силами іноді розуміють всю сукупність військових кораблів і судів тієї чи іншої морської держави;  або більш того - наддержавного утворення -   військово-політичного союзу   , Коаліції держав, для порівняння:   Королівський військово-морський флот Великобританії   був лише частиною військово-морських сил   Антанти   , в той час як   Імператорський флот Німеччини   був частиною військово-морських сил   Троїстого союзу адмірал флоту В. Н. Чернавин ) і ВМС НАТО (

- -   адмірал Сінан Азмі Тосун) адмірал Сінан Азмі Тосун).

Диференціація військово-морського флоту як приватного і військово-морських сил в цілому також обумовлена відомчої приналежністю - поняттям, що з'явилося і сталому в XX столітті - до цього, практично у всіх великих морських державах світу все військові кораблі та судна перебували у віданні єдиного військово-морського відомства (за винятком тих з них, які перебували в власності великих компаній, або використовувалися ними ж по найму ). На прикладах конкретних держав, в різні періоди їх історії, це можна виразити таким чином [Прим. 2] .

У Британської Імперії [ правити | правити код ]

Флот - це поняття, яке найбільш часто використовують в історичному контексті, коли відомчої належності, як такої, або ще не існувало, або вона не грала якої-небудь істотної ролі. З появою перших приватних компаній, які володіють власними військово-морськими силами ситуація дещо змінилася. Наприклад, шестідесятіпушечний фрегат Speaker, на якому ходили в Індію (+1763) російські військові моряки мічман Н. Полубояринов і унтер-лейтенант Т. Козлянінов, в той час знаходився у власності Флот - це поняття, яке найбільш часто використовують в історичному контексті, коли відомчої належності, як такої, або ще не існувало, або вона не грала якої-небудь істотної ролі Британської Ост-Індської компанії , тобто юр. особи , І не мав в своїй назві звичної приставки HMS (аббр. Від англ. Her / His Majesty's Ship - «Корабель Її / Його Величності»). Дана обставина не заважало цим кораблям брати участь у військових діях на морі під британським прапором, що фактично (але не номінально) робило їх частиною військово-морських сил Британської імперії. Класичний приклад такої участі - легендарний бій Данса , Коли Китайський флот Британської Ост-Індської компанії під командою торгового капітана Натаніеля Данса розгромив французьку бойову ескадру віце-адмірала Шарля Ліну , Втративши при цьому всього одну людину убитим. Військові кораблі приватного ост-индского флоту, - а їх було кілька десятків [Прим. 3] , - часто супроводжували ескадри Королівського військово-морського флоту, і надавали підтримку вогнем бортових знарядь, і навіть залучали свої екіпажі до участі в морських десантних операціях (Наприклад, під час британського вторгнення на Яву в 1811 р ). британській короні , На протязі її історії, підпорядковувалися 32 таких компанії.

Те ж саме стосовно більш раннього історичного періоду, коли багато британських капери в Атлантиці діяли самостійно і не підпорядковувалися британському військово-морському відомству, при цьому всі присягали на вірність королеві Великобританії і при зустрічі з кораблями Королівського військово-морського флоту, вони так само піднімали на флагштоку британський прапор .

В СРСР і сучасної Росії [ правити | правити код ]

У Радянському Союзі підвідомчість змінювалася кілька разів в довоєнний час і після Великої Вітчизняної війни . змінювалася військова доктрина Союзу РСР: двічі в передвоєнні роки створювалося Управління військово-морських сил РККА . У зв'язку з утворенням 30 грудня 1937 року Народного комісаріату ВМФ СРСР зі складу Наркомату оборони були виведені Управління військово-морських сил і підлеглі йому флоти і флотилії. З метою обговорення та вирішення принципових питань військового будівництва в березні 1938 року був створений Головний військовий рада РККА, а в квітні - Головний військовий рада ВМФ. Роздільне управління армією і флотом зберігалося протягом всієї Великої Вітчизняної війни. 25 лютого 1946 р Наркомат оборони і Наркомат ВМФ були знову об'єднана в Наркомат Збройних Сил СРСР, який у березні 1946 р був перейменований в Міністерство Збройних Сил СРСР. У лютому 1950 воно було розділене на Військове міністерство і Військово-Морське міністерство СРСР, які у березні 1953 р були об'єднані в Міністерство оборони СРСР .

Крім флотів, в строю радянських військово-морських сил діяли річкові, озерні і морські флотилії, чиє підпорядкування було різним. Під час Великої Вітчизняної війни річкові і морські флотилії були як самостійні (наприклад, Каспійська військова флотилія ), Так і входили до складу флоту (наприклад, Біломорська військова флотилія ) Або ж підпорядковувалися командуючому військами того військового округу , До якого вони територіально ставилися (наприклад, Пінська військова флотилія підпорядковувалася командуючому військами Західного особливого військового округу ). Крім того, під час Війни були сформовані (і пізніше розформовані) Онежская , Волзька , Дніпропетровська , Пріпятьская, Південнобузька і Азовська військові флотилії. Окремої згадки заслуговують морські стрілецькі бригади (мсбр), передані РККА. Всього в частинах РККА воювало до півмільйона моряків.

Окремо від Міністерства оборони існували Морські частини прикордонних військ (МЧПВ), що входили в структуру КДБ СРСР . У 1976 р, крім МЧПВ КДБ, були виведені в окреме підпорядкування Морські частини внутрішніх військ МВС СРСР :

До цієї категоризацію не включені катера ДОСФЛОТ - Добровільного товариства сприяння флоту - виділені зі складу ВМФ, на яких навчалися юні допризовники.

При своїй відомчої роздробленості, з деяких питань, радянські військово-морські сили мали деякі органи і установи, загальні для всіх відомств. Таким, наприклад, є Головне Управління навігації і океанографії Міністерства оборони, яке здійснює керівництво створенням засобів навігації та океанографії і оснащення ними кораблів і суден, як Військово-морського флоту, так і інших відомств країни, організовує експлуатацію і ремонт цих засобів.

У сучасній Росії , До перерахованих вище відомствам додалися кораблі У сучасній   Росії   , До перерахованих вище відомствам додалися кораблі   Федеральної служби охорони   (ФСО) і   митної служби   (   ФТС   ) Федеральної служби охорони (ФСО) і митної служби ( ФТС ).

В США [ правити | правити код ]

В Сполучених Штатах Америки з п'яти існуючих видів збройних сил , Всі п'ять володіють своїми власними кораблями і судами: Власне, Військово-морський флот (US Navy), Берегова охорона (US Coast Guard), Корпус морської піхоти [Прим. 4] (US Marine Corps), армія (US Army), і Військово-повітряні сили (US Air Force). Три перші з перерахованих видів структурно входять в компетенцію Військово-морського міністерства США (Кораблі берегової охорони підпорядковуються Військово-морському міністерству в воєнний час ). Крім флоту, морської піхоти та берегової охорони, в ведення міністерства входять також кораблі і судна Управління військово-морських досліджень, серед яких є передові зразки, офіційно ще не увійшли до строю Військово-морського флоту.

З огляду на специфіку американської англійської , Військово-морський флот США в російськомовній морської літературі прийнято називати силами ( англ. Navy), а власне флот ( англ. United States Fleet ), В складі об'єднаних Тихоокеанського і Атлантичного флотів, був їх структурним підрозділом з 1922 по 1945 рр .:

Відокремлено від даної класифікації стоять підводні кораблі з ядерною зброєю на борту, які підпорядковується не Військово-морському міністерству , а Стратегічному командуванню збройних сил (US Strategic Command), при тому що і те і інше знаходяться в структурі Міністерства оборони . Безпосередньо Міністерству оборони підпорядковані Армія і ВПС, з їх власними флотами. Найбільшого розмаху, армійський флот Сполучених Штатів досяг в роки Другої світової війни - в підпорядкуванні Армії перебували 127 тисяч 793 різних плавзасоби [3] . Армійський флот становили, головним чином, малі та великі десантні кораблі , Допоміжні судна, кораблі мінування , мінні тральщики , військово-транспортні судна , Плавучі госпіталі, буксири і ін. Деякі американські судна, формально перебуваючи в штаті Армії, передавалися в тривале використання країнам-сателітам США [Прим. 5] . У роки холодної війни , Армія мала в своєму розпорядженні кораблі забезпечення протиракетної оборони. Флот американських ВПС з 1957 по 1969 рр. мав в своєму складі кораблі вимірювального комплексу і навіть один протичовновий корабель . Судна забезпечення навчального процесу до сих пір використовуються ВПС для вилучення з Мексиканської затоки каркасів та уламків навчальних безпілотних літальних апаратів ( БПЛА ), Для їх подальшого використання в ремонтно-відновлювальних цілях [Прим. 6] .

У представленій вище класифікації не беруться до виду федеральні агентства і служби, такі як, наприклад, транспортний корпус (US Army Transportation Corps), який, будучи організаційно самостійною структурою, використовує армійські транспортні судна.

Також в класифікації не включений військово-морської резерв штатів [Прим. 7] : Національна гвардія (National Guard of the United States), яка підпорядковується губернаторам штатів і, в особливих випадках, президенту США , згідно Конституції (Ст. I, ч. 3) не може мати власних військових кораблів в мирний час. Проте до складу загонів військово-морського ополчення штатів (State Naval Militia) входили бронепалубних крейсера , торпедні катери , сторожові катери , канонерські човни , катера і баркаси , Броньовані і переобладнані для військових потреб. На даний момент, в строю продовжують залишатися шість з чотирнадцяти загонів військово-морського ополчення штатів. Особовий склад загонів - резервісти армії, флоту, морської піхоти, берегової охорони; військовослужбовці, звільнені в запас; і добровольці. Формально не будучи частиною Збройних сил США , Загони військово-морського ополчення штатів знаходяться на федеральному постачанні, їм також надається право використання для своїх потреб флотських установ, а також установ морпехоти.

У цивільних відомств, наприклад у Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), є своя власна воєнізована служба (NOAA Corps), яка формально перебуває в підпорядкуванні Міністерства торгівлі , При цьому має в наявності власні кораблі, літаки, науково-дослідні центри, підводні засоби.

В історичному проспекті слід також згадати про вітрильних катерах Військово-морської служби казначейства (US Revenue Cutter Service) - попередниці сучасної Берегової охорони, яка існувала з 1790 по 1915 рр.

Примітно, що багато американських кораблі і судна двічі або тричі переходили з одного відомства в інше - при цьому змінювалися їх назви та відомчі префікси. [Прим. 8]

В Німеччині [ правити | правити код ]

Структура Угруповання кораблів ВМС Німеччини на навчаннях в Балтійському морі. Військово-морські сили включають: флот, морську авіацію та підрозділи спеціального призначення. Керівництво військово-морськими силами здійснює інспектор ВМС через головний штаб ВМС. Йому підпорядковані оперативне командування і центральне управління. Німецький флот складається з 2 флотилій, кожна з яких складається з 3-6 ескадр.

Військово-Морський Флот є головною складовою і основою морського потенціалу Німеччини, одним з інструментів зовнішньої політики держави і призначений для забезпечення захисту інтересів Німеччини і її союзників в Світовому океані військовими методами, підтримки військово-політичної стабільності в прилеглих до неї морях, військової безпеки з морських і океанських напрямків. Військово-Морський Флот здійснює стримування від застосування військової сили або загрози її застосування щодо Німеччини, захист військовими методами суверенітету Німеччині, що поширюється за межі її сухопутної території на внутрішні морські води і територіальне море, суверенних прав у виключній економічній зоні та на континентальному шельфі, а також свободи відкритого моря. Крім того, Військово-Морський Флот забезпечує військово-морську присутність у Світовому океані, демонстрацію прапора, візити кораблів і суден Військово-Морського Флоту, участь в здійснюваних світовим співтовариством військових, миротворчих і гуманітарних акціях, що відповідають інтересам Німеччини

ВМС приватних військових компаній [ правити | правити код ]

сучасні приватні військові компанії (ПВК) також мають свої військово-морські сили. Наприклад, широко відоме своєю бесцеремонною політикою застосування сили в країнах третього світу сучасні   приватні військові компанії   (ПВК) також мають свої військово-морські сили ТОВ « Блекуотер »Має в своїй власності військові кораблі, які ходять під прапором США . Примітно, що посадові особи компанії відновлюють на своїх кораблях порядки і традиції , Характерні для Британського флоту XVII століття , зокрема: тілесні покарання для тих, що провинилися матросів і характерні нецензурні жаргонізми при зверненні до чорношкірих і азіатським членам екіпажів [4] .

Під військово-морськими силами можуть розумітися як все, так і окрема, функціональна їх частина, напр. військово-морські сили вторгнення (т. е. ескадра, сформована виключно для виконання однієї військово-морської операції). В історичному контексті можна навести такий приклад: « непереможна армада »- це класичні вмс вторгнення, але це ще не весь іспанський військовий флот того часу [Прим. 9] .

  1. В даному випадку, під самостійним родом сил розуміються Стратегічні ядерні сили (СЯС). На відміну від Росії , в Сполучених Штатах , Підводні кораблі з ядерною зброєю на борту, знаходяться в підпорядкуванні Стратегічного командування збройних сил .
  2. Для зручності, в схемах виділені наступними колірними маркерами кораблі і судна:
    Сухопутних сил, а також тих видів збройних сил і родів військ, які призначені для вирішення стратегічних і оперативних завдань на сухопутних театрах військових дій;
    Силових структур, що відповідають за охорону морського кордону .
  3. Військово-морські сили Британської Ост-Індської компанії також відомі як «Бомбейский флот» - англ. the Bombay Marine.
  4. Корпус морської піхоти використовує, головним чином, кораблі Військово-морського флоту, однак, має і свої власні десантні судна на повітряній подушці - LCAC.
  5. Для більш докладної інформації див. Список кораблів і суден Армії США (англ.)
  6. Для більш докладної інформації див. Список кораблів і суден Військово-повітряних сил США (англ.)
  7. Не плутати з резервом Військово-морського флоту (US Navy Reserve).
  8. Відомчі префікси до назв кораблів і судів, прийняті в Сполучених Штатах:
    PCU / ​​USF / USFS / USNV / USNS / USS - Військово-морський флот, USCGC / USCGD - Берегова охорона, USRC - Флот казначейства (розформований), USMC - Корпус морської піхоти, USAT / USAV / USAHS / USAMP / USAS - Армія, USAF / USAFS - Військово-повітряні сили, TS - навчальні суду, SS - Торговий флот, NOAAS - Управління океанічних і атмосферних досліджень. Літера «S» наприкінці префікса означає корабель (Ship), «V» - судно (Vessel), «C» - сторожовий катер (Cutter), «D» - есмінець (Destroyer), «MP» - мінний загороджувач (Mine Planter), «T» - морський транспорт (Transpost), «H» - плавучий госпіталь (Hospital), «PCU» - плавзасіб , Спущене на воду, але офіційно ще не увійшло до ладу (Pre-Commissioning Unit), «LHT» - авізо служби маяків (Lighthouse Tender).
    Єдиним американським кораблем, який за свою історію побував практично у всіх відомствах, є USAS American Mariner (Класу « Ліберті ». Він був закладений для Торгового флоту США в 1941 р, але в зв'язку з війною, ще до свого спуску на воду в 1943 р, був переданий до складу Берегової охорони, де використовувався як навчальний судна, потім - переданий до складу Гудзонській річкового резервного флоту (1953), потім - до складу Армії (1958), потім - Військово-повітряних сил (1964), потім - до складу флоту (1966), яким використовувався в якості мішені для навчання льотчиків палубної авіації прицільної торпедо- і бомбометання до 1971 р
  9. Мається на увазі період Англо-іспанської війни 1585-1604 рр .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация