Вікно в Європу: навіщо українські бізнесмени розвивають дочірні банки в Європі

  1. Навіщо банк в Європі
  2. Вбивши і справа про Північну Корею

Фото: fdlx.com

Центральний офіс Приватбанку в Ризі, Латвія

Однією з перших угод з придбання іноземного банку українцями став викуп латвійського банку Paritate в 2001 році Приватбанком. На момент угоди Paritate перебував на межі банкрутства, і Приватбанк врятував цю установу. Станом на 1 липня 2017 року активи PrivatBank становили понад 245,8 млн євро.

«Після націоналізації КБ« Приватбанк »в грудні 2016 року Міністерству фінансів України як кінцевого бенефіціара належать 46,54% в статутному капіталі AS PrivatBank . Це не контрольний пакет. І як акціонер AS PrivatBank Україна поки не отримувала ніякого доходу від його діяльності », - розповідають в прес-службі Приватбанку.

Також, Приватбанк, який менше року тому став державним, контролює філія на Кіпрі. За даними Національного банку України, на 1 листопада 2017 року активи кіпрської філії ПриватБанку становили 7,7 млрд гривень, зобов'язання - 11,4 млрд гривень. Кредитний портфель юридичних осіб - 14,5 млрд гривень. Банк працює з рітейлом і корпоративними клієнтами.

Один з найбільших банків України, Південний, з 2003 року також володіє банком в Латвії. Він контролює 13,76% Reģionālā investīciju banka в Ризі. Також, за 19,9% і 10,75% RIB належать акціонерам банку Південний Юрію Батьківщину і Марку Беккеру. Цей банк обслуговує і розвиває корпоративний бізнес резидентів і нерезидентів, у тому числі, що мають торгові відносини з Україною. Активи RIB на кінець другого кварталу 2017 року склали 402 млн євро.

Фото: adzbirojs.lv

«Головна особливість і перевага наявності двох банків з одним власником в більш розвиненою з точки зору банківського сектора Європі і розвивається України полягає в можливості більш масштабного і детального бачення банківської установи з точки зору технологій, середовища, законодавства, продуктів, клієнтів і тенденцій. Таке розуміння забезпечує можливість надавати комплексні консультації і рішення для клієнтів, які працюють із зовнішньоекономічними операціями і потребують відповідних компетенціях, продуктах і послугах з боку банку. Перевагою можна назвати більш гнучке і вигідне ціноутворення, можливість фондування за хорошими ставками з боку нерезидентського банку, в тому числі, українських експортерів і імпортерів ", - розповідає голова правління банку Південний Алла Ванецьянц.

З 2012 року естонський Versobank контролюється українською компанією Ukrselhosprom PCF LLC. Навесні 2016 року цю компанія володіла 85,2622% акцій цього банку. Ukrselhosprom PCF LLC входить в корпорацію "Алеф" бізнесменів Вадима Єрмолаєва та Станіслава Віленського. Згідно зі звітом банку на кінець другого кварталу 2017 року, активи банку становили 233 млн євро.

Також, у банку Схід, що належить групі Фоззі підприємця Володимира Костельмана, є банк Zapad, відкритий в 2015 році в Чорногорії. На кінець першого півріччя 2017 року, згідно зі звітом банку Zapad, його активи становили 61,6 млн євро, зобов'язання - 54 млн євро.

«Регуляторний режим на Кіпрі, в Прибалтиці і Чорногорії дуже лояльний, в цих країнах менш жорсткі вимоги до складу акціонерів і до походження капіталу, - розповідає фінансовий аналітик Віталій Шапран, - Думаю, що в міру виходу України з кризи справи майже у всіх європейських дочок українських банків будуть йти успішно ».

Фото: most-dnepr.info

Навіщо банк в Європі

Є кілька причин для відкриття банківського бізнесу в Європі. Перша - формування своєї міжнародної фінансової групи для спрощення ведення операцій.

«Банкінг в Європі регулюється жорстким законодавством щодо прозорості формування капіталу, операцій з відмивання грошей, за вимогами прозорості угод контрагентів і їх беніфіціари. Україна підписала документ щодо імплементації європейського законодавства в національне правове поле. Це стосується 13 європейських директив, які є обов'язковими для банкінгу в Європі. За три з половиною роки у нас реалізовано максимум 15-20% від того, що треба було зробити за чотири роки, термін вже дуже скоро », - розповідає фінансовий аналітик Анатолій Дробязко.

За його словами, європейці, дивлячись на нашу законодавчу "мишачу метушню" на тему "не вкради з поправками", почали закривати кореспондентські рахунки малим українським банкам, і забороняти великим банкам проводити транзакції »не своїх клієнтів", т. Е. Малі українські банки системно викидаються з міжнародної торгівлі разом з їх клієнтами. Американські банки роблять це вже давно. І найбільш далекоглядні банкіри "рубають" вікно в Європу, реєструючи свої банки.

«Для того щоб розвиватися в Європі в даних умовах, у високій конкурентному середовищі, потрібно добре знати особливості ринку і розуміти свою нішу. Багато банків в Європі стискаються. Якщо порівнювати український і європейський банківський ринок, варто відзначити що активність, динаміка і потенціал розвитку банківського ринку в Україні набагато вище. Варто лише оцінити співвідношення активів банківської системи до ВВП в Україні та інших країнах Європи: в Сполученому Королівстві (Великобританія + Північна Ірландія) - 364%, в Латвії - 131%, в Україні - лише 52% до ВВП. Також можна відзначити, що там, де європейці отримують рентабельність в 5%, український бізнес може заробити до 30% », - говорить Алла Ванецьянц.

Фото: надано автором

Голова правління банку Південний Алла Ванецьянц

Друга причина - безпека капіталів при відсутності впевненості в політичній стабільності в Україні. «Однією з причин для відкриття банку в ЄС є виведення грошей засновників за кордон для збереження. У вигляді інвестицій в реально працюючий банк або інвесткомпанію », - говорить керуючий партнер Honest & Bright Company Ltd. Ярослав Ломакін.

Також, до відкриття банків в ЄС підштовхує український валютне законодавство. «Виконати його з реальним іноземним партнером неможливо! Ризик - на рівному місці отримати кримінальне переслідування, за яке або треба буде платити, або посадять з конфіскацією. Тому, дешевше утримувати дзеркальну зарубіжну фірму, яка дозволяє сам з собою, витримувати суперечливі вимоги різних регуляторів - Податкової, НБУ, фінансового моніторингу, відомчих міністерств », - розповідає Анатолій Дробязко.

Фінансовий аналітик Алла Комісаренко додає, що українські банки в Європі відкривалися з метою мінімізації витрат на ведення кореспондентських рахунків українських банків в Європі, акумулювання грошей клієнтів, партнерів, контрагентів в своєму ж банку, а також для спрощення виведення капіталу за кордон.

«Це було чи не головною метою власників банків. До 2012 року створені банки і схеми працювали бездоганно, і повністю виправдовували витрати своїх власників на їх відкриття та утримання. Починаючи з 2012-2013 рр європейське законодавство в частині банківського нагляду стала жорсткішою - багато прибалтійські банки були віднесені в чорний список НБУ і працювати з ними стало складно, але не неможливо », - розповідає Алла Комісаренко.

Фото: facebook.com/alla.komisarenko

Алла Комісаренко

Зрозуміло, мати свій банк в єврозоні просто престижно - для тих, хто може собі дозволити такий бізнес.

«Головні плюси від наявності банку в Європі - престиж, можливість користуватися ЄС-овским інструментарієм на фінансовому ринку, близькість до ЄС-овсім грошей», - перераховує Ярослав Ломакін.

Вбивши і справа про Північну Корею

Не завжди бізнес українських компаній в Європі складався гладко. Деякі з фінансових установ були закриті. Наприклад, раніше у бізнесмена Ігоря Фурсіна, спільно з латвійським підприємцем Ігорем Буймістр, був латвійський Trasta komercbanka. На серпень 2017 року, за даними НБУ, ці бізнесмени контролювали відповідно по 95,98% і 2,57% акцій українського Місто-Банку. На початку 2016 року Європейський центральний банк анулював ліцензію Trasta komercbanka, і колишні акціонери заперечують дане рішення.

Фото: db.lv

У ПриватБанку були фінансові бізнеси по всій Європі, включаючи Іспанію, Португалію, Італію, Німеччину, Латвію, Кіпр, а також банк в Грузії. У 2014 році був проданий банк в Грузії, в 2015 році закритий португальська філія Привату, в 2016 році виявлено проблеми італійського і кіпрського філій ПриватБанку з фінансовим моніторингом.

Одна з нових причин проблем у банків на європейських ринках - міжнародна політика, яка спровокувала розслідування ФБР з фінансових ринків. Через міжнародних санкцій російський капітал шукає виходи на європейські ринки, намагаючись не афішувати країну походження. Для цього активно використовувалися банки Прибалтики, що завершилося скандалом. Російський Forbes влітку 2016 опублікував розслідування про те, як через фінансову систему Прибалтики відмиваються корупційні гроші з РФ, що призвело до тиску з боку контролюючих органів і штрафів за порушення правил фінансового моніторингу. Перш за все, «двозначними» фінансовими операціями, які в цивілізованому банкінгу були б забраковано - транзакціями з корупційними грошима, схемами з відмивання коштів в офшори, і т. Д. - славилася Латвія.

Фінансовий регулятор Латвії КРФК (Financial and capital market commission) з 2014 року неодноразово штрафував латвійські банки за порушення в тому числі фінансового моніторингу. Наприклад, в липні 2017 року банк Norvik був оштрафований на 1,3 млн євро за порушення нормативів, недоліки в моніторингу клієнтів, і використання банку для обходу міжнародних санкцій проти Північної Кореї. Саме Norvik називали як одного з головних претендентів на придбання української дочки Ощадбанку Росії.

Фото: iq-offshore.com

За операції, пов'язані з Північною Кореєю, також влітку 2017 року були не оштрафовані і латвійська дочка українського державного ПриватБанку, і дочка Південного - RIB. Перший на 35 тис євро, другий - на 570 тис євро, згідно з даними КРФК. Ця інформація була обнаржена на підставі даних розслідування ФБР.

«КРФК не констатувати в діях банку прямого і усвідомленого порушення вимог Регули №329 / 2007 про обмежувальні заходи щодо Корейської Народної Демократичної Республіки. Банк усвідомлює важливість неухильного дотримання міжнародних санкцій і будує свою систему внутрішнього контролю виходячи з чіткого розуміння даного принципу », - пояснює член правління банку RIB Олександр Яковлєв.

«Сьогодні AS PrivatBank надає українській стороні виписки з реєстру тільки в частині їй власної частки в капіталі. Надійна інформація про структуру власності цього банку із зазначенням кінцевих бенефіціарів у нас відсутній, що призводить до підвищених репутаційні ризики », - кажуть в прес-служба ПриватБанку, нагадуючи, що в 2015 році PrivatBank став об'єктом жорстоких санкцій з боку місцевого регулятора фінансового ринку за порушення законодавства в сфері протидій відмиванню злочинних доходів, і сплатив значний штраф, а також змінив правління банку », - нагадують в прес-службі Приватбанку.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация