Віктор Файнберг: «Свободу і демократію потрібно захищати»

Тетяна Баєва покладає квіти до пам'ятника Яну палах, фото: Ондржей Томша   «Про палах тоді дізналася вся наша країна Тетяна Баєва покладає квіти до пам'ятника Яну палах, фото: Ондржей Томша «Про палах тоді дізналася вся наша країна. Введення військ до Чехословаччини розділило нашу країну на тих, хто за і тих, хто проти. Проти було набагато більше - вся творча і наукова інтелігенція. А підтримували вторгнення люди, які були дезорієнтовані газетної пропагандою, що працювали на заводах і фабриках. Ім'я Палаха тоді знали всі. Не знаю, як це сприймає теперішня молодь, а тоді для нас це був символ. Раніше пам'ятник йому я бачила тільки на фотографії, і він справив на мене дуже сильне враження », - розповідає Тетяна Баєва, поклала квіти до вдавлені в бруківку хреста перед будівлею празького Музею.

Тут 19 січня 1969 року в знак протесту проти окупації празький студент перетворив себе на живий факел. Ян Палах знав про демонстрацію на Червоній площі - в Чехословаччині про цю відчайдушною акції, що пройшла на четвертий день вторгнення, знали всі. Костянтин Бабицький, Тетяна Баєва, Лариса Богораз, Наталія Горбаневська, Вадим Делоне, Володимир Дремлюга, Віктор Файнберг, Павло Литвинов заплатили за кілька хвилин «несанкціонованої акції» в'язницею, посиланням, «психушкою», позбавленням роботи.

Павло Литвинов, фото: Ондржей Томша   25 серпня 2018 Павло Литвинов повернеться в Москву: «Я збираюся прийти на Червону площу, на Лобне місце, і якщо буде можливість, просто там тихо постояти, можливо, принести букет квітів в пам'ять про учасників демонстрації, яких вже немає з нами Павло Литвинов, фото: Ондржей Томша 25 серпня 2018 Павло Литвинов повернеться в Москву: «Я збираюся прийти на Червону площу, на Лобне місце, і якщо буде можливість, просто там тихо постояти, можливо, принести букет квітів в пам'ять про учасників демонстрації, яких вже немає з нами. Я спеціально нікого не збирав, але люди знають, що я там буду, і я можу їм розповісти про те, що ми тоді зробили, виголосити промову. Або ж ми просто постоїмо і помовчимо ... »

Віктор Файнберг вважає, що через 50 років ситуація в Росії, можливо, ще гірше, ніж в 1968 році, і на Красну площу і раніше неможливо виходити під гаслами свободи.

- Зараз в Росії не тільки вбивають людей прямо на вулиці, прямо на мосту, як Бориса Нємцова, або вбивають Олега Сенцова нав'язаної йому голодуванням, але вони ще вбивають і пам'ять. Вони знущаються над мертвими, і над живими. Вони перегородили Червону площу, на яку стала виходити молодь з гаслом «За вашу і нашу свободу», про який згадали через півстоліття. Там проходять огляди військового оркестру захисту Кремля. Це - те саме підрозділ, яке розгромило нашу демонстрацію, побило мене: я був в закривавленій сорочці, з вибитими зубами в руках. Але коли вони дізналися, що ми і наші чеські друзі хочуть приїхати, щоб відзначити 50-річчя, вони пішли на ще більш підлий крок. Вони оголосили, що "Міжнародний« Меморіал »відзначає 50-річчя", і зробили екскурсію, де екскурсоводом буде виступати Катерина Павленко, лейтенант МНС. Попередній глава цього відомства сьогодні - військовий міністр, який змітає з лиця землі сирійські села.

Віктор Файнберг, фото: Ондржей Томша   - Все ж в Чехословаччину втручався Радянський Союз та інші країни Варшавського договору Віктор Файнберг, фото: Ондржей Томша - Все ж в Чехословаччину втручався Радянський Союз та інші країни Варшавського договору. СРСР більше не існує. Або ви бачите тут якусь спадкоємність?

- Наступність, безумовно, існує: Путін сказав, що "найбільшою катастрофою ХХ століття був розпад Радянського Союзу", радянської імперії, і він зараз робить все, щоб її відновити. Його переодягнені війська і війська його сателітів вже захопили Донбас, Крим, влаштовують величезні маневри на кордонах прибалтійських країн і Польщі, безкарно вбивають людей навіть в Англії. Зараз більшість голосує за Путіна, і це його величезний успіх, хоча єдине, в чому він досяг успіху, це наступ на Захід і Близький Схід. Однак Росія і сьогодні, як країна третього світу, тримається на нафті і газі і так і не змогла увійти в постіндустріальне суспільство. Вона тримається на своїх традиціях: «Православ'я, самодержавство, народність». Раніше замість цього був марксизм і комунізм, а тепер - знову православ'я. Причому всі ці церковні ієрархи - колишні агенти КДБ, і все навіть знають їх клички ...

- Як ви оцінюєте стан правозахисного руху в сучасній Росії?

Місце самоспалення Яна Палаха, фото: Ондржей Томша   - Думаю, один з найбільш з найактивніших правозахисників в Росії - це Саша Подрабінек Місце самоспалення Яна Палаха, фото: Ондржей Томша - Думаю, один з найбільш з найактивніших правозахисників в Росії - це Саша Подрабінек. Нещодавно в одному інтерв'ю він сказав: «Правозахисного руху в тому сенсі, яким воно було раніше, більше не існує». Він думає, що воно відродиться, якщо влада ще більше зрушиться від авторитарного до тоталітарного режиму. Поки цього немає, і опозиції не існує. Це - «опозиція не Його Величності, а Його Величності», і це страшно. Я глибоко поважаю людей, які все ще триматися, незважаючи на те що вони - крихітне меншість. І я б дуже хотів, щоб Захід їх підтримав, тому що демократія - одна, де б вона не знаходилася, і свобода одна. І її потрібно захищати.

Сьогодні Тетяна Баєва та Павло Литвинов живуть в США, Віктор Файнберг - у Франції. Приїхавши для участі в заходах в пам'ять про 50-річчя вторгнення, вони отримали запрошення від адміністрації президента. Всі троє відмовилися зустрічатися з Мілошем Земаном.

Тетяна Баєва повідомила, що сьогодні далека від політики. Віктор Файнберг і Павло Литвинов вже не раз критикували проросійську позицію чеського президента. Павло Литвинов нагадав, що глава держави відмовився від публічних виступів з приводу вторгнення в Чехословаччину в день річниці.

Павло Литвинов, фото: Ондржей Томша

Або ви бачите тут якусь спадкоємність?
Як ви оцінюєте стан правозахисного руху в сучасній Росії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация