Він знайшов сенс життя в концтаборі - Віктор Франкл і 5 уроків з його книги «Людина в пошуках смислу»

  1. Свобода і відповідальність
  2. У тебе завжди є вибір
  3. Твоє оточення не визначає твої дії
  4. Знайди своє "Навіщо"
  5. Важливість майбутньої мети або бачення
  6. Інші цитати Віктора Франкла:

Віктор Франкл - це людина, яка пройшла через найжахливіші випробування, які взагалі можливо собі уявити. Але, не дивлячись на всі труднощі подій, він ніколи не втрачав надії, і допомагав іншим знаходити сенс життя. Давайте подивимося, хто ж такий Віктор Франкл і що ж йому довелося пережити перед тим, як він написав свою книгу, а потім ми обговоримо, які уроки з неї можна витягти.

Книги Віктора Франкла:
«Людина в пошуках смислу»
«Сказати життя" Так! ". Психолог в концтаборі »

Віктор Франкл народився в 1905 році в єврейській родині держслужбовців в Вьена. Коли йому було 9 років, почалася Перша світова війна, і його сім'я, як і багато інших, виявилися в злиднях. У ці часи йому навіть доводилося ходити з сестрами по фермам і просити їжу.

Будучи ще зовсім дитиною, Франкл вже виявляв інтерес до медицини, а в юнацтві він зрозумів що психологія і психотерапія - це його шлях. У 17 років він виступив зі своєю промовою "Про сенс життя", а до 20 (двадцяти) років, листувався з Зигмундом Фрейдом, на якого Франкл справив велике враження.

У 17 років він виступив зі своєю промовою Про сенс життя, а до 20 (двадцяти) років, листувався з Зигмундом Фрейдом, на якого Франкл справив велике враження

Віктор Франкл, його брат Вальтер, і його сестра Стелла

Після цього було навчання у Віденському університеті, дослідження, він розробив новий вид психотерапії, логотерапию, основою якої було пошук і аналіз сенсу існування людини. Він розробив програму, яка колосально скоротила кількість самогубств у Відні. Він став третім гігантом в психології після Фрейда і Адлера. І якщо говорити простими словами, то у Фрейда центральне місце займало насолоду, у Адлера - сила і вплив, однак у Віктора Франкла саме сенс життя і інших її аспектів був ключовим.

Але в 1938 році нацисти прийшли до Австрії. Спочатку йому просто заборонили приймати Арійських пацієнтів. Але вже в той час, було велике напруження, і жахливі історії від євреїв всієї Європи. І тут цікава історія. Франклу вдалося отримати візу в США, і в принципі, він міг би поїхати. Однак, він був єдиним членом його сім'ї, кому видали візу. І він розумів, що якщо він поїде, його сім'я, швидше за все, виявиться в концтаборі.

Якийсь час він сумнівався, йому було складно прийняти рішення. Але трохи пізніше, він побачив фрагмент гравірованого каменю в будинку його батьків. Це був не просто камінь, це була частина 10 заповідей, яку батько Франкла забрав з спаленої нацистами синагоги. І саме на цьому фрагменті каменю, була частина заповіді: "Шануй батька твого і матір твою". І як раз побачене допомогло йому зробити рішення. Він залишився в Австрії, зі своєю сім'єю, і пройшов через усі жахи нацистського правління.

Він залишився в Австрії, зі своєю сім'єю, і пройшов через усі жахи нацистського правління

У 1942 році сталося те, чого Франкл боявся найбільше. Він, його дружина і батьки були заарештовані і відправлені в концтабір. За час війни, Франкл побував в чотирьох концентраційних таборах, одним з яких був табір смерті Аушвіц, або більш використовувана назва у нас - Освенцим. Було безліч ситуацій, де він був на волосині від смерті, або від газових камер, або від хвороб, виснаження і голоду. Він вижив. Але, на жаль, його батько помер від хвороби, а мати, брат і дружина були вбиті в концтаборі.

І в 1946 році він публікує книгу, яку ми зараз обговоримо, під назвою "Людина в пошуках сенсу", яка описує його досвід в Аушвіці і Дахау, і роз'яснює що таке логотерапія.

До моменту смерті Віктора Франкла в 1997 році книга була переведена на 24 мови і розійшлася загальним тиражем понад 10 мільйонів примірників. На даний момент ця цифра набагато більше. У США вона входить в список 10 найвпливовіших книг.

Чесно, книга мені була цікава, в першу чергу через назву. Насправді вона нелегка, так як є частини, де Франкл пише вже дуже по-науковому, і тим, хто ніколи не цікавився психологією, може бути складно.

Безумовно, досвід Віктора Франкла, також як тема концтаборів, жахів Другої Світової є вкрай делікатною. Ні я, ні будь-хто інший, хто не пройшов ці випробування, не може говорити про це всім з винятковою експертних. Але, давайте розглянемо які ж уроки можна витягти з життя і досвіду Віктора Франкла, а також його книги "Людина в пошуках сенсу", як це все можна проекціоніровать на нашу з вами життя зараз.

Свобода і відповідальність

"... свобода - це ще не самоціль, а тільки половина справи. Свобода - всього лише зворотний бік цільного поняття, позитивної (лицьовій) стороною якого є відповідальність. Дійсна свобода може виродитися в просте свавілля, якщо вона не обмежена відповідальністю. Ось чому я рекомендую, щоб статуя Свободи на східному березі Америки була доповнена статуєю Відповідальності на західному березі. "

Як часто ми скаржимося, що нам не вистачає свободи, нехай ми і називаємо це іншим словом. Фінансової свободи, свободи в плані здоров'я, свободи в контексті нашого часу, свобода вибору і інших аспектах нашого життя. Але в той же час багато хто забуває, що за свободою стоять дії і відповідальність. Багато людей скаржаться, що у них немає свободи в чомусь, але взяти відповідальність, щоб щось змінити вони не хочуть.

У тебе завжди є вибір

Я думаю всі ми, в тій чи іншій формі чули вираження, що "не обставини, а то, як ми до них ставимося, і що ми робимо, визначає наше життя". Начебто як банально, але в той же час, як часто ми можемо дозволити собі стати жертвою обставин. Як часто ми скаржимося на зовнішні чинники, людей, удачу, уряд, країну, батьків, роботу і виправдовуємо свою бездіяльність, або ж бачимо в нашому оточенні людей, які так чинять.

І тут Віктор Франкл, який пройшов через одні з найстрашніших випробувань і жахів, який втратив все матеріальні речі, який втратив всі свої професійні рукописи, який втратив своїх батьків, родичів, друзів, кохану дружину в концтаборах, каже, що людина не залежно від обставин може залишитися людиною, у нього завжди є вибір, обставини його не визначають, він все одно може знайти сенс життя і допомагати іншим і діяти.

"Людина в своїх діях аж ніяк не повністю обумовлений і обмежений; він сам вирішує, підкоритися умовам до кінця або протистояти їм. Іншими словами, людина в кінцевому рахунку незалежний. Він не просто існує, але завжди вирішує, яким буде його існування, яким він стане сам в найближчу хвилину. Таким же чином, кожна людська істота має волю змінюватися в будь-який момент.Человек здатний змінити світ на краще, наскільки це можливо, і змінити себе на краще, якщо це необхідно. "

Твоє оточення не визначає твої дії

Описуючи свій досвід в концтаборі, Франкл розповідає про різних людей, різних верств і то як вони вели себе в тих обставинах, в яких вони опинилися.

Були укладені, які робили абсолютно все, що можливо, щоб вижити, а були люди, які незалежно від обставин знаходили добре слово чи останній шматок хліба для свого товариша. Були люди, яким давалася влада у всіх цих обставин і вони використовували її для садизму, терору і знущань, а були ті, для яких влада була можливістю допомогти страждаючим там людям.

Ми повинні бути вдячні за те, що світ далекий від тих подій і умов, які були тоді. І нікому не відомо напевно, як би вчинив той чи інший людина в настільки жахливих обставин.

Однак, Франкл пише, що поведінка людини там, тоді, також було вибором.

"Кожен раз він (чоловік), вирішує сам. Не може бути й мови про те, що в концтаборі людина необхідним і примусовим чином підпорядковується тиску оточуючих умов, формують його характер. Завдяки тому, що я в іншому зв'язку назвав "впертість духу", у нього зберігається і принципова можливість захистити себе від впливу цього середовища. "

Але якщо говорити про наших реаліях зараз. Як часто ми бачимо, що одні люди виправдовують свої не найкращі вчинки, або бездіяльність, або і свій постійний негатив, всім, чим тільки можливо. У них знаходиться нелічену кількість причин і обставин, чому вони не зробили чогось. З іншого боку є люди, на жаль їх небагато, які вибирають допомагати, вибирають бути вдячними, вибирають підтримувати інших, не дивлячись ні на що.

Знайди своє "Навіщо"

У своїх роботах, Франкл неодноразово згадує цитату Ніцше: "Якщо є сенс Навіщо жити, можна винести будь-яке Як"

Напевно якщо звести все теорії і практики мотивації, які зараз є, до чогось одного, так це щирий і усвідомлений відповідь на питання: "Навіщо тобі це?"

Ми багато думаємо над тим, а що ж робити і як це робити, але найчастіше чітко відповісти на питання "Навіщо" нам важко.

Тільки якщо наше "Навіщо" буде дійсно сильним, правдивим, емоційним і нашим, тільки тоді буде сила, терпіння наполегливість у всіх інших питаннях.

Важливість майбутньої мети або бачення

Франкл казав, що єдиною відмінністю тих в'язнів, які на протязі всього часу робили все, щоб не падати духом і знаходити в собі сили - це чітка майбутня мета або бачення.

"Будь-яка спроба підняти дух людей в концтаборі передбачала, що нам вдасться спрямувати їх на якусь мету в майбутньому. Той же, хто більше вже не міг вірити в майбутнє, в своє майбутнє, був втрачений. Разом з майбутньому він втрачав духовний стрижень, внутрішній ламався і деградував як тілесно, так і душевно "

Якщо вивчати історії великих людей і досягнень, а Віктор Франкл і його робота такими є, то практично у всіх ми можемо помітити спільну рису, і це яскраве і чітке бачення майбутнього, мрія, настільки важлива, що знаходяться сили зробити все, щоб максимально збільшити можливість її досягнення.

Ось чому цілі або бачення дійсно важливі. Все про них чули, але не у всіх вони є.

Віктор Франкл став одним з найвпливовіших психологів і психотерапевтів світу, і не дивлячись на жахи і трагедії які він пережив, своїм же прикладом він показав, що у людини завжди є свобода вибору, а також, наскільки важливо знайти сенс як самого життя, так і сенс окремих її аспектів.

Друзі, якщо хтось із вас читав цю, або якусь іншу книгу Віктора Франкла, поділіться в коментарях вашими враженнями і думками.

Інші цитати Віктора Франкла:

  • «Все більше людей сьогодні мають засоби для життя, але не мають сенсу життя.»
  • «Недолік успіху ніколи не означає втрату сенсу.»
  • «Людина чимось схожий на літак. Літак може їздити і по землі, але щоб довести, що він - літак, він повинен піднятися в повітря. Так само і ми: якщо не піднімемося над собою, ніхто й не здогадається, що ми зможемо полетіти. »
  • «Можна відняти у людини все, крім одного: останньої з людських свобод - свободи в будь-яких обставинах вибрати, як до них поставитися, вибрати свій шлях.»
  • «Успіху, як і щастя, не можна добиватися. Він приходить потім, тільки як незапланований результат відданості справі, більш значного, ніж ти сам. »
  • «Значущі не наші страхи і не наша тривожність, а то, як ми до них ставимося.»
  • «... цінностям ми не можемо навчитися - цінності ми повинні пережити»
  • «Немає такої ситуації, в якій нам не була б надана життям можливість знайти сенс, і немає такої людини, для якого життя не тримало б напоготові якусь справу. Можливість здійснити сенс завжди унікальна, і людина, яка може її реалізувати, завжди неповторний. »
  • «Якби всі люди були ідеальні, то кожної людини завжди можна було б замінити будь-яким іншим.»
  • «Те як він (чоловік) приймає тяготи життя, як несе свій хрест, то мужність, що він проявляє в стражданнях, гідність, яке він виявляє, будучи засуджений і приречений, - все це є мірою того, наскільки він відбувся як людина.»
  • «... ніщо так не допомагає людині долати об'єктивні труднощі і переносити суб'єктивні неприємності, як свідомість того, що перед ним (чоловіком) стоїть життєво важливе завдання.»

Книги Віктора Франкла:
«Людина в пошуках смислу»
«Сказати життя" Так! ". Психолог в концтаборі »

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация