Винахідниця високооктанового бензину залишилася злиденній

Свій 92-й день народження винахідниця високооктанового бензину Анна Межлумова зазначила в повній убогості. Свій 92-й день народження винахідниця високооктанового бензину Анна Межлумова зазначила в повній убогості

Винахідниця високооктанового бензину залишилася злиденній

Більш ніж за півстоліття водії гідно змогли оцінити такий винахід, як високооктановий бензин. Однак мало хто знає, що цей прорив в науці забезпечила тендітна на вигляд жінка Ганна Межлумова. Наказ про вдосконалення палива надійшов від самого Сталіна відразу після закінчення Великої Вітчизняної війни. Розробкою зайнялася група вчених під керівництвом Межлумовой в одній з центральних лабораторій великого нафтопереробного підприємства міста Грозний.

З ранку до ночі жінка не знімала фартух, залитий машинним маслом, але результат був приголомшливим, країна отримала те, що «замовляла». Після цього Анну стали називати «королевою бензоколонок». У той час жінці виповнилося вже сорок, і вона блискуче захистила в Москві кандидатську дисертацію. Викладачі говорили, що у неї талант від бога.

До 80 років Межлумова працювала в Грозненському нафтовому інституті, займалася новими розробками і дослідженнями, надихала студентів. Вони з трепетом ставилися до «живій легенді». У 1995 році життя Анни знову перевернула війна. Як згадує жінка, в роки Великої Вітчизняної рідний інститут вистояв, але під час чеченської війни перетворився на руїни. «Королева бензоколонок» залишилася без даху над головою і засобів до існування.

Свій страшний відбиток війна залишила і на єдиному синові Межлумовой. Одного разу під час вибуху Борис отримав серйозну травму, яка на все життя зробила його інвалідом. Зараз Анна зі сльозами на очах згадує ті страшні роки. Рішення покинути рідне місто далося 80-річній жінці дуже важко. Разом з сином, онукою і маленьким правнуком вони приїхали до Воронежа, але тут для них не знайшлося місця.

Волгодонськ виявився гостепріїмнєє, допоміг випадок. Анна змогла встати в чергу на отримання квартири. З тих пір пройшло десять років, але жінка все ще сподівається, що встигне пожити в комфортабельно квартирі. Зараз вона разом зі своїм сином, вже пенсіонером, живе в кімнаті в гуртожитку. Кімнатку із загальною кухнею на вісім осіб виділили зовсім не за її заслуги. За Бориса поклопотатися керівництво місцевої школи, де він працював викладачем англійської мови.

Сьогодні головне багатство Анни Межлумовой не тільки року, але і 24 патенти на винаходи, на жаль, частина авторських свідоцтв пропали під час чеченської війни. Про колишні заслуги цієї незвичайної жінки нагадує і золота медаль «За успіхи в народному господарстві СРСР». У свої 92 роки Анна знає назубок всі складні хімічні формули і може детально розповісти всю технологію отримання бензину. Найбільша мрія «королеви бензоколонок», щоб правнук здобув вищу освіту, став людиною науки. Зараз Едик вчиться в ліцеї. Сама Анна намагається не відставати від життя, запоєм читає журнали «Наука і релігія», «Наука і життя», «Чудеса і пригоди», місцеві газети.

За свій унікальний внесок в науку Межлумова отримала почесну грамоту та холодильник, давно віджилий свій термін. А ось автомобілі досі їздять на бензині, який вистраждала ця тендітна жінка.

Оксана Анікіна, за матеріалами газети «Газета Дону»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация