Виникнення єврейських громад в Україні

Україна - країна особлива, я б сказав, унікальна. Чим? А хоч би тим, що до Другої світової війни тут проживала найчисленніша в Європі, і друга - в світі, єврейська громада. Звідки ж взялися євреї на території сучасної України?

При фразі "перші євреї в Україні" все, хоч трохи знайомі з історією, згадують Хозарський каганат . Історичний джерело - листування між каганом Йосефом і сефардським рабином Хашдаем ібн Шапрут, що мала місце приблизно в 950 році. У ній Йосеф розповідає закордонному мудреця, як добре живеться його підданим, і перераховує всіх каганів, починаючи з того самого, хто і прийняв рішення про перехід в іудаїзм - Булана. Сталося це десь в 740 році, і всі правителі від Булана до Йосефа могли похвалитися єврейськими іменами.

Безпосередньо до України має відношення відоме "Київський лист", видане Яакову бен Ханукка єврейською громадою Києва приблизно в 10 столітті. У ньому міститься така цікава інформація: носій цього документа виступив поручителем за брата, позичив 100 монет у іновірців. Брат загинув від рук грабіжників, а поручителя посадили за борг у в'язницю.

Незабаром громада зібрала 60 монет, Яакова випустили, і з цим листом він відправився по різних містах збирати решту суми. Лист підписаний 11 шанованими членами громади. Історики сходяться на думці, що Яаков бен Ханукка був нащадком хазар, і також до хозарської лінії мають відношення і деякі топоніми міста Київ того часу - "Жидівські ворота", район "жидів" і інші.

А знайдено цей лист було ... в Каїрі! Непогане подорож виконав Яаков, враховуючи, що горящих путівок до Єгипту тоді ще не винайшли.

Непогане подорож виконав Яаков, враховуючи, що горящих путівок до Єгипту тоді ще не винайшли

Сканокопія Київського листи з колекції сайту Кембриджського університету

Але сучасна єврейська громада має, звичайно, інші корені. Слово "Ашкеназі" говорить сама за себе: Ашкеназ - це єврейська назва Німеччини.
Євреї жили в Німеччині здавна , Але 13 століття принесло в Європу масове божевілля, що спричинило за собою в знищення практично всіх європейських громад. З охопленої юдофобської вогнем Європи євреї бігли в інші держави, які обіцяли, як мінімум, відсутність переслідувань. І якщо основною країною, що дала притулок біженцям з Сфарад (Іспанії і Португалії) була Туреччина, то притулком ашкеназскіх євреїв стала Польща.

У 1264 році в місті Каліш князь Болеслав Благочестивий видає знаменитий Калішський статут, який багато в чому визначив подальший ставлення Польської держави до євреїв. Ось одна цитата з цього документа: "Діяння людей, які не закріплені голосом свідків або письмовими свідченнями, швидко проходять і зникають з пам'яті, а тому ми, Болеслав, князь Великої Польщі, сповіщаємо сучасників наших і нащадків, до яких дійде даний писання, що іудеї , оселилися на всьому протязі наших володінь, отримали від нас такі статути і привілеї ".

Привілеїв було досить багато як для не звикли до такого звернення євреїв. Їм надавалася повна свобода в переміщенні і торгівлі, заборонялося завищувати податки на єврейські товари, окремими статтями прописувалися покарання за руйнування єврейських кладовищ, синагог, нанесення каліцтв і вбивство, викрадення дітей з метою їх хрещення. Деякі параграфи цього своєрідного кримінального кодексу можуть викликати сьогодні посмішку - наприклад, людина, що зирнув камінь в синагогу піддавався штрафу у вигляді ... двох фунтів перцю! Прянощі колись цінувалися дорожче золота ... І ще один цікавий момент з цього статуту: якщо вночі християнин почув крик єврея про допомогу - він зобов'язаний його захистити! Чи не подав допомоги теж піддавався штрафу.

Окрему увагу в документі приділено популярному в ті роки "кривавому наклепі". Напередодні Папа Римський Климент IV виступив із забороною звинувачення євреїв з такого приводу, і, посилаючись на цей виступ, князь Болеслав заборонив безпідставно звинувачувати євреїв у вбивствах християнських дітей, а при виникненні підозр їх повинні були підтвердити 6 свідків - 3 християн і 3 євреїв.

Статут Болеслава діяв тільки на території його князівства, але, через 100 років, в дещо зміненому вигляді був поширений по всій Польщі під час правління короля Казимира Великого. Чутки пов'язують таку лояльність до євреїв з красавіцей- єврейкою, коханкою Казимира. А звали її ... Естер (Естерка в іст. Документах). Надто вже нагадує іншу Естер і іншого неєврейського короля ...

Надто вже нагадує іншу Естер і іншого неєврейського короля

«Казимир Великий у Естерку». Владислав Лужкевіч, 1870 р

Єдиним незадоволеним у всій цій історії був батько Естер, що зрозуміло)
"А як на це подивиться Всевишній ???" - запитує він дочку на картині Войцеха Герсона.

"Пап ну ви з Ним домовтеся там за мене як-небудь, гіт? А я з Кузею домовлюся за вас тут" - відповідає красуня ...

А я з Кузею домовлюся за вас тут - відповідає красуня

«Естер Малах». Войцех Герсон, 1873 р

Після другого поділу Польщі в 1793 році до Російської імперії відійшли Поділля і Волинь. У 1939 СРСР анексував що була в той час польською територією Галичину, а рік по тому відібрав у Румунії і приєднав до УРСР Північну Буковину, де також були численні єврейські громади. На приєднаних територіях проживало близько 1 750 000 євреїв, і приблизно 300 000 єврейських біженців, які рятувалися від нацистів. Таким чином, до початку Другої світової війни сформувалися кордону сучасної України, в межах яких проживало 2,7 мільйона євреїв.

На жаль, матеріальних пам'яток єврейської культури після війни збереглося дуже небагато. Найстаріший з них знаходиться в невеликому містечку Буськ на Львівщині. Це - найдавніший на території України надгробний пам'ятник, що датується 1520 роком.

Епітафія говорить: "Дав прикраса замість праху (Іс. 61: 3) Тут похований цей чесний, р. Єгуда бен р. Яків, прозваний Юда. Помер у вівторок 5 Кіслева в рік 5281 від Створення (23.11.1520). В в'язці живих нехай буде душа [його зав'язана разом з душами] Авраама, Ісаака, Якова і всіма [праведниками] "

Найцікавіший з єврейських пам'ятників - будівля синагоги в містечку Сатанів, Хмельницька область. Це найстаріша синагога в Україні. Вона була побудована в 1532 році в стилі ренесанс, і, крім прямої функції, мала оборонне значення і входила в систему міської фортифікації.

Так вона виглядала кілька років тому
Так вона виглядала кілька років тому

А так виглядає сьогодні
А так виглядає сьогодні

Говорячи про євреїв України, не слід забувати і про інший етнічної групи - караїмів. Спори про їх походження не вщухають і сьогодні. Одна з основних версій говорить про те, що караїми - це нащадки хозар, друга - це справжні євреї, родовід яких йде в доталмудіческую епоху (тому вони не визнають Талмуд). Самі караїми, до речі, дотримувалися другий точки зору, аж до початку ХХ століття. Але повсюдні переслідування євреїв показали, що така версія не особливо корисна для здоров'я. Під час нацистської окупації караїмам вдалося довести своє неєврейське походження, що і врятувало їх від знищення. У будь-якому випадку, караїми є частиною єврейської культури взагалі і української єврейської культури зокрема, і в Україні існують її унікальні пам'ятки. Найдавніші з них розташовуються на батьківщині караїмів, в Криму. Найвідоміший - це печерне місто Чуфут-Кале (в перекладі з кримсько-татарської мови - "єврейська фортеця"), що знаходиться поблизу Бахчисарая. Караїмські "синагоги" Чуфут Кале - кенаси - датуються VII - VIII століттями!

Велика кенаса, Чуфут Кале
Велика кенаса, Чуфут Кале

А одне з найкрасивіших караїмських споруд - кенаса в Києві, побудована в 1902 році на кошти тютюнового магната Соломона Когена самим, мабуть, знаменитим архітектором України - Владиславом Городецьким.

Колишня караїмська кенаса, Київ
Колишня караїмська кенаса, Київ

У наступних оглядах ми з Вами спробуємо ближче познайомитися з єврейськими пам'ятками, відвідаємо найвідоміші єврейські міста України, дізнаємося, що таке справжній штетл і попросимо благословення у знаменитих хасидських цадиків. Нас чекає багато цікавого, залишайтеся з нами.

У статті використані фото автора

Чим?
Звідки ж взялися євреї на території сучасної України?
Пап ну ви з Ним домовтеся там за мене як-небудь, гіт?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация