Виникнення і розвиток української мови і писемності - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 7 клас >> Виникнення і розвиток української мови і писемності

Зіставте поняття і їх визначення.

1. Псалтир

2. Єпископ

3. Риторика

4. Духовенство

а) наука красномовства;

б) служителі релігійного культу;

в) керівник церковного округу;

г) одна з Біблійних книг Старого Завіту,
що складається з 150 псалмів.

Українська мова - одна з найдавніших слов'янських мов. Часи виникнення його губляться в глибокій старовині. У східних слов'ян в щоденному вживанні існував розмовну мову, певною мірою відрізнявся між племенами. Ця різниця обумовлювалося компактністю проживання, впливом сусідів, умовами життя. Кожне плем'я - сіверяни, поляни, древляни, тиверці, уличі, волиняни, білі хорвати - мало свої мовні особливості. Про це свідчать пам'ятки писемності, складені пізніше на різних територіях. У київських літописах XI ст. вже чітко помітні характерні риси української мови.

З утворенням держави і його установ - управлінських, судових, податкових - виникає потреба в поширенні писемності Повідомлення зарубіжних істориків свідчать перевести в готівку листи на Русі ще до офіційного прийняття християнства Вказується, що східні слов'яни користувалися і «руськими письменами», а також якимись «рисами і резами ». У «Житії» слов'янського просвітителя Кирила є відомості про те, що він бачив у Херсонесі книги, написані саме «руськими письменами». Ці ж «письмена» згадують і арабські історики X ст.

Писар під диктовку єпископа Мефодія пише слов'янський текст богослужбової книги

Надмогильна плита з написом


Глаголиця - від старослов'янського «дієслово» - «слово», глаголити - говорити; одна з двох найдавніших систем слов'янського письма, створена близько 863 р просвітителем Костянтином (в чернецтві Кирило), родом з м Салоніки. Як система знаків глаголиця ідеально відповідала слов'янської звукової системи, нею написані найдавніші старослов'янські пам'ятки, зокрема Київські глаголічнис 88 листи.

А в одному з смоленських курганів в 1949 р була най¬дена посуд X ст. з давньоруської написом «гороух- ща» (гірчиця).


У Київській Русі так само, як і в Західній Європі, використовували дві мови. Щодо цього у істо¬ріков і мовознавців сумнівів немає. мовою літератури, богослужінь, літописання був спеціальний «книжковий» мову, сформований на основі староболгарської. У Західній Європі, як відомо, подоб¬ную функцію виконував латинську мову.


У Візантії богослужіння проводилося на грецькій мові, на ньому читали і Біблію. З часів поширення християнства серед слов'ян виникає потреба в церковній літературі, яка була б зрозумілою простому народу. За переказами, візантійський імператор послав до слов'ян двох ченців-просвітителів - братів Кирила і Мефодія. Вони повинні були перевести біблійні книги і навчити слов'ян богослужіння на їхній рідній мові. Для перекладу священних книг з грецької мови необхідно було створити новий слов'янський алфавіт. Так виникли перші слов'янські абетки - глаголиця і кирилиця. Глаголичні літери були складними в написанні, і тому з кінця X ст. на Русі утвердилася кирилиця.


Кирилична абетка була створена на основі грецького алфавіту, доповненого декількома буквами, передавали шиплячі звуки, яких не було в грецькій мові. Від давньоруської кирилиці відбуваються українська, російська, білоруська, болгарська, сербська та інші алфавіти. В кирилиці перша буква мала назву «аз» (що означає «я»), друга «б» - «буки» (літери), третя «в» - «веди» ( «відати», знати). Отже, в буквальному перекладі три перших літери кирилиці означають: «Я букви відаю". Слово «азбука» утворилося шляхом злиття назв перших двох букв кириличного алфавіту.

Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія Україна: Підручник для 7 кл. - К .: Грамота, 2007. 272 с .: іл.
Надіслано читачами з інтернет-сайту

зміст урокузміст уроку

конспект уроку і опорний каркас конспект уроку і опорний каркас   презентація уроку   інтерактивні технології   акселеративного методи навчання Практика   тести, тестування онлайн   завдання і вправи   домашні завдання   практикуми та тренінги   питання для дискусій в класі Ілюстрації   відео- та аудіоматеріали   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати Доповнення   реферати   шпаргалки   фішки для допитливих   статті (МАН)   література основна та додаткова   словник термінів Удосконалення підручників та уроків   виправлення помилок в підручнику   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів   календарні плани   навчальні програми   методичні рекомендації   обговорення   Ідеальні уроки-кейси презентація уроку інтерактивні технології акселеративного методи навчання Практика тести, тестування онлайн завдання і вправи домашні завдання практикуми та тренінги питання для дискусій в класі Ілюстрації відео- та аудіоматеріали фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати Доповнення реферати шпаргалки фішки для допитливих статті (МАН) література основна та додаткова словник термінів Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів календарні плани навчальні програми методичні рекомендації обговорення Ідеальні уроки-кейси

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация