Виникнення сімейних відносин. Значення шлюбу для чоловіка і жінки. Причина розлучень

Сім'я була потрібна первісним жінкам для виживання, а чоловікам - для безперервного розваги

Шлюб і сім'я також є продуктом тривалої еволюції статевих відносин. Про перші кроки регулювання статевих відносин (тобто - про сімейні стосунки) висловлюються різні думки вчених. У первісному суспільстві йшов повільний процес формування як самої людини, так і суспільних відносин по лінії свідомої регламентації виробничих і статевих відносин. Все це поступово закріплювалося в різних звичаях і традиціях. Про еволюцію шлюбних відносин є величезна інформація, написано сотні товстих книг істориками, етнографами, соціологами, психологами і так далі. Як вже було сказано раніше, людство існувало 5 мільйонів років без сімейних (шлюбних) відносин, і тільки порівняно недавно, максимум 50 тисячоліть тому, виникли міцні сімейні відносини. З виникненням сімейних відносин з'явилися всілякі заборони (табу). Спочатку виник заборону статевих зв'язків всередині роду, тобто родича з родичами. Потім виник заборона на статеві зв'язки всередині громади, потім - усередині племені. Вчені детально описують еволюцію шлюбу як перехід одного виду родини в інший: кровнородственная сім'я переходить в пуналуальной сім'ю, та в свою чергу вдосконалюється далі з перетворенням в парну сім'ю, моногамную сім'ю і так далі. Без сім'ї виникає нестійке економічне становище жінки. У відповідь на безвихідну ситуацію жінки стали дуже активно пропонувати чоловікам жити в кайданах шлюбу. Сильне почуття материнства до дітей змусило жіночу половину людства шукати вихід, і жінки знайшли порятунок від голоду і безправного становища в шлюбі. Хто захоче докладніше ознайомитися з еволюцією сімейних відносин, той повинен прочитати відповідну літературу.

1. Дана стаття присвячена не сімейним відносинам, а більш раннім, більш древнім досемейним відносинам. На завершення статті хочеться розповісти про ідеї видатного вченого Моргана з приводу причин виникнення сім'ї. Морган Льюїс Генрі (1818 - 1881) - видатний американський етнограф, археолог, історик первісного суспільства. Цей вчений висловив ідею про те, що інститут сімейних відносин виник в процесі тривалої еволюції людського суспільства, після 3 - 5 мільйонів років існування людства без сім'ї. Сім'я поліпшила економічне становище жінок і одночасно допомогла вирішити людству три інших проблеми: жіночий, дитячий та демографічну. Виникнення сім'ї ліквідувало злиденне життя жінок і її дітей. Найголовніша причина страждань жінок первісного суспільства - голод і безправ'я, повна матеріальна залежність від чоловічої половини племені. Сім'я в десятки разів покращила економічний добробут жінок. Жінка в шлюбі перестала голодувати, вона придбала фізичний захист чоловіка. Виникнення сімейних відносин сприяло зниженню дитячої смертності в десятки разів, дітей стали краще годувати і одягати, тому після виникнення сімейних відносин в суспільстві населення земної кулі стало стрімко зростати.

2. В існуванні шлюбних відносин в усі часи (а тим більше в жорстокому кам'яному столітті) в першу чергу була зацікавлена жінка. Способів запобігання від вагітності вона не знала, жінка щороку народжувала дитину, а безперервно протікає процес у вигляді «вагітності, пологів і вигодовування новонароджених» ставило її в повну економічну залежність від «постачання її і дітей» чоловіками племені. У жінки не було часу для виробничо-економічної діяльності по забезпеченню матеріальними благами себе і своїх дітей. Але якщо багато чоловіків племені закохувалися в жінок іншого племені, то всі продукти харчування вони відносили туди, а їх однополчани-жінки з дітьми були приречені на голодну смерть. Жінка первісного суспільства була дуже зацікавлена ​​в створенні сім'ї, тому що після «реєстрації шлюбу» вождем племені чоловік буде зобов'язаний (морально і юридично) забезпечувати її і дітей усіма матеріальними благами. Від чоловіка жінка може зажадати виконання своїх обов'язків з матеріального задоволення сім'ї. У всьому світі шлюбні відносини супроводжуються весіллями. Весілля - це дуже древній обряд, і він виник одночасно з виникненням сім'ї. Весільного обряду близько 50 тисяч років. Під час весілля збиралося «все населення» племені, яке скликались нареченою (!!!) як свідки, і перед присутніх народом чоловік кам'яного віку давав клятву забезпечувати матеріальними благами дружину і своїх дітей.

Під час весілля чоловік брав моральну відповідальність за долю дружини і майбутніх дітей перед численними свідками. Після «всенародної» клятви чоловік вже не міг відмовитися від своїх обіцянок. Шлюб для чоловіка означає добровільне обмеження своєї сексуальної свободи заради коханої жінки, а жінка обмежує коло своїх статевих партнерів тільки чоловіком. Весілля служили для нареченої своєрідною гарантією того, що чоловік раптово не відмовиться від економічної підтримки сім'ї, не втече до іншої жінки. Шлюб і весілля підвищують економічну стабільність жінки, при цьому зростає її економічна впевненість в завтрашньому дні. Чоловік виступає гарантом фізичного захисту і високого економічного добробуту для жінки і сім'ї в цілому. Цікаво відзначити, в російській мові жінка «виходить заміж», тобто розташовується ззаду чоловіка (за чоловіком), тобто - вона захищена від неприємностей зовнішнього середовища сильним чоловіком. Приблизно такі ж цілі переслідує обряд весілля і сьогодні. Дивіться малюнок 8.

Малюнок 8. Весілля в Київській Русі (Київ, 1054 рік)

3. Вступаючи в шлюб, чоловік добровільно відмовлявся від сексуальної свободи, тому він в усі часи був не так сильно зацікавлений в створенні сімейних відносин, як жінка. Чоловік зацікавлений в створенні сім'ї лише в тому аспекті, що вона надає йому регулярну, безкоштовну статеве життя. Будь-яка жінка відчула, що домогтися від чоловіка згоди на шлюб важко, а часто і неможливо. Весілля, реєстрація шлюбу та вінчання зміцнюють впевненість жінки в тому, що чоловік її не кине, що тепер він міцно з нею пов'язаний. Всі ці атрибути шлюбних відносин покликані захистити права жінки, яка була в минулому пригнобленої, безправної, роздавленою турботами про дітей, голодна, що змушувало її займатися проституцією. Лише після народження дітей в сім'ї у чоловіка з'являється почуття батьківства. Діти - це другий (після любові до дружини) фактор, який утримує чоловіка в «шлюбних межах».

На жаль і ці «ланцюга» (батьківські, моральні та релігійні) не утримують багатьох чоловіків від розірвання шлюбів, від розлучень. У 86% випадків ініціаторами і винуватцями розірвання шлюбів є чоловіки. За вдачею чоловіки незалежні, влюбливі, волелюбні і більш рішучі на розлучення, ніж жінки. Чоловіки дуже часто кидаються в любовні авантюри, втрачають одну сім'ю, створюють другу, третю і четверту. Одна коханка змінюється іншою. Після того, як протягом 3 мільйонів років чоловіки мали абсолютну сексуальну свободу, потрібні хоча б ще 20 тисячоліть, щоб в їх спадковому апараті з'явився «ген смирення» перед рутиною сімейного життя.

Причина розлучень. Сім'я - це велика моральна навантаження на людину

У висновку торкнемося проблему розлучень сучасних сімей. Отже, жінці потрібна родина не тільки (і не стільки) для отримання сексуального задоволення. І раніше, і зараз головним виробником матеріальних благ залишається чоловік. Жінка прагне стати дружиною в першу чергу з тією метою, що вступ в шлюб у багато разів підвищує її матеріальний рівень. Шлюб є ​​гарантією матеріального забезпечення її дітей в майбутньому. Звичайно, на прагнення жінки вийти заміж впливають і багато інших чинників: громадський осуд статевого життя з чоловіком без шлюбу, громадський осуд народження дітей поза шлюбом, допомога по вихованню дітей з боку чоловіка, допомога чоловіка по домашньому господарству, що також дає жінці безліч переваг від наявності шлюбу. Чоловік (в тому числі і сучасний) має зацікавленість в створенні сім'ї з наступних причин: надається статеве життя при найменшому бажанні, він не втрачає час на приготування їжі, на прання білизни, прибирання квартири, не ходить в магазин за продуктами харчування.

У цьому світі будь-яке придбання тягне за собою певні втрати. Було б помилково стверджувати, що створення сім'ї це тільки емоційні задоволення для обох подружжя. Як тільки виникає сім'я, так тут же починається низка обов'язків, навантажень, матеріальних складнощів, боротьба чоловічої та жіночої логіки, ревнощі, виникнення психологічної сумісності з одними людьми і несумісності з іншими, роздратування, ворожість і непереносимість людей з поганим характером. Виникнення сім'ї тягне за собою виникнення сильних моральних навантажень при сварках і розлучення. За задоволення треба платити.

Сім'я - це в першу чергу масштабне розширення родинних і міжособистісних взаємин. Сім'я - це сплетіння інтересів і характерів подружжя, подружжя і дітей, подружжя і друзів, дітей і родичів, подружжя і родичів по лінії дружини і чоловіка (батьків, братів, сестер, тіток, дядьків, двоюрідних і троюрідних сестер і братів і так далі ), подружжя і сусідів за місцем проживання, подружжя і співробітників по роботі.

Друге місце за значимістю після любовних відносин займають грошово-матеріальні відносини між чоловіком і дружиною. Це питання успадкування матеріальних цінностей, що належать батькам, забезпечення дітей харчуванням, одягом, житлом, навчанням дітей і так далі. Статистика вказує, що в 92% випадків для багатьох подружжя найбільшою перешкодою для сімейного щастя є не матеріальні труднощі, а антагонізм характерів між чоловіком і дружиною, подружжям і дітьми. Психологічна несумісність є основною причиною розлучень, скандалів і навіть бійок і вбивств «на сімейно-побутовому грунті».

Отже, в шлюбних відносинах на першому місці стоять міжособистісні відносини між подружжям. З конфліктними родичами можна і не зустрічатися, а ось подружжя (і їх діти) приречені на протязі десятиліть перебувати поруч один з одним. Спільне проживання подружжя - це випробування на сумісність чоловічого і жіночого характеру. У короткий період залицяння багато негативні риси характеру нареченого і нареченої можуть не розкриватися. Однак в процесі спільної побутового життя «випинаються» згубні для сім'ї риси характеру, які унеможливлюють спільне проживання даного чоловіка з даною жінкою. Ці риси характеру такі: пияцтво, наркоманія, постійні зради, надмірне жорстоке поводження (зазвичай чоловіка до дружини, або одного з подружжя до дітей), скандальний характер (стервозність), надмірні ревнощі або жадібність і багато іншого. Продовження спільного проживання несумісних за характером подружжя може привести до трагедії: психічної патології, інфаркту, інсульту або іншому різкого погіршення здоров'я, до суїциду, до вбивства. Тому абсолютно правильно суспільні закони мають на увазі можливість розлучення. У 86% випадків причиною розлучення є несумісна з нормальним сімейним життям риса характеру чоловіка. Чоловіки завжди були (і довгий час будуть) більш незалежними, більш агресивними, більш жорстокими, більш влюбливим, більш байдужими і безвідповідальними за долю дітей і дружини. Жінки повинні враховувати підвищену агресивність характеру чоловіки (в порівнянні з характером жінки) і не провокувати чоловіків до прояву агресії.

Всім чоловікам і жінкам треба усвідомити наступний факт. Кожне любовне захоплення - це задоволення спочатку, яке швидко трансформується в додаткові турботи, обов'язки, ризики, переживання, витрати. Ось чому деякі зрілі і одночасно розумні люди уникають нових любовних захоплень і сильних прихильностей. Вони не підтримують відносин з «потенційними статевими партнерами», тому що не бажають моральних і матеріальних ускладнень у своїй усталеною, розміреного життя. Вони розуміють, що любов - це в першу чергу емоційне задоволення, яке моментально тягне за собою сотні турбот, обов'язків, численного прояви боргу і поваги до партнера, це матеріальні витрати, хворобливі розставання. Навіщо починати те, що на кінцевому етапі перетворюється в тяжких моральних страждань. Так, на першому етапі любов приносить десятки приємних моментів. Але еволюція любовних зв'язків ніколи не зупиняється на точці «вічного блаженства». Після короткого етапу блаженства починають «вилазити логічно обумовлені любов'ю» проблеми. Щоб ніхто не заважав насолоджуватися любов'ю, потрібно зняти окреме житло. Щоб віддячити жінку за ласки, чоловікові потрібно її красиво і модно одягнути, нагодувати, зробити численні подарунки. Щоб урізноманітнити існування любовної пари, треба придумувати численні і щоденні способи розваги (театр, кіно, гості, музеї і так далі). Якщо жінка завагітніла, то потрібно про неї піклуватися, виховувати малюка, або робити аборт. Однак є правильна народна мудрість, що від коханої людини хочуть мати дітей. Якщо чоловік змушує жінку робити аборт, значить можна безпомилково стверджувати, що чоловік не любить цю жінку! Після того як любовна пара прийшла до переконання, що аборт є аморальним, так як «вбивати дитину - це є злочин», виникає «цілий водоспад» проблем: знайомство з батьками, весілля, оренда квартири, меблі, покупка білизни для майбутнього малюка, періодичне медичне обстеження матері і плоду, налагодження хороших відносин між подружжям та їх батьками і так далі. Взагалі, справжня, не обтяжена, безтурботна любов - це тільки її початок, це кілька місяців гострих відчуттів. А в подальшому, протягом декількох десятків років, любов являє собою звичайні і звичні матеріальні турботи і велика кількість обов'язків.

Статева любов без обов'язків і без постійних моральних і матеріальних витрат - це голий статевий акт з повією (а для жінки - з Альфонсом). Зустрілися, розплатилися за задоволення і розійшлися. Саме такі сексуальні відносини були у первісного людства, коли не існувало сімейних зв'язків. Якщо між жінкою і чоловіком чисто споживчі відносини, то після зіткнення з сотнями побутових проблем виникає «розчарування в любові». Далі слід хворобливий розрив любовний зв'язок з важкими переживаннями і взаємними докорами. У такому випадку говорять: «Сіра побутове життя погубила любов».

Якщо статевий потяг дуже висока, якщо між чоловіком і жінкою сильна любов, то людина знайде в собі волю і терпіння перенести «звалилися на його голову» турботи і незручності, що виникли внаслідок сильної любовної пристрасті. Чоловік почне заробляти гроші, виховувати дітей, навчати їх в школі і інституті і так далі. (Власне кажучи, ці прості, побутові бажання людей і призводять до економічного і науково-технічного прогресу суспільства).

Отже, сімейні відносини - це «притирання» двох характерів один до одного. Любов - це тривале життя в безпосередній близькості двох людей, що завжди підвищує ймовірність виникнення «антагонізму характерів». Багато подружжя з працею йдуть на компроміси один одному. Часто сімейні протиріччя призводять до сильних душевним переживаннями подружжя і їх дітей, до неврозів, до передчасних інфарктів, інсультів та інших хвороб. Ось чому статистика вказує, що чоловік або жінка «з поганим характером» зменшує тривалість життя на 3 роки. Дійсно, якщо у молодої жінки або у чоловіка є риси характеру, які обов'язково і невідворотно роблять сімейне життя скандальної, то їм краще уникати створення сім'ї. Відкинувши сімейні узи, «некомунікабельний людина» свідомо уникне більшої кількості переживань, хвилювань і стресів, які скорочують тривалість його життя. У той же час якщо в обох подружжя м'який, поступливий і ніжний характер, то вони добре уживаються в сімейному середовищі. Неконфліктна пара щасливіша в сімейній атмосфері.

Значення цього параграфа полягає в тому, що автор в кінці своєї довгої статті звертає увагу сучасних читачів на соціально-філософську істину: любов - це не тільки насолода, але в більшій мірі - це обов'язок перед сім'єю (статевим партнером і дітьми). Почуття насолоди і захоплення від статевого акту є «закваскою, приманкою» для створення сім'ї. Після закінчення декількох років палкої любові чуттєва любов трансформується в більш раціональну, розумову, сімейну любов з домішкою почуття обов'язку (перед дітьми, батьками, державою). Ці зміни означають не ліквідацію любові з плином часу, а закономірне і еволюційна зміна цього почуття. Еволюція любовних відносин відбувається не тільки на протязі мільйонів років усередині всього суспільства, але мікроеволюція любові відбувається у сімейних чоловіків і жінок протягом часу існування сім'ї, наприклад, протягом 50 років подружнього життя.

Молостов Валерій
http://molostov-valery.ru/

Дивіться також:

У нас такоже читають:

Наші партнери

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация