Вінніця.info | НБУ хоче продавати вінничанам золоті монети нарівні з валютою

Національний банк до кінця року має намір запропонувати приватним інвесторам золоті інвестиційні монети, які будуть продаватися через мережу банків-агентів

Банкіри вже називають їх новою валютою, в якій будуть зберігати заощадження громадяни, і вважають, що золоті гроші приведуть до збільшення пропозиції валюти на готівковому ринку. Однак, щоб інтерес до монет і сертифікатів з боку населення був масовим, маржа між їх купівлею і продажем повинна складати не більше 2-3%.

Як повідомили в Нацбанку, зараз проводяться останні консультації всередині регулятора, а також з Мінфіном - щодо нормативного врегулювання обігу золотих інвестиційних монет і сертифікатів в Україні. «Ви знаєте, що у приватного інвестора сьогодні немає великого вибору, коли мова заходить про вкладення вільних грошей. Нерухомість багатьом недоступна. Тому для простих громадян найбільш зрозумілим інструментом вкладень залишається валюта - долари, євро і, в меншій мірі, рублі, - каже директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост.- Інвестиційні монети та сертифікати - це альтернативний інструмент інвестування , який забезпечений реальним активом - золотом ».

Монети - це реальне, фізичне золото, яке має властивість грошей, що, з одного боку, дозволяє не обкладати операції з ними податками, а з іншого - створює умови для легкого обміну на гривню або іншу валюту.

Зі злитками ситуація зовсім інша. «Ринок золотих злитків в Україні сформований так, що покупець повинен купити і продати його в одному і тому ж банку. Причому спред між ціною купівлі та ціною продажу може становити до 20% поточної ціни, що робить вкладення в злитки неліквідної операцією », - коментує голова наглядової ради банку« Центр »Олександр Охріменко. Крім того, будь-яке необережне поводження (наприклад, розтин опломбованій банком упаковкі.- Авт.) Призводить до різкого знецінення злитку до вартості брухту. Тому експерт прогнозує зниження пропозиції на ринку сліточного золота, і збільшення - монетного.

Нацбанк же обіцяє налагодити таке партнерство з банками-агентами, щоб золоті монети можна було легко обміняти у валютно-обмінному пункті нарівні з доларами і євро. «Будуть визначені банки-агенти, через мережу яких на першому етапі буде здійснюватися купівля-продаж монет», - каже пан Дубіхвост. Учасники ринку вважають, що цими банками стануть фінустанови, які є найбільшими операторами на ринку іноземних валют, а також володіють великими мережами, - Укрсоцбанк, ПриватБанк, Ощадбанк, "Райффайзен Банк Аваль», «Фінанси і кредит», і, можливо, три інших держбанку - Укрексімбанк, Укргазбанк і «Київ». Продаж монет НБУ має намір здійснювати виключно за гривню.

Банкіри вважають цю ідею вельми цікавою. «Зараз, на тлі інформаційних повідомлень про зниження кредитних рейтингів США і боргової кризи в Європі, люди менше довіряють традиційним доларам і євро, і перемикаються на золото. Якщо буде забезпечений реально легкий процес конвертації золотих монет - вони будуть користуватися попитом у населення, яке буде вкладати в золото свою валюту », - говорить голова правління Правекс-Банку Сергій Наумов.

У той же час треба відзначити, що випуск золотих монет для Нацбанку - операція не настільки вигідна. По-перше, золото входить у валютні резерви центробанку, і його емісія у вигляді монет призведе до бухгалтерського зниження резервів. По-друге, щоб підтримати інвестиційну привабливість цих монет, Нацбанк повинен мінімізувати (або навіть звести до нуля) свої доходи на карбування таких монет - так як їх первісна вартість на ринку не повинна істотно відрізнятися від вартості безготівкового золота (тобто від офіційних котирувань Нацбанка.- Авт.). І в цьому, власне, буде основна перевага українських «червінців» перед закордонними, попит на які невеликий через те, що в їх вартість закладається досить значна маржа виробників - закордонних монетних дворів.

Що ж стосується впливу на грошові агрегати, то емісія таких монет відіб'ється на них двояко. З одного боку, випуск золотих інвестиційних монет - це емісія гривні. З іншого - стерилізація готівки поза банками, за яку люди будуть ці монети купувати. За даними «i», до нового року в банки на реалізацію (в залежності від номіналу монет) може надійти перша партія інвестиційних монет об'ємом від 10 до 20 тис. Шт. - тобто 300 кг золота. У міру їх продажу НБУ буде карбувати нові партії (в середньому обсяг ринку золота в країні оцінюється в 8 т ежегодно.- Авт.).

Хоча, безумовно, необхідно говорити і про ризики коливання світових цін на жовтий метал. Сьогодні золото коштує близько $ 1750. за унцію, і за останні кілька місяців його ціна коливалася в межах + / - $ 200 - тобто близько 11%. Що говорить про незручність вкладень в золото як в ситуативний актив. «Це інвестиція на строк до трьох років, - погоджується Олександр Дубіхвост.- Наприклад, з 2004 р по сьогоднішній день золото подорожчало майже на 400%. Жодна інша вільно конвертована валюта таку прибутковість не забезпечила ».

економічні вісті
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация