Вино - яке воно буває? Види і сорти вина

  1. марочні вина
  2. Столові (або натуральні)

Вино - це спиртовий напій, отриманий шляхом спиртового бродіння виноградного соку (алкогольні напої на основі інших продуктів - ягід, плодів, овочів, трав і зернових культур - вином не рахуються).

Щоб зрозуміти всю силу і міць цього простого на перший погляд слова, давайте звернемося до історії появи цього «напою богів».


Точних даних, де і коли вперше стали тиснути з винограду сік, не існує. Однак в Дамаску був знайдений виноградний прес, вік якого становить близько 8000 років.

Людина навчилася отримувати вино, використовуючи дикий виноград для своїх потреб абсолютно випадково - просто спробувавши виноградний сік, заграв від спеки.

У стародавні часи головними виноробними регіонами вважалися Сирія, Месопотамія і Закавказзі. Звідти вино потрапило в Єгипет і Фінікію. У 2-му тисячолітті до н. е. його завезли до Греції, і незабаром воно стало тим, чим буває часом і тепер, - напоєм богів. Діоніса, бога благородної вологи, шанували не менше, аніж самого Аполлона! «Навіть сила богів не так велика, як рятівна сила вина», - говорив бог лікування Асклепій.

У Стародавньому Римі вино також вважалося ліками, а крім того - ласощами і засобом платежу. Якщо греки підмішували в п'янкий напій крейда або прянощі, то римляни уміли виводити такі сорти винограду, що вино набувало вишуканий смак без всяких добавок.

З плином часу і з освоєнням нових територій, зокрема з походами греків в Італію і Галлію, вони завезли туди і свій божественний напій.

Сучасні вина мають певну класифікацію. Тип вина залежить перш за все від виду використовуваного сировини і кількості цукру, доданого в напій при його бродінні. За кількістю цукру можна виділити наступні види вина:

  • столові;
  • десертні;
  • кріплені.

Столові вина, в свою чергу, бувають сухі, напівсухі і напівсолодкі. Саме їх найчастіше подають до столу, і в деяких країнах є свої традиції щоденного вживання цього напою. У помірних кількостях якісне столове вино корисно для здоров'я: воно тонізує, нормалізує обмін речовин, а також впливає на засвоєння білка.

Десертні вина представлені у вигляді солодких і напівсолодких, таких як кагор, мускат, токай. Ці напої є найбільш поширеними і загальновживаними: наприклад, кагор знаменитий тим, що його застосовують для здійснення церковних обрядів.

Міцні десертні вина - це мадери, портвейни та ін. Під час їх виготовлення винний матеріал піддається постійному нагріванню сонячними променями.

Виноградні вина бувають червоними, білими або рожевими, їх можна сортувати наступним чином:

Якщо напій виготовлений з якоїсь однієї різновиди винограду, то такі вина називають сортовим.

Сепажние вина готуються з декількох сортів винограду і витримуються всі разом в одній тарі (найчастіше в дубовій).

Купажні вина також виготовляються з винограду кількох сортів. Однак спосіб їх приготування разюче відрізняється від попереднього. В даному випадку змішання видів відбувається вже тоді, коли сік заграв і придбав властивості напівготового напою.

марочні вина

Залежно від часу приготування вина бувають марочними і ординарними. Ординарні вина витримуються максимум року і мають порівняно невелику вартість. Саме їх можна найчастіше зустріти на прилавках магазинів. Такі вина виготовляються спеціально для масового споживання.

Марочні напої можуть визрівати до 5 років. Такі вина високо цінуються справжніми гурманами та, відповідно, недешеві. Якщо ж вино зберігалося довше 5 років при дотриманні всіх правил виноробства, то такі напої переходять в розряд колекційних і вартість їх прямо пропорційна віку пляшки. Колекційні вина найчастіше зустрічаються серед французьких і чилійських марок. До речі, чилійські сухі вина знамениті не тільки смаком, але і наявністю в своєму хімічному складі великої кількості антиоксидантів.

На якість вина впливають багато факторів. Регіон, в якому виріс виноград, має ряд своїх особливостей. Погодні умови, при яких виростав той чи інший сорт, можуть зробити види вина з одним і тим же назвою абсолютно різними на смак. Справжні поціновувачі при покупці чергової пляшки для своєї ексклюзивної колекції уважно вивчають інформацію про визрівання плодів цієї партії винограду.

Згідно російським стандартам, за змістом етилового спирту і цукру вина поділяються на:

Столові (або натуральні)

  • сухі вина - вина, виготовлені шляхом повного зброджування сусла з залишковим вмістом цукру не більше 0,3%. (Спирт - 8,5-15% об., Цукор - до 4 г / л). Вино називають «сухим» тому, що в ньому «насухо» (повністю) сброжен цукор;
  • напівсухі (спирт - 8,5-15% об., цукор - 4-18 г / л);
  • напівсолодкі (спирт - 8,5-15% об., цукор - 18-45 г / л);
  • солодкі (спирт - 8,5-15% об., цукор - не менше 45 г / л).

Спеціальні (тобто кріплені)

  • міцні (спирт - 17-21% об., цукор - 30-120 г / л);
  • солодкі (спирт - 14-20% об., цукор - до 150 г / л);
  • напівдесертні (спирт - 14-16% об., цукор - 50-120 г / л);
  • десертні (спирт - 15-17% об., цукор - 160-200 г / л);
  • лікерні (спирт - 12-16% об., цукор - 210-300 г / л).

Ароматизовані вина - кріплені вина, до складу яких, крім вина, яка є основою, входять настої з різних частин гірких і пряно-ароматичних рослин, етиловий спирт, цукор і рідше - цукровий колер, застосовуваний для підфарбовування (спирт - 16-18% об. , цукор - до 6-16%).

Ігристі вина насичені в процесі вторинного бродіння вуглекислим газом. Найвідоміше в світі ігристе вино - шампанське, яке виготовляється за технологією, відкритої і вперше реалізованої у французькій провінції Шампань).

  • брют-кюве (спирт - 9-13% об., цукор - 0 г / л);
  • екстрабрют (спирт - 9-13% об., цукор - 3-6 г / л);
  • брют (спирт - 9-13% об., цукор - до 15 г / л).

Перейти в каталог винних шаф на 8 пляшок .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация