Вірменія і Росія «звірили годинники» з питань поточного взаємодії

Відбулася 8 вересня зустріч лідерів двох країн була третьою за рахунком і збіглася за часом з чотиримісячний знаходженням при владі уряду меншини Н. Пашиняна. За своєю значимістю вона, безумовно, перевершувала попередні.

Які були очікування напередодні 8 вересня? Майже всі більш-менш авторитетні експерти вказували на те, що зустріч буде виключно важливою в тому плані, що вперше відбудеться великий предметна розмова між лідерами двох країн з усього спектру двосторонніх відносин. 3 вересня ситуацію в Вірменії прокоментував виступив перед першокурсниками МГИМО глава МЗС РФ Сергій Лавров, який сказав : «Думаю, нам буде важливо почути, як сам новий лідер Вірменії оцінює перспективи розвитку ситуації в його країні. Нам, звичайно ж, зовсім не байдуже, як в цій ситуації виглядають зобов'язання Вірменії перед ОДКБ. Ми виходимо з того, що ці зобов'язання діють, їх потрібно в повній мірі виконувати, в тому числі в частині зміцнення репутації і престижу нашої спільної організації ».

І ось - сама зустріч. Перед її початком В. Путін констатував , Що РФ упевнено займає перше місце серед економічних партнерів Вірменії. Росія продовжує залишатися найбільшим інвестором в вірменську економіку. Важливою сферою взаємодії залишається сфера енергетики. Газ компанії «Газпром-Вірменія» продається за найнижчими цінами - 150 доларів за 1000 кубометрів. Наші країни активно взаємодіють у сфері атомної енергетики і теплової генерації. Є спільний інтерес в металургійній промисловості та за різними напрямками в машинобудуванні. У 2017 році товарообіг зріс майже на 30%, а за перше півріччя цього року зростання склало вже 22,2%.

У свою чергу, гість зазначив, що в пресі і соціальних мережах склався певний песимізм напередодні зустрічі. І це незважаючи на те, що відносини розвиваються дуже динамічно, дуже природно. Головне завдання в Єревані бачать в тому, щоб спробувати розкрити весь потенціал розвитку двосторонніх відносин. Н. Пашинян висловив упевненість в тому, що проблемні питання будуть вирішуватися з урахуванням інтересів і на основі поваги суверенітету обох країн, при опорі на принцип невтручання у внутрішні справи один одного.

За підсумками двогодинної зустрічі прем'єр-міністр Вірменії зробив запис на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook: «Тільки що завершилася моя зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним. У нас був ефективний розмова, за результатами якого можна зафіксувати, що вірмено-російські відносини просто блискучі. У наших відносинах немає ніяких проблем, ні по одному з напрямків ».

Під час бесіди з журналістами Н. Пашинян також повідомив про те, що Вірменія буде проводити в Сирії гуманітарну місію: «Уже можу заявити про це офіційно. Основна мета цієї програми - надати допомогу вірменській громаді в Алеппо і Сирії в цілому. Я дуже радий, що наші країни прийняли це спільне рішення, і представники гуманітарної місії Міноборони Вірменії будуть діяти під прапором Вірменії », яка« має особливий інтерес у цьому питанні, тому що в Сирії є вірменська громада, особливо численна вона в Алеппо. Ми вважаємо за необхідне надати гуманітарну допомогу. В даному випадку мова йде про розмінування і надання медичної допомоги ».

Гуманітарна місія буде проводитися спільно з Росією. Таким чином, хоча її повний формат поки не уточнено, Вірменія, швидше за все, стане першим і поки єдиним союзником Росії по ОДКБ, яка дала згоду на участь в подібній місії в Сирії. Пашинян висловив надію, що в процес будуть залучені і інші представники міжнародної спільноти. У зв'язку з цим відзначимо, що Генеральне консульство Вірменії було єдиним з усіх представлених в Алеппо країн, яке не закрилося і не евакуювався з початку громадянської війни в Сирії в 2011 році.
Таким чином, Пашинян підтвердив готовність його уряду виконати домовленості щодо Сирії, досягнуті за попередньої адміністрації.

Експерти в Єревані також звертають увагу на ту обставину, що минулорічні домовленості щодо участі вірменських військових в розмінуванні в Сирії були досягнуті в абсолютно інших умовах, коли американські санкції проти Росії були не такими масштабними і жорсткими, як зараз. Іншими словами, є побоювання, що якщо Вірменія пошле зараз гуманітарну місію в Алеппо, то вона може потрапити під будь-який пункт санкцій США. Відзначимо в зв'язку з цим, що противники гуманітарної місії Вірменії в Сирії є у ​​Пашиняна як у власній політичній команді, так і в пресі. Вони називають боротьбу Росії проти терористів в цій країні «сирійської авантюрою Москви», бачать проблему в тому, що Вірменія в Сирії буде брати участь не стільки в гуманітарній ініціативи, скільки в кампанії, що має «непередбачувані наслідки».

За підсумками зустрічі стала відома ще одна новина, яка стала великою несподіванкою для багатьох експертів по регіону. Йдеться про біологічні лабораторіях , Що фінансуються Міністерством оборони США, які працюють на території країни. Крім Вірменії, такі об'єкти на пострадянській території функціонують в Казахстані, Грузії, Азербайджані, Узбекистані і на Україні. Як відомо, це питання вкрай турбує російську сторону. За підсумками зустрічі Н. Пашинян в інтерв'ю газеті «Коммерсант» заявив, що в останній декаді серпня по особовому його розпорядженням російські фахівці були допущені в ці лабораторії і відвідали їх. Більш того, вірменська сторона готова обговорювати питання про спільне використання цих лабораторій.

Цікаво, що на зустрічі лідерів двох країн було обговорено ще одне питання, що турбувало російську сторону. Йдеться про обшуки в офісі Південно-Кавказької залізниці - «вірменської дочці» РЖД, де, по повідомленнями преси , Було виявлено зловживань на суму близько 20 тис. Доларів США. Однак насправді, за словами Пашиняна, мова йде про куди більш велику суму - в 60 млн доларів. У цьому питанні прем'єр-міністр Вірменії, за його словами, отримав підтримку з боку В. Путіна.

За підсумками зустрічі стало відомо, що сторони домовилися про продовження військово-технічного співробітництва та, відповідно, поставок російської зброї Вірменії в кредит. Хоча будуть опрацьовуватися та інші варіанти.

Обговорили сторони і проблему переслідувань з боку правоохоронних органів Вірменії колишніх і нинішніх VIP-персон, в тому числі представляють країну в ОДКБ і ЄАЕС. Треба розуміти так, що з цього питання були досягнуті наступні домовленості:

- Москва, як і раніше буде дотримуватися принципу невтручання у внутрішні справи Вірменії;

- для здійснення правосуддя Єреваном буде продовжено процес відкликання зі свого поста генерального секретаря ОДКБ Юрія Хачатурова. Після завершення процедури відкликання Хачатурова Єреван запропонує союзникам нову кандидатуру на цю посаду;

- колишній прем'єр-міністр Тигран Саркісян, який очолює ЄЕК, продовжить свою роботу. Якщо правоохоронні органи Вірменії приймуть рішення про притягнення його до кримінальної відповідальності, то Єреван буде діяти строго в рамках юридичної процедури;

- екс-міністр оборони Вірменії генерал-полковник Мікаел Арутюнян, оголошений в міжнародний розшук у справі «1 + березня 2008 року», не буде виданий Росією, тому що є її громадянином.

Судячи з усього, питання врегулювання нагірно-карабахського конфлікту також обговорювалося, але йому не було приділено значної часу, тому що вірменська сторона поки взяла тайм-аут в цьому питанні. Також не обговорювалося питання гіпотетичного членства Азербайджану в ОДКБ, або заняття їм місця спостерігача в організації. Разом з тим, коментуючи цю тему, Пашинян дав ясно зрозуміти, що Єреван використовує своє право «вето» для блокування.

Перебуваючи в Москві, Н. Пашинян провів велику зустріч з представниками російських бізнес-кіл вірменського походження. Слід зазначити, що в ній не взяли участі деякі великі бізнесмени, зокрема вважається найбагатшим вірменським підприємцем Росії власник концерну «Ташир» Самвел Карапетян.

В ході бесіди прем'єр-міністр представив бачення уряду подальшого розвитку Вірменії, змалював кроки в боротьбі з корупцією, роботу із захисту й заохочення інвестицій, поліпшення підприємницького середовища, а також розповів про реформу податкового законодавства і системи державного управління.

Підсумки цієї зустрічі навряд чи можна оцінити однозначно, в тому числі і беручи до уваги публічну суперечку прем'єр-міністра з відомим вірменським бізнесменом і меценатом Рубеном Варданяном, який здійснює ряд великих благодійних проектів в Вірменії (Татевская канатна дорога, міжнародна школа в Діліжане, благодійна премія «Аврора»). Суперечка стосувався питань взаємодії в спільних проектах приватного сектора і держави. Особливо відзначимо, що Варданян і його партнери реалізували в Вірменії проекти на суму в 600 млн доларів. За підсумками зустрічі з бізнесменами можна констатувати, що Пашіняну поки не вдалося налагодити ефективний діалог з великими потенційними інвесторами з Росії з числа представників вірменської діаспори.

Незважаючи на це, робочий візит Пашиняна в Москву і результати його зустрічі з Володимиром Путіним, як нам представляється, слід розцінювати як в цілому успішні.

Які були очікування напередодні 8 вересня?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация