Вірменія і енергетичний аспект Євразійської інтеграції

В рамках щорічного засідання Євразійського експертного клубу на конференції «Три роки ЄАЕС: досягнення і перспективи» з доповіддю виступив провідний аналітик НОФ «Нораванк», національний експерт ООН з енергетики АРА МАРДЖАНЯН:

Всі вже прекрасно розуміють, які закони нам намагаються нав'язати. Вірменський і російський експерти про активізацію ЛГБТ руху в Закавказзі

За останні майже 30 років Вірменія та весь наш регіон знаходяться в стані розриву між 2-ма великими інтеграційними проектами. Кілька умовно їх можна назвати інтеграцією по осі Захід-Схід (або «Західним Проектом»), і по осі Північ-Південь ( «Євразійський Проект»). Ситуація, що склалася не нова, її витоки можна звести до планів генштабу кайзерівської Німеччини початку XX століття, до перипетій розробки національної політики ВКП (б) 20-х 30-х років в Закавказзі, або ж до програми «Tier» Директора національної розвідки США почала 90 -х по Кавказько-Каспійсько-середньоазіатського регіону. Конкретні досягнення з інфраструктурного розвитку першого з них за останні кілька років помітні і вагомі. Досягнення-же Євразійського інтеграційного проекту по осі Північ-Південь в цьому відношенні менш конкретні і носять більш паперовий характер.

Геополітичні реалії нашого регіону такі, що саме в рамках «Західного Проекту» здійснюється енерготранспортна блокада Вірменії, задушлива нашу економіку, гальмує наш розвиток. Я тут маю на увазі не тільки добре відомі перипетії прокладки нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан, або залізничну блокаду Вірменії, здійснювану Туреччиною, Азербайджаном та Грузією. Але і те, про що відомо мало, а то кажуть ще менше. Про відсікання Вірменії від розвитку регіональної високовольтної мережі ЛЕП (лінія Борчка-Ахльха), здійсненої в 2004-2007 рр. в рамках Організації Чорноморського економічного співробітництва, з ініціативи Туреччини і за допомогою США і ЄС. Або ізолювання Вірменії від розвитку магістральних оптоволоконних кабельних мереж широкосмугового зв'язку та інтернету в регіоні, в кінці 90-х початку в нульових років.

Поставимо наступне питання: яке відношення громадян Вірменії до цих інтеграційних проектів сьогодні. Або, більш конкретно, «яке відношення громадян Вірменії до членства республіки в Євразійському економічному союзі, і / або в Європейському союзі». Це цікаве питання, тим більше що, по-перше, як ви, безсумнівно, знаєте, недавно Вірменія підписала т.зв. (В лапках) «Угода про всеосяжну і розширеному партнерство між Вірменією і Європейським союзом». (Чому ми беремо цю назву в лапки стане ясно з подальшого). А по-друге, відома офіційна позиція влади республіки по ньому - коротко її можна охарактеризувати поняттям «компліментарність». Тобто участь і там, і тут, знаходження взаємодоповнюючих можливостей між цими інтеграційними проектами, їх взаємне збагачення, відхід від конфронтаційних рішень і ситуацій.

Тут не місце оцінювати ефективність і довготривалу стійкість подібної позиції Вірменії. Замість цього я відповім на поставлене вище питання - що думають громадяни Вірменії з цього приводу. Причому, ми будемо використовувати результати опитувань, проведених Гельсінської Асамблеєю Норвегії та Вірменії (Ванадзорський офіс). Тобто організаціями цілком прозахідними, яких складно запідозрити в симпатіях до Євразійського проекту взагалі, і до Росії - зокрема. Останній такий опитування проводилося цими організаціями в Вірменії травнем 2017 р за репрезентативною статистичної вибірці в 1200 респондентів, у всіх Марзах республіки.

Так ось, за результатами опитування, третина респондентів (33%) вважають бажаним участь Вірменії в Європейському союзі, і ще третина (32%) - в Євразійському. 12% вважають бажаним участь в обох цих союзах, і 10% - ні в якому з них. Роком раніше, в серпні 2016- го, участь Вірменії в Європейському Союзі вважали бажаним 41% респондентів, а в Євразійському - всього 25%. І це зрозуміло. Ви безсумнівно пам'ятаєте, що 2016 ий був важким роком для нас - рік квітневої агресії Азербайджану в НКР, рік захоплення поліцейського полку в Єревані, спроби збройного перевороту в Вірменії. Саме тоді з усією гостротою постало важкий для нас питання продажу російського та ізраїльського зброї Азербайджану, двозначного балансування нашого стратегічного союзника в ході бойових дій. Це не могло не завдати істотної шкоди відношенню до Росії як до стратегічного союзника, питання членства Вірменії в Євразійському економічному союзі.

Азербайджанські хакери зламали Facebook-сторінки більш 2 тисяч вірмен

Дійсно, якщо в серпні 2015 го тільки 24% респондентів вважають бажаним участь Вірменії в Європейському союзі, то через рік, в серпні 2016- го їх число майже подвоїлося. І назад, якщо в 2015-му за Євразійський союз висловилося 36% респондентів, то в серпні 2016- го їх число впало до 25%. Взагалі, хочу підкреслити особливо: жодна країна в світі не завдала настільки важкого шкоди позитивному відношенню Вірменії до євразійського інтеграційного процесу і Росії, ніж сама Росія. Ситуацію тут вдалося стабілізувати лише екстраординарнимизаходами: поставками «Іскандерів», створенням єдиного поля ППО і ПРО, формуванням об'єднаної угруповання військ, послідовним виконання заходів з продовження терміну експлуатації Вірменської АЕС до 2026-2027гг.

В цілому, результати опитування дозволяють сформулювати деякі важливі висновки. (Зауважу в дужках, що вони істотно відрізняються від висновків самих організаторів опитування).

По-перше, за минулі 4 роки рівень підтримки євразійського інтеграційного проекту громадянами Вірменії був помітно вище, ніж європейського проекту.

По-друге, важкі наслідки 2016 року в цьому сенсі вдалося припинити. І сьогодні обидва інтеграційних проекту мають майже рівну підтримку, при висхідному тренді для євразійського проекту. Нагадаю, в травні ц.р. за євразійську інтеграцію проголосувало третина респондентів, а роком раніше - всього чверть (25%).

По-третє, база підтримки державної політики «компліментарності» серед громадян республіки не перевищує 10-12% (частка відповідей «в обох»). Причому, в 2016-му частка респондентів, які вважають бажаним участь Вірменії в обох інтеграційних проектах виявилася мінімальною - всього 6%. Таким чином, згідно з результатами цього опитування, політика «компліментарності» спирається лише на незначну частку громадської думки населення республіки.

Звернемося до енергетики, точніше - до атомної енергетики. Запитаємо, що ж ми підписали 24-го листопада ц.р.? Точніше - з ким? За останні 12 місяців в більш ніж п'ятистах публікацій в вірменських ЗМІ і мас-медіа ми зустрічали твердження, що ми збираємося підписувати «Угода про всеосяжну і розширеному партнерство між Вірменією і Європейським союзом». Виявилося - нічого подібного. За весь цей час в вірменських ЗМІ і мас-медіа, у виступах та інтерв'ю офіційних осіб, цей документ жодного разу не був приведений своїм повним назвою. Виявилося, що ми підписуємо «Угода про всеосяжну і розширеному партнерство між Європейським союзом та Європейським співтовариством з атомної енергії ТА ЇЇ ЧЛЕНАМИ З ОДНОГО БОКУ, і республікою Вірменія з іншого». Тобто підписуємо ми його не тільки з Європейським союзом, але і з організацією, яка скорочено називається Євроатом, з усіма її 28-ма членами. Характерно, що з півтори десятка організацій і структур ЄС, за умовами підписання в текст угоди крім самих ЄС та Вірменії виділено тільки Євроатом.

У чому тут справа? Справа в статті 42, 2-ий глави угоди, де йдеться - цитуємо: «в Цивільному ядерному секторі, беручи до уваги специфіку Республіки Вірменія, зокрема, приділяючи особливу увагу високого рівня ядерної безпеки, на основі стандартів МАГАТЕ та стандартів і практик Європейського союзу , і на основі міжнародних настанов і практик з ядерної безпеки, співробітництво в цій галузі має включати ... серед іншого ... Закриття і безпечний виведення з експлуатації Мецаморской АЕС і якнайшвидше прийняття з цією метою «дорожньої карти» Чи плану дій, що враховують необхідність заміщення АЕС новими потужностями, які забезпечують енергетичну безпеку Республіки Вірменія та умов для її сталого розвитку »(виділено нами - А.М.).

  1. 5. Формулювання цієї статті угоди містить позитивні моменти, але і небезпечні пастки. До позитивних моментів слід віднести те, що:
  • По-перше, вказується на готовність ЄС допомогти в справі виведення з експлуатації 2-го блоку Мецаморской АЕС. Завдання важливою і включеної в список першочергових завдань уряду Вірменії.
  • По-друге, визнається факт "специфіки" Вірменії, в формулюванні, залишає свободу в інтерпретації цієї самої специфіки. Її можна трактувати і як "сейсмічності небезпека" площадки АЕС - що і зроблено в тексті угоди. Але і як фактор "енергетичної безпеки" країни, позбавлені власних вуглеводневих ресурсів і залежні від поставок первинних енергоносіїв.
  • По-третє, визнається необхідність "в замісної Мецаморскую АЕС потужності, здатної забезпечити енергетичну безпеку і забезпечити сталий розвиток республіки".

Тут необхідно підкреслити, що Мецаморская АЕС - це в першу чергу "гарантована генеруюча потужність" (ГГМ) і тільки потім - джерело енергії. Саме дефіцит ГГМ - основна проблема Вірменської енергетики. Саме ГГМ - основа енергетичної безпеки республіки і запорука її розвитку в довгостроковій перспективі. Ні сонячна, ні вітроенергетика, ні малі ГЕС такими не є. І не можуть служити в якості замісної потужності для АЕС. Для Вірменії такими є або новий атомний блок (а це, між іншим, 2-ий принцип державної енергетичної стратегії, розробленої урядом і схваленої Президентом Вірменії в 2015р.). Або великі ГЕС з водосховищами багаторічного регулювання. І нічого більше.

Експерт Freedom House Нейт Шенк: Пашинян повернувся до популізму, який привів його до влади

До прихованих небезпек тексту угоди слід віднести те, що наведена формулювання фактично розмиває одноосібну відповідальність МАГАТЕ - єдиною і професійної міжнародної організації, ось вже не одне десятиліття впритул займається Вірменської АЕС. Сьогодні, після підписання угоди, в питанні Вірменської АЕС, а, отже, і в питанні з вибору технології нового блоку АЕС, до МАГАТЕ приєднувався Євроатом і його 28 члена. Ситуація тут тривожним чином нагадує спроби розмити одноосібний мандат Мінської групи по врегулюванню протистояння в Арцах, або спроби США і Ізраїлю розмити мандат того-ж МАГАТЕ з моніторингу виконання угоди щодо ядерної програми Ірану.

Таким чином, сьогодні Прага (продає зброю Азербайджану і закликає зняти обмеження ЄС на продаж летального зброї цій країні), Варшава (зі своїм військово-стратегічним співробітництвом з Туреччиною в рамках НАТО, включаючи ПРО і ядерну зброю), або Будапешт - зі своїми тісними зв'язками з Азербайджаном, а також Вільнюс, Рига або Таллінн, можуть ефективно, і головне - законно, заблокувати використання будь-якої російської атомної технології при будівництві нового блоку Вірменської АЕС. Включаючи знайому вірменським фахівцям технологію реакторів типу ВВЕР, які на сьогоднішній день, та й в доступній для огляду перспективі - є найбільш надійними, ефективними, а головне конкурентоспроможними в атомній енергетиці.

В кінцевому підсумку все це означає, що створений механізм потенційно здатний позбавити Вірменію атомної енергетики. Позбавити раз і назавжди! Отже, ми можемо втратити те, чим пишалися наші батьки і ми. Те, що робило унікальним 2-ю і 3-ю Республіку Вірменії в усьому регіоні Великого Близького Сходу - втратити 3-х компонентну структуру генеруючих потужностей, з достатнім запасом гарантованої потужностей. Більш того, створено механізм здатний відсікти Вірменію від Росії в найбільш значиму, технологічному, довгостроковому і наукомістка сегменті співпраці.

В цілому, формулювання статті 42 угоди мають деяку свободу інтерпретацій, яка надає певний простір маневру і залишає надію на обережний оптимізм. Однак, щоб не повторювати важкі помилки минулого, і не робити нові, коло цих питань постійно повинен бути в фокусі уваги як влади республіки, так і аналітичного співтовариства Вірменії. А головне, необхідно зупинити тенденції технологічного і наукового виродження республіки, відродити і зміцнити традиції довгострокового планування, моделювання і прогнозування. Коло цих питань повинен бути введений в щоденну порядку денного Євразійського економічного союзу.

soyuzinfo.am

Точніше - з ким?
У чому тут справа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация