Вірменські прізвища - Список вірменських чоловічих і жіночих прізвищ та їх значення

Виникнення вірменських прізвищ Виникнення вірменських прізвищ.

Історія вірменських прізвищ - явище відносно нове. Можна сказати, що прізвища у вірмен сформувалися в XIX-XX століттях, коли прізвище стала неодмінним атрибутом іменування людини. Однак і раніше серед вірмен існувало поняття «азганун», що означає ім'я роду, яке в якійсь мірі замінювало прізвище. Такі іменування належали представникам влади, вказували на їх місце в суспільстві або наближеність до царському роду.

Етимологія вірменських прізвищ.

Значення вірменських прізвищ найрізноманітніше. В основному прізвища вірмен утворені від імені авторитетного предка за допомогою різних суфіксів. Якщо подивитися список вірменських прізвищ за алфавітом, можна помітити перевагу прізвищ із закінченням на -ян (Петросян, Овсепян, Чахалян, Маргарян). Про належність до знатного роду говорили суфікси -енц, -уні, -унц, -онц (Багратуні, Адонц, Мамунц, Калваренц).

Вірмени - народ ремісників, професія часто ставала характерною ознакою сім'ї і лягала в основу прізвища (Карташян-муляр, Екімян-лікар, Жамагорцян-годинникар). Особливо багато таких прізвищ у західних вірмен, які століттями перебували під владою Туреччини і міцно займали там нішу майстрових. Тлумачення цих вірменських прізвищ впирається в турецькі слова - Демірчян (Демірчі-коваль), Бардакчян (Бардакчі-гончар), Мумджян (мумджі-свічар).

Словник вірменських прізвищ включає в себе прізвища, які формувалися на підставі будь-яких ознак людини. Наприклад, Барсегян означає «плідний», Гамбурян пов'язаний з турецьким словом «Камбур» -горбатий, а Шішманян означає «товстун».

Деякі прізвища вказували на місцевість, звідки прийшла людина - Арзуманян (з міста Ерзрум), Карнецян (з годода Карцев), Мелетян (житель міста Меле). Особливу групу утворюють прізвища з приставками «Мелік» - і «тер» -. Перша належала дворянського стану, а друга використовувалася духовними особами і мала сенс «батько», «батюшка». За радянських часів багато вірмени відмовилися від цих «титулів», але зараз знову повертають своїх прізвищ старовинні доповнення - Тер-Петросян, Мелік-Папашян.

Трансформація вірменських прізвищ в російській мові.

Тісне сусідство з російською культурою і проживання багатьох вірмен на рерріторіі Росії призвело до того, що деякі вірменські прізвища змінили своє закінчення за прикладом росіян - Саркісян-Саркісов, Айвазян-Айвазов. У таких вірменських прізвищ є родові відмінності (Саркісов-Саркісова). Схиляння таких вірменських прізвищ таке ж, як і росіян. Решта прізвища однакові для чоловіків і жінок і змінюються за відмінками тільки в чоловічому роді.

Топ вірменських прізвищ показує, які з них набули найбільшого поширення і популярність.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация