Виробництво в Росії | Записи в рубриці Виробництво в Росії | Щоденник Час і годинник bismark667: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Виробником годинників марки "Зоря" є ТОВ "Пензенські годинник". Сьогодні ТОВ "ПЧ" - це цілий комплекс декількох взаємопов'язаних структурних підрозділів, в якому трудяться понад півтори тисячі осіб. У травні 2000 року Пензенський годинниковий завод відзначив своє шістдесятиріччя. Але у його дня народження була ще, і передісторія довжиною в п'ять років.

Тоді в країні діяло всього два часових заводу, 1-й і 2-й Державні годинникові заводи в Москві випускали тільки чоловічий годинник, В квітні 1935 року уряд прийняв рішення про організацію виробництва жіночого годинника в Пензі на базі Заводу імені Фрунзе.

У короткі терміни будувалися корпуси нового заводу, кандидати в нові годинникарі набиралися досвіду у фахівців московських підприємств, а керівник ще неіснуючого виробництва стажувався в цехах французької фірми LIP, чому французької? Всі швейцарські компанії навідріз відмовилися надавати Росії, яку б то не було допомогу в організації годинникової справи.

Але нашій делегації вдалося домовитися з фірмою LIP, яка погодилася виступити посередником: продати нам документацію на наручний годинник типу Т-18, забезпечити покупку необхідного обладнання в Швейцарії і надати технічну допомогу в освоєнні виробництва годин. До кінця 1938 року в подарунок до Нового року, були виготовлені 1012 годин марки Т-18 (| ЗИФ |).

Цим закінчується п'ятирічна передісторія народження підприємства. 5 травня 1940 року Наркомат загального машинобудування видав наказ про утворення Пензенського 3-го Державного годинникового заводу. Годинник "ЗИФ" отримали нову назву: "Зірка". Незабаром заводу запропонували, поряд зі збільшенням випуску годин "Зірка", розробити новий вітчизняним механізм і освоїти його виробництво.

Одночасно було поставлено завдання в найкоротші терміни відмовитися від імпорту деталей. З'явилася і ще одна проблема: стала відчуватися гостра нестача автоматів для виготовлення штифтів, верстатів для свердління отворів в ободі балансу і токарних настільних верстатів.

Під Новий, 1941 рік, перша партія трьох видів верстатів була випущена. Це, по суті, стало початком верстатобудування в радянській годинникової промисловості. А Пензенський годинниковий завод в подальшому став основним виробником обладнання та інструменту для годинникарів СРСР.

А, за рік самостійного існування завод міцно став на ноги і стрімко розвивався, але ... Настав 22 червня. Разом з влившись в колектив ленінградцями пензенські годинникарі приступили до виготовлення військової продукції: мінних детонаторів, прицілів для мінометів, приладів управління артилерійським зенітним обстрілом.

Самовіддана праця заводчан був відзначений орденом Вітчизняної війни I ступеня. У травні 1946 року прийшов наказ міністра машинобудування і приладобудування: завод N ° 807 перейменувати в Пензенський ордена Вітчизняної війни I ступеня годинниковий завод. З цього дня продукцією заводу стали тільки наручний годинник.

Вирішено було не тільки відновити виробництво "Зірки", але й освоїти випуск розроблених до війни годин К-26, які отримали тепер символічну назву "Перемога". У 1947 році в Пензі, вперше в практиці годинникової промисловості країни, впровадили потоковий метод збирання годин. У торгову мережу було відправлено 43,9 тисячі годин.

У 1949 році завод отримав вказівку перейти на випуск тільки жіночих наручних годинників. У зв'язку з цим довелося передати виготовлення годинників "Перемога" на інші часові заводи країни. Пензенські конструктори зайнялися розробкою годинникового механізму малого калібру, який згодом отримав назву "Зоря".

Новий механізм був майже в два рази менше "Зірки", майже вдвічі дрібніше були і всі деталі. З самого заснування Пензенський годинниковий завод славився своєю потужною конструкторською базою. Причому всі розробки виявлялися виключно вдалими. У тому, що 3-й вартовий став найбільшим експортером годин і механізмів і одним з найбільших в світі виробників жіночих годинників, чимала заслуга його конструкторів.

У 1950 році в Пензі виготовили близько мільйона годинникових механізмів (579 тисяч готових годин і 356 тисяч комплектів). У 1951 році колектив заводу вирішив ще одну дуже важливу технічну задачу - створив і пустив перший, в світовій практиці пульсуючий конвеєр з регульованим ритмом збірки годин.

До кінця 1953 року вся збірка годин в Пензі проводилася тільки на пульсуючих конвеєрах, які підприємство виготовило власними силами. Слід зазначити, що Пензенський годинниковий не тільки зростав і розвивався сам, а й надавав велику допомогу в створенні інших часових заводів: в 1950-1951 роках - Углицького, а в 1954-1955 роках - Мінського.

У Пензі готували кадри, робили оснащення і інструмент, необхідні для виробництва годин. Кістяк інженерно-технічних працівників на нових заводах формувався з пензенських годинникарів. Механізм 1801, що випускається в Мінську і по сьогоднішній день, є модифікацією механізму 1800, першої розробки пензенських конструкторів.

У 1959-1960 роках побачили світ годинник "Аврора" і "Сура", але вони, з різних причин, проіснували лише по кілька років. А ось годинник "Весна" почали в 1958 році своє довге життя. Це були перші на заводі годинник круглої форми, з центральною секундною стрілкою і протиударним пристроєм. На початку 60-х років на Пензенському годинниковому заводі за пропозицією директора В. Н. Скорнякова вперше в світі стали застосовувати монометалевий безгвинтової баланс.

Сьогодні переважна більшість годинникових заводів у всіх країнах світу роблять безгвинтові баланси. У 1962 році завод приступив до масового виробництва найменших в світі годин з центральною секундною стрілкою - "Мрія". У 1963 році були виготовлені перші зразки самих плоских жіночих наручних годинників в нашій країні.

Вони отримали назву "Зоря-5". "Зоря-5" ставилася до категорії годин 1-го класу точності, починаючи з них в Пензі створювалися годинник тільки такої категорії. А "Весна" і "Мрія" були модернізовані і теж встали врівень з іншими. У 1964 році на базі механізму "Весни" були створені годинник для підлітків "Юність". У 1965 році вводиться єдину назву для всіх пензенських годин - "Зоря".

Відрізнятися один від одного в назві вони стали тільки індексами. Так, "Весна" стала називатися "Зоря-2009", "Ліра" - "Зоря-1801", "Юність" - "Зоря-2009", "Мрія" - "Зоря-1509В", "Зоря-5" - " Зоря 2009У ". У травні 1965 року заводу виповнилося 25 років. За 25 років завод зібрав майже 43 мільйони годин, виготовив 4375 верстатів для вартовий і приладобудівної промисловості, 20945 фотозатворов.

У 1968 році почався масовий випуск ще одних нових пензенських годин - "Зоря-2014". Це були перші в Радянському Союзі жіночі наручні годинники з календарем миттєвої дії. На той час завод відправляв на експорт третину своєї продукції. Годинники Пензенської марки йшли в 52 країни.

В середині 1968 року завод почав випускати абсолютно нове для себе виріб - крокомір. Випускалися як крокоміри зі стрілочної індикацією на 1000 і 10 000 кроків, так і з цифровою. На початку 70-х років при впровадженні так званого селективного методу складання вузла баланс-волосок, створенні технологічних процесів приклеювання волоска до колонки, був створений прилад П-103, на якому стали сортувати баланси і волоски по групах в залежності від ваги і пружності.

Цікаво, що подібний прилад для сортування волоска і балансу за групами був створений і швейцарською фірмою "Грей-нер-електронік". Порівняння показало, що наш П-103 ні в чому не поступався зарубіжній техніці.

В даний час вся годинна промисловість СНД в основному оснащена пензенськими приладами П-103.Первимі були удостоєні в 1971 році державного Знака якості годинник сімнадцятого калібру "Зоря-1709Ш. Однак по ряду причин їх незабаром зняли з виробництва і почали випускати" Зорю-1601 " . У 1972 році цей годинник атестовані на вищу категорію якості.

Але такі пензенські годинник отримали знак якості лише в 1975 році. Це була "Зоря-2009". До 1984 року Пензенський годинниковий випускав з державним Знаком якості більше 50% своєї продукції. Велику роль в цьому грала лабораторія надійності, на базі якої в березні 1997 року був створений Випробувальний центр "Зоря", акредитований Держстандартом Росії.

Оснащеність спеціальним обладнанням і приладами, наявність висококласних фахівців дозволяють виробляти тут всі види випробувань, в тому числі для цілей сертифікації, як вітчизняних, так і зарубіжних приладів часу. При підготовці до Олімпійських ігор в Москві з'ясувалося, що в СРСР не випускають секундоміри, придатні для обслуговування подібних змагань.

Саме в Пензі був створений перший такий прилад, який отримав всі необхідні міжнародні сертифікати. Для наших годинникарів 80-і роки були знаменні тим, що в цей час побачили світ стомільйонні пензенські годинник, а обсяг експорту досяг 50 мільйонів.

В останнє десятиліття конструкторами "Зорі" були розроблені найтонші в СНД годинник з автоподзаводом; механізм 2615 з висотою всього 4,25 мм і механізм 1609 з центральною секундною стрілкою, відповідає міжнародному стандарту розмірів, і високими для настільки маленького калібру параметрами точності і автономності.

Але не тільки розробками механізмів славиться "Зоря". Це єдиний завод в країні, який освоїв технологію виготовлення корпусів методом лиття з цинково-алюмінієвого сплаву. Така технологія вважається в світі найбільш прогресивною і дозволяє отримувати необмежений по дизайну асортимент зовнішніх оформлень.

Екологічна безпека виробів підтверджена неодноразовими перевірками СЕС. Поряд з традиційними золоченням і хромуванням корпусів в Пензі використовують і ще один метод - нанесення тонких полімерних плівок за технологією фірми Berlac (Швейцарія). За корозійної стійкості і зносостійкості ці покриття не поступаються позолоті товщиною 1,5 мкм.

При стиранні полімерної плівки на руці не залишається слідів, як від традиційних покриттів, нанесених на вироби з латуні. Сьогодні, коли ринок пропонує покупцеві дуже багатий за стилем і змістом вибір годинникової продукції, годинник марки "Зоря" не загубилися завдяки сформованим традиціям: класичного дизайну, точності ходу, довговічності роботи механізму.

У 2001 році на вибір покупця буде запропоновано близько 200 чоловічих і близько 300 жіночих моделей наручних годинників. За рахунок різноманітності дизайну, сполучуваності квітів корпусів і циферблатів модельний ряд буде щоквартально поповнюватися новими варіантами корпусів.

Випущено каталог, в якому представлені основні: моделі годин (не менше 200 штук). У XXI столітті годинник марки «Зоря», як і раніше, будуть йти в ногу з часом і віддано служити людям. За матеріалами з Вікіпедії - вільної енциклопедії 2003 рік став роком формування нового часового холдингу Мактайм, був придбаний пензенський годинниковий завод «Зоря». З повагою Микола фахівець з ремонту годинників.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация