Віртуальна екскурсія по храмах Одеси

Віртуальна екскурсія по храмах Одеси

Однією з найпопулярніших і цікавих екскурсій по Одесі є екскурсія по її численним і різноманітним храмам. І це не дивно, Одеса завжди була містом інтернаціональним і багатоконфесійним. Поряд з православними храмами, в Одесі є синагога, католицькі храми, грецька та вірменська церкви, і недавно побудований центр мусульманської культури.
Для тих, хто хоче ознайомитися з історією, особливостями і фотографіями храмів Одеси, або самому побувати в цих місцях, присвячуємо цю статтю.

Однією з найпопулярніших і цікавих екскурсій по Одесі є екскурсія по її численним і різноманітним храмам. І це не дивно, Одеса завжди була містом інтернаціональним і багатоконфесійним. Поряд з православними храмами, в Одесі є синагога, католицькі храми, грецька та вірменська церкви, і недавно побудований центр мусульманської культури.
Для тих, хто хоче ознайомитися з історією, особливостями і фотографіями храмів Одеси, або самому побувати в цих місцях, присвячуємо цю статтю.

Почнемо з одного з головних православних храмів Одеси - собору великомученика і цілителя Пантелеймона. Знайти цей храм не складно, знаходиться він на вулиці Пантелеймонівській, 58 відразу за Привокзальній площею (біля залізничного вокзалу). Величні сріблясто-золоті куполи видно здалеку і відразу звернуть на себе увагу.

Великомученик Пантелеймон родом з Малої Азії, з Никомедии. В юні роки він став учнем відомого Ефросіана, який займався лікуванням хворих, і старанно навчався у нього мистецтву лікування. Згодом він хрестився і став зціляти людей ім'ям Ісуса Христа. Успіх Пантелеймона в цій області викликав обурення і заздрість певного кола людей.

"Стараннями" цих заздрісників лікаря-християнина схопили і зрадили страшним тілесним мукам. Його змушували відректися від християнської віри, але Пантелеймон відмовився це зробити і за указом імператора Максиміліана був відданий страти. Сталося це в 305 році. Пізніше великомученика зарахували до святих.

В Одесі до цілителя Пантелеймона завжди ставилися з особливою повагою. Службовці залізничної станції Одеса-Товарна шанували святого за свого патрона аж до Жовтневої революції, був навіть проведений збір пожертвувань на придбання свічки з срібла і ікони.

У 1876 році з Афону до Одеси прибули монахи. Вони зупинилися в будинку пана Ніколаіді, одеського домовласника, а через деякий час на цьому місці організували Пантелеймонівського подвір'я. Архітектор Н. Ніконов запропонував свій проект храму. Процес будівництва розпочався 9 травня 1893 року, а відкриття і освячення святині Божої відбулося 10 січня 1896 року.

Пантелеймонівський монастир в усі часи приваблював до себе паломників. Він мав велике значення і для самої Одеси. Відвідував святе місце відомий Іоанн Кронштадтський. А 26 січня 1909 року Ново-Рибна вулиця стала носити нову назву - Пантелеймонівська.

За часів більшовиків монастир був закритий, а в самому храмі організували планетарій. Коли 22 вересня 1991 храм знову почав діяти і приймати в свою обитель віруючих, це дуже добре сприйняли всі одесити незалежно від віросповідання і конфесії.

На дзвоново-лительного заводі в місті Воронежі було відлито 11 дзвонів різного розміру, вагою від 5 до 1200 кг. Всі вони були встановлені в соборі Пантелеймона.

На вулиці   Катерининська, 55   знаходиться одна з найстаріших церков Одеси Грецька Свято-Троїцька церква На вулиці Катерининська, 55 знаходиться одна з найстаріших церков Одеси Грецька Свято-Троїцька церква.

Під керівництвом митрополита Гавриїла (Банулеско-Бодоні) в 1795 році було розпочато будівництво чотирьох церков. Одна з них, для грецьких різночинців, була названа на честь Святої Трійці.

Спочатку храм був побудований з дерева, а кам'яна будівля була закладено 29 червня 1804 року з проектом Ф. Фраполі. Навесні 1808 церква була урочисто відкрита і освячена.

З початку XIX століття церква Святої Трійці стала для греків-патріотів центром духовності, ті з них, хто жив у той час в Одесі, гаряче підтримували боротьбу за свободу в Греції. Боротьба була дійсно серйозною: за згодою влади в 1821 році був страчений вселенський Константинопольський патріарх Григорій П'ятий - уряду не подобалося його вплив на учасників протесту греків. Тіло патріарха було викинуто в море, згодом його знайшли російські моряки, які доставили останки в Свято-Троїцьку церкву, де вони і були поховані.

На території храму і в самому святилищі в різний час були поховані грецькі архієреї. Навесні 1907 було проведено поховання відомого і відомого в той час громадського діяча та благодійника, який був почесним членом Грецької громади і громадян Одеси, Григорія Григоровича Маразлі. Місце для нього було обрано в спеціальному будові близько східної стіни храму.

У період радянської влади церкву закрили і перетворили на спортзал, а місцеві поховання найвідоміших служителів, архіпастирів і благодійників були розгромлені. Також зруйнували дзвіницю і купол.

Російська православна церква з 1954 по квітень 1999 року організувала при Свято-Троїцькому храмі подвір'я для Олександрійського патріарха. Потім його перенесли до Москви, а саму церкву повернули під керівництво Української православної церкви м.Одеси.

З середини 90-х років минулого століття почали роботи по відновленню храму Божого, вже вдалося зробити нову дзвіницю і красивий купол.

Щоп'ятниці перед образом Пресвятої Богородиці проводять акафіст. У церкві виставлено шанована ікона «Несподівана радість» Божої Матері. Для дітей і дорослих організовані недільні школи, діє церковна бібліотека.

Головна синагога Одеси розташовується на   вул Головна синагога Одеси розташовується на вул. Єврейської, 25 (кут Рішельєвській). Була побудована в 1850 році архітектором Ф.О. Моранді. Це - двоповерхова будівля з великими напівкруглими вікнами, фасад і внутрішнє оздоблення якого витримані в флорентійському стилі, змішаному з романським.

Коли влада перейшла в руки більшовиків, синагогу міста Одеси передали місцевим педагогічному інституту, де стали проводитися заняття факультету фізичного виховання. У зв'язку з цим середина храму зазнала сильних змін. Наприклад, зал для молитви перетворили в баскетбольний і розділили його на два поверхи за допомогою перекриття. Аудиторії зробили на місці балконів, де раніше розташовувався хор і жінки, а бічні проходи наглухо закрили.

З 1996 року Головна синагога міста Одеси була повернута місцевої релігійної єврейської громади. У той же рік одеські євреї відсвяткували в головному молитовному будинку міста Рош-а-Шана.

Надалі були проведені роботи по відновленню синагоги, була побудована міква, реконструйована бима. Для прихожан це місце стало особливим: на свята сюди приходить кілька сотень людей. На великі свята тут збираються віруючі і з інших міст, наприклад з Іллічівська, Ізмаїла, Білгород-Дністровського.

У Головній синагозі знаходяться приймальня Головного рабина Одеси і Одеської області Шломо Бакшта, приймальня голови правління Іудейській релігійної громади Якова Волковича Кройтору, представництва телевізійної програми «Ор Самеах» і редакції однойменної місцевої газети.

Будівля вміщає в себе бібліотеку, де зібрані релігійні книги і відеофільми, а також багато інформації про єврейські традиції та культуру. Тут часто проводяться різні семінари, для бажаючих проводяться уроки з вивчення івриту та основ іудаїзму.

У 1998 році при одеській синагозі почав діяти єшива, викладають в якому ізраїльські педагоги.
Сьогодні Головна синагога Одеси привертає до себе туристів з Польщі, Ізраїлю, Великобританії і США. Цінна вона не тільки як архітектурна будова, але і як символ відродження єврейської духовної культури і самосвідомості в місті Одесі.

Спасо-Преображенський собор на   Соборній площі   займає особливе місце серед храмів Одеси Спасо-Преображенський собор на Соборній площі займає особливе місце серед храмів Одеси. Це - найбільший православний храм Одеси; закладений в 1794; освячений в 1808. Після повного відновлення заново освячений в 2001 - каплиця дзвіниці; в 2002 - нижній храм; в 2003 - верхній храм.

Спасо-Преображенський кафедральний собор є найціннішим пам'ятником в Одесі. Незважаючи на те що на початку XIX століття собор являв собою невелика споруда, з початку XX століття він стає одним з найбільших російських соборів і одним з головних храмів Новоросії. Надалі на Соборній площі проходять всі важливі події і святкування - вона стає головною в місті.

Знаменна подія, освячення міста, відбулося в Одесі в серпні 1794 року. На Соборній площі в той час освятили місце для зведення церкви Миколи Чудотворця. Закладення першого каменю відбулося в 1795 році.

Згідно з архівними документами та літературними даними Катеринославський митрополит Гавриїл довірив роботи зі зведення кам'яного приміщення церкви чинному інженер-капітану, архітектору В. Вонрезанта. Закладка кам'яного Миколаївського храму відбулася 14 листопада 1795 року і була освячена митрополитом. Завершилося будівництво головної будівлі церкви 20 травня 1808 року, а 25 травня того ж року Катеринославським архієпископом Платоном були освячені головний вівтар в ім'я Преображення Господнього, лівий - в ім'я Св. Спиридона і правий - в ім'я Св. Чудотворця Миколая. Тому собор був перейменований з Миколаївського в Спасо-Преображенський.
Згідно з архівними документами та літературними даними Катеринославський митрополит Гавриїл довірив роботи зі зведення кам'яного приміщення церкви чинному інженер-капітану, архітектору В
Зруйнували храм більшовики в 1936 році. Спочатку вважали, що його підірвали, але, за даними археологічних розкопок, фундамент виявився цілий. Тому сьогодні вважається, що святиню ретельно розграбували (середина собору була облицьована, а підлога зроблена з граніту та мармуру), а потім розібрали на каміння. Міська влада вирішила влаштовувати на місці храму розважальні заходи для жителів, а на місці основної частини будівлі організувати туалет. Врятувало святиню від осквернення заступництво світила науки, академіка Володимира Петровича Філатова, відомого у всьому світі. Замість головного вівтаря спорудили фонтан, на якому встановили мармурову велику вазу, яка була квітка. Згодом її назвали вазою Філатова. Коли в 2005 році собор відновили, фонтан перенесли на Соборну площу.

25 травня 2008 року минуло 200 років з дати освячення Спасо-Преображенського собору. До настільки знаменної дати були зібрані кошти на відливання дзвону вагою 14,5 тонни, який став найбільшим на Україні. Відливали дзвін на заводі «Віра» в місті Воронежі.

У соборі щорічно виставляють чудотворний образ Касперівської Божої Матері, який привозять в Одеси 25 вересня через с. Касперова і залишають аж до Великодня.

Вірменська апостольная церква була споруджена в 1844 році на Катерининській вулиці на добровільні пожертвування вірменського суспільства Вірменська апостольная церква була споруджена в 1844 році на Катерининській вулиці на добровільні пожертвування вірменського суспільства. У 1853 р куплений будинок для притча, в 1894 - на капітал, заповіданий Ф.І.Нацваловим, побудовано дзвіницю, а сама церква розширена.

Під час війни храм постраждав від бомбардувань, в 1952 році - розібраний, а на його місці споруджено житловий будинок.

Новий чудовий храм споруджений в наш час в Аркадії за адресою Гагарінське плато, 5 , на березі моря. Храм названий ім'ям святого Григорія Просвітителя, який після прийняття в 301 році християнства, як державної релігії, був першим Католикосом Вірменської апостольської церкви.

Церква споруджена з червоної цегли має один головний вівтар, освячений в листопаді 1995 року. Під високим арочним склепінням на довжиною ланцюга-тросі красується кришталева люстра зі свічками. Нещодавно вийшла книга про історію храму. Її написав молодий одеський вчений Давид Давтян.

Мітки: Церкви і монастирі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация