Віртуальні гроші: як український ритейл використовує криптовалюта

Український бізнес починає приймати оплату криптовалюта. За які товари і послуги можна в Україні розрахуватися біткоіни, хто з підприємців зважився додати цей вид оплати, і чому їм за це нічого не буде.

Читайте по-русски

В останні місяці на новинних ресурсах інформацію про коливання курсу біткойнов з'являється чи не частіше, ніж бюлетені НБУ про офіційний курс долара до гривні. Криптовалюта поступово стає з незрозумілого і фантастичного інструменту таким же платіжним засобом, як євро чи монгольські тугрики.

Рітейлери і ресторатори з великою обережністю починають приймати новий вид оплати - біткоіни. На експеримент зважилися приблизно півтора десятка компаній. Юристи відзначають, що поки правова невизначеність статусу Bitcoin і інших криптовалюта може привернути увагу контролюючих органів, але за її використання ніхто не покарає.

Що загрожує підприємцям, які використовують цей канал для оплати, і хто з них не побоявся ризикнути і приймає платежі в біткоіни - в огляді RAU .

Серед інтернет-магазинів, які надали можливість клієнтам оплатити покупку біткоіни, інтернет-магазини Цитрус і Rechi.ua. Rechi.ua запустили функцію місяць тому, але поки даних для аналітики мало. У компанії відзначають, що періодично отримують запити від клієнтів на різні нестандартні способи оплати і в більшості випадків введення нових платіжних інструментів виявляється недоцільним. «Однак наша аудиторія все більше переходить в digital, і, як виявилося, у багатьох наших клієнтів вже є біткоіни-гаманець», - зазначає Інна Бачуріна, арт-директор і співвласник Rechi.Ua.

За даними одного з ресурсів, який висвітлює застосування Bitcoin в Україні , Розплатитися криптовалюта можна буквально в десяти місцях, серед яких ресторани і кафе, хостели, інтернет-сервіс продажу і доставки квітів, компанії, що надають послуги ремонту техніки, юридичні послуги та навіть роздрібні продуктові мережі - «Еко-лавка» і «Натуральні продукти» . Втім, в мережі «Еко-лавка» біткоіни приймає поки тільки один київський магазин.

Їжа за код

Крім Rechi.ua недавно голосно заявив про використання біткоіни засновник ресторану «Гіві Рубінштейн» Максим Храмов. В якості оплати там приймають, крім біткоіни, і інші криптовалюта: лайткоін і Деш. «Ми запросили на відкриття представників СБУ та інших правоохоронних органів. Ми готові доводити і обґрунтовувати законність використання криптовалюта в якості оплати за тим механізмом, який розробили самі », - розповів hashtelegraph.com директор з розвитку бізнесу Cryptogroup Олександр Курінний.

Фінансовий аналітик Дмитро Баймуратов в публікації для hashtelegraph.com розповів, що відвідувач не відчуває ніяких складнощів при такій оплаті: офіціант формує рахунок в обраній валюті з QR-кодом, який клієнт оплачує за допомогою смартфона.

Юридично заклад пропонує сплатити клієнту рахунок за допомогою подарункового сертифіката. На рахунку вказується, що клієнт бере договір публічної оферти, змінюючи свої цифрові активи на подарунковий сертифікат. «Ми укладаємо з рестораном договір на промисловий кейтеринг, продаємо клієнту подарунковий сертифікат, приймаємо у нього криптовалюта і оплачуємо ресторану його роботу гривнями», - коментує юрист Дмитро Гончаренко.

«Ми укладаємо з рестораном договір на промисловий кейтеринг, продаємо клієнту подарунковий сертифікат, приймаємо у нього криптовалюта і оплачуємо ресторану його роботу гривнями», - коментує юрист Дмитро Гончаренко

Фото: hashtelegraph.com

Ринок в очікуванні

Засновник Rozetka.ua Владислав Чечоткін дотримується думки, що дана криптовалюта поки поза правовим полем в Україні. І, оскільки ресурс не використовує цей вид оплати, радить звернутися в Цитрус, який додав біткоіни в перелік прийнятих валют.

У Цитрус відмовилися коментувати дане питання, однак, як зазначають користувачі в соціальних мережах, компанія робить спробу запустити оплату біткоіни вдруге. Решта гравців не заперечують, що в подальшому також додадуть цей вид оплати, однак не поспішають це записувати в завдання на найближчий час і глибоко не вивчалося це питання. «Ми не аналізували це питання, але я думаю, нам варто розглянути таку можливість», - говорить співвласник ПланетаКіно Дмитро Деркач.

У групі компаній EVO немає в найближчих планах впровадження оплати біткоіни. Позиція Ельдорадо, як повідомили RAU в прес-службі компанії, збігається з позицією Нацбанку, викладеної в публікації 2015 року: «З метою захисту прав споживачів, безпеки здійснення переказу коштів НБУ рекомендує громадянам використовувати послуги тільки тих платіжних систем, систем розрахунків, які внесені Національним банком України в Реєстр платіжних систем».

Директор по маркетингу Lamoda Юлія Шилова каже, що спосіб оплати біткоіни не входить в плани маркетплейса в найближчі півроку: «Популярність даної криптовалюта в Україні в цілому зростає, але широкого застосування поки не отримала. Наша цільова аудиторія ще не готова до такого роду нововведень ».

Статус біткоіни не визначений, підкреслює директор і керуючий партнер PayForce Іван Істомін. За його словами, в якихось країнах регулятори можуть визнати його фінансовим активом, в якихось-товаром. «Це тягне за собою різний механізм оподаткування. Тому не дивно, що мало хто з торговців приймає біткоіни до оплати. Крім того, його вартість постійно і непередбачувано змінюється », -вважає експерт.

hashtelegraph.com

У зоні ризику

Іван Староста, партнер адвокатського об'єднання «Клочков і партнери» уточнює, що чинне законодавство України будь-якого правового статусу віртуальної валюти / криптовалюта Bitcoin або будь-який інший не визначає. «Грошовою одиницею України є гривня. Базовим законом, який застосовується в судовій практиці і в діяльності Національного банку України - «Про національний банк України», зокрема в ч. 2 статті 32 - визначено, що випуск і обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняється. Поняття «грошовий сурогат» суди і органи досудового слідства то ототожнюють з криптовалюта, зокрема з Bitcoin, - попереджає юрист.

Він вказує, що 10 листопада 2014 року НБУ в своїх роз'ясненнях визначив, що розглядає віртуальну валюту Bitcoin як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальної вартості і що валюта не може використовуватися на території України як засіб платежу.

Крім того, в роз'ясненнях зазначено, що «міжнародне поширення таких платежів робить цю категорію послуг привабливою для протиправних дій, в тому числі відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму».

Розвиваючи зазначену вище позицію, НБУ оприлюднив ще один лист від 8 грудня 2014 року, яким визнав, що «випуск віртуальної валюти Bitcoin не має будь-якого забезпечення і юридично зобов'язаних за нею осіб, не контролюється жодними органами влади однієї з країн». Намагаючись визначити юридичну природу віртуальної валюти, судові інстанції дотримуються саме зазначеної вище позиції НБУ.

Однак, юридична сила даних роз'яснень НБУ як мінімум сумнівна, а як максимум - не несе ніяких правових наслідків для учасників угод з Bitcoin.

Таким чином, можна стверджувати, що прямої заборони проведення операцій з Bitcoin поки немає, а, отже, вступає в дію конституційний принцип - «дозволено все, що не заборонено законом».

Як додає Іван Старостін, позиція НБУ також зрозуміла. З огляду на абсолютну анонімність системи Bitcoin, контролювати фінансові потоки за участю криптовалюта фактично неможливо, що створює умови для зниження контролю державного регулятора над інфляцією. Плаваючий статус віртуальної валюти не може бути вічним: на запит marketingchallenge.com.ua в НБУ відповіли, що до кінця серпня відомство спільно з Міністерством фінансів, Фіскальної службою та іншими держорганами планує остаточно визначити статус криптовалюта.

Читайте також -

All for sale: Які інновації чекають роздрібну торгівлю

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация