Вишивка народного костюма

  1. Орнаменти для вишивки Орнамент виник ще до появи писемності. Це підтверджується тим, що навіть стародавня...
  2. Традиційна слов'янська символіка
  3. обережна вишивка
  4. Слов'янська символіка в вишивці
  5. БОГИ
  6. ЖИВІ ІСТОТИ

Орнаменти для вишивки

Орнамент виник ще до появи писемності. Це підтверджується тим, що навіть стародавня людина, яка одягалася в шкури тварин, зігрівався біля багаття, рив собі для житла землянки, прикрашав орнаментом предмети домашнього вжитку. На глиняних посудинах, знаряддя праці давніх людей можна побачити найпростіші візерунки: точки, прямі, хвилясті лінії, ромби.

Прочитати знаки орнаментів - завдання досить-таки важка.

На фото - тканини в горошок.

Відомо, що стародавня людина був мисливцем. Він знав, що сила звіра полягала в бивні - це його зброя. Бивень або його зріз малювали у вигляді ромба. Цей знак містив в собі силу і могутність. Тому стародавня людина малював його на своєму тілі, предметах, які його оточували. Набігають один на одного ромби - знак щасливого полювання, удачі, знак життя, родючості. Для того щоб поля були щедрі на врожай, людина просила у Неба, Сонця і Землі удачі, творив заклинання. Для цього він повторював візерунки.

значення:

ромб, як уже сказано, - символ родючості

хвилясті лінії символізували воду;

горизонтальні - землю;

косі - дощ, що перетинає шлях до сонця;

точки між ними - зерна, кинуті в неї;

свастика - сонце (солярний символ), побажання благополуччя.

Часто стародавні майстри зображували знаки, які позначали сонце. Це солярні знаки. Свастика - теж солярний символ, і видів свастики існувало безліч.

Сонце за тисячоліття отримало безліч варіантів зображення. До них відносяться і різноманітні хрести - як у колі, так і без нього. Деякі хрести в колі дуже схожі на зображення колеса, і це неспроста: людина бачила, як сонце рухалося, тобто "котилося" по небу, як вогняне колесо. Вічний рух небесного світила було відзначено гачкуватим хрестом, свастикою. Свастика позначала не тільки рухається сонце, а й побажання благополуччя. Особливо часто вона зустрічається в північних вишивках як рушників і сорочок, так і воювати ткацтві.

Багато таємниць можуть розкрити древні орнаменти на одязі, посуді, в оселях. Розгадуючи їх, ми починаємо розуміти, що мова символів предків передавав нам своє ставлення до природи. Схиляючись перед нею, як би просячи у неї милості, захисту, заступництва, древній майстер виводив рукою своєрідні заклинання у вигляді орнаменту.

Зауважимо, що народ ретельно відбирав з безлічі знаків і дбайливо зберігав лише ті, що, на його думку, сприяли благу, гарному врожаю, достатку, удачі.

Зауважимо, що народ ретельно відбирав з безлічі знаків і дбайливо зберігав лише ті, що, на його думку, сприяли благу, гарному врожаю, достатку, удачі

ДЕКОРУВАННЯ СЕЛЯНСЬКОГО КОСТЮМА вишивки

Автор тексту - І. В. Купріянова

Вишивка - один з найдавніших способів прикраси не тільки костюма, але і тканини взагалі. За старих часів слово "шити" означало "вишивати", і це вміла кожна поважаюча себе жінка.

Вишивання вимагало не тільки майстерності, а й великого терпіння, і вважалося не примхою і не розвагою, а важливим і потрібною справою. Старожили Алтаю без вишитих візерунків не уявляли собі ошатною, святкової чоловічого та жіночого одягу.

Вишивка селянського костюма не тільки барвиста, але і різноманітна: в ній використовувалися різні техніки шиття, безліч орнаментальних мотивів і багаті колірні поєднання. Але якщо уважно придивитися, то виявляється, що при всьому цьому різноманітті в декорі одягу є щось спільне: вишивальниці керувалися певними правилами і традиціями, за рамки яких не виходили ніколи.

Майстрині прикрашали вишивкою не тільки перед, а й спинку одягу, декорували сорочку і сарафан, навіть якщо поверх них селянка одягала нарукавники, до вишивка ними закривалася повністю.
З сучасної точки зору це може здатися дивним. Пояснення цьому слід шукати в далекій давнині. Тоді стихійні лиха і хвороби приписувалися дії злих сил, від яких люди намагалися вберегтися, завдаючи візерунки на свій одяг і житла. Таким чином, вишивку в її первісному значенні потрібно розглядати насамперед як оберіг, і тільки потім як прикраса.
Спина - найвразливіше місце людини, і повинна бути добре захищена. Саме тому вишивку часто робили на спинці одягу. З цієї ж причини вишивку могли закрити іншим одягом: не має значення було, що її не видно: а важливо, що вона, перебуваючи в потрібному місці, захищала своїх господарів від злих сил.

На одязі вишивці відводилися ті місця, які прикривали органи, найбільш важливі для життя і здоров'я людей.

Перш за все, це голова, яка уособлювала розум. Оберігає її вишивка перебувала на шиї. На жіночих збірних сорочках вишивка йшла по коміру або по борах, або покривала те й інше. У чоловічих сорочках декорувалися воріт-стійка, горловина, косий розріз. Орнамент ворота чоловічих (зокрема, весільних) сорочок міг спуститися попереду зліва на груди, як би захищаючи дуже важливий орган людини - серце. У жіночому старожільческіх костюмі вишивка, що закривала серце, перебувала на борах або складках сарафана у верхній його частині. Якщо дозволяв корою сарафана, таку ж вишивку робили на спині.

Широко поширена була вишивка на полюсах жіночих сорочок, що закривала плечі і як би оберігала їх силу.

Декорувався також низ рукава: за стародавніми уявленнями, ця вишивка оберігала спритність руки, без якої неможливий повноцінний працю. Орнамент в цьому випадку накладався на вилоги чоловічих і жіночих сорочок.

Згодом обереговимі значення вишитих орнаментів було забуто, але селянки, в силу своєї прихильності традиціям, продовжували наносити на свій одяг старовинні візерунки.
У своїй роботі вишивальниці використовували бавовняні, шовкові нитки, а так само муліне. В одних випадках використовувалася канва, в інших вишивка велася за рахунком волокон, які добре проглядаються на домотканому полотні, на покупних ж тканинах просто "на око".

Широко поширена була техніка вишивки по рахунку, або лічильна гладь Широко поширена була техніка вишивки "по рахунку", або "лічильна гладь". "За рахунку" вишивали Борик, зібрані на комірі і зап'ястях сорочок, на верху сарафанів і т.д. Цей шов виконується наступним чином: по борах прокладаються зверху вниз, нижній ряд поруч з верхнім, зливаючись з ним в цілісний візерунок (рис. 1).

Ріс.1- справа

Чим більше рядів в малюнку, тим він ширший;  число їх може доходити до 100 Чим більше рядів в малюнку, тим він ширший; число їх може доходити до 100.

На тканини цей шов виконується аналогічно, тільки замість борів орієнтиром служить певна кількість волокон.

Простим хрестом вишивалися елементи чоловічих сорочок - косовороток (рис Простим хрестом вишивалися елементи чоловічих сорочок - косовороток (рис. 2), полики жіночих сорочок (рис. 3).

Чоловічі сорочки-косоворотки без стійки, сарафани, нарядні нарукавники старообрядців Південного Алтаю рясно розшивався поддевчатим швом, що називався так само "верхошов" і "стільники" (рис. 4).

Мал Мал. 2. Елемент вишивки на чоловічий сорочці
Мал. 3. Елемент вишивки на жіночій сорочці
Мал. 4. Зразок орнаменту, виконаного поддевчатим швом

Одиницею шва є маленький овал. Виконувати його потрібно так: спочатку викладається основа - дві стінки, що складаються кожна з двох вертикальних стібків. Потім верхні стібки перевиваються ниткою: голка виходить на лицьову сторону поруч зі стиком стібків стінки, "пірнає" під лівий стібок зсередини виконуваного овалу назовні, "пірнає" під правий стібок зовні всередину і закріплюється ходом нитки на виворіт ближче до кута овалу, після чого аналогічно перевиваються нижні стежки (рис. 5).

Мал Мал. 5 - зліва. Технологія виконання поддевчатого шва

Шов складається з наполовину примикають один до одного овалів, що утворюють діагональні лінії геометричного орнаменту.

Можна спочатку виконати всю або частину основи орнаменту, а потім перевивали її.

Край ворота і низ рукава жіночих сорочок часто обшивався швом "в замок", відомим в наш час як "обметочний".

При розшифровці вишивок на костюмах і рушниках дуже важливо правильно встановити техніку вишивки, якщо вона є, місця її розташування на одязі, малюнок, матеріал, а так само колірну гамму ниток, її співвідношення з кольором тканини костюма.

Традиційна слов'янська символіка

Традиційна слов'янська символіка

Хрести - перешкода і відраза зла, знак закритості і захисту.
Дерево (найчастіше ялинка) - символ взаємозв'язку всього в світі, символ довгого життя. Є ще спосіб Світового Древа - дерево з птахом на вершині.
Квітка - символ краси і непорочності, червона квітка - символ земної любові, сексуальної привабливості.
Зірки - знак небесного вогню. Зірки повинні мати трикутні або рівні промені. Знак розуму і просвітницьких думок.
Кола - символ родючості, материнства, достатку, знак жіночого начала в природі.
Квадрати - знак землеробів, символ родючості полів. Часто перемежовуються світлий і темний квадрати, іноді вони посилюються штрихуванням уздовж або поперек.
Спіраль - символ мудрості; якщо колірна гамма синьо-фіолетова - таємних знань. Найпотужніший здобич знак для всіх темних сутностей тіньового світу - якщо колір червоний, білий або ж чорний.
Хрести - перешкода і відраза зла, знак закритості і захисту

Хвиляста лінія - хвилі, вода, світовий океан. Символізує початок життя, вміння пристосуватися до обставин. Якщо лінії розташовані вертикально - це знак самовдосконалення, «сходи в небо», шлях до таємних знань.
Трикутник - символ людини; особливо якщо супроводжується невеликими крапочками або кружками з боку вершини. Символ людського спілкування.

обережна вишивка

Кольори оберега пов'язані з захистом однієї з семи чакр людини.

Червоний - для самої нижньої, розташованої в районі куприка і відповідає за сечостатеву систему, пряму кишку, опорно-руховий апарат. Помаранчевий - для другої, що знаходиться на кілька пальців нижче пупка, що відповідає за статеву енергію і нирки. Жовтий - для третьої чакри (область сонячного сплетення) - центру життєвої енергії, що відповідає також за всі органи черевної порожнини. Зелений - для четвертої, серцевої чакри. Вона контролює діяльність не тільки серця, а й легких, хребта, рук, відповідає за наші емоції. Блакитний - для п'ятої, горловий, відповідальної за органи дихання і слуху, горло і шкіру, а також творчий потенціал людини. Синій - для шостої (зона «третього ока»), відповідальної за наші інтелектуальні здібності. Фіолетовий - для сьомої (тім'ячко), сполучною нас з Вищими силами, з Богом.

Потрібно тільки скласти все разом - колір, тип ниток, візерунок - і зробити обережну вишивку для близької людини, для рідних, вирішивши перш за все, від якої біди ви його захищаєте.

Слов'янська символіка в вишивці

ЗНАКИ

1) Хвиляста лінія - знак Води. Дощ зображується вертикальними лініями, річки, підземні води - горизонтальними, «сльота небесні» - горизонтальними.

2) Громовник (шестикінечний хрест в колі або шестигранник). Знак Грома (і Перуна). Використовувався як оберіг від блискавки; також є військовим оберегом.

3) Квадрат (або ромб), поділений хрестом на чотири частини - (зоране поле). Якщо всередині є точки - засіяне поле. Це - знаки Землі і родючості.

4) Колокрес (хрест у колі). Знак Сонця. перешкода і відраза зла, знак закритості.

5) Крада ( «решітка») - знак Вогню. Крада - жертовний або похоронне багаття.

6) Крес (рівносторонній хрест: прямий або косий) - знак Вогню (і Бога Вогню - Агні).

7) Місяць - Знак місяця, місяця. Відомі підвіски «лунніци».

8) Півнячий гребінь з сімома виступами - знак Вогню.

9) Ріг достатку. Знак багатства, достатку.

10) Ярга (свастика). Інакше - коловорот. Варіантів накреслення існує величезна кількість. Ярга - знак Сонця (і, відповідно, Богів Сонця: Хорса, Даждьбога і ін). По спрямованості обертання (посолонь \ протисолонь) розрізняють знак світлого Сонця (сонця Яви) і знак темного Сонця (сонця Нави). Сонце Яви - доброчинна, творча Сила; Сонце Наві - руйнівна Сила. Згідно слов'янським міфам, після заходу Сонце освітлювало Подземья (Нав), звідси і назва. Ми знаємо, що Сонце вночі не перебуває під Землею, але в наявності руйнівного аспекту у Сонця важко засумніватися ... Є два трактування визначення напрямку обертання знака; традиційна, наскільки мені відомо, така: кінці променів загинаються проти напрямку обертання.

11) Дерево (найчастіше ялинка) - символ взаємозв'язку всього в світі, символ довгого життя.

12) Спіраль - символ мудрості; якщо колірна гамма синьо-фіолетова - таємних знань. Найпотужніший здобич знак для всіх темних сутностей тіньового світу - якщо колір червоний, білий або ж чорний.

13) Трикутник - символ людини; особливо якщо супроводжується невеликими крапочками або кружками з боку вершини. Символ людського спілкування.

БОГИ

Жінка з піднятими долонями - Макошь
З опущеними - Лада.

Чеще всього вони зображені з оленями з боків. Богині ці ототожнювалися з двома північними сузір'ями - Великою Ведмедицею і Малою. Як відомо, на Русі ці сузір'я раніше звалися лосини.

ЖИВІ ІСТОТИ

1) Бик - знак Велеса.
2) Вовк - знак Ярила.
3) Ворон - знак мудрості і смерті, Велеса.
4) Дерево - символ життя і родючості; або - Всесвіту (Світове Древо).
5) Змій - знак Землі, мудрості, Велеса. Пов'язаний з Нижнім Світом.
6) Кінь - знак Сонця, Сонячних Богів.
7) Лебідь - знак Мари, смерті, зими.
8) Ведмідь - знак Велеса.
9) Олениха (Важенка) або лосеня - знак Богинь Родючості (Рожаниць).
10) Орел - знак Грома, Перуна.
11) Півень - знак Вогню, Агні.
12) Сокіл - знак Вогню, Агні. Є думка, що «тризуб» (герб Рюриковичів і сучасної України) - стилізоване зображення сокола в польоті.
13) Зозуля - знак життя, Живи.
14) Козел - символ родючості, плодючості.
15) Свиня - символ родючості, достатку.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация